Prawidłowe ustawienia serwera DNS w konfiguracji TCP/IP

roszę o przeczytanie całości ![-o<

Ustaw automat na wszystkich urządzeniach a w routerze wpisz te z quote (są googlowskie i to nie ich wina). Te z routera są używane do ustawień automatycznych.

Radzę odinstalować cały soft instalowany przez ciebie. Pewnie są do tego dołożone jakieś toolbary / syf etc.

Pewne przyczyny nic mi nie mówią. Więc raczej nie posługuj się takimi terminami. Na twoim miejscu przeskanowałbym mam / dr web ew jakimś antywirem. Przeczyść ccleaner. A potem opisz swój problem.

Jezu! nareszcie ktoś odpisał :smiley: A jak w routerze (na obu kompach?) wpisać te dnsy quote czyli z cytatu jak radzisz? Pisząć o sofcie masz na myśli dns jumpera tak? Ps. Pewne przyczyny to chodziło o to że miałem podejrzenie botneta na ze strony ipvoid ale wiele antywirów nic nie znalazło, logi otl też ponoć miałem czyste i sprawa wydawała się ku końcowi gdy facio wpadł na pomysł by jeszcze spróbować zmienic dnsy. Nic nie dały botnet rzekomoa dalej mam (ale to chyba bujda) a zaczęły się kłopoty po zmianie dns z netem :frowning: PS Apropo adresów do routera. Na tej stronce http://telepolis.pl/news.php?id=20729 pisze aby wpisać inne niż googlowskie jeżeli ma się router z tp link tak jak ja. Czy może źle zrozumiałem bo to chodzi im o dostawcę internetowego firmę telepolis ? Myślę że chodzi o router, a zatem nie powinienem wpisywać googlowskich, zgadza się :?

Jeśli masz problem z ładowaniem ustaw na jakieś inne np z comodo. Lecz w innych wypadkach te od google są ok.

Co do botnetu. Raczej w twoim wypadku szedłbym w kierunku skanerów wykrywających rotkity. Ściągnij jakiś dobry firewall (np ten comodo), ustaw sobie tryb własnych reguł i sprawdzaj aplikacje wymagające dostępu do sieci.

Jeśli używasz proxy to współdzielisz ip z dużą grupą ludzi, którzy to używają proxy nie tylko w dobrym celu :slight_smile:

Ogólnie domyślny jest automat. W routerze również, dostaniesz jakieś od providera.

Aha, czyli w panelu sterowania ręcznie na automatycznie uzyskanie serwera dns ustawić a w routerze wpisać te od google.

Czy wystarczy ustawić w panelu ręcznie a w routerze już nic nie grzebać ? :wink:

Odinstaluj ten soft, ustaw wszystko na automat, zmień wszystko na pc na automat i będzie ok.

Jeśli chcesz używać dns google ustaw je w routerze.

Ok. Czyli tak. Mam ustawic ręcznie dnsy wg instrukcji na samym dole z tej strony [http://oc-community.pl/topic/2503-testo … 772073e88c](http://oc-community.pl/topic/2503-testowanie-i-wybor-najszybszego-serwera-dns/page s 30796049c1f0a5d910988d772073e88c) z tym że nie mam juz serwerów wpisywać dylko dac na automatyczne uzyskanie. Zgadza się ? Dalej. Zdaje sie że w routerze mam jakis juz adres (inny niz google. Cos 10.0.31 bla bla , bla bla bla bla) Mam ustawiac te dnsy od google na pewno bo jak już podałem link z telepolis to radza tam ustawić inny. Ale ty się też znasz więc ci zaufam. Tylko nie wiem jak ustawić Oto screeny z routera związane z dnsami

http://naforum.zapodaj.net/b5b849c9cdc1.png.html (przycisk release - ust. dns?)

http://naforum.zapodaj.net/87a9d0de0f5f.png.html (a może tutaj?. Jak miałbym to wypełnic?)

Ps czy te dnsy od google sa konieczne do ustawienia w routerze? Nie wystarczy ustawic recznie (z opcją automatycznie uzyskaj) dnsów na dwóch kompach wg tej instrukcji [http://oc-community.pl/topic/2503-testo … 772073e88c](http://oc-community.pl/topic/2503-testowanie-i-wybor-najszybszego-serwera-dns/page s 30796049c1f0a5d910988d772073e88c) ? Bo patrz jak-przywrocic-domyslne-ustawienia-dns-t457250.html PS Czy potrzebne po całym zabiegu ustawiania dns bedzie czyszczenie pamięci podrecznej dns bo cos czytałem że tak jak-przywrocic-domyslne-ustawienia-dns-t457250.html

Na routerze nie trzeba tego ustawiać. DDNS jest zakładką do otrzymania domeny wskazującej na twoje ip (zmiennego), ciebie to nie powinno interesować.

Co do zakładki jest to prawdopodobnie w jakimś podpunkcie network. Ustaw dns jakie chcesz, ja cię do niczego nie zmuszam. Byle byłyby to jakieś zaufane.

Na routerze nic nie musisz ustawiać. Ale jest to po to, by nie ustawiać na każdym pc osobno.

Co do twojego ostatniego pytania: win+r -> wpisz “ipconfig /flushdns”

PS, nie edytuj postów po ich napisaniu, po prostu pisz nowy post, doda się sam do poprzedniego, wątpię by ktoś czytał twój post 2x za każdym razem

Witam :wink:

Może tak. Chciałbym po prostu przywrócić domyślne dnsy na kompach na których użyłem dns jumpera. Dnsy takie które miałem od zawsze ustawione już przez facetów którzy montowali mi router. Myślałem że mam tylko zrobić tak jak wg tej instrukcji na samym dole [http://oc-community.pl/topic/2503-testo … 772073e88c](http://oc-community.pl/topic/2503-testowanie-i-wybor-najszybszego-serwera-dns/page s 30796049c1f0a5d910988d772073e88c) Z tym że zamiast wpisywać ręcznie adresy dns zaznaczyć " uzyskaj automatycznie…" Bo wyczytałem z forum z wypowiedzi Łuka$ha i Vetor43 że tak trzeba ustawiać dnsy. Ty to potwierdziłeś aby ustawić w panelu sterowania kompa wg instrukcji dnsy na dwóch kompach. Sprawa się troche komplikuje bo napisałeś że trzeba też w routerze wprowadzić dnsy tyle że nie automatyczne tylko googlowskie(nie wiem, na jednym na obu kompach, na jednym?) Obecnie znalazłem tą opcje w routerze do zmiany dnsów, ale pytanie. Czy to jest potrzebne do przywrócenia domyślnych prawidłowych dnsów w komputerach. Bo jeśli tak to ok, wstukam te googlowskie dnsy w router po ustawieniu dnsów w panelu sterowania kompów. A jesli jest to potrzebne też bo dnsy mogły zostać zainfekowane przez rzekomego botneta to też zmienie na te googlowskie jak radzisz. O! :smiley:

Czy ty w ogóle czytasz co ja piszę ?

Czyli żeby przywróciło mi domyślne dnsy na routerze i kompach (ogólnie domyślne dnsy) to wystarczy postąpić wg instrukcji z [http://oc-community.pl/topic/2503-testo … 772073e88c](http://oc-community.pl/topic/2503-testowanie-i-wybor-najszybszego-serwera-dns/page s 30796049c1f0a5d910988d772073e88c) tyle że zaznaczając uzyskaj automatycznie (wg sugestii postów Łuka$ha i Vetor43) na routerze nic nie trzeba wklepywać? Jedynie wtedy gdybym chciał zmienić domyslne routera na dnsy ze stajni googlowskie?

Co Ty się tak uparłeś tej instrukcji, słuchaj naszych rad, to szybko rozwiążesz problem. Na komputerach, we właściwościach TCP/IP ustaw automatyczne pobieranie adresu IP i DNS, wyczyść bufor DNS poleceniem w wierszu poleceń.

ipconfig /flushdns

Zaloguj się do routera (adres routera, to adres bramy domyślnej), jeśli dostajesz od ISP adres IP z serwera DHCP, to nie musisz nic zmieniać. Jeśli zmieniałeś coś w ustawieniach serwera DHCP dla sieci lokalnej, usuń ręcznie wpisane adresy DNS i zostaw puste pola, zapisz zmiany. Gdyby to nie pomogło, zresetuj router do ustawień fabrycznych i skonfiguruj router na nowo.

Pozdrawiam!

Nie za bardzo wiem gdzie to sprawdzić. Dlatego może ustalisz to po screenach czy dostaję: (proszę o obejrzenie wszystkich, jeśli żadna nie wyjaśni, to powiedz mi sam w jakiej zakładce w routerze mam poszukać informacji na ten temat i byś mógł sprawdzić czy dostaje z tego serwera)

Screeny chyba najistotniejsze

http://naforum.zapodaj.net/2abfd9ed54e3.png.html

http://naforum.zapodaj.net/7360ac15cee6.png.html

http://naforum.zapodaj.net/4233d78bb1b2.png.html

http://naforum.zapodaj.net/0fcb2415a3ef.png.html

http://naforum.zapodaj.net/86e1ea9f22a8.png.html

http://naforum.zapodaj.net/3347cb22b7a2.png.html

W routerze nic nie grzebałem. Uzyłem tylko programu dns jumper na obu kompach tak jak napisałem na poczatku w opisie problemu a później gdy zaczeły się problemy, to wg instrukcji z [http://oc-community.pl/topic/2503-testo … 772073e88c](http://oc-community.pl/topic/2503-testowanie-i-wybor-najszybszego-serwera-dns/page s 30796049c1f0a5d910988d772073e88c) użyłem ręcznego zmieniania adresów dns na obu kompach (wg zaleceń experta) i wpisując 8.8.8.8 and 8.8.4.4 wh zaleceń experta Teraz chciałbym móc przywrócić jak wiadomo domyślne dnsy

Mam nadzieję na odpowiedź. Będę cierpliwie czekał :slight_smile:

Nie wiem po co wklejasz te zrzuty z czerwonymi kwadratami, są one kompletnie nieprzydatne, ponieważ nie widać jak masz skonfigurowany router. Informacje, które ukrywasz w żaden sposób nikomu się nie przydadzą, jedyne co warto ukryć to adres IP o ile jest to adres publiczny, bo prywatnego adresu nie ma sensu ukrywać (jeśli nie wiesz czym się różni adres publiczny od adresu prywtnego, to w tym temacie znajdziesz odpowiedź publiczne-czy-prywatne-sie-dowiesz-jak-sprawdzic-t436771.html). Przejdźmy do rzeczy, zajrzyj do tego tematu podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html i tam powinieneś znaleźć odpowiedź, jeśli czegoś nie będziesz wiedział to pytaj.

Pozdrawiam!

Witam, przyjąłem do świadomości niezdatność zrzutów. Zapodaję wiec nowe, mam nadzieję że coś powiedzą. Jesli nie, mogę coś dopisać Zapodaje je również w jednym linku bo może za w jednym linku aby było wygodniej odczytać :slight_smile:http://imageshack.us/gal.php?id=q5enkt3 … fb36fU48qa Mam nadzieje że żaden haker nie wykorzysta informacji z zrzutów :frowning: nie dość że narobiłem takiego zamętu w życiu z niejednym kompem że lepiej szkoda pisać to jeszcze jakby to doszło to już całkiem załamka.

http://imageshack.us/photo/my-images/62/networkwan.png/

Dostajesz dynamiczny IP. Dostajesz wszystko od dostawcy internetu.

Gdybyś chciał zdefiniować samemu serwery DNS, to musisz tu zaznaczyć “Use These DNS Servers” i wpisać adresy Primary i Secondary DNS.

Efekt widać tutaj:

http://imageshack.us/photo/my-images/23 … tatus.png/

Część “WAN”, linijka “DNS Server” - otrzymałeś adresy od dostawcy.

http://imageshack.us/photo/my-images/20 … tings.png/

Ustawienia serwera DHCP - czyli co router ma przypisywać dla komputerów.

http://imageshack.us/photo/my-images/82 … tlist.png/

Tutaj widać jaki komputer otrzymał jaki adres z serwera DHCP

Ja preferuję DNS Telekomunikacji Polskiej: 194.204.152.34, 194.204.159.1 albo OpenDNS: 208.67.222.222, 208.67.220.220

Ja bym zrobił tak, że na komputerze, we właściwościach połczenia ustawił wszystko “Uzyskaj automatycznie” i adresy DNS ustawił na poziomie routera.

Jeden komputer powinien mieć jeden adres IP, drugi komputer powinien mieć inny adres IP. Inaczej może być konflikt. Możesz sprawdzić jaki komputer ma jaki adres IP. Start - uruchom - w okno wyszukiwania wpisz cmd - kliknij OK - zostanie otwarty wiersz polecenia. Wpisz w wierszu polecenia ipconfig /all. Interesuje Cię pozycja adres ip.

Może pomocna lektura: www-dobreprogramy-nie-zawsze-wyswietla-t482643.html?hilit=opendns#p3043634

Jeżeli podejrzewasz infekcję, to wykonaj log w OTL:

analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html

Następnie możesz kliknąć w ikonę wykrzyknika w prawym górnym rogu Twojej wiadomości i poprosić moderatora o przeniesienie tematu do działu Bezpieczeństwo (a potem ewentualnie z powrotem). Tam najszybciej ktoś sprawdzi log.

Ogólnie ustawienia są dobre, więc wszystko powinno działać. W systemie w ustawieniach właściwości karty sieciowej, w ustawieniach TCP/IP zmień na automatyczne pobieranie adresów DNS.

Nie martw się, nikt nie wykorzysta tych informacji, bo nie masz publicznego adresu IP, jesteś za NATem ISP.

Pozdrawiam!

Czyli dostaje od ISP adres IP z serwera DHCP (czy jakos tak) ? i nie musze kombinować w routerze?

to jednak internetowe radio openfm mi nie działa, ale mam nadzieje że jak ustawie na karcie na automatyczne uzyskanie dnsów to będzie działac jak dawniej wszystko (oby)

Mam tak zrobić na obu komputerach, tak? Później wyczyścic pamięć podreczną (po zatwierdzeniu nowych dnsów i zamknieciu karty?) następnie restart kompa i to już powinno przywrócic domyślne dnsy ? :smiley:

Nie musisz przejmować się konfiguracją łącza po stronie routera.

Tak jak radzimy z kolegą, spróbuj ustawić automatyczne pobieranie adresów we właściwościach połączenia.

Cały czas mówimy o dwóch komputerach. DNSy cały czas są ustawione na routerze (patrz http://imageshack.us/photo/my-images/23 … tatus.png/ pozycja “DNS Server”). Możesz oczywiście na routerze ustawić aby router nie uzyskiwał DNS od dostawcy internetu, ale samemu wpisać np. opendnsy (patrz moją poprzednią wiadomość i http://imageshack.us/photo/my-images/62/networkwan.png/). Albo możesz ustawić, żeby komputery uzyskiwały automatycznie od routera (zajmuje się tym usługa DHCP http://imageshack.us/photo/my-images/20 … tings.png/) jakieś konkretne DNSy. Nie chcę Ci mieszać. Spróbuj ustawić w komputerze, aby adresy pobierane były automatycznie i zobacz jak będzie, możesz też porównać jaki adres IP otrzymuje jeden komputer i drugi - właśnie poprzez ipconfig /all.

Dobra ustawię w kartach internetowych na automatyczne. Mam nadzieje że to pozwoli mi otrzymywać dnsy w domyślny sposób, w ten który otrzymywałem zanim się głupi ciemniak zabawiłem tym :evil: dns jumperem. Bo o to mi chodzi w tej sprawie, a nie wiem w jaki sposób wcześniej otrzymywałem dnsy, (ale chyba automatycznie bo na kartach była chyba owa opcjazaznaczona przed użyciem jumpera)

Jeszcze tylko jedna rzecz. Dlaczego w zakładce router status mam w zakładce wan i lan inne adresy ip niż np kiedy sprawdzam ip na stronach typu “sprawdź swoje ip” ?