Prawidłowe ustawienia serwera DNS w konfiguracji TCP/IP

Ale połączenie z tą siecią udaje się? Inaczej sieć może nie zostać zapisana, może jej nie być w zarządzaniu.

Chodziło mi o to, żebyś wiedział jaki masz klucz. Może to się przydać gdy np. kupisz nowy komputer, wyszukasz dostępne sieci, spróbujesz nawiązać połączenie ze swoją siecią i co wtedy? Zostaniesz poproszony o podanie klucza.

Jeżeli znasz klucz, to nie musisz go zmieniać. Chciałem po prostu żebyś znał swój klucz.

Chłopak Twojej siostry też mógł skorzystać z opcji “pokaż znaki” jeżeli był połączony z Twoją siecią.

2,5 km - nie przesadzajmy, zapewne nie ma zasięgu Twojego routera za 50-100 m od miejsca Twojego zamieszkania.

Jeżeli chłopak Twojej siostry zna klucz i przyjdzie do Twojego domu, to może korzystać z Twojej sieci (w Twoim domu zasięg zapewne jest idealny).

Jeżeli chłopak Twojej siostry nie zna klucza - zostanie poproszony o podanie go gdy wyszuka dostępne sieci i spróbuje nawiązać połączenie z Twoją siecią. Jeżeli wtedy poda prawidłowy klucz, nawiąże połączenie z Twoją siecią (chyba, że masz porobione blokady względem adresu mac karty sieciowej, zapewne nie).

Czy chłopak Twojej siostry zna klucz - nie mam pojęcia, zapytaj go.

Jeżeli zmienisz klucz, to nawet jeżeli chłopak Twojej siostry wcześniej podejrzał klucz, a teraz przyjdzie do Ciebie do domu, sprobuje nawiązać połączenie z siecią i zostanie poproszony o podanie klucza, wprowadzi stary klucz, to nie połączy się.

Jeżeli Ty, Twój sąsiad, Twój drugi sąsiad albo ktoś inny posiada sieć niezabezpieczoną, to każdy kto wyszuka dostępne sieci, może z nią połączyć się.

Jeżeli Ty, Twój sąsiad, Twój drugi sąsiad albo ktoś inny posiada sieć zabezpieczoną, to każdy kto wyszuka dostępne sieci i spróbuje nawiązać połączenie z tą zabezpieczoną siecią, zostanie poprosozny o klucz. Jeżeli klucz nie zostanie podany - połączenie nie zostanie nawiązane.

To, jaki wpływ mają na siebie sieci (i zabezpieczne, i niezabezpieczone), które znajdują się w zarządzaniu pisałem.

Przykład pierwszy.

Na liście są trzy sieci.

System łączy się z siecią,która jest pierwsza na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System łączy się z siecią, która jest druga na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest druga na liście.

System łączy się z siecią, która jest trzecia na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest trzecia na liście.

Efekt - system nie połączył się z żadną siecią.


Przykład drugi.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System łączy się z siecią, która jest druga na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest druga na liście.

System łączy się z siecią, która jest trzecia na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest trzecia na liście. Nawiązuje połączenie.


Przykład trzeci.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście. Nawiązuje połączenie.


Przykład czwarty.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście. Nawiązuje połączenie.

Gdy użytkownik straci połączenie z siecią (np. kliknie rozłącz) ,która jest pierwsza na liście, to system próbuje nawiązać połączenie z siecią drugą na liście. System nawiązuje połączenie z siecią, która jest druga na liście. Jeżeli użytkownik chce powrócić do sieci pierwszej, to rozłącza się z siecią drugą i ręcznie łączy się z siecią pierwszą (albo automatycznie jeżeli tylko dwie sieci są na liście).[/quote]

Prawidłowo.

Tak jak mówisz.

Nie chodzi o to, że są szanse na włamanie. Są szanse na podsłuch (np. hasła, którego używasz podczas logowania się do poczty) a nie na włamanie. Co robić? Chcesz to korzystaj, nie chcesz to rozłącz się. Jeżeli zdecydujesz się korzystać, to miej na uwadze, że ruch może być podsłuchiwany. Mało prawdopodobieństwo. Ja np. w szkole używałem sieci niezabezpieczonej i nic. Po prostu potrzebowałem internetu, korzystałem z niego i tyle, nic specjalnego. Oczywiście do banku, do stron gdzie wypadałoby być względnie pewnym co do bezpieczeństwa, lepiej loguj się gdy jesteś w domu.

Jak coś, pytaj.

Pozdrawiam!

Dodane 06 lipca 2012 14:49:21

Jeszcze co do pendrive itp.

Gdy wyszukasz dostępne sieci i spróbujesz nawiązać połączenie, zaznaczysz opcję “Połącz automatycznie”, ponadto gdy sieć jest zabezpieczona to zostaniesz poproszony o podanie klucza i wprowadzisz go. System nawiąże połączenie. I co? Profil sieci (zawierający choćby klucz) będzie na liście w Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi. Oznacza to, że system będzie próbował łączyć się do tej sieci patrząc na kolejność na liście. Rozumiesz? Ale… zamiast wyszukiwać dostępne sieci, zaznaczać “połącz automatycznie” można wejść do Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi, klikasz DODAJ - i tutaj wprowadzamy dane odnośnie sieci. Bardzo fajny kreator, chyba pozwala na skonfigurowanie od razu kilku opcji (typu “połącz jeżeli sieć nie wykonuje emisji” - przydatne kiedy ukrywamy identyfikator sieci, efekt jest taki że przy wyszukiwaniu sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg nasza sieć jest widoczna jako “inna sieć” i trzeba podać jej nazwę). Tak czy inaczej - nieważne z której metody skorzystamy (pierwsza metoda wydaje się prostsza) - to w Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi, będzie profil sieci i system będzie próbował łączyć się z sieciami na liście względem kolejności itd. Jeżeli np. nie znamy klucza, albo zamierzamy przeinstalować system i nie chcemy na nowo podawać wszystkich danych bo nie lubimy tego, to po prostu można zgrać profil sieci na pendrive i odtworzyć po przeinstalowaniu systemu. Dobra forma kopii zapasowej profilu. Inne zastosowanie - zgrywasz profil sieci na pendrive, idziesz z pendrive do laptopa chłopaka Twojej siostry (gdy jest u Ciebie w domu, bo naprawdę wątpię, żeby Twoja sieć wifi była dostępna u niego skoro mieszka ponad 2 km od Ciebie, zasięg sieci Wi-Fi pewnie nie przekracza 100m), wkładasz pendrive i możesz połączyć się ze swoją siecią bez podawania kluczy itp. Dlaczego? Bo system, na pendrive ma wszystkie potrzebne dane do połączenia z tą konkretną siecią (profil sieci).

Dodane 06 lipca 2012 17:47:24

Jeszcze co do tego czy chłopak Twojej siostry korzysta z Twojej sieci u siebie w domu.

Wątpię, żeby Twoja sieć miała zasięg na 2,5 km. Nie wierzysz? Weź laptopa, wyjdź z mieszkania, jeżeli to blok to wyjdź w ogóle z budynku, albo oddal się od budynku w, którym mieszkasz kilkadziesiąt metrów. Potem wyszukaj dostępne sieci. Zobacz czy Twoja sieć będzie dostępna. Myślę, że Twoja sieć może być w zasięgu góra 150m. U mnie Wi-Fi, gdy kupiłem router było dostępne na ok 50m od domu.

Poza tym na routerze jest lista klientów DHCP (kart sieciowych, które otrzymały dane sieci, np. adres ip, maska sieciowa, brama domyślna, adresy serwerów DNS, dane które są potrzebne do pracy w sieci). Pisałem Ci już o tym. Chodzi mi o stronę na routerze, którą widać na tym zrzucie ekranu: http://imageshack.us/photo/my-images/82 … tlist.png/ Gdy rozmawialiśmy o tym, nie widziałeś tam chyba nikogo podejrzanego, o ile pamiętam zastanawiała Cię wtedy tylko wielkość znaczków przedstawiających MAC-adres karty sieciowej. To lista podłączonych komputerów, które otrzymały dane z serwera DHCP. Albo poszukaj logów w routerze, ale czytanie ich może być bardziej skomplikowane, ale za to konkretniejsze i dokładniejsze (kto i kiedy połączył się, cały proces komunikacji z serwerem DHCP itp.). Nie przejmuj się tym. Jeżeli obawiasz się, że ktoś korzysta z Twojej sieci (ktoś kto według Ciebie nie powinien), to zmień klucz na inny i nie podawaj go nikomu, jeżeli nie musisz. Jeżeli chciałbyś zmienić klucz, to pokaż proszę zrzuty ekranu z routera, z części Security, z części Wireless itp., bo nie używam na co dzień TP-Linka i na teraz nie wiem gdzie jest to konkretne ustawienie, a po zrzutach ekranu być może mógłbym wskazać. Przy czym uwaga: jeżeli zmienisz klucz zabezpieczeń na routerze, to będziesz musiał go zmienić także w ustawieniach połączenia na komputerach (chyba w tym samym oknie gdzie jest opcja “pokaż znaki” i dowiedziałeś się jaki masz swój aktualny klucz), albo usunąć profil połączenia Wi-Fi na komputerze i połączyć się na nowo, z opcją “Połącz automatycznie” (albo centrum sieci i udostępniania - z lewej strony zarządzaj sieciami bezprzewodowymi - opcja Dodaj) przy czym podczas łączenia zostaniesz poproszony o podanie aktualnego klucza. I o to chodzi.

nie próbowałem się z nią połączyć

Ale nawet jeśli zna klucz to nie włamie się do kompa od siebie z domu? czy jednak wtedy może się włamać? Czy to nie ma nic do rzeczy bo nawet jeśli nie zna klucza to może łatwo (wiadomo na stronach do tego przeznaczonych) jaki jest adres IP gdy korzysta z notebooka siostry. Tak pomyślałem dopiero. Ale jerśli zna klucz to mówisz że dostep do neta może mieć i tak tylko gdy jest ze swoim kompem u mnie w domu? A czy może mi np zmienić klucz… jak u mnie jest i korzysta np na notebooku siostry?

PS 30 czerwca znienacka wystąpiły mi takie okienka

http://naforum.zapodaj.net/8e8a81ead0dc.png.html

http://naforum.zapodaj.net/8b672869d1cd.png.html

http://naforum.zapodaj.net/0a7939dba018.png.html

Nastąpiło to po obejrzeniu na wrzucie filmiku “doda i wojtek mann”

Zapuściłem skan, MBAM nic nie wykrył. Zawiesił niespodziewanie tylko… system po tym jak chciałem już zamknąć jego okno

Znalazłem też błędy w dzienniku zdarzeń dotyczące chyba tej zwiechy

(błędy w tym samym dniu w dzienniku zdarzeń)

  • aplikacja zawieszająca mbam.exe, wersja 1.60.0.80, moduł zawieszenia hungapp, wersja 0.0.0.0, adres zawieszenia 0xXXXXXXXX

  • TIMEOUT C:…\Cache…

(błąd w kolejnym dniu)

  • Pakiet błędów 1395239316

Możliwe że okienko jakoś ja otworzyłem bo często nieświadomie kładę łokcie na klawieturze, ale mniejsza o to. Mogło się coś pozmieniać jak tak patrzysz na screeny ? #-o Mogła być jakaś inna przyczyna pojawienia się okienek oprócz tego tezy z łokciami na klawiaturze?

Zmiana klucza - musiałby uzyskać dostęp do strony konfiguracyjnej routera, a żeby tam się dostać trzeba wprowadzić login i hasło. Nawet jeżeli tak byłoby i chłopak Twojej siostry narobiłby jakichś szkód, to zawsze można przywrócić fabryczne ustawienia routera albo możesz teraz wykonać kopię zapasową ustawień routera do pliku (to zwykle mały plik) i przywrócić ustawienia routera z kopii zapasowej (z tego pliku, który utworzysz). Co do kopii zapasowych, szukaj opcji typu “Backup/Restore” w (z lewej strony) Maintenance - System Tools. Pomoc - być może instrukcja obsługi do routera.

Włamywanie - jeżeli znałbym Twoje IP to mógłbym włamać się do Ciebie, (tak samo chłopak Twojej siostry) teoretycznie. W praktyce raczej nie ma czym się przejmować.

Oto co znalazłem w internecie:

źródło: http://www.pcstudio.com.pl/naprawa-komp … racji-wlan

Według mnie kwestia locków na klawiaturze. Pierwsza rzecz - na pewno nacisnąłeś coś na klawiaturze. Druga rzecz - tworzenie nowej wiadomości pocztowej, może kliknąłeś na stronie internetowej na jakiś adres e-mail? Trzecia rzecz - Malwarebytes Anti-Malware zawiesił się i system pokazał błąd. Następstwem jest wpis w Dzienniku Zdarzeń. Jeżeli to jednorazowa sytuacja, to nie przejmuj się. Jeżeli jest tak częściej - przeinstaluj Malwarebytes Anti-Malware, wykonaj logi OTL i wklej na tym forum albo na jakimś innym. Do tego możesz pokazać Pełne Dzienniki zdarzeń http://www.fixitpc.pl/forum-7/announcem … nformacje/ i wrzucić je na serwis typu http://www.sendspace.pl/ albo http://turbobit.net/.

Wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam!

Ok. Wszystko już wiem z routerem. Ale własnie apropo błędów w dzienniku, to miałem o nie pytać a w zasadzie o kilka. Bo czytałem porady jak je naprawić ale co porada to inny sposób więc nie wiem jak na dzień dzisiejszy najlepiej naprawia owe błędy które mam. Tylko nie wiem czy to dobry dział aby pytać o błędy w dzienniku zdarzeń. Jak nie, to napisz w jakim dziale najlepiej zamieścić o nich temat :slight_smile: Chyba że dobrze trafiłem, hmm?

Nie wiem o jakie błędy Ci chodzi, ale jeżeli coś Cię niepokoi, to w którymś z działów “Systemy operacyjne Windows”. Najlepiej zrób zrzuty ekranu, albo opisz, albo zgraj pliki dzienników zdarzeń (patrz http://www.fixitpc.pl/forum-7/announcem … nformacje/ - część “Pełne Dzienniki zdarzeń”).

Ok. A jak coś to informacje z dziennika nie są przypadkiem za bardzo poufne jakbym chciał pokazać pełne dzienniki komuś? Czy to zwykła bezpieczna procedura? hmm? :slight_smile:

Możesz pokazać, najwyżej potem usunąć po rozwiązaniu problemu. Gdy wrzucasz coś na sendspace.pl, to dostajesz dwa adresy - pierwszy do pliku (jeżeli podasz taki adres, to ktoś będzie mógł z niego pobrać plik) i drugi - gdy wejdziesz pod niego, to będziesz mógł usunąć wrzucony plik i nie będzie on już możliwy do pobrania.

Dlaczego interesują Cię dzienniki zdarzeń? Tam bywają błędy, ale ja np. tam nie zaglądam (chyba, że mam konkretny problem i chcę go rozwiązać). Może za bardzo przejmujesz się tym wszystkim? Jak coś, załóż temat na którymś forum, pokaż dzienniki, tylko pamiętaj że to sporo danych i analiza może zająć trochę czasu.

Pozdrawiam!

No właśnie - długo, wolę więc kilka błędów dać. Takich, które występują nagminnie, związanych z internetem, błędami krytycznymi, regularnymi błędami usług. Wiem, że moge czasami czegoś nie dopatrzeć w ten sposób ale pal licho, już i tak mam taki motłoch, że głowa pęka z tym że jak nie router nawalił przez jakąś zabawę dns jumperem bo niby miałem jakiegoś botneta… wg strony ipvoid ( raczej był to fake, bo 7 antywirów i otl i gmer nic nie wykryły ), którego skutki rozwiązałem dzięki formatowi mimo ogromnej chęci pomocy ze strony twojej i kolegów a później mnóstwo wszelakich późniejszych wątpliwości i obaw z mojej strony udało się rozwiązać tylko dzięki tobie ( dziękówa, piweczko i ogromny szacunek dla cb za to :wink: )