Prawidłowe ustawienia serwera DNS w konfiguracji TCP/IP

Może nie działało, bo dużo ludzi próbowało wejść na stronę? To nie musiała być wina po Twojej stronie.

Dzisiaj zostaw. Za rok to powinien być głośny temat. Póki co IPv6 nie jest obsługiwane przez wielu operatorów, przez zwykłe domowe routery itd. Nie warto sobie teraz tym zawracać głowy, według mnie. Ale możesz mieć świadomość co to jest IPv6, jak działa, dlaczego za rok może być potrzeba korzystać z niego i ten “za rok”, który podaję może być prawdziwy czy irracjonalnym terminem. Zobacz w wolnej chwili artykuł “IPv6 – o co w tym chodzi?”: http://www.dobreprogramy.pl/IPv6-o-co-w … 25438.html Nie przejmuj się, jeżeli wszystkiego nie zrozumiesz, nie tylko Ty. :wink:

Gdybyś nie miał IPv4 to niepisalibyśmy teraz. Może miałeś zainstalowany IPv6 i system pokazywał dla odróżnienia na liście TCP/IPv4 (zamiast TCP/IP) i TCP/IPv6. Generalnie myślę, że nie warto zawracać sobie głowy szczegółami. Naprawdę. Ważne, że wszystko działa, prawda?

Pozdrawiam!

W razie pytań, przejrzyj moje wcześniejsze rady (przynajmniej na tej stronie tematu) i pisz śmiało. Odpowiem jutro.

Aha, oki. Wiem wszystko. Teraz ostatnie pytanie.

Wiem że się olbrzymie rozpisałem, ale mam nadzieję że połapiesz się w tym co napisałem , bo jesteś niezły w spr. internetu. Wiec jest tak że z kompem stacjonarnym nie mam problemów w łączeniu się z netem. Natomiast w notebooku jest tak, że (odkryłem wczoraj) w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi w panelu sterowania na notebooku są dwie sieci. Z kolei jak klikam na ikonkę sieci na pasku zadań są również te dwie sieci ale jeszcze czasami ze dwie… dodatkowe. Ale ogólnie w panelu sterowania w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi zapisane jest że

. Ale jest też napisane

i jest jedna sieć pod drugą i najwyzej jest jakaś sieć bez zabezpieczeń a niżej sieć z zabezpieczeniami. Domniemam że najpierw łączy się z tą która jest wyżej (czyli tą bez zabezpieczeń) Zawsze (w 98%) jednak próba połączenia się z tą siecią gdy włączam sobie notebooka i chce na neta wejść kończy się komunikatem w przeglądarce “nie odnaleziono serwera” Wtedy klikam na ikonkę sieci na pasku zadań, klikam na tą sieć bez zapezpieczeń, na “rozłącz” albo na tej drugiej sieci “połącz” (zapomniałem jak to robię #-o ) i automatycznie wtedy przełącza mnie na drugą z dwóch sieci z którymi komp ma się łączyć z internetem i net działa dopiero wtedy (ta sieć na którą mnie przełącza w odróżnieniu od pierwszej posiada zabezpieczenia jakby co) Niemniej nie zawsze tak jest, że muszę klikać “rozłącz” albo na tej drugiej sieci “połącz” (zapomniałem jak to robię #-o ) aby przełączyło mnie na tą drugą sieć. Czasami wystarczy poczekać około minuty i samo przełącza mnie na tą drugą sieć (sieć z zabezpieczeniami) a czasami to i to nawet nie skutkowało, ale teraz, kiedy kilka dni zrobiłem format jeszcze na szczęście nie spotkałem się aby “połącz”/“rozłącz” nie pomogło, tylko avira nie chce się coś aktualizować. Jeszcze dodam że mam nieaktualnych w notebooku kilka wtyczek/rozszerzen i fasterfoxa lite a fasterfoxa lite nie mam w kompie stacjonarnym ale to raczej nie ważne, z resztą już odinstalowałem fasterfoxa lite z firefoxa w notebooku Teraz pytanie. Co zrobić. Przenieść tą sieć z zabezpieczeniami do góry (bo jest taka opcja w panelu ster.) nad tą bez zabezpieczeń (co chyba oznaczało że najpierw to teraz z nią komp próbowałby nawiązać połączenie internetowe) Czy wziąć usunąć tą sieć bez zabezpieczeń, która jest najwyżej (a co za tym idzie jak pisałem komp wg tego co pisze w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi chyba łączy się z nią jaką pierwszą) A może nic nie ruszać, albowiem bo tak ma być, tylko troche mnie trapi że sieć jest (nie zabezp.) :?: Ps. co się stanie gdy usunę tą sieć bez zabezpieczeń albo dam ją jako drugą do łączenia się z netem. Nie będę miał neta w telefonie? Będzie mnie łączyło z tą siecią z zabezpieczeniami? A może będzie mnie łączyło z jakimiś innymi sieciami bez zabezpieczeń które będą miały zasięg na obrębie mieszkania? Z ciekawości pytam, nigdy nie korzystałem i chyba nie będę korzystał z neta w telefonie

I ostatnie pytanie. Skoro w panelu sterowania w połączeniach sieciowych mam na notebooku dwie karty sieciowe (jak zwał tak zwał) Jedna jest jakaś od intela, jest napisane że połączona jest z tą siecią z zabezpieczeniami a na samej górze pisze tłustym pismem “Połączenie sieci bezprzewodowej” A druga to jakaś atheros…, jest napisane że kabel sieciowy jest odłączony a na samej górze tłustym drukiem pisze " Połączenie lokalne. Ale co w tym najdziwniejsze, to to, że w menu kontekstowym na tej karcie jest aktywna opcja “wyłącz” Więc czemu ta opcja ma być aktywna skoro na karcie pisze "kabel sieciowy jest odłączony (czyli tak jakby ta karta nie brała udziału w łączeniu się z routerem. Wyłączyć czy nie zawracać se tym głowy skoro pisze na niej, że kabel jest odłączony. :?: Dodam że na stacjonarnym kompie mam jedną kartę, realtek… jest napisane, że połączono z zaporą , wyżej pogrubiony napis “połączenie lokalne” a najwyżej tłusty napis Sieć LAN lub szybki Internet

Lista sieci to lista sieci preferowanych do połączenia. Działa to na takiej zasadzie, że uruchamia się system, próbuje połączyć się z siecią nr 1 z listy, jeżeli sieć nr 1 nie jest dostępna, to system próbuje nawiązać połączenie z siecią nr 2 na liście. I tak dalej.

Jeżeli z listy sieci usuniesz jakąś sieć, to po prostu system nie będzie brał jej pod uwagę. No chyba, że połączysz się z nią znowu (ręcznie, czyli wyszukasz sieci i połączysz się i chyba zaznaczysz, aby system zapamiętał tę sieć, tak przynajmniej jest w Windows 7) i wtedy znowu pojawi się na liście sieci preferowanych.

Jeżeli korzystasz z sieci nr 2 na liście i ona działa, to przesuń ją do góry, żeby była pierwsza na liście sieci preferowanych. Po co kombinować, rozłączać sie z dotychczasową siecią nr 1, żeby połączyć się potem z siecią nr 2, skoro od razu można połączyć sie z siecią nr 2?

Tak w ogóle która sieć jest Twoją siecią? Łącz się do swojej.

Co ma internet w telefonie do tej listy? Ja nie widzę związku. No chyba, że z poziomu komputera udostępniasz połączenie telefonowi. Jeżeli telefon łączy się do sieci bezprzewodowej skonfigurowanej na routerze, to nie widzę związku.

Co do kart sieciowych- jedna karta sieciowa to zapewne karta bezprzewodowa, a druga to karta przewodowa. Karta sieciowa przewodowa może być włączona, ale może nie być wykorzystywana bo nikt nie podłączył kabla sieciowego do niej (np. kabla od routera do karty sieciowej). Chodzi o kabel sieciowy RJ-45 http://m3.agitomedia.pl/image/700x700/0 … 8455.2.jpg

Pozdrawiam!

Ok, tak zrobię i zobaczymy co bedzie, jak będzie jeszcze gorzej (szczerze wątpię) to wrócę do poprzedniego ustawienia

Zacznę od tego, że to też są chyba karty sieciowe xD. Wnioskuje tak bo zobaczyłem teraz że w opcjach nad sieciami jest “właściwosci karty” Ps. (doklikuje się do nich do nich poprzez paner ster.> sieć i internet> wyświetl stan sieci i zadania> “zarzadzaj sieciami bezprzewodowymi” Ale myślę że to nie mija się z tym co mi odpisałeś i nie ma wiekszego znaczenia. Ps. Wiem to głupie, ale nie wiem jaka sieć jest moja, na jakiej str. mogę to najlepiej sprawdzić? Napisałeś “Łącz się do swojej” ale jak to zrobić, musiałbym chyba chyba usunać tą bez zabezp. bo we właściwosciach mam tylko

  • połącz automatycznie (zaznaczone, druga sieć ma tak samo)

  • połącz z siecią preferowaną, jeśli jest dostępna

  • połącz, nawet jesli nie emituje nazwy (SSID)

Czyli jak nie miałbym routera i musiałbym podpinać telefon kablem usb do kompa aby telefon miał internet to wtedy miałoby coś do rzeczy, coś by się sypło etc etc. A jeśli mam router i wifi w telefonie to nie ma to nic do rzeczy, dobrze rozumiem? :wink:

Myślę że jednak to są karty sieciowe :wink: Bo doklikuje się do tego poprzez paner ster.> sieć i internet> wyświetl stan sieci i zadania> “zmień ustawienia karty sieciowej” ale to chyba bez większego znaczenia co jest które bo ty i tak jesteś mega obcykany w tym wszystkim - widze to. I wiesz o co mi chodzi :wink: . Dalej, wydaje mi się że mam podpięty a przynajmniej podobny (końcówki) taki kabel do kompa i do routera, ale wiesz, moze się myle, się nie znam na tym. Uogólniając mam kliknać “wyłącz” czy nic nie ruszać?

Patrz: http://imageshack.us/f/232/routerstatus.png/

Cześć Wireless, pole Name (SSID)

http://www.tel-komp.pl 888-101-338 R

Zapewne można to zmienić w routerze, z lewej strony Wireless, pole typu SSID.

Na liście sieci na pierwszej pozycji ma być Twoja sieć.

Jeżeli masz router, telefon obsługuje WiFi i łączysz się przez telefon do routera, to nie ma to raczej nic do rzeczy.

Niech sobie będzie jak jest, i tak “kabel sieciowy jest odłączony”.

Trudno mi powiedzieć, mówisz że jest podłączony kabel, z drugiej strony nie wiem czy potrzebujesz tego połączenia, czy jeżeli to połączenie działa to nie kłóci się z połączeniem Wi-Fi. Nie mam pojęcia.

No i to jest właśnie ta sieć z zabezpieczeniami, która do tej pory była druga w kolejności łączenia sie z internetem. To właśnie na tą sieć przełączało mnie automatycznie gdy musiałem klikać na tej feralnej pierwszej “rozłącz”… I dopiero wtedy internet hulał i hula :smiley:

Oki, czyli w panelu ster. w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi przenieść ja na górę? :smiley:

Czyli nawet jak ustawię tą sieć która jest jako pierwsza w panelu ster. (a nie łączy mi kompa z internetem) jako drugą do łączenia się z internetem, bo tak teraz wypada zrobić skoro nie łączy kompa z internetem i skoro juz wiem że moja sieć jest inna, co mi pokazałes na screenie to będę miał internet w telefonie jakbym kiedys chciał skorzystać? Czy będę musiał jakies hasła wpisywać albo coś? Tak tylko pytam z ciekawości bo i tak ją przestawię, bo funkcjonowanie internetu w komputerach jest dla mnie najważniejsze. W telefonie z tego nie korzystałem i raczej nie będę

Masz racje, nie będę nic zbytnio kombinował, lepiej niech zostanie jak jest :slight_smile:

Możesz tak zrobić i sprawdzić jak będzie. Powinno być ok.

Jeżeli Twój telefon obsługuje tryb zabezpieczeń (WEP/WPA/WPA2), którego używasz na routerze i rodzaj transmisji (b/g/n), to nie widzę problemu.

Jak to sprawdzić? Spróbuj połączyć się telefonem do routera i zobacz jak będzie. Jeżeli nie uda się, to nic się nie stanie.

A teraz musisz wpisywać jakieś hasło gdy łączysz się na komputerze? Albo kiedyś musiałeś i zapamiętałeś je na komputerze?

Odpowiem wymijająco:

Jeżeli nie musiałeś wpisywać hasła na komputerze, to na telefonie też nie powinieneś.

Jeżeli wpisywałeś hasło na komputerze, na telefonie też będziesz musiał, żeby połączyć się.

Jeżeli zostaniesz poproszony o wpisanie jakiegoś hasła i nie będziesz go znał, to można zmienić hasło do sieci Wi-Fi, które teraz jest ustawione, ustawisz nowe hasło i zapiszesz je sobie w bezpieczne miejsce, żebyś na przyszłość je znał. W końcu to Twoja sieć.

W takiej sytuacji, wejdziesz na stronę konfiguracyjną routera (mówię o tej http://imageshack.us/photo/my-images/62/networkwan.png/) i tam z lewej strony do części Wireless i Security. I wykonasz zrzut ekranu i pokażesz na forum.

Zrobiłem i jest ok, komp regularnie łączy się z kompem. Muszę czekać jedynie 15 sek. Ale jeszcze na poprzedniej stronie napisałeś o 17:11

odpisałem czy żeby łączyć się do tej swojej to mam tą sieć co mi wskazałeś na screenie z routera przenieść na samą górę w panelu sterowania. Napisałeś że spróbuj, powinno być ok.

Tylko teraz odkryłem, że gdy ustawiam na samą górę tą sieć (tylko wtedy) przez którą komp nie chciał się połączyć z internetem (tą sieć bez zabezpieczeń) to gdy kliknę na pasku zadań na ikonę dostępnych sieci i na nią i ppm wybiorę z menu “stan” to pojawia się opcja wyłącz. Wygląda to tak: (screen na przykładzie tej mojej, działającej sieci) http://naforum.zapodaj.net/ab88936a722b.png.html

Natomiast jeszcze jest druga możliwość wyłączenia: panel ster> “sieć i internet”>wyświetl stan sieci i zadania>zarządzaj sieciami bezprzewodowymi> z górnego menu właściwości karty>konfiguruj>sterownik>wyłącz. I tutaj mogę wyłączyć już każdą sieć bez względu na to która jest na górze a która na dole. Wygląda to tak (screen na przykładzie tej mojej, działającej sieci) http://naforum.zapodaj.net/61a786b9dbf8.png.html Więc nie wiem co robić aby uzywac tej swojej sieci. użyc sposobu z pierwszego screena? z drugiego? czy zostawić tak jak jest że ta siec która mnie nie łaczyła z netem jest na samym dole w kolejnosci łączenia z netem. Bo też się zastanawiam czy uzycie którejs z tych opcji “wyłącz” nie wyłączy mi neta, ale tez się zastanawiam czy jezeli zostawię tak jak jest to ktos mi nie będzie internetu podkradał z sasiadów skoro ta druga sieć jest w preferowanych z tąś moja a jest włączona i bez zabezpieczen. Sa jeszcze jeden myk. Mianowicie wejść w zarzadzanie sieciami bezprzewodowymi, kliknać na sieciach ppm i wybrac odpowiednio dla kazdej jedną z trzech opcji

1 połącz automatycznie gdy ta siec jest w zasiegu

2 połącz z siecią preferowana jesli jest dostepna

3 połacz nawet jesli siec nie emituje nazwy ssid

(bo na razie obydwie sieci mają tą pierwszą opcję)

Mam nadzieję że rozumiesz że nie chodzi mi o te karty atheros - połączenie lokalne “kabel sieciowy odłączony”, intel " połączenie sieci bezprzewodowej “(nazwa mojej sieci)…” Tylko o te dwie sieci co mi pierwsza nie łączyła kompa z netem i musiałem klikać “rozłącz” aby przełączyło mnie na tą moją aby internet zadziałał :slight_smile:

Dodane 24.06.2012 (N) 14:24

Nie działa, ale niech nie działa, bajka, nie bede ustawiał z powrotem tej sieci co mnie nie chciała z netem łaczyc żeby specjalnie sprawdzić czy net w telefonie działa

Po kolei:

  1. Sieć, która jest Twoja ma być na górze

W oknie Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi zaznaczasz swoją sieć i klikasz “Przenieś w górę” - nawet kilka razy, dopóki dopóty Twoja sieć nie będzie na samej górze listy sieci preferowanych.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 111cd.html

  1. Sieć, która nie jest Twoja ma być gdzie chcesz, to i tak bez znaczenia, i tak nie potrzebujesz do niej łączyć się, bo po połączeniu z nią i tak nie ma internetu. Możesz nawet otworzyć okno Zarządzanie sieciami bezprzewodowymi, zaznaczyć tę sieć i kliknąć Usuń. Ale w tej sprawie patrz pkt. 3.

  2. Jeżeli chcesz coś wyłączyć, to:

3.1. Jeżeli tutaj http://naforum.zapodaj.net/ab88936a722b.png.html klikniesz Wyłącz to wyłączysz ogólnie połączenie sieci bezprzewodowej. Efekt - nie będziesz mógł połączyć się z jakąkolwiek siecią bezprzewodową. Ta opcja raczej Cię nie interesuje.

3.2.Jeżeli chcesz po prostu pozbyć się profilu sieci bezprzewodowej, to wejdź w Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi - zaznaczasz sieć i klikasz Usuń. I tyle. Od tej chwili ta sieć nie będzie brana pod uwagę na liście sieci preferowanych - nawet jeżeli tylko ta sieć byłaby w zasięgu, to i tak system automatycznie nie nawiąże z nią połączenia. Połączenie z tą siecią będziesz mógł nawiązać tylko ręcznie poprzez wyszukanie dostępnych sieci i połączenie.

Chodzi o to, że jeżeli łączysz się z siecią bezprzewodową i zaznaczysz opcję “Połącz automatycznie” to od tej chwili sieć będzie pojawiać się na liście sieci.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … d9b26.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html

Efekt - system będzie próbował nawiązać połączenie z tą siecią, zgodnie z kolejnością w oknie “Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi”. Jeżeli te sieci będą w zasięgu.

  1. Poziom zabezpieczeń sieci sąsiadów nie ma wpływu na poziom zabezpieczeń Twojej sieci.

Pozdrawiam!

Dodane 24 czerwca 2012 18:14:46

poprawiłeś zrzut, więc odpowiem:

http://naforum.zapodaj.net/61a786b9dbf8.png.html

tutaj można wyłączyć kartę sieciową - raczej niepożądana akcja przez Ciebie.

zgadza się wiem

Więc wynika że aby łączyć się do swojej sieci mam usunąć tą sieć która nie łączy z netem z panelu sterowania>zarządzanie sieciemi bezprzewodowymi. Tylko zastanawiam się czy to zrobic, bo na poprzedniej stronie napisałeś

a co do tego cytatu, to, skoro mam w panelu sterowania > w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi 2 sieci to czy:

1 nie będą one łączyć kompa z internetem obydwie na raz gdy obydwie znajdą się w zasiegu? (mogłyby być konflikty) :?

2 czy nie jest to ryzykowne, gdy pierwsza (na moja, dobra) będzie miała awarie a wtedy z internetem będzie próbowała połączyć się ( bo jest druga, zgodnie z kolejnoscią w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi) ta sieć co nie łączyła z netem i nie ma zabezpieczeń i akurat uda jej się nawiązać połączenie? a jest bez zabezp. przypominam :? Czy to może nie jest tak że ona sama będzie łączyła się z netem, lecz ja będę musiał klinąć na tej sieci w pasku zadań “połącz” ?

3 dlaczego ta sieć jest w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi, skoro moja sieć jest inna, nie powinna być tylko moja?

PS Kiedyś miałem internet bez routera, bo nie miałem jeszcze notebooka to internet był na takiej skrzynce/radiu która była zamontowana na rurce na balkonie a od tej skrzynki szedł kabel do kompa stacjonarnego. A teraz gdy mam notebooka to jest jeszcze router. Ale więc, moze ta sieć to tamta dawna, która łączyła kompa stacjonarnego z netem zanim nie miałem routera? Czy może to po prostu każdy router samoistnie podczas jego pierwszej konfiguracji sam sobie dodaje (oprócz właściwej, swojej) jeszcze te sieci te sieci które mu się podobają do zarządzania sieciami bezprzewodowymi jako te (preferowane?) (o tu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html) a co za tym idzie, sieci tej nie usuwać, nie wyłączać, nic. Tylko zostawić na samym dole w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi a tą moją właściwą zostawić na samej górze i fajrant :slight_smile: ?

Co do pierwszego screenu, to pojawiają się po kliknięciu na pasku zadań w ikonkę sieci na notebooku, nawet te sieci, które nie mają zaznaczonej opcji “połącz automatycznie” No jedna jakaś sieć ma tą opcję, ale inne (czasami pojawi się aż jeszcze 5 innych sieci" które wcale nie mają zaznaczonej opcji auto łaczenia więc, coś się nie zgadza. Co do drugiego screenu. Też gdy w zasięgu mam więcej sieci niż zwykle te dwie, to i tak tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html pojawiają się tylko te dwie co zawsze, nawet nie pojawi się ta jakaś inna co ma zaznaczone “połącz automatycznie” więc też coś nie tak

jedna sieć czasami oprócz tych dwóch co mam je w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi ma taką opcję zaznaczoną jak wyzej pisałem a się tam między nimi nie pojawia, heh

ale jeżeli mam tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html oprócz swojej właściwej do której raczej nikt mi się nie włami bo ma zabezp. Jeżeli mam tutaj oprócz niej tą drugą sieć, co nie łączyła mnie z netem a jest ona bez zabezpieczeń to czy ktoś nie może tego wykorzystać? skoro ona tam jest, nie powinienem usunąc? mogę być spokojny?

Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi

Przykład pierwszy.

Na liście są trzy sieci.

System łączy się z siecią,która jest pierwsza na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System łączy się z siecią, która jest druga na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest druga na liście.

System łączy się z siecią, która jest trzecia na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest trzecia na liście.

Efekt - system nie połączył się z żadną siecią.

Przykład drugi.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System łączy się z siecią, która jest druga na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest druga na liście.

System łączy się z siecią, która jest trzecia na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest trzecia na liście. Nawiązuje połączenie.

Przykład trzeci.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście. Nawiązuje połączenie.

Przykład czwarty.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście. Nawiązuje połączenie.

Gdy użytkownik straci połączenie z siecią (np. kliknie rozłącz) ,która jest pierwsza na liście, to system próbuje nawiązać połączenie z siecią drugą na liście. System nawiązuje połączenie z siecią, która jest druga na liście. Jeżeli użytkownik chce powrócić do sieci pierwszej, to rozłącza się z siecią drugą i ręcznie łączy się z siecią pierwszą (albo automatycznie jeżeli tylko dwie sieci są na liście).

Niebezpieczeństwo sieci niezabezpieczonych jest takie, że jeżeli na przykład logujesz się do poczty i dane nie są szyfrowane, to jeżeli ktoś również byłby podłączony do tej samej sieci niezabezpieczonej co Ty i włączył sniffer sieciowy (program, który pokazuje ruch sieciowy), to zobaczyłby Twoje hasło. Jeżeli poczta, np. http://poczta.o2.pl/ oferuje opcję “Bezpieczne logowanie (SSL)”, to Twoje hasło do poczty będzie zaszyfrowane.

Bo połączyłęś się z nią kiedyś i zapamiętałeś (“Połącz automatycznie”). Po prostu.

Nie mam pojęcia. Wątpię. To co piszesz na końcu ma sens. Łącz się do swojej sieci. Inne sieci albo usuń (jeżeli z nich nie korzystasz, ja np. mam na liście 1. sieć domowa, 2. sieć szkolna itd.) albo przestaw niżej. Twoja sieć ma być na górze. Dlaczego? Bo działa i jest Twoja.

Nie.

Tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html są sieci, co do któych zaznaczyłeś “Połącz automatycznie” albo ręcznie sam utworzyłeś profil sieci (taki profil sam tworzy się gdy zaznaczysz podczas łączenia “połącz automatycznie”) poprzez kliknięcie Dodaj w Centrum sieci i udostępniania - Zarządzaj sieciami bezprzewodwymi.

Tutaj pokazywane są wszystkie sieci w zasięgu: http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg

Jeżeli ktoś złamie Twoją sieć to co się stanie? Dostanie się do routera? Będzie mógł podsłuchiwać ruch.

Ale Twoja sieć nie ma nic wspólnego z siecią sąsiadów. Nie przejmuj się tym. A co jeżeli sieć sąsiadów byłaby bez zabezpieczeń ale Twoi najbliżsi sąsiedzi mieszkaliby 30 km od Ciebie? A Ty miałbyś sieć zabezpieczoną. Teraz widzisz absurd?

Ogólnie:

  1. Twoja sieć ma być na samej górze w Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi

  2. “Towarzystwo” Twojej sieci nie wpływa na Twoją sieć

  3. Dobrze, że masz zabezpieczoną sieć. Korzystanie z sieci niezabezpieczonych niesie pewne ryzyko, że ktoś podsłucha Twój ruch sieciowy. W tej sytuacji jeżeli logujesz się do poczty bez zabezpieczeń, to Twoje hasło może znać osoba, która podsłuchuje ruch.

  4. Nie przejmuj się tym wszystkim tak bardzo. Masz sieć zabezpieczoną, łącz się do niej, korzystaj z niej, wszystko jest ok. Gdyby coś było nie tak, to byłoby to widać w logach z OTL itp.

Pozdrawiam!

Niebezpieczeństwo sieci niezabezpieczonych jest takie, że jeżeli na przykład logujesz się do poczty i dane nie są szyfrowane, to jeżeli ktoś również byłby podłączony do tej samej sieci niezabezpieczonej co Ty i włączył sniffer sieciowy (program, który pokazuje ruch sieciowy), to zobaczyłby Twoje hasło. Jeżeli poczta, np. http://poczta.o2.pl/ oferuje opcję “Bezpieczne logowanie (SSL)”, to Twoje hasło do poczty będzie zaszyfrowane. Aha, czyli jeżeli miałbym połaczenie z netem poprzez tą siec niezabezpieczoną, ale mam konto na onecie i tam widze ze jest SSL to nie ma powodu do obaw? Ps czemu czasami (bardzo rzadko) mam tak ze jak sie gdzies loguję to jest jakis kominukat ze cos “Zażądano połączenia szyfrowanego ze stroną, która zawiera elementy niezaszyfrowane. Prawdopodobieństwo odczytu przesyłanych danych …”

[Powrót do pewnego pytania]

Ja napisałem

Kiedyś miałem internet bez routera, bo nie miałem jeszcze notebooka to internet był na takiej skrzynce/radiu która była zamontowana na rurce na balkonie a od tej skrzynki szedł kabel do kompa stacjonarnego. A teraz gdy mam notebooka to jest jeszcze router. Ale więc, moze ta sieć to tamta dawna, która łączyła kompa stacjonarnego z netem zanim nie miałem routera? Czy może to po prostu każdy router samoistnie podczas jego pierwszej konfiguracji sam sobie dodaje (oprócz właściwej, swojej) jeszcze te sieci te sieci które mu się podobają do zarządzania sieciami bezprzewodowymi jako te (preferowane?) ( o tu poprawiony screen http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html ) a co za tym idzie, sieci tej nie usuwać, nie wyłączać, nic. Tylko zostawić na samym dole w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi a tą moją właściwą zostawić na samej górze i fajrant :slight_smile: ?

Ty odpisałeś

Nie mam pojęcia. Wątpię. To co piszesz na końcu ma sens. Łącz się do swojej sieci. Inne sieci albo usuń (jeżeli z nich nie korzystasz, ja np. mam na liście 1. sieć domowa, 2. sieć szkolna itd.) albo przestaw niżej. Twoja sieć ma być na górze. Dlaczego? Bo działa i jest Twoja.


tobie chyba o co innego chodziło odpowiadajac i pisząc “ja np. mam na liście 1. sieć domowa, 2. sieć szkolna itd”. , a mianowicie o to http://naforum.zapodaj.net/48e79f58d38d.png.html a mi natomiast o to co na poprawionym scrreenie,

Jest tak, że to jest notebook mojej siostry, więc może ona kiedyś tak faktycznie mogła zaznaczyć, bo ja sobie nie przypominam. A druga z możliwosci to mogłaby byc sprawka jej chłopaka który czasami przychodził z laptopem i coś chciał jakis klucz do neta bo jego laptop u nas tracił zasięg i mógł sobie cwaniak dlatego dodać tą drugą sieć bo może to jego a poza tym skoro do mojego routera dodałby swoja sieć to nie musiałby juz płacić przy okazji, bo by się do mojego routera podpiął, o! PS mieszka od nas około 2,5 km. PS to nie jest laik. Możliwe to w ciebie czy raczej odpada?

to normalne chyba, ze czasami mam tutaj ze 5 sieci a czasami tylko 2/3 albo tylko swoją?

nie pojąłem, ale rozumiem, że nie mam się czym przejmować :wink:

Dokładnie.

Bo tak jest. Niektóre strony przesyłają informacje w kanale zaszyfrowanym (np. banki). Ale gdy jakiś element na takiej stronie nie jest przesyłany kanałem zaszyfrowanym, to użytkownik dostaje komunikat (i bardzo dobrze, że dostaje bo wtedy wie, że nie cała strona jest szyfrowana).

Chodzi Ci o tę ikonę domku i napis “sieć domowa” w centrum okna, tak?

Jeżeli klikniesz w “sieć domowa” to będziesz mógł wybrać na nowo lokalizację sieci.

Chodzi o poziom zabezpieczeń. Windows na podstawie tego ustawienia pozwala albo nie pozwala na przykład na wyszukanie komputera w oknie Sieć http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … bf15b.html

Jak rodzaje sieci definiować, jak ja robię? Tak jak podaje nazwa. W domu - sieć domowa. W szkole - sieć publiczna.

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … k-location

Gość pewnie przyszedł do domu i chciał mieć internet i otworzył okno wyszukiwania sieci, które są aktualnie w zasięgu http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg i połączył się do akurat dostępnej sieci, która nie jest zabezpieczona. Może do Twojej też chciał, ale masz sieć zabezpieczoną i dlatego pytał o klucz. Co do reszty - gdyby ten koleś w domu spróbował połączyć się z Twoją siecią i nawet podał klucz i połączył się, to tak - mógłby korzystać z internetu za darmo. Ale: 1) 2,5 km to trochę za dużo, 2) na routerze prawdopodobnie można sprawdzić kto jest aktualnie podłączony do routera. Na przykład tutaj jest lista osób, które otrzymały adres IP z serwera DHCP, który pracuje u Ciebie na routerze: http://imageshack.us/photo/my-images/82 … tlist.png/ Naciągana historia, sorry.

Tak. Jeżeli sąsiedzi wyłączą swoje routery na noc, to ich sieci mogą nie być dostępne do czasu aż wstaną i włączą router. Taki przykład.

Chodzi o to, żebyś nie przejmował się.

Sieci Twoich sąsiadów nie mają wpływu na Twoją sieć.

Tak samo moja sieć nie ma wpływu na Twoją sieć.

Gdybyś miał jeszcze pytania, pisz śmiało. Mam nadzieje, że dotąd Ci wyjaśniłem co nie co. :wink:

Pozdrawiam!

Nie. Chodzi mi o ten link (po wytłuszczonym tekście “o tu poprawiony screen” Piszesz że Masz tam 1.sieć domowa, 2. sieć szkolna itd. Ale ja mam tak jak na screenie (poniżej go ujrzysz w linku)

Cytuję siebie jeszcze raz

Kiedyś miałem internet bez routera, bo nie miałem jeszcze notebooka to internet był na takiej skrzynce/radiu która była zamontowana na rurce na balkonie a od tej skrzynki szedł kabel do kompa stacjonarnego. A teraz gdy mam notebooka to jest jeszcze router. Ale więc, moze ta sieć to tamta dawna, która łączyła kompa stacjonarnego z netem zanim nie miałem routera? Czy może to po prostu każdy router samoistnie podczas jego pierwszej konfiguracji sam sobie dodaje (oprócz właściwej, swojej) jeszcze te sieci te sieci które mu się podobają do zarządzania sieciami bezprzewodowymi jako te (preferowane?) O tu poprawiony screen http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html a co za tym idzie, sieci tej nie usuwać, nie wyłączać, nic. Tylko zostawić na samym dole w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi a tą moją właściwą zostawić na samej górze i fajrant :slight_smile: ?

A gdzie mogę znaleźć takie okno “sieć” jak tutaj podałeś na screenie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … bf15b.html bo jakoś nie ma u mnie, to coś źle?

Pierwsza osoba ma trochę inne cyferki w nazwie, jak teraz patrze na screena DHCP i jak wchodzę do routera w tą zakładkę, ale może to po formacie, windowsa tak się zrobiło tyle że wtedy przed miałem nazwę “guciu”… na kompie dużymi literami, ale w routerze widzę małe były, ale może to bez znaczenia. Ale jeszcze powtórzę że teraz po formacie mam tak samo w roucie pierwszą osobę “guciu” ( nazwa komputera. A druga osoba w roucie ma też taką samą nazwę jak notebook mojej siostry (oczywiście inną niż mój komp) sprawdziłem to też w właściwościach komputera>nazwa komputera, trzeciej osoby nie ma, więc chyba jest ok. I co jeszcze, co będzie jeżeli decydowałbym się usunąć stąd (zastanawiam się jeszcze) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html sieć tą która mnie łączyła z netem i jest bez zabezpieczeń a kiedyś chciałbym się połączyć porzez telefon z siecią? a moja właściwa ma klucz którego nie znam nawet? mógłbym się na luzie połączyć z siecią która nie jest przypisana do w/w screenu, tylko z jaką bądź, która byłaby na tej liście zasięgu >>> http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg ? czy lepiej łączyć się do swojej sieci a skoro nie znam klucza to sobie odpuścić łączenie z inną siecią I to samo pytanie z komputerem, co jeśli usunąłbym tą sieć która jest druga, nie łączy mnie z netem i nawaliłaby mi na moja właściwa sieć pewnego dnia? łączyć się wtedy z dostępnymi sieciami http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg nawet bez zabezpieczeń czy dzwonić do usługodawcy internetowego dlaczego nie ma neta? i ile ty osobiście ty masz tutaj >>>> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html sieci? jedną swoją czy kilka innych. Bo się zastanawiam czy to że ja mam tutaj jeszcze jakąś sieć oprócz swojej właściwej jakąś inną to czy to nie zakłuca pracy przeglądarce, czy to ktoś się nie podpiął, a zarazem boję się to usunąć skoro nie mam pewności czy nie było to tak już fabrycznie dodane, albo przez monterów routera.

A i właśnie, ale czy ci którzy nie mają neta i są cwani nie skorzystają aby z tego że mam tu >>> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html sieć nie zabezp. ? Oto jest pytanie

Nie wiem.

Nie.

Sugeruję łączyć się do swojej sieci. Dlatego dobrze, żeby była ona na górze.

Dlaczego? Dlatego, że mechanizm działania sieci w Windows jest taki a nie inny (patrz moją wiadomość z 26 czerwca 2012 12:38:20). I dlatego, że to Twoja sieć, Ty za nią płacisz, działa ona na Twoim routerze itd.

Co zrobić z siecią sąsiada czy tam kogo? Dwie metody do wyboru: 1) przesuwasz sieć na dół listy, a Twoja sieć ma być na samej górze, albo 2) jeżlei jest to sieć niezabezpieczona to możesz nawet ją usunąć. Gdybyś potrzebował, to wyszukujesz dostępne sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg i łączysz się do niej. I tyle.

Chodzi o to, żebyś łączył się do swojej sieci. Po prostu. Ja też łączę się do swojej sieci (w domu), bo to moja sieć.

W Windows 7 - Start - Komputer - z lewej strony Sieć

W Windows XP jakoś podobnie, nie kojarzę.

Tym się sugeruj, że wszystko jest w porządku.

Też tak myślę.

Przy czym tamta strona na routerze pokazuje ludzi, którzy AKTUALNIE są podłączeni. Możesz teraz wejść na stronę konfiguracyjną routera i zobaczyć kto jest TERAZ podłączony. Generalnie nie stresuj się. Chce pokazać Ci, że ani wtedy gdy robiłeś tego screena, ani zapewne teraz nie ma nikogo poza komputerami, które są Ci znane. Tyle.

http://imageshack.us/photo/my-images/82 … tlist.png/

Co będzie? System nie będzie próbował połączyć się do niej automatycznie. Jeżeli zechcesz do niej podłączyć się (czy na telefonie, czy na komputerze), to wyszukujesz dostępne sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg i jeżeli ta sieć będzie w zasięgu to będziesz mógł nawiązać połączenie.

Klucz możesz sobie zmienić na routerze na taki, który znasz.

Potem usuwasz sieć w http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html, wyszukujesz dostępne sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg i nawiązujesz połączenie, zaznaczasz opcję “Połącz automatycznie”.

Albo usuwasz sieć w oknie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html, klikasz Dodaj i dodajesz profil sieci z nowym hasłem.

Oczywiście. Bierzesz laptopa, przyjeżdżasz do mnie do domu, wyszukujesz sieci i możesz połączyć się z moją siecią mimo że nigdy wcześniej do niej nie łączyłeś się.

Łącz się do swojej sieci - Ty ją utrzymujesz, Ty za nią płacisz, więc dlaczego nie chcesz z niej korzystać?

Skoro nie znasz klucza, to możesz zmienić to na routerze albo zadzwoń do ludzi, którzy zakładali Ci sieć i zapytaj.

Teraz masz klucz zapisany w komputerze, dlatego nie musisz go podawać (klucz został raz podany i system to zapamiętał).

Jeżeli usunąłbyś swoją sieć z zabezpieczniemi z okna http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html i wyszukałbyś dostępne sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg i spróbowałbyś połączyć się ze swoją zabezpieczoną siecią, to musiałbyś podać klucz.

Co jeżeli w takiej sytuacji nieznałbyś klucza? Telefon do ludzi, którzy zakładali u Ciebie sieć, albo łączysz się do routera kablem, wchodzisz na stronę routera i zmieniasz klucz zabezpieczeń (w routerze szukaj czegoś w stylu “Wireless Security”).

Oczywiście mógłbyś w takiej sytuacji połączyć sie z siecią sąsiada i poszukać w internecie instrukcji jak zmienić klucz zabezpieczeń w swoim routerze.

Swoją drogą, może masz gdzieś zapisany klucz zabezpieczeń do swojej sieci? W jakichś papierach.

Ja mam swoją domową, mam szkolną, mam drugą szkolną.

Inne sieci (poza swoją) nie zakłócają Twojej (no chyba, że w zasięgu masz mnóstwo sieci i one nadają na tym samym kanale: router-blokuje-internet-t482806.html?hilit=inssider&sid=e7a6245e9e203bc3eb4d7f51b32394fe#p3044128, ale nie przejmuj się tym, jeżeli możesz normalnie podłączyć się do swojej sieci i korzystać z niej).

Fabrycznie dodane? Po instalacji Windows nie ma żadnych sieci.

Spokojnie.

To Ty możesz cwaniakować, że ktoś nie zabezpieczył sieci na routerze i możesz podłączyć się do sieci sąsiada, który nie zabezpieczył swojej sieci bezprzewodowej i nie musisz płacić za internet.

Podsumowując:

  1. Dobrze, żebyś dowiedział się (przejrzał papiery albo ustawienia routera), jaki masz klucz zabezpieczeń albo zmienił go w routerze na taki, który znasz.

Albo przynajmniej zrób kopię bezpieczeństwa swojej sieci na pendrive. Czyli otwórz okno:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html

Prawy przycisk myszy na Twoją sieć - Właściwości - Kopiuj ten profil sieci na dysk flash USB.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 4c4a7.html

Może na karcie zabezpieczenia znajdziesz klucz? Czyli otwórz okno:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html

Prawy przycisk myszy na Twoją sieć - Właściwości - karta Zabezpieczenia

  1. Łącz się do swojej sieci. Opcjonalnie możesz łączyć się do sieci sąsiada. Ale jeżeli masz własną sieć, płacisz za nią, ta sieć działa dobrze, to dlaczego nie z niej korzystać w pierwszej kolejności (pierwsza pozycja na liście). Dlatego proponuję, aby Twoja sieć była była na samej górze na liście: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html. Zobacz moją wiadomość z 26 czerwca 2012 12:38:20 odnośnie tego, w jaki sposób Windows wybiera sieć Wi-Fi, z którą ma połączyć się.

  2. To co masz tutaj w komputerze http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html nie ma wpływu na to czy możesz połączyć się z siecią z tej listy albo z siecią, której nie ma na tej liście, z poziomu innego komputera albo komórki.

  3. Sieci, które są tutaj: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html nie mają wpływu na siebie. Ta lista służy wyłącznie temu, żeby Windows wybrał sobie sieć, z którą ma automatycznie połączyć się. Opisałem to w mojej wiadomości z 26 czerwca 2012 12:38:20.

  4. Nawet jeżeli jakąś sieć usuniesz z listy http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html to będziesz mógł podłączyć się do niej ręcznie poprzez wyszukanie listy dostępnych sieci: http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg Jeżeli pierwszy raz łączysz się do sieci i zaznaczysz “Połącz automatycznie” http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … d9b26.html to sieć trafi na listę http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html i od tej chwili system będzie próbował połączyć się z nią zgodnie z kolejnością i zasadą działania opisaną w mojej wiadomości z 26 czerwca 2012 12:38:20.

Trudno tłumaczy się takie rzeczy na odległość.

Pozdrawiam!

. A na jakiej zasadzie telefon połączył by się z netem? Musiałbym wybrać "połącz na jakiejś z dostępnych sieci na notebooku? i jak by połączyło to dopiero wtedy telefon zaraz zczaił by do jakiej sieci się łączyć? czy telefon sam by się łączył do sieci która ma dajmy na to najlepszy zasięg?

w windows 7 (w notebooku) znalazłem . jest tam tylko nawa komputera i na górze pasek, udostępnianie plików jest wyłączone… …

Natomiast w xp jakieś “moje miejsca sieciowe” tutaj pusto

a w “połączenie sieciowe” połączenie lokalne, połączono z zaporą, realtek…

Dobrze mam poustawiane?

a to czy te inne sieci są tutaj czy tutaj http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg czy tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html to już nie ma znaczenia? chodzi o sam kanał nadawania tych sieci, tak?

Tak, ja wiem, że mojej właściwej sieci nikt nie ruszy raczej bo jest zabezp. ale chodzi mi o to że mam tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html też tą drugą i ona jest nie zabezp. i na niej może ktoś korzystać? czy jeżeli mam zabezp. Czy taka nie zabezp. sieć, która nie jest siecią domyślną w routerze jest to sieć ogólnie dla każdego a nie że tylko dla mnie?

Czyli na zasadzie porozumienia, podłączenia się kablem czy coś? bo chyba nie chodzi o to że jeżeli moja sieć nie działa to połącze się z siecią sąsiada wybierając listę dostępnych połączeń na pasku zadań i klikając na tą z najlepszym zasięgiem? (tego robić nie będę, będę się tylko ze swoją łączył) To wszystko to są sieci moich sąsiadów :shock: ? a nie z odbiorników/anten… firm internetowych gdzieś w okolicy czy coś? Bo jeżeli tak to faktycznie lepiej nie łączyć się z żadną inną siecią niż moja, bo mogli by mnie zlukać… ci obcykani troszke i wnieść gdzieś skargę albo też wbić mi się na kompa. A co też za tym idzie, tą nie moją sieć , którą mam tutaj w takim razie też należałoby usunąć >>> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html Dobrze to pojąłem? Czy na wyrost trochę?

Komputer i telefon to dwa zupełnie inne urządzenia.

Tak samo jak w komputerze możesz wyszukać dostępne sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg, to tak samo zapewne na telefonie masz opcję typu “wyszukaj dostępne sieci” (moja nazwa zupełnie wymyślona, ale chodzi o wyszukiwanie dostępnych sieci, jeżeli Twój telefon obsługuje Wi-Fi to powinna być taka funkcja). Tak samo jak komputer, tak samo telefon wyszukuje dostępne sieci i to Ty wybierasz, z którą siecią chcesz połączyć się - nieważne czy ma najlepszy zasięg, czy najgorszy - to Ty o tym decydujesz, z którą siecią chcesz nawiązać połączenie. Śmiało, nic nie zepsujesz. Aha, w telefonie może najpierw trzeba poszukać opcji włączenia Wi-Fi. Jak coś napisz tutaj: telefonia-komorkowa-f12.html tylko podaj jaki masz telefon.

Masz Windows 7 Starter. Ja mam wyższą wersję Home Premium (ona ma więcej funkcji). Nie wiem czy to jest normalne.

Chodzi ogólnie o wszystkie sieci w zasięgu: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html

Nie przejmuj się tym. Gdybyś musiał się tym przejmować, to miałbyś problemy z łączeniem się do swojej sieci, a nie masz. Wtedy mógłbyś zmienić kanał nadawania swojej sieci: router-blokuje-internet-t482806.html?hilit=inssider&sid=ff3a98ef56ec94e0aef4f89ab46a0310#p3044128 i http://www.goldenline.pl/forum/605846/k … dows-vista

W Twojej sytuacji nie musisz się tym martwić.

Chyba myślisz pojęcia router i system.

Jeżeli na routerze masz niezbazpieczoną sieć, to Twój sąsiad będzie mógł wyszukać dostępne sieci http://www8.pcmag.com/media/images/1980 … ctions.jpg i połączyć się z Twoją siecią.

Jeżeli w systemie w Centrum sieci i udostępniania - z lewej strony Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a48f.html

masz wiele sieci (swoją zabezpieczoną i np. sieć sąsiada, która jest niezabezpieczona), to wiesz jakie one mają na siebie wpływ?

Przykład pierwszy.

Na liście są trzy sieci.

System łączy się z siecią,która jest pierwsza na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System łączy się z siecią, która jest druga na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest druga na liście.

System łączy się z siecią, która jest trzecia na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest trzecia na liście.

Efekt - system nie połączył się z żadną siecią.

Przykład drugi.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System łączy się z siecią, która jest druga na liście.

System nie może połączyć się z siecią, która jest druga na liście.

System łączy się z siecią, która jest trzecia na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest trzecia na liście. Nawiązuje połączenie.

Przykład trzeci.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście. Nawiązuje połączenie.

Przykład czwarty.

System łączy się z siecią, która jest pierwsza na liście.

System może połączyć się z siecią, która jest pierwsza na liście. Nawiązuje połączenie.

Gdy użytkownik straci połączenie z siecią (np. kliknie rozłącz) ,która jest pierwsza na liście, to system próbuje nawiązać połączenie z siecią drugą na liście. System nawiązuje połączenie z siecią, która jest druga na liście. Jeżeli użytkownik chce powrócić do sieci pierwszej, to rozłącza się z siecią drugą i ręcznie łączy się z siecią pierwszą (albo automatycznie jeżeli tylko dwie sieci są na liście).

1.A może to tak że te dostępne połączenia na pasku zadań to sieci dostępnych dostawców z nadajników WiFi w okolicy przeznaczonych dla notebooków i laptopów wymieszane z tymi sieciami sąsiadów (te własne które sobie płacą), które to mój (jak i każdego) router wyłapuje tak samo jak te z nadajników bo w końcu taka jest jego rola aby wyłapywać sieci (a te z routerów zwłaszcza gdy nie zabezp) ?

2.Czy jeżeli chciałbym połączyć się z jakąś inną siecią zabezpieczoną niż moja to miałbym wpisać klucz z mojego routera czy z czego… Czy musiałbym poprosić sąsiada tej sieci aby podał mi klucz? A do sieci bez zabezpieczeń łącze się normalnie prawda?

  1. Co jeśli na liście dostępnych dostawców mam wszystkie sieci niezabezpieczone z tego jak tak zawsze patrze, tylko jedna jest zabezpieczona. To co jeśli ta sieć jest zabezpieczona i ma nawet (chyba) zaznaczoną opcję “połącz automatycznie”? a tej sieci i tak nie ma w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi w panelu sterowania? odhaczykować tą opcje jakby co?

  2. Ogólnie znalazłem ciekawy artykuł odnośnie internetu http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -is-secure a najbardziej zainteresował mnie 3ci punkt (3cia kropka) teraz widzę że jest niebezpieczne trzymanie takiej sieci więc raczej ją wolałbym usunąć. Tylko czy to nie jest moja sieć poprzednia za nim nie miałem routera i notebooka tylko samą taką puszkę/skrzynke na rurce na balkonie podłączone kablem do kompa (teraz mam router i puszkę/skrzynkę) Czy to nie ta sieć poprzednia bo chyba jak się patrzę to po nazwie hmm… Może została zachowana bo ma jest potrzebna… w jakiś sposób albo jakaś aplikacja ją używa. Jak myślisz? I jakby co to czy wystarczy opcja “usuń” w zarządzaniu sieciami bezprzewodowymi by usunąć tą sieć czy najpierw ustawia się ją jako pierwszą (na górze) sieć w zarządzaniu sieć. bezprzew, na dostępnych połączeniach odznacza się “połącz automatycznie” (tylko wtedy mam tą opcję w tych sieciach w zarządzaniu) a później usuń.

PS decyzja o usunięciu, wiem że będzie należała do mnie, to wiem.

Tylko chcę rozwiać wszelkie wątpliwości przed jej usunięciem + niektórych rzeczy pytam z ciekawości

ad. 1 To mogą być sieci z nadajników, to mogą być sieci sąsiadów. Może być tak i tak.

ad. 2 Przykład:

Twój sąsiad ma sieć zabezpieczoną

Próbujesz nawiązać połączenie z tą siecią

Przy próbie nawiązania połączenia z siecią sąsiada, która jest zabezpieczona zostajesz poproszony o podanie klucza zabezpieczeń

Jeżeli podasz prawidłowy klucz zabezpieczeń, nawiązujesz połączenie z siecią sąsiada.

Jeżeli podasz nieprawidłowy klucz zabezpieczeń, nie udaje się nawiązać połączenia z siecią sąsiada.

Skąd wziąć klucz zabezpieczeń? Zapytać właściciela sieci, czyli przykładowo sąsiada.

Przykładowa sytuacja: Ty i Twój sąsiad macie zabezpieczone sieci (sąsiad swoją, Ty swoją). Próbujesz połączyć się z siecią sąsiada, otrzymujesz prośbę o podanie klucza zabezpieczeń, podajesz swój klucz. Czy ten klucz jest prawidłowy i połączysz się z siecią? Tak, nawiążesz połączenie o ile Ty i sąsiad używacie takiego samego klucza do swojej sieci Wi-Fi (sąsiad do swojej, Ty do swojej). Raczej rzadka sytuacja.

ad. 3 Opcja “połącz automatycznie” pojawia się tylko raz. Jeżeli wyszukujemy dostępne sieci, próbujemy nawiązać połączenie, przy okazji zaznaczamy “Połącz automatycznie” i połączenie udaje się, to sieć trafia na listę sieci w Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi.

ad. 4 Pisałem o tym samym na przykładzie poczty i opcji “zaloguj bezpiecznie” na stronie logowania z pocztą.

Nie chodzi o usuwanie sieci z listy w Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi. Chodzi o korzystanie z takiej sieci. Mógłbyś przyjechać do miasta X, usiąść, wyszukać dostępne sieci, połączyć się z ogólnodostępną siecią bez zabezpieczeń, posiedzieć w internecie i pojechać z powrotem do domu. Jednorazowo. To byłoby tak samo niebezpieczne. Oczywiście lista sieci Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi ma wpływ na to, z jakimi sieciami łączymy się.

Co do sieci… zapytaj ludzi albo firmę, która montowała Ci sprzęt sieciowy. Myślę, że oni najlepiej Ci to wszystko wyjaśnią. Ja nie wyjaśnię Ci, bo po prostu nie wiem jaką miałeś sieć, nie ma dużego doświadczenia, to jest zbyt ogólny opis, a nie chcę wprowadzać Cię w błąd.

Mówisz o zachowaniu sieci w Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi? Metodę działania tej listy masz opisaną powyżej.

Co do usuwania, to otwierasz Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi - zaznaczasz sieć - klikasz Usuń. Gdybyś chciał ją z powrotem na liście to albo w Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi klikasz Dodaj i tworzysz profil sieci, albo wyszukujesz dostępne sieci i zaznaczasz “Połącz automatycznie”, żeby sieć była z powrotem na tej liście.

Ja proponuję, żeby Twoja sieć była na górze. Reszta sieci - te sieci i tak nie mają na siebie większego wpływu niż ten, który opisałem na przykładach (patrz tekst w cytacie), więc mogą sobie być na liście. Zobacz:

Mam pomysł. Tekst zaznaczony na pomarańczowo - zrób sobie kopie wszystkich sieci na pendrive. Potem usuń niepotrzebne sieci w Centrum sieci i udostępniania - zarządzaj sieciami bezprzewodowymi. Jeżeli zobaczysz jakieś problemy, to i tak będziesz mógł przywrócić je z kopii.

Pozdrawiam!

ale ja tejże sieci tam nie mam w zarządzaniu a jest zaznaczone połącz automatycznie. W tym grunt. :slight_smile:

Usunąć więc zaznaczenie opcji “połącz automatycznie” jak zobaczę tą sieć następnym razem na liście dostępnych połączeń?

  1. Dobrze, żebyś dowiedział się (przejrzał papiery albo ustawienia routera), jaki masz klucz zabezpieczeń albo zmienił go w routerze na taki, który znasz.

Nie mam pendriva - więc odpada. Ale co do tego klucza to po co go zmieniać?

Ps. w zarządzaniu sieciami we właściwościach zabezpieczeń mojej sieci pod opcją “klucz zabezp. sieć”

mam “pokaż znaki” i wtedy chyba dowiedziałbym się jaki mam klucz. Ale po co i czy go zmieniać?

Kurde! :shock: Czy chłopak mojej siostry jak zobaczyłby tą opcję “pokaż znaki” i z niej skorzystał? Może łączyć się za darmo do mojej sieci

(2,5 km od nas mieszka.) albo do swojej jak jest u nas z lapkiem? Albo może włamać się przez router do mojego, siostry kompa?

Jeśli nie ma szans to jaka kolejna przesłanka ku temu bym miał zmienić klucz?

A mianowicie wpływ mają na to takie czynniki czy sieć jest zabezpieczona i moja (wtedy już ktoś z innego kompa nie może, kto nie ma klucza nie może z niej skorzystać) a natomiast może korzystać tak samo jak ja z tej drugiej co mam, sieci niezabezpieczonej. Co nie oznacza jednak że od razu włamie mi się na kompa, ale istnieje takie ryzyko z tego co ostrzega strona windows. Tak? Niemniej aby temu zapobiec posiadamy w systemie antywirusy i zapory. Dobrze rozkminiłem ? :razz: :razz:

Nie mam pendriva, odpada. Ale chyba już teraz kminię że za bardzo nie mam się czym aż tak czym przejmować i mogę nawet zostawić tą sieć nie zabezpieczoną w takiej sytuacji skoro nie wiem czy jest ona jakimś ważnym elementem czegoś… albo siecią za którą również płacę albo coś…(wiem, troche to paradoksalne z mojej strony że nie wiem :oops: ) Tylko co jeśli moja sieć właściwa nawali a komp będzie się łączyć z nią (a tak wiadomo będzie robił) i uda mu się z nią nawiązac połączenie choć do tej pory mu się to nie udawało?? Rozłączyć jakoś czy co. Czy ostrożnie (np bez logowań na strony) korzystać a o bezpieczeństwo niech się zapora i antywir troszczą wtedy? Co właśnie wtedy robić? Gdyż wiemy że połączenie z nią i serfowanie po niej jest nie bezpieczne? Oto jest pytanie Gdyż są szanse na włamanie… :frowning: