Problem piractwa internetowego

ale my nie rozmawiamy o telefonie lub odtwarzaczu mp3 tylko o internecie i niebyła bym tego pewna rzuciłam hasło wujkowi i jego żonie on prawnik o na prokurator zobaczymy co powiedzą ciotka skończyła szkolenie dla prokuratorów zajmujących się przestępczością internetowa zobaczymy .

Z tego co wiem z prawnego punktu widzenia, to przesyłanie kopii oryginału jest legalne w obrębie najbliższej rodziny. Jeśli chodzi np. O płytę, można ją sobie przegrać w celu zachowania kopii i udostępnić kopię rodzinie. Nie wiem w jakim stopniu to ma uregulować wszelkie społeczności. Ale za to chyba nie konfiskują i tak. Chodzi o czerpanie korzyści majątkowych z tytułu piractwa i chodzi bardziej o specjalistyczne (drogie) programy i oprogramowanie, które np. Dla firm jest droższe.

jest stanowisko mojej cioci i wujka prawników wiec co do przetwarzania muzyki oryginalnej na inne pliki jest dozwolone tylko wtedy kiedy jet wykonana programem którego producent wniósł odpowiednie opłaty do na przykład w polce będzie to ZAIKS . Opłata wniesiona w jednym kraju skutkuje możliwością korzystania z oprogramowania na całym świecie . Wniosek za mim zgrasz coś w mp3 czytaj umowę licencyjną programu którym robisz to .

właśnie podobna sytuacja miała miejsce w Rosji, firma sprzedająca za bezcen muzykę, wniosła bardzo niskie opłaty dla tamtejszych organizacji typu ZAIKS, i mogły legalnie sprzedawać muzykę i wszystko legalnie według prawa międzynarodowego

Cos ten wujek chyba spał na wykładach prawa :slight_smile:

Prawo w polsce - pokręcone ale co zrobić - wyraźnie stanowi że ściągać sobie z netu możesz wszystko - chyba że autor wyraźnie (na tej stronie! !!

Np. Jeżeli widzisz tekst: ściągasz na własną odpowiedzialność, nie można tego robić to nielegalne to ściągając ten plik łamiesz prawo.

Jeżeli jednak takiego oświadczenia nie ma to legalnie kopiujesz te pliki - wyjątek oprogramowanie (sic!) tego niegdy legalnei nei ściągniesz chyba że licencja GPL, freeware czy coś podobnego.

Ciebie nic nie obchodzi czy gość udostępniający pliki działa legalnei czy nie - to nei twoja sprawa, jak uważasz że nielegalnie zgłoś to na policję.

Prawo domniemywa niewinność więc i ty nie oskarżaj bo to nie twoja rola. Można wręcz powiedzieć że skoro strona działa legalnie, policja nie prowadzi śledztwa to chyba wszystko ok? Inaczej by stronka została zamknięta. Natomiast udostępnić plik można tylko wtedy gdy masz do tego prawo ew. gdy udostępniasz rodzinie.

Nie jest prawdą IMHO że wystarczy do udostępnionych plików dodać notke - “jak nie jesteś z mojej rodziny to nei wolno ci pobierać”. Sam faktr że te pliki każdy może ściągnąć to już udostępnianie - jak by na to nie patrzeć.

Prokuratura oczywiście chciała by by wszytsko było nielegalne - rozumiem ciotkę. Prawo jednak stanowi inaczej. Zwróć proszę uwagę na nie tak dawną reakcję UOKiK:

http://di.com.pl/news/16642,0,Bezprawne … _film.html

jeszcze jeden cytat:

Oczywiście kopiowanie płyt to cos innego niż ściąganie ich z sieci ale według tego samego urzędu internet traktowany jest jak medium - czyli np. radio, nagrywanie z tego medium na własny urzytek jest legalne NAWET jeżeli samo medium (np. stacja radiowa której cofnieto licencję, patrz radio kolor kilka lat temu) działa neilegalnie.

Gdyby jednak ktoś był nękany z powodu pobierania plików bez ich udostępniania to od czego mamy UOKiK?

Tutaj można zgłaszać skargi, urząd wystąpi w naszej obronie i zapewno przywali niezłą karę nękającej nas firmie.

Kary UOKiK SĄ pouczające.

http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_kons … ywidualne/

dobra ale jak sprawdzą ci mp3 masz utwory pirackie ci nic nie mogą zrobić

Ale nikt nie negował tego ze można ściągać za darmo muzykę z sieci sama przytoczyłam kilka postów wcześniej sentencje z płyty dotycząca rozpowszechniania . Wtedy ktoś powiedział ze można przetwarzać bezkarnie muzykę i filmy na pliki o innych wartościach na przykład na mp3 . O tusz nie kopia to kopia wykonana jeden do jednego . jedynym odstępstwem jest jeśli product oprogramowania do przetwarzania muzyki lub filmu wniósł odpowiednie opłaty .

To ze ktoś przetworzył i zamieścił w necie ciebie nie obchodzi i sobie ściągasz to prawda .

i nikt na wykładach nie spał proponuje dokładnie czytać

Czyli według tej interpretacji nielegalne jest przerobienie płyty Audio CD zakupionej legalnie np w Empiku na pliki mp3 i słuchanie jej na playerku mp3 ??

Bzdura, masz do tego pełne prawo, bo jesteś posiadaczem oryginału.

  1. Radio czy telewizja udostępniają za darmo muzykę i filmy. Czy legalnie można nagrać to co udostępniają?

  2. Skoro np radio udostępnia muzykę po opłacie to ci co udostępniają w internecie też musieliby komuś zapłacić by było to legalne, tylko komu? Zaiksowi?

  3. Czyli podsumowując: muzyke i filmy można ściągać z internetu ile sie chce. Udostępniać nie wolno chyba że ma sie jakieś pozwolenie?

  4. Pytanie- dlaczego napisy.org zostały zamknięte?

napisy.org zostały zamknięte bo znajdowały się tam tłumaczenia tekstów filmów, ktoś napisał scenariusz i nie wolno tekstu tego scenariusza udostępniać w oryginalnej wersji ani przerobionej w tym przypadku przetłumaczonym

Na swój użytek tak.

Problem z wykonywaniem kopii jest szerszy - wolałbym poczytać wypowiedź prawnika + uzasadnienie.

Czym innym jest wykonanie kopii z oryginalnego nośnika i używanie w playerze a nawet udostępnienie przyjaciołom - to mozna zrobić - patrzcie mój poprzedni post o filmach.

Z drugiej strony jeżeli tylko coś ściągneliśmy/nagraliśmy z radia/TV to faktycznie wykonywanie kopii może być nielegalne - przecierz nawet kopiowanie podręczników z czytelni jest nielegalne.

Dla chcącego nic trudnego - nie kopiujesz a przenosisz pliki np. do playera (usuwamy z kompa) i wszystko jest ok.

Też nie jest to do końca prawdą. W ramach prywatnego użytku dozwolonego wolno nam skopiować kartkę czy nawet cały rozdział.

Ale czy od kogoś można skopiować?

Problem jest problemem sprzedawców ,- a nie Twórców,którzy cieszą się zapewne z zainteresowania

przedmiotem własnej inwencji…

-najmniejsza część profitów zawsze trafia do “Pomysłodawców” -gdyby faktycznie udało się zaspokajać

potrzeby “Ojców Dzieła” z pominięciem pozerności pośredników =to okazało by się , że koszty

i “Problem” - są znikomej wielkości w stosunku do Osiągniętych Korzyści Intelektualnych…

-ubogaceni o te wartości “Piraci” niewątpliwie stanowią elitę Intelektualną tego Świata…

Dokładnie 95% ludzi ściąga nielegalną muzykę :[

ale taka muzyka jest legalna z tego co sie tu dowiedziałem :wink: jej rozpowszechnianie jest nielegalne ;p

Tak, w Polsce ze względu na użytek własny można ściągać muzykę i filmy pod warunkiem, że nie udostępniamy (ani podczas ściągania, ani po ściągnięciu).

Czyli mogę sobie teraz zacząć ściągać filmy i muzę z neta np. przy pomocy P2M bo tam się nie udostępnia i bez żadnych konsekwencji oglądać i trzymać na dysku i nie muszę na nie już więcej kasy wydawać bo tak jest legalnie i jak policja do mnie zapuka to mi nic nie zrobią ?? Troszkę o wszystko dziwne.

Nasuwa się pytanie po co kupować muzę i filmy ??

wiadomo że wiekszość ściągających muzyke to dzieciaki które i tak by tej płyty nie kupiły …

jeśli ktoś naprawde lubi danego artyste - da mu zarobić i kupi płyte cd czy dvd…szkoda tylko że w tym kraju wiekszość kasy kosi zaiks itp … :expressionless: