Problem. Płyta główna sama resetuje BIOS do ustawień fabrycznych

Witam,
Nie ukrywam przyszedłem tutaj przez mój problem. Nie znalazłem żadnego rozwiązania w internecie ani na innych forach.
Przepraszam jeżeli to nie odpowiedni dział.

Problem jest taki:
Płyta główna sama resetuje się do ustawień fabrycznych.
Występuje to co około tydzień, ale ostatnio przytrafiło mi się dwa razy w ciągu 3 dni.
Jest tak, że jednego dnia wieczorem wyłączam komputer, a drugiego kiedy chcę włączyć to się resetuje. Żadnego błędu, nic.
Czasem bywa nawet tak że zamiast kliknąć “uruchom ponownie” klikam “zamknij” i gdy go włączę to też potrafi się zresetować.

Reset wygląda tak:
Włączam komputer, po chwili wyłącza się całkowicie (gasną wszystkie ledy, jakby był normalnie wyłączony) na może 3 sekundy, potem się włącza, resetuje parę razy i dopiero mogę wejść do BIOSu.
Kiedy poustawiam wszystko w BIOSie zamiast wejść do windowsa resetuje się jeszcze raz i działa.

Tak jak pisałem problem nie występuje codziennie.
Ktoś na innym forum powiedział mi żebym zmienił bateryjkę od biosu - pomogło tylko na chwilę (komputer nie resetował się może 2 tygodnie) ale potem wszystko wróciło.
W BIOSie nic nie grzebię. Ustawiam tylko profil XMP i krzywą wentylatorów.

Gratuluje wszystkim, którym chciało się to czytać. Chciałem jak najdokładniej opisać błąd bo już mnie to irytuje.
“Bardzo proszę o pomoc” to mało powiedziane. Będę niesamowicie wdzięczny.

Moja specyfikacja: (wszystko oprócz dysków na dane i karty graficznej jest nowe i ma może miesiąc)
Procesor: Ryzen 5 3600
Płyta główna: ASRock B450 Pro4
Karta graficzna: GTX 1070Ti Zotac amp extreme
Zasilacz: SPC Vero L1 600W
1x dysk M.2 systemowy
1x dysk SSD na dane
1x dysk HDD 1tb też na dane

Po prostu wymień na nową baterię na płycie.

Wymieniłem ją 3 tygodnie temu
Te bateryjki każdemu tak padają? 3 tygodnie i do wyrzucenia?

Czytamy uważnie. Przecież napisał, że wymienił już baterie i nie pomogło. Jak dla mnie to z płytą jest coś nie tak. Oddaj ją na gwarancję.

Ja bym sprawdził po prostu jeszcze raz na innej. Ewentualnie sprawdź czy bateria którą masz zainstalowaną na pewno jest prawidłowo osadzona. Czy nie ma luzów, dociśnij ją mocniej do płyty. Nowe baterie też potrafią być “walnięte” bo to nie jest coś co często się kupuje i sprzedawcy często sprzedają magazynowe leżaki, które leżą na zapleczu przez kilka lat nieużywane.

Czytałem i zdania nie zmieniam.

  1. Zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji
  2. Jeśli to nie pomoże to płyta do reklamacji

Mam wersję z bodajże marca.
Najnowsza jest z lipca a trochę się denerwuję to aktualizować bo naczytałem się że a to źle bios się wgra czy jeszcze coś…
Dodatkowo czasem kiedy zapisuję ustawienia w biosie to płyta się zawiesza i muszę wyłączyć komputer zasilaczem

Ja bym na jego miejscu nie ryzykował. Jeszcze coś pójdzie nie tak i nie uznają reklamacji.

Te baterie nie siadają tak szybko. Ja w swoim kompie mam już od dziesięciu lat i nadal trzyma. Faktycznie może sprawdzić czy przypadkiem nie jest zbyt luźna w koszyczku.

W takim razie może być to również problem z pamięcią flash BIOSu ale wtedy nic na to sam nie poradzisz i będzie potrzebna wizyta w serwisie.

Nie jest.
Zawsze wszystko dociskam i upewniam się że dobrze siedzi

Właśnie tak zaczynam myśleć.
Ale nie wiem czy uznają mi to na gwarancję bo problem nie występuje za każdym razem tylko powiedziałbym nawet że losowo
Jeżeli w sklepie wszystko będzie dobrze to chyba mi ją odeślą prawda?

a może jest odwrotnie wsadzona w tym koszyczku?

Napisem do góry. Tak samo jak ta oryginalna.
Chyba że napis musi być odwrócony w stronę tego zapięcia czy coś takiego to wtedy nie

Wydaje mi się, że nawet nie ma możliwości by pomylić odwrotność. Raz w ogóle by nie zadziałała. Dwa zacisk by nie chwycił.

Czyli co pozostaje gwarancja?
W nic śrubokrętem nie uderzyłem, wygląda normalnie bez uszkodzeń
ale czy morele.net mi to przyjmie?

Tak już dla absolutnej pewności to sprawdziłbym również zasilacz - czy mógłbyś załatwić jakiś na kontrolną podmianę?

Mam taką mozliwość.
Niedawno zmieniłem zasilacz na SPC Vero L1 600W bo mój stary corsair nie trzymał napięć.
Ale według BIOSu ten zasilacz trzyma napięcia i jest w porządku +/- 0,1V

Według mnie może być “zimny lut” na gnieździe baterii albo zaśniedziałe styki. Coś musi nie zwierać z baterią. Uszkodzenia płyty nie przewiduje.

Jednak znajomy nie ma mi jak pożyczyć bo wyjechał.
Lokalny serwis nawet jak pożyczy to za opłatą i trzecia sprawa jak mam to sprawdzić?
Na miesiąc mi nie dadzą czy nawet na pół

Jakoś to wygląda?
Mogę to jakoś zobaczyć na płycie żeby to potwierdzić?