Problem w WIN10 z drukarką udostępnioną na WIN7

Hej,
szukam już kilka dni jakiegoś sposobu rozwiązania problemu, ale nic nie mogę wynaleźć.

Mam w firmie stację roboczą na której jest WIN7. Do stacji mamy podłączoną drukarkę HP LaserJet 1536dnf MFP. Drukarka jest udostępniona w sieci tylko poprzez ten komputer, nie jest podłączona kablem do routera.

Mamy ponadto laptopa z WIN 10 (wszystkie aktualizacje zainstalowane). Po wczorajszej aktualizacji nie da się z tego laptopa drukować na udostępnionej drukarce, mimo że w sieci na tym laptopie drukarka ta jest widoczna. Otrzymuję komunikat podczas ręcznej próby dodania drukarki, że WIN10 nie może nawiązać połączenia z tym sprzętem.

Dodam, że takie problemy zdarzały się notorycznie po praktycznie każdej aktualizacji i jedynym rozwiązaniem było usunąć drukarkę w laptopie z WIN10 i ponowne jej dodanie. Obecnie dodać się jej już nie da, bo nie można nawiązać połączenia.

Co ciekawe do routera mamy jeszcze podpiętą przez Wi-Fi drukarkę HP InkTank Wireless 419 i ta śmiga bez zarzutu. Mamy też starsze laptopy z WIN7 i one drukują na wszystkich drukarkach bez żadnego problemu.

Szukam więc rozwiązania dotyczącego jakichś ustawień w WIN10 albo może WIN7, o których być może nie wiem.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Cofnij aktualizację, bo Microsoft ma kłopoty z drukarkami jak na 11-sce tak teraz na nowych build_ach 10-tki. Ja mam podłączoną przez USB i też mam kłopoty. Pomaga tylko reset bufora wydruku.

Niestety to nie rozwiązuje niczego i nigdy nie pomagało. Cofanie aktualizacji nie cofa jakichś zmian. Znalazłem pewien artykuł o problemach z drukowaniem w Win10 i Win11, ale to co się dzieje przerasta najśmielsze oczekiwania. Sądzę, że jest jakiś problem pomiędzy komunikacją Win10 z Win7, ale za nic w świecie nie wiem, gdzie szukać.

Podlącz tego LaserJet’a do routera i tak udostępniaj drukarki. Udostępnianie poprzez grupy robocze z innego komputera jest z mojego doświadczenia awaryjne i niestabilne.
Jak drukarka nie ma WI-FI, a wejścia LAN w routerze wszystkie zajęte, to potrzebny będzie switch.

Akurat nie mogę zastosować takiego rozwiązania, wszystko mamy na Wi-Fi. Nie mam infrastruktury kablowej w miejscu, w którym musi stać drukarka.

Czy to rozwiaze twój problem nie wiem. Jest takie narzędzie do diagnozowania firmy HP.
https://support.hp.com/us-en/help/printscandoctor-printing-problems?jumpid=re_r11839_en/win10micro/printfix/KB
Ponizej zaś pewien problem rozwiązany poprzez właściwą instalację oprogramowania. Wprawdzie dotyczy tylko opcji „skanowanie” ale a nuż to właściwy kierunek poszukiwań.

OK, przejrzę ten wątek, choć na Win10 ja niczego nie instalowałem nigdy. Wskazywałem drukarkę podczas dodawania urządzenia widocznego w sieci, zaciągał się sterownik podstawowy i gotowe. Teraz drukarka w sieci jest widoczna, ale wywala błąd komunikacji z urządzeniem. Dam znać jak to sprawdzę, co wrzuciłeś.

:thinking: a gdyby tak… (w skrócie)
dokupić „pudełko”/routerek, który będzie robił za klienta wifi.
W „pudełku” wyłączyć serwer dhcp, skonfigurować odpowiednio podsieć, i połączyć skrętkami drukarkę i komputer z W7.

Dla formalności, SMBv1 wyłączone?
How To Disable SMB v1 In Windows 7 (to Prevent WannaCry) - YouTube .

Rozważam w ostatecznej ostateczności jakieś rozwiązanie sprzętowe, ale jeszcze nie zastanawiałem się jak miałoby to wyglądać. Co według Ciebie byłoby niezbędne? Wszystkie nasze komputery łączą się z jednym routerem TP-Linka poprzez Wi-Fi. W jaki dokładnie sposób włączyć w sieć drukarkę, która posiada jedynie złącze kablowe? Czy możesz zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie sprzętowe, marka, model? Mam jeden wolny router także TP-Linka, ale nie wiem, czy on mógłby robić jako klient tego, z którego mamy internet. Ewentualnie mogę podać jakim sprzętem sieciowym dysponujemy.

I tu akurat dotarłem do informacji, aby SMB1 włączyć! I mam włączone na obu maszynach, aczkolwiek pierwotnie włączone było jedynie na Win7, a wyłączone na Win10 (nigdy tego nie ruszałem i działało do czasu kolejnych aktualizacji,kiedy musiałem dodać drukarkę na nowo). Wyszukałem info, że problemem może być właśnie wyłączone SMB1 w Win10, tak więc włączyłem, ale to nie pomogło w niczym. Sugerujesz wyłączenie SMB1 w obu maszynach?

niema sterowników … trzeba kupić nową . Dużo urządzeń z Win7 nie idzie na Win10

Ależ Win10 instalował sobie sam sterownik PCL. Sterowniki nie są tu żadnym problemem.

Nie wiem po jakiej (KB…)
Po aktualizacji zbiorczej na systemie z 12 października ( KB5006670) MS pisze ze mogą wystapić problemy z drukarka zdalną i ze naprawi to w następnej aktualizacji a na razie proponuje obejście.
Po następnej zbiorczej aktualizacji z 9 listopada ( KB5007186) MS pisze to co poprzednio ( patrz wyżej).
https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/12-października-2021-r-kb5006670-kompilacje-systemu-operacyjnego-19041-1288-19042-1288-i-19043-1288-8902fc49-af79-4b1a-99c4-f74ca886cd95

https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/9-listopada-2021-r-kb5007186-kompilacje-systemu-operacyjnego-19041-1348-19042-1348-i-19043-1348-033ee59c-e9b7-4eaf-8ee7-b3512bb1a0aa

Odinstalowanie ostatniej zbiorczej nic nie daje bo problem powoduje wcześniejsza ( KB5006670).
To ją trzeba by też wywalić.

Czy komputer z Windows 10 „widzi” udziały sieciowe? Widzi komputer z udostępnioną drukarką?

Jaki model?

to mam tu drukarko-skaner DCP 195C i brak sterowników i dla drukarki samsung M2026 też brak sterowników , nie mówiąc już o tel. kom starczego typu … :wink:

to mam tu drukarko-skaner DCP 195C i brak sterowników i dla drukarki samsung M2026 też brak

:thinking: A na stronie producenta patrzyłeś/szukałeś?

https://support.brother.com/g/b/downloadtop.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp195c_all

https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/swdetails/samsung-xpress-sl-m2026-laser-printer-series/16462610/swItemId/fp-193881-2

o dzięki …aż tak daleko nie byłem …

Widzi, w sieci wszystko gra.

Nie bardzo wiem, czego szukać w Twoich linkach? Ostatnia aktualizacja jaka się wykonała po odroczeniu to duża jakaś, chyba do 21H1.