Problem z BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI - ONLY MEDIA

Witam. Posiadam Win 7 Ultimate chciałem przeinstalować system na Win 8 za pomocą pendriva na ktorym jest Win 8 Po ustawieniu bootowania pojawia się taki komunikat

Proszę o pomoc.

Zmień w biosie legacy mode na UEFI (powinno być w jakiejś zakładce bootowania), albo utwórz pendrive instalacyjny wykorzystując tablicę partycji MBR oraz wybierając system docelowy jako BIOS (nie UEFI). Możliwe też, że utworzenie pendrive w rufusie z wykorzystaniem metody DD wystarczy.
W skrócie: pendrive utworzyłeś do bootowania w trybie uefi, a bios ustawiłeś w tryb legacy (zgodność ze starym bios) dlatego się gryzie.
Wszystko masz opisane w tym komunikacie, który pokazałeś…

Problem pewnie w tym by tłumacz Google ze zdjęcia ładnie wykrył tekst lub jest osobą rosyjsko/niemiecko/francuskojęzyczną (mniej włosko/hiszpańskojęzyczną).

Metoda DD ? w kazdym razie nie ma u mnie trybu UEFI utworze pendrive wykorzystując partycje MBR i system docelowy jako BIOS Dzięki.

Spróbuj najpierw z MBR. Metoda dd jest w zaawansowanych metodach formatowania, ale tak potraktowany pendrive trudniej później sformatować do normalnego użytku, bo windowsowe narzędzia się buntują i trzeba z konsoli, albo użyć czegoś firm trzecich.

Jeszcze jedno w Rufusie w opcjach formatowania wybrać FAT 32 czy NTFS ? Pendrive ma 16 GB

Jak nie zastrajkuje, że Install.wim jest większy niż 4 GiB to może być FAT32.

Jak płyta nie jest super stara to powinna chyba sobie poradzić z NTFS.

1 polubienie

Czyli co polecasz ?

Za pierwszym razem pendrive wystartował z NTFS, więc możesz użyć tego systemu plików.

ps.
Skoro masz licencję na win7 i win8 to dlaczego nie wykorzystasz jednego z tych kluczy i nie zainstalujesz Windowsa 10?

1 polubienie

Nie jestem przekonany do Win 10 :slight_smile: po prostu… działam na dziesiątce w pracy nie przepadam

Witam. Uruchomiłem Rufusa wybrałem pendrive w polu wyboru urządzenie w polu wybór bootowania obraz ISO Win 8 wyskakuje błąd

Dodam że nie ma opcji zmiany formatowania z NTFS na FAT32

Może obraz Windows 8.1 uszkodzony?

Sprawdź go np. tym jak nie znajdziesz żadnego MD5/SHA1 (a najlepiej SHA256): https://genuine-iso-verifier.weebly.com/

Jak pobrałeś jakiś modyfikowany to może z felernego hostingu (bo ktoś nie ma miejsca by wrzucić na pcloud lub mega).

Witam. Sprawdziłem


Może spróbować innym programem niż Rufus ?

Windows 7 USB DVD Download Tool
https://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-USBDVD-Download-Tool,Program,Windows,25159.html

Sprawdzę i dam znać. Tylko zastanawia mnie to że Rufus poradził sobie za pierwszym razem a gdy zmieniłem na MBR i docelowy system BIOS to wyskoczył ten błąd…

Potem można zrobić bootowalny pendrive diskpartem i 7-zipem rozpakować obraz na pendrive.

A już na końcu np. ventoy i wrzucenie ISO luźno na pendrive (niby można też przetestować zgodność z secure boot i jak MBR nie ruszy to zastosować GPT - formatowany jest do FAT64/exFAT).


A 2 partycje w rufusie chyba tworzą się pod UEFI.

Użyłem tego jak polecał stens195 po pewnym czasie pojawił się komunikat creatingbootable

Może pendrive dogrywa, sprawdź na innym?

Lub tego dobijaj teraz w DISKPART poradnikiem “bootowalny pendrive” lub sprawdź czy Ventoy sformatuje go do extFAT(FAT64).


Później kliknąłem na aktualizuj i wyskoczyło że pomyślnie zaktualizowano co powinienem zrobić w dalszej kolejności ? Druga sprawa jak użyje diskparta i będę formatował pendriva jaki system plików mam wybrać FAT32 czy NTFS ?

Jak masz gotowy z Ventoy to skopiuj ISO na pendrive (nie trzeba tworzyć żadnych katalogów).

Jak nie będzie ruszał to w Diskpart spróbuj najpierw z szybkim formatowaniem do fat32 i wtedy obraz na pendrive rozpakowujesz np. 7-zipem.