Problem z biosem (chyba) przy włączaniu komputera

(M Grodi90) #1

Dzisiaj pojawił się u mnie problem. Zostawiłem laptopa na baterii, gdy wróciłem był wyłączony. Jak się okazało, bateria padła, było tylko 4%. Przy włączaniu powitał mnie jednak ekran:

Pierwszy raz takie coś widzę od kupna laptopa czyli 1,5 roku. Po wciśnięciu F2 system się ładuje, ale z datą z 2009 roku i godziną 00:00. Próbowałem przywracania systemu, ale wyskoczyło okienko, że był jakiś błąd i nie przywróciło. Dodatkowo w Centrum zabezpieczeń nie wykrywa mi antywirusa i zapory Nortona.

Jak się tego pozbyć?

(Piotrkijak) #2

Po prostu zresetował Ci się bios. Wychodzi na to, że masz rozładowaną baterię potrzymania pamięci cmos, bo nie powinno tak się zrobić po rozladowaniu baterii laptopa.

(M Grodi90) #3

Da się to jakoś naprawić bez oddawania laptopa do serwisu? Bo taka możliwość dopiero w lipcu będzie.

(Qba Lukaszczyk) #4

Możesz narazić się na utratę gwarancji i sam to zrobić.

Jeśli tak dalej będzie, to laptop Ci się przestanie uruchamiać (tak jest w stacjonarnych, nie wiem czy w laptopach ma na to wpływ bateria).

(M Grodi90) #5

po jakim czasie może się przestać uruchamiać?

(Qba Lukaszczyk) #6

Jeśli traci Ci ustawienia, to najwyższy czas na wymianę. Może ze 2 tygodnie, przy szczęściu może miesiąc wytrzyma. Ciężko powiedzieć.

(M Grodi90) #7

może spróbować aktualizować bios? może to coś dać?

(Qba Lukaszczyk) #8

Nie, nic to nie da.

(Piotrkijak) #9

Nie da tu nic aktualizacja. Musisz po prostu wymienić baterię potrzymania pamięci cmos, bo nią jest pamięć zasilana jeżeli bateria laptopa się rozładuje. Albo masz jeszcze jedno wyjście - pilnować“ żeby bateria lapka była naładowana i tyle.

(Spectatorx) #10

Aktualizacja nic nie pomoże, bo winna jest rozładowana bateria podtrzymująca pamięć biosu.

Jedyne co trzeba zrobić to wymienić tę baterię, zazwyczaj jest ona tak umieszczona w laptopie, że trzeba cały spód rozmontować, dlatego nie lubię laptopów, bo żeby wymienić coś więcej niż dysk czy ram to trzeba rozbierać lapka z instrukcją w ręku.

sunbeam, co to za mit? Nie ustawiony bios nie może w żaden sposób doprowadzić do unieruchomienia laptopa.

(Sw94) #11

Mam taki problem, dzisaj podkrecilem sobie troche procesor i po zapisaniu i resetu kompa monitor w ogóle nie reaguje ( jest tylko na czuwaniu) jakby ktos mogl to prosze o pomoc ;]

(M Grodi90) #12

Żeby laptop był cały czas naładowany to nie problem. Najważniejsze jest pytanie czy tak jak pisał sunbeam96 laptop mi padnie czy nie :?:

Bo jak ma paść to w momencie ważnego zaliczenia na studiach, do którego laptop jest konieczny. Dlatego muszę mieć pewność, bo z restartem daty i czasu da się żyć. Czyli czy wytrzyma 2 miesiące czy nie? Przy założeniu, że bateria w laptopie zawsze będzie naładowana.

(Spectatorx) #13

@sw94, Odłącz od zasilania, na kilka minut wyjmij baterię podtrzymującą pamięć biosu, włóż z powrotem, odpal kompa, skonfiguruj bios tak jak był, a procesora nie podnoś już tak wysoko, daj mu niższe taktowania niż te które ustawiłeś.

@michaello, to co sunbeam stwierdził to bzdura, nic takiego nie może sie stać.

(Qba Lukaszczyk) #14

sw94 , załóż nowy temat.

Spectator , nie zrozumiałeś mnie. BIOS musi być zasilony, by komputer pracował. I nie wiem, czy bateria laptopowa może BIOS zasilić na tyle, by go uruchomić. Osobiście nigdy się z tym nie spotkałem, więc przepraszam za ew. brak wiedzy.

(M Grodi90) #15

Więc te 2 miesiące wytrzyma? Bateria laptopa będzię cały czas naładowana. To jak dla mnie najbardziej kluczowa teraz sprawa.

(Spectatorx) #16

Nie masz się o co martwić, możesz nawet odłączać zasilanie, nic się nie stanie, tylko przy starcie lapka będzie wywalać ten komunikat który masz teraz.

(M Grodi90) #17

Jesteś tego na 100% pewien? Od tego dość sporo zależy :slight_smile:

(Piotrkijak) #18

Wydaje mi się, że wytrzyma, chociaż mogę się mylić... :smiley: A nawet jeżeli nie, to po prostu będzie Cię witał za każdym razem tym komunikatem i tyle.

(M Grodi90) #19

Komunikatu się nie boję :slight_smile: najważniejsze, żeby do początku lipca działał. I tu muszę mieć większą pewność

(Spectatorx) #20

Jestem pewien.