Problem z Biosem - muli sie

(liriusz) #1

witam, jestem nowym użytkownikiem i serdecznie witam.

mój problem jest następujący.

Bios bardzo wolno działa.

sam windows działa wyśmienicie i szybko.

włączanie komputer trwa +/- 15 minut, 12 z nich to bios się ładuje.

a jak np.: pokazuje się okienko z trybami systemu windows to czas nie idzie płynnie i 1 sekunda trwa 20/30 sekund.

wiecie może czego to wina?

próbowałem zaktualizować, ale się nie dało tak się ciąl.

pozdrawiam i czekam na pomoc ;]

(Dominik1330) #2

Na początek spróbuj przywrócić standardowe ustawienia biosu.

(pysiu) #3

Możliwe że masz w biosie ustawione np. testowanie pamięci i wykrywanie wszystkich napędów przez co tak długo się ładuje :slight_smile:

(liriusz) #4

przywrócic tzn. wyjąc baterię?

innego wyjscia nie widze...

(Dominik1330) #5

tak właśnie zrób;)

(pysiu) #6

Na płycie głównej powinny być też zworki do resetowania tak jak tu opisują i pokazują http://www.hotfix.pl/resetowanie-bios-u ... ra-a21.htm

oraz w konfiguracji Biosu wybierasz Load Optimized Defaults i zatwierdzasz na yes :slight_smile: to dwa sposóby na reset :slight_smile:

(Dominik1330) #7

bateryjką kolego też można więc są 3 sposoby;)

(liriusz) #8

nic nie pomogło... jest jeszcze gorzej.

teraz nawet nie mogę wejść do biosu.

(Dominik1330) #9

nie możesz wejść do biosu tzn? pokazuje się jakiś komunikat?komputer sie wiesza przy próbie wejścia do biosu? konkretnie napisz

(liriusz) #10

naciskam kilka-dziesiąt razy f2 (tak się u mnie wchodzi) i nie zaskakuje.

(Dominik1330) #11

jeszcze się z czymś takim nie spotkałem

(liriusz) #12

pomęczę się z aktualizowaniem bios'a, ale wątpię abym z taka prędkością coś zrobił.

Jezeli macie jakieś pomysły piszcie

(Dominik1330) #13

A kolego od nowości Ci bios tak wolno chodził? Czy może stało się to w jakimś momencie?

(liriusz) #14

aż tak od początku wolno nie chodzil.

jak mnie pamięć nie myli, stało się to po podlączeniu karty graficznej która i tak nie działa (przjesciowka z d-sub na dvi nie działa)

Po odłączeniu karty to samo jest

(Dominik1330) #15

spróbuj odłączyć tą karte graficzną i wtedy przywrócić fabryczne ustawienie biosu.

(Dimatheus) #16

Hej,

:arrow: Jak masz podłączoną klawiaturę do komputera - poprzez USB czy port PS/2?

:arrow: Masz możliwość podłączenia innej?

:arrow: Czy nie masz przypadkiem podłączonych dodatkowych urządzeń do portów USB - szczególnie odtwarzaczy MP3, telefonów, etc?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Dominik1330) #17

Dimatheus wydaje mi się że choćby miał podłączone do portów usb różne urządzenia to jego bios nie powinien startować 12 minut.

(Dimatheus) #18

Hej,

Na pierwszy rzut oka może się tak wydawać. Ale sam byłem świadkiem, jak płyta MSI oparta o chipset Intel'a 845 GM w ogóle nie dawała znaku życia, gdy do portu USB była podłączona MP3'ka Philips'a. Po odłączeniu śmigała aż miło.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(liriusz) #19

teraz czas na kolejne porcje faktów :

A) Po odlączeniu karty graficznej bios się laduje o wiele szybciej

b) ustawienia biosu chodzą tak samo (bardzo wolno)

teraz czego to może być wina?

za stary bios?

za stara płyta glówna (niekompatybilna)

(Dominik1330) #20

spróbuj zaktualizować biosa:) jeśli wtedy bios nadal będzie się wolno ładował wtedy karta graficzna będzie niekompatybilna z płytą główną.