Problem z chłodzeniem procesora i7 4790K + be quiet! Dark Rock 3


(Lejman93) #1

Witam,

 

Mam pewien problem, którego nie mogę rozwiązać. Złożyłem sobie nowy komputer, procesor jak i chłodzenie macie w temacie. Problem mój polega na tym, że podczas stresu(test programem OCCT/Prime95) temperatury dochodzą do prawie 85+ stopni Celsjusza. Myślałem. że to kwestia źle nałożonej pasty(nałożenie + rozsmarowanie kartą), wyczyściłem starą pastę i nałożyłem metodą ziarnka grochu(użyłem tej samej pasty stockowej, którą be quiet! daje do zestawu). Niestety nie bardzo to pomogło. Nie wiem czy to kwestia tej pasty, czy chłodzenie nie wyrabia. Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu.


(Xparanienormalnyx) #2

Podaj dokładną konfigurację zestawu wraz z obudową, ma ona dodatkowe wentylatory? Jak rozłożone kable w obudowie? Najlepiej daj jakieś zdjęcie wnętrza, bo wygląda to na smażenie zestawu w niewentylowanej puszce. Procesor podkręcany?


(Lejman93) #3

Mój zestaw: http://www.morele.net/inventory/info/ECkaDx/ (zamiast i5-4690K mam i7-4790K)

Widok wnętrza: http://puu.sh/gJpxF/12db4afd64.jpg

 

W sumie są trzy wentylatory w obudowie(1 na tył i 2 na przodzie). Starałem się aby między procesorem nie było żadnych kabli i żeby nie było problemów z przewiewem.


(Semtex) #4

Procesor po OC czy stock? Ile pasty nawaliłeś? Kontrolowałeś stan montażu chłodzenia, sam montowałeś/było montowane przez kogoś innego?

 

BTW> Wyjmij puste koszyki na dyski, będziesz miał troszkę lepszą wentlację, nie zbije to temperatur ale będzie więcej chłodnego powietrza w środku.


(Atronics) #5

a jakie masz temp. w normalnym użytkowaniu ?

sprawdź czy przypadkiem chłodzenie nie ma luzów


(Lejman93) #6

Procesor stock, ilość pasty to ziarenko grochu, nie za dużo, nie za mało(za pierwszym razem dałem pastę i rozsmarowałem kartą po całym procesorze), montowałem sam z małą pomocą.

 

 

W spoczynku temperatury są na poziomie 35-40 stopni Celsjusza przy automatycznych ustawieniach prędkości wiatraków(nie full). Chłodzenie jest przykręcone mocno, brak jakichkolwiek luzów. 


(Semtex) #7

Jest szansa, że trafiłeś kiepską sztukę ;/ Jaka pasta? Być może potrzebuje  wygrzania ( w co wątpię), ale to też drastycznie temperatur nie zbije.


(Lejman93) #8

Użyłem pasty, która była dołączona do chłodzenia(be quiet!). Ale trafiłem na kiepską sztukę czego? Procesora?


(Atronics) #9

albo z podstawką jest coś nie teges,ale 

http://www.frazpc.pl/artykuly/925763-4/be-quiet-dark-rock-3-i-dark-rock-pro-3—recenzja

 

PS.

jak byś się (ja wiem że to jest mówiąc krótko) decydował go jeszcze raz nakładać to przesmaruj stopkę chłodzenia pastę i zetrzyj ją chusteczką higieniczną tak jak byś polerował stopkę .

 

Na procesor nie ma znaczenia czy dałeś groszek czy rozsmarowałeś 


(Lejman93) #10

Spróbuje zmienić pastę na inną tylko co byście mi polecali? Arctic Silver 5, IC Diamond czy coś innego?


(Atronics) #11

http://www.morele.net/noctua-pasta-termoprzewodzaca-noctua-nt-h1-509027/

ja daję tą (nie wymaga wygrzewania)


(Lejman93) #12

Wezmę jeszcze tego kompa do pracy, włożę stockowe chłodzenie i sprawdzę jak się będzie zachowywać. Jak tak samo to znaczy, że z prockiem coś jest nie tak?


(tomekkk1) #13

Całkiem możliwe, że IHS jest nierówny, co nie jest nowością i czymś rzadko spotykanym… Jedni decydują się na " lapping" inni na " skalpowanie" - w obu przypadkach temperatury spadały o przynajmniej kilka stopni (nawet kilkanaście po " skalpowaniu"). i7 4790K jest niestety “glutowany”, a nie lutowany i nawet jeśli postarasz się o super wietrzenie i przepływ powietrza to mało to da, jeśli IHS okaże się krzywe :frowning:


(Kogigogi) #14

A wentylatory ten na  chłodzeniu i ten na obudowie  założone są prawidłowo ? nie jest tak przypadkiem że ,dmuchają , na siebie , a dobra i tania pasta to np. MX2 . a podstawka chłodzenia nie była czymś zabezpieczona przed uszkodzeniami, jakąś taśmą przezroczystą której nie zauważyłeś ?


(tomekkk1) #15

 

mx2 wysycha na wiór, znajomy nie świadomy tego zdjął cooler z procesorem i socketem :frowning:

Ja przeszedłem na mx4 - którą producent deklaruje, że nie zmieni swoich właściwości nawet przez osiem lat. Nie ma też potrzeby jej wygrzewania. Cena zbliżona.

Z doświadczenia - po trzech latach pasta nadal była “mokra” - posiadała pierwotną konsystencję :slight_smile:


(Lejman93) #16

 

Wentylatory sprawdzałem, przednie wdmuchują do środka, na procku dmucha w stronę żeberek, a na tyle wyciąga powietrze. Wentylatorów w obudowie nie ruszałem w ogóle, są oryginalnie założone przez producenta. Na podstawie chłodzenia była nalepka z napisem aby zerwać przed nałożeniem. Po zerwaniu tej nalepki wyczyściłem alkoholem izopropylowym stopkę chłodzenia jak i procesora, nałożyłem pastę tak jak wyżej pisałem, raz rozsmarowałem, drugi raz ziarnko grochu.


(Atronics) #17

wiesz co a weź jeszcze go sprawdź jak zdejmiesz ten wentylator z chłodzenia (tylko on)

http://puu.sh/gJpxF/12db4afd64.jpg


(JNJN) #18

 

  1. Uruchomisz program Core Temp i włączysz test na 30 minut w OCCT, zakładka CPU i wrzucisz screen z programu Core Temp.

(Lejman93) #19

Odczytałem dopiero teraz tego posta. Komputer zostawiłem u siebie w serwisie.

 

Podsumowanie dzisiejszego dnia:

  1. Założenie stockowego chłodzenia oraz test w Prime95.

    Rezultat: HWMonitor pokazywał temperatury w granicy 90-100 stopni Celsjusza.

 

  1. Wymiana pasty na silikonową, założenie stockowego chłodzenia oraz test w Prime95.

    Rezultat: jw.

 

  1. Wymiana pasty na be quiet!, założenie chłodzenia Dark Rock 3 oraz test w OCCT.

    Rezultat: http://puu.sh/gVcuG/32adf93baa.jpg

 

Przy Prime95 testowałem temperaturę z 2-3h. OCCT wywaliło po 30 minutach jak na screenie. Podczas tego testu jak pokazywało temperatury w okolicach 80-100 stopni mogłem spokojnie trzymać palce na radiatorze od spodu, w ogóle nie parzyło po palcach.


(JNJN) #20

Daj scren z tego programu.

 

Może czujnik CPU? może padaka CPU i rdzenie się gotują? inne.

 

A takim przypadku trzeba go przetestować na innym CPU lub ten CPU sprawdzić na innym kompie.

 

Edit:

 

Zobacz, może płyta ma nowszy bios? może tu jakiś problem?