Problem z długim uruchamianiem się windowsa XP

Na moim stacjonarnym komputerze mam zainstalowany windows XP, na którym mam dysk podzielony na dwie partycje: C o pojemności 19,5 GB i D o pojemności 17,6 GB. Mam zainstalowany program antywirusowy Avira Free Antivirus na dysku C i mam wrażenie że ten program troche jakby mi spowalniał działanie mojego komputera. Przykładowo podczas startu windowsa XP musze długo czekać zanim mi się otworzy przeglądarka Internet Explorer albo FireFox, długo też czekam zanim mi się otworzy folder ze zdjęciami albo jakiś inny program który chce otworzyć. Jak już czerwona ikonka programu Avira Free Antivirus jest widoczna już na pasku koło zegara i w tej ikonce jest biała przechylona parasolka wtedy już troche szybciej mi działa otwieranie przeglądarek i innych programów bo program antywirusowy jest załadowany.

Nie wiem czy jest to normalne zachowanie dla tego typu programu, czy może byłoby lepiej gdybym zainstalował sobie zamiast Aviry jakiś inny program antywirusowy ? Taki, który będzie troche mniej miejsca zajmował na dysku od Aviry i nie będzie mi spowalniał działania komputera. Czy jest taki program ? Możecie mi w tym pomóc żeby mi komputer działał sprawnie ?

Czy może jednak pozostać przy tym programie Avira Free Antivirus?

Mam też drugie pytanie. Otoż mam zainstalowaną najnowszą wersje programu Ccleaner i chciałbym użyć go w taki sposób, żeby nie skasował mi haseł, odwiedzanych stron internetowych i loginów zapamiętanych w przeglądarkach IE i w FireFox.

Jak ten program ustawić, żeby nie utracić tych danych ? Ale żebym skorzystał z działania tego programu na moim komputerze ?

Czy na moim stacjonarnym komputerze, na którym mam zainstalowany windows XP moge zainstalować sobie przeglądarke Internet Explorer 9 ? - bo obecnie mam zainstalowany Internet Explorer 8.

Czy ktoś może mi w tym pomóc ?

Na XP ostatnia wersja IE to 8.

Co do CCleaner wystarczy że w tym okienku i na drugiej zakładce także http://gallery2.dpcdn.pl/imgc/Tools/130 … 154631.png poodznaczasz pliki i ustawienia, których nie chcesz skasować i nie będzie problemu z usuwaniem loginów itp.

W kwestii antywirusa, to sprawdź czy masz najnowszą wersję aviry, bo nowe wersje działają płynniej od starszych z 2012. Sam mam na kilkuletnim laptopie tego av i fakt system nie grzeszy wydajnością od razu po uruchomieniu. Potrzebuje czasu na “rozłożenie parasolki” i na aktualizację. Lepiej wypada AVG, szczególnie wersja Internet Security 2013. Właśnie takiego kupiłem dziś i działa wyraźnie lepiej niż wersja Free, w porównaniu do aviry także mniej obciąża PC (to sprawdzałem akurat przy innej okazji).

Darom82 - A tak sprawdź dla Swojego świętego spokoju programem portable spacesniffer, jak masz pozajmowany dysk C. Dla sprawnego działania XP potrzeba też wolnej przestrzeni dyskowej. Gdy ta się zapełnia, to system wolniej chodzi i zainstalowane aplikacje. Wprawdzie 20GB dla XP, to powinno wystarczać, ale przy spowolnieniu XP, trzeba sprawdzić, czy coś niepotrzebnie za dużo zajmuje przestrzeń dyskową.

Pozdrawiam.

Bogdan

J/w.

oprócz tego:

usuń wszystkie punkty przywracania systemu oprócz ostatniego.

Po czyszczeniu komputera CCleanerem

przeczyść dodatkowo programem Eusing Free Registry Cleaner.

(dokładniej czyści rejestr)

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń --> Skanuj rejestr --> Napraw rejestr.

kliknij aby powiększyć:

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

Start – Panel sterowania – System – Zaawansowane – Wydajność – Ustawienia – Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK.

b6f4bd33aeb1d059m.jpg86e86da81e7e892fm.jpg

Wykonaj gruntowny scandisk :

scandisk.png

PPM (prawym przyciskiem myszki) na dysk C – Właściwości – Narzędzia – Sprawdzanie błędów – Sprawdź

zaznacz wszystko tak jak na screenie – Rozpocznij – Tak.

Restart komputera - czekaj…

Po gruntownym scandyskudefragmentacja.

Wyłącz aktualizacje automatyczne - są co drugi wtorek m-ca, ze względu na różnicę czasu sprawdzaj co drugą środę m-ca czyli raz na m-c.

(często powodują duże zużycie procesora)

C:\Widok – Lista , następnie C:\Narzędzia – Opcje folderów – Widok – Zastosuj do wszystkich folderów

  • Zastosuj - OK :

95b571212cd4a99em.jpg 527c476518c8b44fm.jpg

Później dostosowujesz odpowiednio do swoich potrzeb/uznania w Widok.

Wrzuć raport z AutoRuns

Czekaj za odpowiedzią fachowców.

Dobrze będzie jak jeszcze podasz:

nazwa płyty głównej, karty graficznej, zasilacz, procesor a najważniejsza pamięć.

Masz zainstalowany Windows XP Service Pack 3 ?

Longhorn2009 mam zainstalowaną najnowszą wersje programu Avira Free Antivirus z 2013 roku wraz z aktualną bazą danych. Jednak pomimo to widze, że u mnie wolno działa w sensie że przy uruchomieniu windowsa zanim „otworzy się parasolka” to chwile to trwa tak około 10 minut. Dopiero wtedy moge co kolwiek robić na moim komputerze.

Czy to dobrze ?

Na sreenie z Ccleanera nie pokazałeś mi co mam odznaczyć żeby mi nie wykasowało loginów, haseł, stron www.

Te dane co masz zaznaczone na screenie to spowoduje właśnie skasowanie u mnie tych rzeczy, których niechce.

Jak to dobrze zaznaczyć w Cleanerze żeby było dobrze ? Bo mam wrażenie, że ten cleaner to jakiś ciulowy program skoro kasuje mi wszystko i potem od nowa musze wprowadzać wszystkie strony www i loginy i hasla żeby mi pamiętało. A to schodzi mi ze dwie godziny. Chyba że mi powiesz jak to zrobić, żeby tego uniknąć ?

Bogdan_G pobrałem sobie ten program spacesniffer i zainstalowałem i tak wygląda raport z tego programu z dysku C

Co o tym myślisz i co i jak ewentualnie poprawić ? jeśli jest taka potrzeba.

XMan nie wiem gdzie się usuwa te punkty przywracania systemu i nie wiem też czy mi to coś pomoże, czy uszkodzi działanie systemu ?

Przeczyściłem komputer programami typu: Ccleaner i Eusing Free Registry Cleaner

Zaznaczyłem tych 6 pozycji tak jak mi napisałeś i teraz mi spiepszyło się wyświetlanie folderów i tak jest kijowo :frowning:

dysk.png

Teraz jak to naprawić ? :frowning:

Wykonanie gruntowego skanowania u mnie jest nie możliwe ponieważ narzędzia sprawdzania dysku wymaga wyłącznego dostępu do nie których plików systemu windows na dysku. Dostęp do tych plików jest możliwy tylko podczas uruchamiania systemu windows.

I co z tym ?

Zrobiłem też defragmentacje dysku która dała pozytywny wynik.

Mam zainstalowany Windows XP Service Pack 3. Raport z AutoRuns jest taki: Kliik albo Kliik Tutaj

Czy może mi ktoś pomóc ? :frowning:

10min na odpalenie antywirusa to stanowczo za dużo, proponuję użyć narzędzia bootvis http://www.tweaks.pl/przyspieszanie-uru … s-bootvis/

Co do tego co masz odznaczyć w ccleaner to na pewno Historia, cookies, ostatnio wpisywane adresy, historia autouzupełniania i zapisane hasła.

Tutaj masz info jak wyłączyć przywracanie systemu http://support.microsoft.com/kb/310405/pl Widok w okienku możesz zmienić klikając ten przycisk - ostatni widoczny na screenie jaki dałeś. To już z takimi problemami powinieneś sobie poradzić sam.

Ten komunikat zatwierdź.

Nie ma tam tego narzedzia bootvis :frowning:

Pobierz z dowolnej innej stronki więc.

z jakiej ? daj linka moze co ? i jak poprawic ten widok tego okienka ? :frowning:

Narzędzie pobierz stąd http://www.dobreprogramy.pl/BootVis-Too … 11479.html

Co do naprawy widoku to klikasz ten niebieskawy przycisk i wybierasz tam z listy inny widok, np. kafelki.

Link co mi dales do tego jak wyłączyc przywracanie systemu tez nie dziala bo litery na stronie są jedne na drugim i nie widać co pisze :frowning: I jak to wyłącze to przywracanie systemu i mi się komputer spiepszy to co będzie ? a ja chce żeby mi działało wszystko dobrze.

Jak wyłączysz przywracanie systemu to fakt, nie będzie możliwości prostego przywrócenia systemu do poprzedniego stanu. Jeśli korzystasz z niego to pozostaw włączone oczywiście, ewentualnie możesz je wyłączyć i potem włączyć, wtedy skasują się wszystkie punkty przywracania, co może poprawić wydajność.

Ten widok dalej nie dziala tak jak pownien byc, bo te kafelki nic nie daja. Powinien byc obrazek z boku na niebieskim tle i dopiero foldery. Jak ten widok naprawic ? Pytam jak ? ? ? :twisted:

A ja nie wiem czy ja mam włączone przywracanie systemu czy wyłączone i wole lepiej nic tam nie grzebać bo coś spiepszy się i nie będzie nic działać a i tak nie ma to wpływu na szybkość działania komputera. Więc w tym nie ruszam nic ! !

Z kulturą prosimy.

Użyj popularnych zadań w folderach sobie włącz w

A ten program bootvis jak uzyc ? jesli mozesz to powiedz mi ? bo nie znam angielskiego

Podałem już wcześniej instrukcję http://www.tweaks.pl/przyspieszanie-uru … s-bootvis/

Program optymalizuje pliki systemowe w celu szybszego uruchamiania OS.

A potem moge go odinstalować tak ? i nie bedzie już potrzebny ?

Jak użyjesz, tak jak w instrukcji to tak, śmiało możesz skasować go.

Longhorn2009 zrobiłem wszystko według instrukcji i zauważyłem, bo sprawdzałem według zegarka, że „parasolka otworzyła się” od programu Avira Free Antivirus dopiero po 8 minutach. Czylu musiałem czekać 8 minut. I co teraz ?

Jedynie co teraz mogę polecić, to reinstalacja antywirusa i ponowne wgranie. Po usunięciu dobrze byłoby wyszukać wszystkie foldery o nazwie avira na dysku C i dla pewności wykasować je, gdyby pozostały. Powinien wtedy lepiej startować.