Problem z dodaniem plików wideo do archiwum 7zip

Mam świeżego pendrive’a o pojemności 128 GB, przeniosłem sobie z pulpitu pliki video do pendrive’a o łącznej wielkości około 26 GB, następnie już w pendrive chciałem dodać te wszystkie pliki wideo do archiwum 7zip, żeby je zaszyfrować hasłem, ale pojawił się po chwili taki komunikat: image
I nie idzie założyć archiwum. Co robić?

Na FAT32 tego nie zrobisz, choć z drugiej strony to chyba masz tam inny system plików bo sądząc po oknie to plik już dawno przekroczył 4GB.

Więc może nie masz tyle wolnego miejsca na C? Zmień w 7-Zip temp na pendrive’a lub inną partycję gdzie masz więcej wolnego niż 26GB. Będzie wolniej, ale jak się uda to będzie to jakiś znak.

A jaka to wersja 7-Zip? Windows 10 wprowadził poważny błąd związany ze stronicowaniem pamięci, do dziś nienaprawiony nawet w 11 i pamiętam jak autor się żalił, że musiał robić jakieś obejście. Zaktualizuj do najnowszej.

Na dysku C mam 37 GB wolnego miejsca, a co do 7-Zip to właśnie zaktualizowałem do najnowszej wersji

Ten komunikat wyskoczył mi po zakończeniu kompresowania wszystkich plików wideo, tym razem zaznaczyłem wszystkie pliki wideo prócz ostatniego, to teraz mam info, że mam za mało miejsca na dysku. Co zatem? image

Tworzenie zahasłowanego archiwum w tym samym miejscu, co pliki, które mają się w nim znajdować mija się z celem.
Można je zazwyczaj odzyskać softem po ich usunięciu.

Sprawdź, czy pendrive czasami nie jest fejkowy i ma mniejszą pojemność faktyczną niż przedstawianą.
Pobierz sobie parę dużych plików np. obrazy ISO. Sprawdź sumy kontrolne.
Skopiuj na pendrive i ponownie zweryfikuj sumy kontrolne, czy się zgadzają.

Jak już pisałem, zmień partycję z temp w opcjach i zobaczymy. Póki co nic innego mi nie przychodzi do głowy

@Domker Gdyby tablica systemu plików była zapętlona to 7-Zip się o tym i tak nie dowie, dopóki użytkownik nie zechce zweryfikować danych (np. testując archiwum), a to dlatego że z jego punktu widzenia wszystko jest ok i zapis jest poprawny - a że znowu na tych samych LBA to on tego nie sprawdzi. Chyba że to firmware pendrive’a pokazuje fałszywą pojemność, ale wówczas pendrive nie będzie się dał sformatować, a sam zapis wykrzaczał by się na tym samym miejscu, a nie raz na ~4.7, a innym razem na ~24GB. Sądzę więc, że to żaden z tych przypadków.

Nie mniej jednak, zawsze warto to sprawdzać np. h2testw (Windows) lub f3 (Linux).

a jak to zmienić?

W ustawieniach…

  1. Uruchamiasz go z jego ikony
  2. Z paska „Narzędzie”
  3. Z menu „Opcje…”
  4. W oknie opcji zakładka „Foldery”
  5. Z listy na „Wskazany” i wskaż np. partycję D jak taką masz z wolnym miejscem około 130 GiB
  6. Zastosuj i kompresuj ponownie na „pendrive”

Dałem tak image
i po pierwszym pliku wideo wyskoczyło mi, że za mało miejsca na dysku. A pendrive przecież 128 GB i nic innego nie zajmuje tam miejsca

Hmm spróbuj zatem na inną partycję na dysku i jako miejsce docelowe archiwum, również, tak aby tym razem całkowicie pominąć pendrive. Wskazywałoby to na problem po stronie pendrive’a (jakiś, nie bardzo wiem jaki - ale życie to równanie z kilkoma niewiadomymi i problemy rozwiązuje się przez redukcję ;]).

pendrive’a mam tego https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/pamieci-flash-pendrive/sandisk-ultra-dual-go-128gb-typ-c

Czasami 7-zip popełnia błędy w przypadku szyfrowanej kompresji.
Nie dośc ze zmiana folderu roboczego nie skutkuje to jeszcze potrafi pozostawic pliki tymczasowe w folderze C:\Users\user_name\AppData\Local\Temp
(z reguły 7-zipxxxxx.temp)
Sprawdż.

2022-07-31 16.40.04 sourceforge.net 36a58a2f619f
A przy okazji zajrzyj tu. Moze nawet Igor Pavlov odpowie ci na twoje pytanie.
https://sourceforge.net/p/sevenzip/discussion/45797/

Spróbuj jeszcze zaznaczyć „Bieżący” i odznaczyć opcję „Użyj tylko dla dysków wymiennych”, może coś to zmieni.

niestety nic to nie pomogło

No to zostaje darmowy kurs angielskiego, bo Igor z domu Paweł pewnie polskiego nie zna.

A może polecacie jakiś inny sposób niż użycie 7zip na zaszyfrowanie hasłem plików wideo o łącznej wielkości 26 GB?

No to może Total Commander?

  1. W programie zaznaczasz wszystkie pliki które chcesz spakować i z menu podręcznego wybierasz Pakuj pliki.
    1

  2. Podajesz ścieżkę i nazwę archiwum, zaznaczasz opcję Szyfruj.
    2

  3. Podajesz hasło i ewentualnie wybierasz metodę szyfrowania.
    3

Dzięki, zaraz przetestuję. Właśnie pobrałem program Peazip, niezłe ma opinie. Może on zadziała, o ile to de facto problem po stronie 7zip

Kiedyś w Windows XP była prosta i skuteczna opcja do „hasłowania” plików zip za pomocą systemowej obsługi folderów zip. W kolejnych Windowsach tego nie widziałem. A przynajmniej w Ósemce tego nie widzę.

Jeśli to problem po stronie 7-Zip to nie zadziała bo Peazip to samo GUI na różne pakery, m.in 7-Zip. Drugim porządnym packerem jest WinRAR, i też umożliwia szyfrowanie. Być może WinZip jest jeszcze rozwijany, ale on oferuje a przynajmniej kiedyś oferował tylko defalte (słaba kompresja). Kiedyś był jeszcze Ace, ale mu się zmarło. Wszystkie pozostałe z GUI na Windowsa to zabawki dla kota.

Jeśli nie interesuje Ciebie kompresja danych (bowiem pliki JPG, PNG czy filmy to się i tak prawie już nie skompresują) to podchodzisz od złej strony… Użyj TrueCrypt v7.1a, VeraCrypt lub DiskCryptor.