Problem z dyskiem Lenovo L340-17IRH

Dziwna sytuacja, ale komputer jest sprawy, natomiast kupiony dysk niekoniecznie, gdyż:

, czyli slot wykrywa włożony dysk.

Najprościej byłoby uruchomić Linuksa z LIVECD/USB / przenieść dysk do innego komputera i tam zgrać dane plus (low level) format.

Dane sobie zgrałem bo na live ubuntu je widzi. Problem w tym, że nie mam innego kompa z takim złączem. Mam lapka innego ale ma to nowsze złącze z 1 wypustką. W Lenovoo starsze M.2 z dwoma wypustkami po bokach.
Odpalałem wszystkie programy z Hirens’s do partycjonowania, z UBCD i lipa - nie potrafią usunąć tych gwiazdek z dysku starego.

Jaki dysk dokładnie kupiłeś?
Której generacji jest Intel?
Jak przy nowym dysku uruchomisz instalator, wejdziesz w zaawansowane do nie da się dodać partycji?

WD Green 3D NAND SSD M.2 240GB

intel i7-9750HF

Tylko z tego co widze to jest dysk SATA a tobie jest potrzebny PCIe. Jeżeli ma 2 wycięcia to jest zły i nie pójdzie na typ lapku. Jak jest taki to jest zły WD Green 3D NAND SSD M.2 240GB | cena, raty - sklep Komputronik.pl Złacze sata w nim to jest na dysk 2,5" ale nie na M.2 Teoretyczne powinien przyjąć też sata ale trzeba przestawić wtedy w BIOSIE, ale może też nie przyjąć w zależności od wgranego BIOSu Trza biło kupić PCIe i było by bez problemu.

Ale przecież na tym linku co dałeś jest napisane, że to dysk M.2 - ten dokładnie kupiłem.

Lenovo jest inaczej, tak jak Dell czy inne co się nie liczą.
Zmieniłeś dysk, poczytam powyżej
Ok, Teraz musisz się wyspowiadać co zrobiłeś po kolei , bo inaczej nie da się pomóc .
Parametry sprzętu , , twoje fanaberie itd.
Jak w miarę nowy sprzęt to licencję masz zaszytą w UEFI, tym się nie przejmuj

Laptop przekazała mi koleżanka bo znam się trochę na Windows i „sprawach informatycznych” - wyświetlało się botowanie po ethernecie. Nie mógł się bootować. Odpaliłem Ubuntu live - dane są, zrzucilem na zapasowy dysk. Odpaliłem Hiren’s Boot cd i chciałem naprawic MBR / Bootsector i lipa. No to skorzystałem z tego przycisku na szpilkę do reinstall - niestety nie może odpalić systemu ani włączyć naprawiania / przywracania. No to włożylem pena z instalką WIN - nie idzie dalej w pewnym momencie bo znalazł wcześniejszą wersję windows i w ten sposob nie może się instalować. No to Hiren’s boot cd i chciałem skasować partycje - nie da się - wszysykie programy widzą na partycjach gwiazdkę - próbowałem z wiersza poleceń instalatora usunąć read only, następnie 4ma różnymi rescu penami pokasować partycje czy cokolwiek - LIPA. Tak jakby dysk był sprzętowo blokowany. No to kupiłem nowy dysk - włożyłem i nie widzi go ani Ubuntu ani żaden pen rescu ani instalator Windows. Laptop to jak w temacie Lenovo L340-17IRH.

Ale kupiłeś M.2 SATA a nie M.2 PCIe np. WD Blue SN550 500GB SSD Dysk - ceny i opinie w Media Expert
Patrz na interfejs
A w zakladce „Boot” „SATA Controller Mode” masz ustawione na AHCI.

Dzięki - wymienią mi. Ale to nie tłumaczy dlaczego dysk ma gwiazdki - czyli partycje czy też dysk są zablokowane przed zmianą.

Pewnie masz ustawione na RAID a nie AHCI - sprawdz w BIOSIE
Przy RAID nie zaistalujesz systemu jak nie wierz jak to zrobić

Gwiazdka z reguły oznacza „missing partition”, przyczyn tego jest wiele ale główne to uszkodzona tabela partycji lub uszkodzone sektory dysku. System bootować się nie mógł bo ta partycja przestała istnieć dla biosu. Czasem na dyskach typu GPT uszkodzona tabela tworzy z partycji „protective partition” i efekt jest podobny.

Jasne. ale czym to skasować? Jakim programem?

No właśnie jest AHCI.

Miałem kiedyś lapka z takim „zablokowanym” dyskiem.
To darmowe narzędzie do zrobienia na pendrivie wyzerowało dysk i było potem wszystko OK.

http://killdisk.com/killdisk-freeware.htm

https://forum.dobreprogramy.pl/uploads/short-url/sM5CzrN20GJp3MQAPsT1kEqxmqK.txt
https://forum.dobreprogramy.pl/t/laptop-asus-r-540u-brak-mozliwosci-naprawy-systemu-i-instalacji/638455/187
https://forum.dobreprogramy.pl/t/laptop-asus-r-540u-brak-mozliwosci-naprawy-systemu-i-instalacji/638455/163

Z reguły powinien wystarczyć Instalator systemu i zamiast instalacji wybierasz Repair your computer, gdzie wybierając Command Prompt wykorzystujesz polecenia Diskpart. Zresztą nie tylko te.
Masz podobne opcje jak w WinRE.
P.S. Próbowałes wejśc do WinRE (w trakcie bootowania), wciskając parokrotnie (min 3x) przycisk Power w odstępach ok. 10 sek.? Jeśli sie uda to Instalator niepotrzebny.

Instalator nie daje rady, nie działają programy z Hiren’s boot cd i innych rescu disk. Kupiłem nowy dysk, włożyłem i lapek działa. Zastanawiam się czy czasem nie uszkodził / zablokował tego dysku instalator win 11. Jak będę miał chwilę to może powalczę jeszcze z tym dyskiem. Dzięki za pomoc.

Nie napisałeś, czy ten podany przeze mnie programik go „widział”, bo jeśli tak to zerowanie mogłoby pomóc.
Jeśli nie był „widziany” prze ten programik - to raczej cięższa sprawa.
Nie wiem też z jakiej przyczyny w tym samym programie, który podałem - w jego rozszerzonej wersji bardziej rozbudowanej płatnej, chociaż była ta funkcja zerowania, taka jak w tym prostym free, to w tym płatnym również nie mogłem go wyzerować, bo pokazywało, że jest zablokowany dostęp, zadziało tylko w tym w wersji darmowej…no jakieś dziwne sprawy.
Jedne programy w ogóle go nie „widziały” a jeśli już, to nic nie mogłem z nim zrobić, bo pokazywały, że jest niedostępny a pod linuksem był „widziany” i mogłem kopiować pliki z niego, ale wszystkie partycje miały „kłódki” i też nie można było nic z nim zrobić, bo wywalało tylko brak dostępu…
Dobrze, że poradziłeś sobie kupując nowy.

W czym, konkretnie? Może jakiś opis, krok po kroku i gdzie nie daje rady lub jakieś fotki gdzie „zwis”?

Wcześniej napisał coś takiego…

Czyli chyba nie mogąc usunąć żadnych partycji - robi powtórną instalację na już istniejący na dysku system…i nie dostaje info, że już na tej partycji jest zainstalowany system i wobec tego wykrzacza się instalacja…tak by wynikało z tego co pisze.