Problem z działaniem sieci lokalnej i internetu po uruchomieniu Ubuntu 16.04 LTS

Przepraszam że się w trące, ale ja lubię czytać takie tematy zawsze można z
nich wyciągnąć jakieś wnioski i coś się nauczyć.:wink:

Witam ponownie!
Sprawdziłem WI-FI i tak:
System wykrywa ładnie kartę na USB, wyszukuje sieci i pozwala mi się połączyć. Jednak kiedy się połączyłem ogarnęło mnie rozczarowanie, bo internet nie działa :frowning: :frowning:

Zainstaluj najnowsze dostępne jądro.

Jak niby mam to zrobić bez internetu?

Pod kabel nie można podłączyć na czas aktualizacji?

@D35CART35 Przeczytaj cały wątek zanim zaczniesz posać. Tu kabel nic nie da, bo przecież nie mam internetu na tym i na tym, ale pod Windowsem działa. Tu chodzi o to, że pod Ubuntu neta nie ma, a pod Windowsem jest.

1 polubienie

Próbowałeś podłączyć do innej sieci np. u kolegi czy gdzieś, nie działa tylko konkretna sieć,
po prostu by przeprowadzić aktualizację jak napisał @marcin82 ?

Nie mam za bardzo możliwości podłączyć się do innej sieci. Nie można jakoś pobrać tego najnowszego jądra na np. pendrive’a i zainstalować na Ubuntu?

Słuchajcie, pobrałem jądro w wersji 4.15.0.041500 generic i nagłówki (ta sama wersja) z tej strony:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.15/
Pliki mają rozszerzenie *.deb. Mogę więc ot tak je uruchomić na Linuksie i zaktualizować?

Można, ale … SKORO W LIVECD działa internet, szybciej będzie uruchomić livecd i dostać się przez chroot do systemu zainstalowanego na dysku i go zaktualizować.

Nie zapomnij skopiować /etc/resolv.conf z live do systemu na dysku - przed komendą chroot.

Jeśli nie umiesz tego zrobić - uruchom livecd i pokaż partycje:
sudo su

fdisk -l
LUB
parted -l

Linuxa ma zainstalowanego na /dev/sda5

No to próbuj:

  1. Uruchom livecd, terminal.
  2. Podnieś uprawneinia:
    sudo su
  3. Utwórz punkt montowania partycji systemu z dysku:
    mkdir /mnt/ubuntu
  4. Po kolei:
    mount /dev/sda5 /mnt/ubuntu
    for i in /proc /sys /dev /dev/pts ; do mount -B $i /mnt/ubuntu$i ; done
    cp -vf /etc/resolv.conf /mnt/ubuntu/etc/
    chroot /mnt/ubuntu

Jeśli nie będzie błędów - aktualizuj;
apt-get update
apt-get dist-upgrade
Instalacja nowszego jądra:
apt-get install linux-image-4.13.0-37-generic

apt-get clean
cd /
exit
umount -vR /mnt/ubuntu
poweroff

  1. Uruchom system z dysku twardego.

Nie będzie problemów z własnościowymi sterownikami Nvidii po wgraniu tego kernela?

Pobawię się jutro. Jak co, to będę pisał.

A w jaki sposób był instalowany sterownik? Jeśli z repozytorium to nie powinno być problemów.

A jakby były to możesz uruchomić na starszym jądrze i coś dopiero naprawiać, itd.

Stery instalowałem z opcji “Dodatkowe sterowniki”.

Powinno być w porządku.

@marcin82 Zrobiłem tak, jak napisałeś i internet działa! Tylko mam jeszcze jedno pytanie i rzecz, która mnie zastanawia. Otóż: po wgraniu tego nowszego kernela na pulpicie i w pasku po lewej miałem inne ikony oraz paski tytułu okien i pasek na górze pulpitu zrobiły się białe. To tak ma być? Dodatkowo pojawił się problem z niską rozdzielczością ekranu (tylko 1024x768). Jednak przed aktualizacją skopiowałem sobie plik /etc/X11/Xorg.conf na pena i po przywróceniu (skopiowaniu tego pliku z pena na dysk rozdzielczość wróciła do poprawnej (1920x1080) Jednak te ikony i paski też wróciły stare. Dlaczego po wgraniu kernela 4.13.xx miałem inne ikony i białe paski tytułu okien i na górze pulpitu?

To jest raczej związane albo ze zaktualizowaniem składników środowiska graficznego albo ze sterownikami karty graficznej.

Jakie masz tam dokładnie środowisko graficzne?

Pokaż:
lspci -k | grep -A3 VGA
dkms status

Hej!
Intermet w komputerze mi działa, ale WI-FI nadal nie funkcjonuje :frowning: Lampki na routerze bardzo szybko mrugają. Co może być jeszcze nie tak?

Nie wiem, tzreba sprawdzić jaki chipset siedzi w tej karcie wifi na usb.

lsusb
ip a

lsusb :wink: