Problem z formatowaniem dusku C na którym znajduje się syste

Witam, mam taki problem, otóż chciałam zainstalować windows, ponieważ miałam strasznie zagracony komputer.

Wszystko było by ok, gdyby nie fakt że mam tylko jedna partycje… C: . Mimo wszystko zainstalowałam, jednak partycja nie została sformatowana, dlatego że był na niej system… więc wyszło na to, że niby windows mam zainstalowany jednak bez formatowania, wszystkie te śmieci dalej są na dysku, na dodatek całkowicie zepsuł mi się internet, ale to pominiemy bo z tym dam sobie radę.

Mo9je pytanie jest takie, jak sformatować tą partycję systemową, aby była ona " czysta" dodatkowo chciała bym podzielić dysk na drugą partycję ( to akurat wiem jak). tyle że, za chiny nie idzie jej sformatować,

dodam, że w wierszu polecenia wpisywałam polecenie msconfig wyłączając jednocześnie wszystkie programy, niestety nie pomogło to w niczym,

powiecie, że podczas uruchamiania płyty z windowsem i zrestartowania komputera, dalej pojawi się okienko z partycjami, niestety tam jej nie da się także usunąć, ani w panelu sterowania.

wpisywałam także polecenie :cmd" nie niestety też nie pomogło.

Nie mam już na to sił. Pomoże ktoś, błagam !

http://forum.pccentre.pl/topic/150915-i … ndowsa-xp/

chyba się nie zrozumieliśmy… potrafię zainstalować windows… robiłam to setki razy, tylko że przy ostatniej instalacji zrobiłam przez przypadek TYLKO JEDNĄ partycję, na której teraz znajduje się system i której nie idzie całkowicie zformatować z tego względu że ten system tam jest…

Witaj :slight_smile:

własnie,żebyś my się dobrze zrozumieli Ty chcesz sformatować cały dysk?

http://forum.pcmaniak.pl/a8815.html

Panel sterowania --> Narzędzia administracyjne --> Zarządzanie komputerem --> Zarządzanie dyskami.

Sciągnij z internetu program i rozdziel ten dysk na partycje.

http://pobieralnia.pl/kategoria-214-nar … dysku.html

tak, żeby był czyściutki + podzielić go na 2, teraz nie idzie, bo znajduje się na nim system.

Kiedy miałam 2 partycje nie miałam z takimi rzeczami problemu

Czy to co podałem w linku da się zrobić

nie, podczas instalacji nie da się sformatować już próbowałam po kilka razy, wyskakuje komunikat że na tym dysku znajdują się ważne pliki i nie idzie

Dodane 21.07.2012 (So) 18:54

tam też się nie da. kurde nie jestem blondi, próbowałam już takie rzeczy.

zaraz ściągnę program i zobaczymy.

tylko wolała bym najpierw usunąć cały system wgrać od nowa i podczas wgrywania podzielić.

no ale jak nie pójdzie to najpierw podzielę…

kiedyś trzeba się naumieć, taki komentarz możesz sobie wsadzić… w kieszeń.

Jestem bezrobotną studentką daj mi 50 zł to zawołam informatyka

Musisz coś źle robić. Jak już dochodzisz do etapu na screenie poniżej i życzysz sobie, by instalator skasował ci partycje, za przeproszeniem ma w de czy są tam ważne czy nie ważne pliki. Usuwasz wszystkie, zostaje “Obszar nie podzielony na partycje”, teraz klikasz “C” i tworzysz partycje o dowolnym rozmiarze, jedną, dwie czy ile tam chcesz.

instalacja6.jpg

Dokładnie.

dodatkowo poradnik podział dysku

http://www.hotfix.pl/instrukcja-easeus- … r-a339.htm

margutka , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

zatem spróbuję jeszcze raz, i opiszę wszystko na bieżąco.

Pobierz z portalu dobreprogramy obraz programu GParted : http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html i wypal płytę.

Program jest dla zaawansowanych, lecz skoro chcesz mieć dysk czysty, to nic więcej niż można nie popsujesz :slight_smile:

Po wypaleniu płyty z programem uruchom z tejże płyty komputer. W trakcie uruchamiania kilka razy będą “postoje” dla wybrania opcji startowych. Nic nie wybieraj, tylko potwierdzaj domyślne ustawienia klawiszem enter.

Po uruchomieniu zobaczysz swój dysk jako poziomą grubą belkę. Kliknij na niej prawym klawiszem myszki i wybierz “format”, wybierz typ partycji ntfs i potwierdź chęć formatowania. Następnie potwierdź przyciskiem “Apply”. Dysk w kilka chwil będzie czysty.

Potem kliknij jeszcze raz na beleczce pokazującej dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu “resize”. Na belce z lewej i prawej pokażą się strzałki. Chwyć myszką prawą strzałkę i przeciągnij w lewo do takiego rozmiaru jaką chcesz mieć pierwszą partycję. Potem znowu “Apply” i perwasz partycja będzie gotowa.

Wtedy na drugiej części dysku znowu prawoklik myszką i wybór z menu “Create”. Wybierz znów ntfs i potwierdź “Apply”.

Na tym problem się kończy, czyli będzie czysty dysk z dwoma partycjami :slight_smile:

Wychodzisz z programu i zamieniasz płyty na instalacyjną Windowsa XP.

Powodzenia.

a czy będziesz umiała wypalic obraz płytki tego programu

http://traxter-online.net/opis-dystrybu … ic-livecd/

tam będzie obcja po polsku do wyboru i z tej przygotowanej płytki sformatujesz cały dysk

Ściągnij program GParted .iso, wypal płytkę, (lub pożycz, ponieważ narzędzie to jest w powszechnym użytku)

Uruchom komputer z tej płyty, usuń partycję “C” (w zasadzie można ją sformatować),jeśli usuniesz, to po zatwierdzeniu operacji, możesz utworzyć 2 partycje o dowolnych rozmiarach.

P.S @prooban opisał wcześniej ,zbieg czasu w naszych postach.

Formatowanie dysku i zainstalowanie systemu Windows XP

Ta część ma na celu ułatwienie formatowanie dysku z płyty instalacyjnej Windows XP. Może być to wykorzystywane podczas instalowania nowej kopii systemu w twoim komputerze. Tutaj ważne jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych informacji, ponieważ podczas formatowania utracisz wszystko, co tylko było na dysku. Nie zapomnij o aplikacjach i sterownikach.

krok 12

Włóż dysk instalacyjny systemu Windows XP do stacji dysków CD (Home lub Pro – nie ma to znaczenia)

krok 13

Teraz twój komputer może trochę dłużej pracować, pojawi się komunikat “Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD” – naciśnij dowolny klawisz, aby to zrobić.

krok 14

Pojawi się niebieski ekran i nastąpi ładowanie plików. Po zakończeniu pojawi się lista kilku opcji, wybierz “instalacja systemu” i kliknij “enter”.

krok 15

Teraz na ekranie pojawi się pytanie gdzie chcesz zainstalować system. Teraz możesz usunąć stare partycje i sformatować dysk. W dolnej części ekranu pojawią się wszystkie dyski i partycje, które obecnie istnieją. Użyj strzałek w górę i w dół, aby zaznaczyć swoją partycję “C:” i naciśnij klawisz “D” (jeśli na ekranie pojawia się “niepodzielone miejsce” i nie masz partycji “C:” i “D:” pomiń ten krok). Na następnym ekranie naciśnij klawisz “L”, będzie to klucz do sfinalizowania formatowania.

krok 16

Teraz z powrotem powrócisz do ekranu, gdzie masz wybrać miejsce do zainstalowania systemu Windows XP. Na dole ekranu nie pojawią się partycje, ale napis “Obszar niepodzielony na partycje xxxxMB”. Wybierz tę opcję za pomocą strzałek i naciśnij klawisz “C” aby utworzyć partycję. Na następnym ekranie pojawi się minimalny i maksymalny rozmiar partycji, możesz wybrać jej rozmiar. Możesz tworzyć dowolną ilość partycji.

krok 17

Teraz ponownie pojawi się okno gdzie chcesz zainstalować system. Teraz musisz wybrać odpowiednia partycję. Podświetl tę pozycje i naciśnij “enter”.

krok 18

Następny ekran pozwala nam wybrać rodzaj formatowania. Wybierz NTFS, ponieważ jest szybkie i bezpieczne. Jeśli dysk jest nowy użyj na końcu opcji “szybkie” lub wybierz inną z listy. Użyj do tego celu klawiszy strzałek i aby zatwierdzić wciśnij “enter”.

krok 19

Teraz nastąpi formatowanie dysku i instalacja systemu, Windows XP. Zajmuje to trochę czasu, więc możesz zrobić sobie małą przerwę.

Po mojemu tu nie ma co się uczyć, bo moim zdaniem nie ma żadnej filozofii w ustawieniu jako first boot device napędu w BIOSie, włożyć płytę, wcisnąć dowolny klawisz po wyświetleniu stosonownego komunikatu i wciskać enter,f8,esc,enter, przejść strzałką w dół na formatuj stosując system plików NTFS, enter, poczekać aż instalator skopiuje pliki a nastepnie zrestuje kompa i potem zignrowować komunikat o wciśnięcie klawisza aby instalator ruszył z HDD i potem tylko czytać co wyrzuca instalator i klikać dalej/wciskać enter. Skasować partycji to też nie jest żaden problem, bo wciśnięciu esc wciska się d,enter, l i już partycja jest usunięta. Potem tylko daje się chyba c, wpisuje się w MB rozmiar partycji, wciska się enter, następnie przechodzi się na partycje na której ma być Windows,enter, sformatuj za pomocą NTFS enter i tyle. Tylko podstawa to znajomość angielskiego żeby ustawić BIOS i umieć przeliczyć GB na MB. Bez tego niestety nie ma o czym rozmawiać… Mój nauczyciel od systemów operacyjnych(tak, jestem uczniem TI) mówił, że instalacja XP jest skonstruowana chyba z myślą o ludziach upośledzonych umysłowo, i ja się po tym podspisuję i nie wyobrażam sobie jakim trzeba być tłukiem, żeby nie wgrać tak prostego w instalacji systemu. W przypadku Windows 98, czy Linuxa jeszcze bym zrozumiał, ale XP?! Porażka… :lol: #-o To ja już kurde sam mając 9 czy 10 lat samodzielnie zainstalowałem XP nie mając o tym pojęcia, a tu dziewczyna 20 lat czy tam więcej pisze, ze nie umie wgrać Windowsa… :lol:

chyba nikt tu mnie nie rozumie, ja potrafię zainstaloiwać windows,

tylko mam prpoblem z usunięciem partycji ponieważ w " instalatorze windowsa"

wtedy kiedy wciska się D, wyskakuje taki oto komunikat…

" instalator nie może wykonać żądanej operacji na wybranej partycji. ta partycja zawiera tymczasowe pliki instalacyjne wymagane do dokończenia instalacji"