Problem z formatowaniem dysku

Witam, mam problem z moim dyskiem. Mam przy komputerze dwa dyski 80 gb i 200 gb. Z tych dysków mam zrobione 5 partycji, gdy podłącze dysk 200 gb to komputer włącza się około 30 min a i tak nie ma na nim żadnych danych ( jakby wogóle się nie wczytał bo nic nie można zrobić) i moje pytanie jest takie:

Jak mogę zformatwać ten dysk? Czy da się jakoś to zrobić przez BIOS ?

Ja widzę następujące możliwości:

  1. podłączenie dysku do innego komputera

  2. tylko w przypadku Visty/7 - poprzez środowisko WinPE http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

albo gdyby pokombinować to nie tylko w przypadku Visty/7, ale byłoby trochę roboty:

transfer-systemu-nowy-dysk-twardy-t484144.html?hilit=imagex

wgrywanie-systemu-wielu-komputerach-t482185.html?hilit=imagex

  1. dystrybucja Linuksa uruchamiana z płyty, np. Ubuntu: vista-nie-laduje-sie-t484584.html#p3053183 albo SystemRescueCd http://www.sysresccd.org/SystemRescueCd_Homepage

Możesz wykonać test sprawności dysku, np. w HDTune: windows-ciagle-pada-t486902.html?hilit=hdtune

możesz dalej rozwinąć punkt drugi ? Co zrobić poprzez ten program ?

raxos122 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Witam :slight_smile:

a czy przypadkiem tym byś go nie sformatował na ntfs,jeśli i tak jest pusty

http://www.dobreprogramy.pl/Parted-Magi … 18724.html

Czy kojarzysz Start >>> wpisz w okno wyszukiwania cmd >>> kliknij na znalezioną pozycją prawy przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator http://imgup.pl/di-A77Q.png >>> potwierdź chęć uruchomienia programu, klikając Tak http://imgup.pl/di-6B0T.png >>> zostanie otwarty wiersz polecenia.

Dostęp do takiego samego wiersza polecenia uzyskujesz właśnie w punkcie 2. W ten sposób możesz używać polecenia format (pomoc - wpisz format /?). Albo gdy interesuje Cię forma graficzna, to możesz w okno konsoli wpisać notepad. Zostanie uruchomiony Notatnik, w nim możesz wybrać Plik - Otwórz i możesz poruszać się graficznie po dyskach, w tym możesz wybrać prawy przycisk myszy na partycje czy dysk i opcja Formatuj. W tej konsoli dostajesz też dostęp do narzędzia diskpart. Zobacz - Opis narzędzia wiersza polecenia Diskpart http://support.microsoft.com/kb/300415/pl i paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html (na samym dole). W podanej instrukcji wpisujemy w konsolę diskpart, potem wybieramy dysk (najpierw list disk, a potem np. select disk 0) i czyścimy dysk poprzez polecenie clean. Gdyby diskpart Cię zainteresował, możesz też ogólnie przejrzeć: http://www.sendspace.pl/file/de2669b172 … e-obrazu-1. Same środowisko Windows PE jest bardzo interesujące, myślę że wiele wyjaśni Ci niniejsza demonstracja: http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

Albo graficzne dystrybucje Linuksa uruchamiana z płyty, np. Ubuntu: vista-nie-laduje-sie-t484584.html#p3053183 albo SystemRescueCd http://www.sysresccd.org/SystemRescueCd_Homepage (tutaj ogólny, choć może trochę nieaktualny, opis: http://www.techit.pl/Narzedzia/SystemRescueCd,1011.html).

Dodane 26 maja 2012 19:33:01

Jeżeli zdecydowałbyś się użyć Windows PE, to można tam dograć jakiś program do zarządzania dyskami.

Albo zrób prościej - użyj GParteda. Wydaje mi się, że to jest to, czego szukasz.

GParted: http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

Przykładowe zastosowanie GParteda: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Po pobraniu otrzymujemy plik (obraz ISO) gparted-live-0.12.1-5.iso , który trzeba nagrać na płytę, żeby potem móc uruchomić komputer z tej płyty. Przykładowo Windows 7 posiada wbudowany mechanizm nagrywania obrazów: Jak Nagrać Obraz Płyty CD/DVD w Windows 7. Jeżeli nie używamy Windows 7 albo chcemy skorzystać z innych programów, to do wyboru: Nagrywanie płyt CD/DVD/BD.

dziękuje wszystkim za pomoc, próbowałem przez płytę z win sposobem z netopad i tam sie nie dało, urochomił mi się po tym komputer normalnie z niewczytanymi danymi na dysku i o dziwo dało się po tym zformatować dysk normalnie :stuck_out_tongue: dziękuje za pomoc.