Problem z instalacją systemu

(Pomocny12) #1

Witam, mam problem z instalacją innego systemu niż windows próbowałem zainstalować linuxa nie działa mam nawet płyte z komputer świata z linuxami i nic próbowałem również zainstalować remix os ale to również nie działa proszę o pomoc

(rgabrysiak) #2

Nie działa czyli? Płyta się nie bootuje? Masz jakiś komunikat błędu? A może coś innego?
Na jakim urządzeniu próbujesz zainstalować Linuksa?

(D35CART35) #3

Napisz bardziej konkretnie, czy jest to problem z bootowaniem,
czy jakiś błąd podczas instalacji.

(Leszek2204) #4

spróbuj wyczyścić płytę , może jest zatłuszczona od paluchów.

(Pomocny12) #5

No niby się wszystko robi a za chwile czarny ekran i nic

(D35CART35) #6

Co masz na myśli “się wszystko robi”, i w którym momencie następuje czarny ekran?

(Pomocny12) #7

A więc mam ekran wyboru 4 linuxów manjaro, antix, lubuntu i bodhi i gdy wybieram obojętnie jakiego to pokazują mi się linijki instalacji a za chwile pojawia się czarny ekran inaczej jest tylko z antix bo tutaj się zatrzymuje na tych linijkach i tak jakby się ekran zaciął i nic potem się nie dzieje

(marcin82) #8

Podaj dokładnie jaki masz sprzęt. Napisz z jakiego roku jest ta płyta - może link do opisu jest w gdzieś w sieci?

Rozumiem, że Windows normalnie działa. Ściągnij aktualny obraz, np. Manjaro Linux. Nagraj na płytę lub utwórz bootowalny pendrive:
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Burn_an_ISO_File .

(D35CART35) #9

Tak jak pytał rgabrysiak na jakim sprzęcie usiłujesz instalować linuksa?
Podaj jego specyfikacje.

(Pomocny12) #10

Sprzęt to: płyta p5vd2-mx 1gb ram ddr2 pentium d 915 zasilacz 300w grafa asus 9500gt 1gb

(Pomocny12) #11

A i instaluje przez płytę z komputer Świata 9/17 więc obrazy są najnowsze

(marcin82) #12

Z menu tej płyty wybierz Manjaro. Powinieneś zobaczyć takie menu:
http://la-vache-libre.org/wp-content/gallery/manjaro-test/manjaro-14-reboot.jpg .

Ustaw się na pierwszej pozcyji Start Manjaro Linux. Wciśnij tabulator. Na dole na obrazku widzisz linie “Boot Options” Dopisz tam nomodeset. Wciśnij Enter. Zobacz czy wystartuje.

(gosciuW7) #13

Też to kupiłem, więc się podpinam !
Ale jeszcze nie instaluje.

Kiedyś nie raz instalowałem linuxy dodane do miesięcznika tego typu…
To na stówe ! NIE są gotowe systemy do zainstalowania z płytki, wybierz który linux chcesz, z kopiuj jedno iso na pulpit i programem do robienia obrazu najlepiej na pendrive (nie tracisz płyty, ale czyści ci dane więc najlepiej jeśli posiadasz 2 paluchy).
Zmiana bootowania na usb.
Polecam Manjaro (+grub2 który akceptuje skiny) i powinno być livecd testujesz jak działa przed instalacją.
Instrukcję znajdz jak poprawnie ustawić Partycje ! To jest bardzo ważne ustawisz za mało będzie nie wydajnie !

(Pomocny12) #14

No właśnie nie mam takiego czegoś…

(rgabrysiak) #15

Nie wiem jakim wynalazkiem jest ta płyta, ale prostszym rozwiązaniem będzie samodzielne pobranie obrazu ISO wybranej dystrybucji Linuksa, następnie nagranie go na płytę tudzież stworzenie bootowalnego pendrive.

(Pomocny12) #16

No dobrze ale gdy kiedyś próbowałem zrobić tak jak Pan napisał to było niestety tak samo :frowning:

(Pomocny12) #17

Okey to spróbuje twojej porady i dam znać czy się udało

(Pomocny12) #18

A więc zrobiłem tak jak mi poradził gosciuW7 i mam takie coś jak na zdjęciu i dalej nic nie idzie

(Pomocny12) #19

A więc próbowałem odpalić linuxa poprzez wirtualną maszynę i tutaj wszytko działa

(pocolog) #20

Dlaczego nie zastosujesz się do porady @marcin82 i nie dopiszesz do parametrów startowych nomodeset?
ps.
Dlatego ktoś mu dał dopisek “ekspert” obok nicku, aby uświadomić użytkownikom, że zdarza mu się wiedzieć o czym pisze :wink: