Problem z instalacją Ubuntu 12 obok Windowsa

Canonical oficjalnie zaleca instalację z “automatu”. Sprawia ona zwykle najmniej problemów i jest najprostsza dla nowych użytkowników lub tych, którzy nie lubią myśleć :wink:

Tak jak napisał Gutigen , testowa wersja to wersja testowa :slight_smile:

Oczywiście, nikt Cię nie zmusza do porzucenia Windowsa. Szczerze muszę powiedzieć, że po instalacji Ubuntu, Windows uruchamiam wyłącznie, gdy jest to konieczne :wink:

Defragmentację i wywalanie śmieci też trzeba robić :slight_smile: W Linuksie nie będziesz miał problemów z fragmentacją.

Co Ci się pokazuje przy uruchamianiu komputera?

jak wlaczylem go z plytki z winda to mialem do wyboru uruchomic linuxa ( 2 opcje) i 2 opcje do uruchomienia winfy ( recovery i normalne uruchomienie) a jak wlaczam bez plytki to pokazuje mi cos z bootowaniem komunikat ( nie pamietam dokladnie) Czyli co muszę uruchomić recovery? czyli przywrócić winde? bo nie wiem, skoro teoretycznie ona działa :stuck_out_tongue:

Kon@ado pogubiłem się już w tym Twoim temacie. Jak na moje oko (nie chce mi sie czytać wszystkiego) to powinieneś przywrócić mbr i wtedy jeszcze raz zainstalować ubuntu. naprawa-mbr-win-t359229.html. Miałem kiedyś podobną (a być może tą samą syt.) jak miałem dualboot win7/ubuntu i zrobiłem reinstalacje ubuntu. Pomogła naprawa mbr.

Bzdura. Wubi to najgorszy sposób używania ubuntu i najmniej stabilny. System jest nie po to by się nim bawić tylko używać.

A co to ma do rzeczy? *buntu 12 instaluje się i działa normalnie, ja używam xubuntu 12.04 od pierwszej alphy jako jedyny system. Kolego mam prośbę - przed udzielaniem tego typu porad zastanów się chwile :?

Po pierwsze WUBI nie wymaga ingerencji w system plików, tym samym można łatwo pozbyć się systemu jeśli nie spełnia oczekiwań (taki jest cel zabawy - testowanie).

A po drugie jeśli uważasz, że nowy użytkownik linuksa powinien rzucać się od razu na wersje beta czy alpha, to gratuluję pomyślunku :slight_smile:

Ja nie rozumiem sedna problemu z instalacją Ubuntu obok Windows. Procedura zawsze jest taka sama:

:arrow: przygotowanie dysku wykonujesz w gPrted z zachowaniem zdrowego rozsądku przy użyciu podstawowej wiedzy na temat podziału dysku Linux/Windows.

:arrow: wydzielasz np. 20 GB na Ubuntu (ext4) pomniejszając partycję NTFS z danymi.

:arrow: wydzielasz dodatkowo x GB miejsca dla SWAP gdzie x to wielkość zainstalowanej pamięci RAM

:arrow: montujesz w czasie przygotowania instalacji Ubuntu nowo utworzoną partycję w ext4 jako / (swap jest automatycznie wykrywany)

:arrow: Instalujesz. GRUB2 automatycznie wykrywa inne systemy operacyjne i dodaje odpowiednią opcję w menu.

:arrow: jeżeli nie rozumiesz niniejszej instrukcji zapraszam do elementarza Linuxa - Google.

:arrow: Ubuntu w wersji testowej jest dla zaawansowanych użytkowników, którzy poradzą sobie z ewentualnymi problemami (posiadają podstawową niezbędną wiedzę na ten temat)

Kolego wyżej, chyba NIE przeczytałeś tego tematu od początku do końca, bo ja wyraźnie napisałem, że instalację przeprowadziłem z tzw automatu, więc ja chociażbym bardzo cciał, nie miał szans coś zepsuć, to wina (? - tego już nie wiem, napewno nie moja).

Ale dziś nie chciał mi się komp uruchomić z płytki, myślę dobra wyjme ją, i włącze kompa bez płyty ( po raz n-ty, bez nadziei na to że się włączy) i co się stało? :smiley:

Pojawiło się okno wyboru systemu ( grub, czy jakoś tak) i linux działa i windows działa :smiley: Czary :smiley: Zadziwia mnie ten komp :stuck_out_tongue: Mam nadzieję że już będzie trybił, w razie gdy pojawi się pełna wersja ubuntu 12 to pojawi mi się aktualizacja? Czy od nowa będe musiał pobierać instalować na płytkę etc etc? ;>

Nie będziesz musiał instalować jeszcze raz. 8) Aktualizuj po prostu co jakis czas system i tyle.

Kon®ado - automatyczny tryb instalacji potrafi popsuć… dlatego zlecam ręczne ustawienia.

Skoro GRUB się znalazł :smiley: to w zasadzie temat wyczerpany. Zalecam test dysku twardego.

Zrobiłem test dysku na ubuntu:

http://img842.imageshack.us/img842/2308 … 422174.png

Więc chyba wszystko z nim dobrze, zresztą zapomniałem wcześniej dodać że przed instalacją Ubuntu zrobiłem defragmentację :stuck_out_tongue:

Tak czy inaczej dzięki wszystkim którzy się udzielili w tym temacie i chcieli pomóc GIF-piwko.gif

Dodane 23.04.2012 (Pn) 9:36

Dobrze że temat nie został zamknięty bo dzisiaj już nie działa jak wczoraj :smiley:

Wczoraj po włączeniu kompa wyświetlał się ten grub, a teraz po włączeniu wyświetla się:

http://img525.imageshack.us/img525/8589 … 091022.jpg

Co poradzić na to ;