Problem z naprawą systemu Windows 7


(Sobladen) #1

Witam,

Po wymianie płyty głównej na taki sam model jak była wcześniej (bios tylko się trochę rożni) nie chce się uruchomić system Windows 7. Narzędzie do naprawy, które samo się w tym systemie uruchamia nie działa, tzn nie może znaleźć błędów. Nie wiem jak wznowić system. Jest to dla mnie ważne ponieważ na partycji systemowej mam sporo ważnych rzeczy.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam


(sla17) #2

Podczas uruchamiania komputera wciśnij F8, aby uruchomić opcje dotyczące uruchamiania systemu. Mi ten szajs do naprawy nie pomógł. Musiałem wybrać “Ostatnia znana dobra konfiguracja” czy coś w te klimaty - i na szczęście u mnie pomogło, czego i tobie życzę.

Jeśli nie, można spróbować jeszcze instalacji nakładkowej (Czy jak to się zwie) - jeśli i to zawiedzie, nie widzę innych możliwości i wtedy przekopiowanie danych albo z pomocą WinPE (prezentacja na dobrychprogramach trochę o tym mówi), albo zabawa z Linuxem odpalanym bez instalacji :slight_smile:


(Sobladen) #3

Dzięki za odp. Korzystałem z właśnie z F8 i tych opcji - nic nie pomaga. Nawet tryb awaryjny nie chce się włączyć.

Ostatnia znana dobra konfiguracja też nie pomaga.

Aha, to spróbuję tej instalacji nakładowej, poszukam info.


(Piotrkijak) #4

Nakładki nie da się zrobić na 7. To znaczy da się, ale trzeba ją zrobić spod uruchomnionego systemu. Co do problemu, to niestety musisz przeinstalować system, bo nic nie zrobisz-system padł na amen i tyle. Zresztą tak czy siak mimo wszystko powinieneś zainstalować system na nowo skoro wymieniłeś mobo.


(Drawkora) #5

Czy wczytałeś ustawienia domyśle w biosie po wymianie płyty głównej?

Czy możesz uruchomić PC z wierszem poleceń?


(Kris-is) #6

Sprawdź czy w Biosie ustawiony jest tryb pracy dysku twardego na AHCI…


(Sobladen) #7

tak, są ustawienia domyślne. Nie da się uruchomić trybu awaryjnego z wierszem polecen


(Drawkora) #8

A naprawa z płyty z Windows’em?


(Piotrkijak) #9

drawkora ,

Jak nie wierzysz, to sobie zabootuj płytkę z 7 i sprawdź.

Dodane 11.07.2011 (Pn) 19:15

Norbit_24 , tak jak jak pisałem-możesz sobie odpuścić ratowanie tego systemu, bo nic nie poradzisz, ponieważ tak jak pisałem-padł na amen i tyle. Nawet to po części dobrze sie złożyło, bo i tak musiałbyś go przeinstalować bo prawdopodobnie w wyniku wymiany płyty system byłby niestabilny. Ja właśnie tak miałem, że wymieniłem płytę, nie przeinstalowałem Windowsa, bo stwierdziłem, że po co skoro system dograł sterowniki do nowej płyty i wszystko niby było fajnie to póki właśnie nie wywalało losowych bsodów. Przeinstalowałem systemn i problem zniknął…


(Drawkora) #10

Nie chodzi mi o nakładkę, tylko po prostu o naprawę systemu, wykorzystując narzędzie na płycie z Windows’em.

Co prawda, płyty są jednakowe, lecz jakieś tam różnice, choćby nie wiem, w ustawieniach zapamiętanych przez system są i one nie pozwalają go uruchomić.

Domyślam się, że gdybyś przed wymianą płyty z poziomu menedżera urządzeń odinstalował swój sprzęt, głownie Kontrolery IDE ATA/ATAPI, to system by wstał.

Teraz zostaje ci kombinowanie co do odzyskania danych. Możesz podłączyć dysk do innego PC(tylko nie jako rozruchowy, bo też nie wstanie system, ten jako drugi) i przekopiować ważniejsze dane.


(Piotrkijak) #11

drawkora ,

Zapewniam Cię, że naprawa z płyty przyniosłaby taki sam efekt.


(Sobladen) #12

a co myślisz o Windows 7 Recovery Disc ? to jest to samo co naprawa z narzędzia systemowego?


(Piotrkijak) #13

Dokładnie tak. Ta płytka została stworzona prawdopodobnie z myślą o użytkownikach, który mają systemy preinstalowane, ponieważ one są pozbawione tego składnika.


(Sobladen) #14

a co myślisz o sfc /scannow ? może to pomoże. Tylko mam problem bo trzeba uruchomić wiersz poleceń jako administrator, a tutaj uruchamia się zwykły. Jak z poziomu zwyklego wiersza polecen zalogować się jako administrator?


(Piotrkijak) #15

Spod naprawy systemu nie działa SFC. Wiem, bo sam kiedyś potrzebowałem włączyć, i niestety konsola wywaliła błąd.


(Sobladen) #16

zainstalować systemu na tym co jest też nie dam rady bo pisze że mało miejsca;/

Chyba wyczerpały się wszystkie możliwe sposoby przywrócenia systemu;/

Chyba, że wiecie jak to zrobić jeszcze inaczej. Potrzebuję wszelkie możliwe sposoby bo musi się dać jakoś to przywrócić.


(Piotrkijak) #17

Szkoda, że teraz to dopiero zauważyłeś. Ja już kilka postów temu pisałem, że system padł na amen i zostaje format i reinstall.


(Sobladen) #18

różne rzeczy się robi przy komputerach i zawsze jest jakieś wyjście… w tej sytuacji może też ktoś jeszcze coś wymyśli


(Piotrkijak) #19

Tak, właściwie coś mi się przypomniało… Jest taki myk, że można wgrać Windowsa na nowo bez formatowania dysku. Wystarczy na oknie z partycjami wskazać partycję z systemem i bez formatowania wcisnąć dalej, wtedy instalator poinformuje, że na tej partycji jest już Windows i czy chcesz pomimo to kontynuować-dajesz tak i wtedy instalator zmienia nazwę folderu Windows na Windows.old, instaluje się normalnie i wtedy wystarczy, że stworzysz sobie nowe konto(i tak nie będziesz miał wyboru), poinstalujesz soft, w opcjach folderów ustawisz pokazywanie ukrytych plików i folderów i wtedy przekopiujesz wszystkie pliki poza plikami mającymi w nazwie ntuser z folderu starego konta do nowego. W ten sposób Windows będzie wyglądał tak samo jak wcześniej i zachowasz wszystkie pliki jakie miałeś w moich dokumentach i na pulpicie. Teraz sobie dopiero o tym przypomniałem, bo powiem szczerze, że raptem jeden raz korzystałem z tego sposobu, ponieważ ja mam Acronis True image i mam zaplanowany backup raz na dwa dni, tak więc jak nawali mi system, to przywracam system z backupu, albo robię reinstall w zależności od tego czy chce mi się robić reinstall, czy nie oraz czy jestem w stanie poświęcić na tyle czasu, ponieważ w moim przypadku reinstall systemu+wgranie softu żeby system miał wszystko z czego korzystam+wgranie aktualizacji systemu oraz dostosowanie programów i systemu pod moje wymagania to jest 3 godziny roboty…


(Sobladen) #20

kurde;/ mi pisze, że za mało miejsca i nie da się zainstalować systemu. masakra;/

Dodane 11.07.2011 (Pn) 21:50

może zrobił już ktoś wcześniej jakieś pliki do podmiany na partycji systemowej tak aby nie utracić ustawień userów