Problem z... ... No właśnie z czym?

Witam mam dziwną przypadłość w starym intelu. Mam tam Xeona 5450 4x3GHz i taki oto problem: wkładam 1, 2 lub 4 kości ram procek rozpędza się max do 1,995ghz. Wkładam 3 kości i procesor ma pełną moc. Próbowałem na kilku zestawach ram. I zawsze musi zostać skrajny slot pusty. Nie ważne od której strony ale skrajny.

No i teraz pytanie problem jest w płycie głównej czy w procku. Bo ram raczej wykluczam bo w różnych konfiguracjach przekładałem 16 kości

A ten Xeon siedzi na płycie z socketem 771 czy na przeróbce 775?

Na 775. Ten sam problem na tej płycie występuje też na innym xeonie którego używam w drugim kompie.

A możliwe jest że sam procesor źle siadł na podstawce? Bo przypominam sobie że przed wymianą pasty było ok

Teraz to już całkiem dziwnie.
Odpaliłem kompa na takim zestawie ram który miałem pełny odczyt procesora. I okazuje się że mam 1995mhz.
Włożyłem pełne 8gb ram odpaliłem kompa jest “pełny” procesor. Restart i znowu 1995 kolejne 3 restarty 1995 a potem znowu 3.0. Więc to nie przekładanie barana robiło shizy tylko samo ponowne odpalanie kompa. Test kompa robiony cpu-z, hwmonitor i super pi

W xeonie 5450 1995Mhz to jest minimalna wartość przy speed step.I tak powinno być. Rozpędź go czymś i zobacz czy nie wskoczy na te 3 Ghz. A RAM w tym xeonie tylko 2 albo 4 moduły.

Może warto to wyłączyć?

Próbowałem super pi. I jakimiś aplikacjami do grafiki. Jak przyspawane jest 1995Mhz.
A jest opcja że jednak jest te 3Ghz tylko pcid nie widzi skoku prędkości?

te procki prądu trochę ciągną. Miałem takie 2 w stacji Della, i sprzedał właśnie ze względu na prąd. Bo wydajność do dzisiaj niezła.(na dwóch) inna sprawa czy po takim modowaniu na 775, procek i tak będzie działał po swojemu. Ja wbiosie wyłączałem speed step. A w system swoje. I linux i windows. No na linuxie udało mi się na sztywno ustawić te 3 GHz, tylko po co?
Chociaż w tym przypadku niech powyłącza te wszystkie oszczczędzania energii i zobaczy.

A w biosie jaką predkość widzi?

Ta płyta ma “zamknięty” bios. Więc nic nie przestawię w biosie. A widzi też 1995. A procesor wykrywa taki jak ma być

To otwórz, co to za płyta? Dograłeś mikrokody do biosu?

ms 7502 ver1. 2. Tak wszystko jest zrobione na cacy

Tu jest temacik, gościu dobrał złą wersję do flashowania:

tak z translatora;
Przy bliższym przyjrzeniu się na mojej płycie MS-7502 było napisane: W7502 IM710K. To proste, potrzebował biosu IM7 i przez cały ten czas próbowałem zamiast tego sflashować bios MLN.

Przeszukałem internet, znalazłem waniliowy W7502IM7.10R, sflashowałem go z poziomu Windows 10 Pro 64bit i teraz wszystko jest w porządku. Układ obniża się do 2 GHz na biegu jałowym i przeskakuje do 3GHz przy pełnym obciążeniu (a to wszystko, czego chciałem).

Wrzuciłem BIOS, którego użyłem, wraz z winflash używanym do flashowania.

Najpierw wykonaj kopię zapasową BIOS: uruchom Winflash (jako administrator) -> Zapisz jako -> oldbios (lub cokolwiek chcesz).

Aby sflashować BIOS: Uruchom Start_Flash (jako Administrator) -> wybierz plik W7502IM7.10R, a flashowanie rozpocznie się automatycznie, poczekaj na zakończenie flashowania, a następnie uruchom ponownie, wejdź do bios, załaduj ustawienia domyślne, zapisz i to wszystko.

Wgrałem też konfigurację pinów zworek panelu przedniego dla tych, którzy tego potrzebują (wiem, że tak).

I tu jest problem. Przełożyłem swój mocny zasilacz i za każdym razem jest 3.0

Ale jeszcze spróbuję wyłączyć speed step i zobaczę co będzie na ori zasilaczu

No ja w Dellu do 2 procesorów miałem zasilacz 875 W

Przeczytaj etykietę zasilacza. Możliwe, że jest dzielony na dwie linie 12v i np. podłączyłeś pod słabszą linię za dużo podzespołów.

Tak wyglądają wskazania w biosie. I jednak wykrywa teraz procesor jako 2Ghz
Tylko pytanie czy w tym biosie da się jednak może coś poprawić?

Nic nie dało przestawienie w systemie na max speed procesora

Może to kwestia podbicia mnożnika. Aktualnie ustawiony jest na x6.0 (333x6.0).

Jak w tym biosie można to zmienić? W płytach asusa jest cała gama narzędzi, a tu nie wiem co i jak.

Nie wiem, zawsze miałem tylko płyty Asusa :wink:

Musisz przelecieć się po opcjach. To będzie gdzieś, gdzie ustawia się taktowanie procka, zmienia napięcia - czyli “advanced”, “tweak” albo “oc”.