Problem z obsługa 4GB ramu na płycie ga-m52l-s3

Witam. Otóż mój problem polega na tym że obecnie mam zainstalowane 2GB ramu w dualu i jakieś pół roku temu kupiłem sobie drugie 2 GB ale problem jest w tym iż te drugie 2 GB mi nie działają. Po włożeniu tch drugich 2 GB efekt jest taki że komputer nie włacza się a ten sygnał przy uruchamianiu się komputera jest długi… Bardzo proszę was o pomoc gdyż po co mi dłużej trzymać ten ram jak go zamontować nie mogę, dodam że byłem już w 2 salonach i w rzadnym mi nie pomogli.

Płyta Główna Gigabyte ga-m52l-s3

Ram Patriot 800MHz PC2 6400 Low Latency (4-4-4-12)

Zasilacz Amacrox Warior 450 W.

Ile jest tych pamięci (modułów) ? Czy wszystkie pamięci są Patriota ?

Tak wszystkie są identyczne , patriota, modólów sa 4. Dwa są zainstalowane a 2 czekają na instalację

Zakładając że pamięci są sprawne - prawdopodobnym problemem są źle (za nisko) ustawione napięcia zasilania pamięci.

Hmm pamięci są sprawne gdyż sprawdzałem każdą z osobna czy działa a możesz mi powiedzieć jak zwiekszyć to napięcie zasilania pamięci?

W ilu kościach masz te pamięci ? 2x 2Gb ? musisz je w takim razie połączyć w dualchanel, bo inaczej nie wystartują.

Michaello69 - czytaj waść uważnie:

Co do tego zaś JAK podnieść napięcia - to popatrz w BIOSie pod kątem DRAM Voltage.

aha ok a jeszcze mogl byś mi powiedzieć do ilu podnieść to napięcie?

Zapewne zgodnie ze specyfikacją (zakładając że to są te twoje patrioty : http://patriotmem.com/products/detailp. … 317&type=1 - to podnieść należy na 2,1 V - przy czym doradzałbym robić to stopniowo)

W biosie masz po wciśnięciu ctr+f1 dodatkowe opcje-wchodzisz w zakładkę chyba drugą od góry i tam masz ustawienia taktowania procka,ramu i zasilanie. Bierzesz zasilanie na manual a dram voltage ustawiasz na +0,3 V bo płyta domyślnie ma 1.8V a te pamiątki wymagają 2.1V. Jednak pamiętaj, że długo to one mogą nie wytrzymać. Mi te same patrioty dokładnie wywaliły errory po mniej więcej roku niecałym używania i były nastawione na 2.1V właśnie. Moim zdaniem do tej płyty to one w 100% się nie nadają ale może tak być, że ja miałem zły egzemplarz po prostu.

Teraz mam goodramy i fakt, że z cl5 a nie cl4 ale różnicy nie widzę żadnej i oprócz niskiej ceny i gwarancji to nie zepsuły się i chodzą na 1.8V bardzo stabilnie od wielu miesięcy. Co do płyty to mamy nieco podobne do siebie z tym, że ja mam model trochę starszy ale ogólnie jest to to samo

Dodane 14 sie 2010, o 19:02

Aha dodam, że tamte patrioty pracowały identycznie na 1.8V, choć producent zaleca 2.1V. Chodziły dobrze na każdym napięciu. Widać na takie trafiłem

Narazie(jutro) dam napięcie na 2.0 V i włożę te 2 kości , po czym napiszę czy zadziałało czy nie na obceną chwilę dziękuję za pomoc.

Daj najpierw na + 0.1V i jak nie zadziałają to więcej. Najlepiej dać tyle żeby było najmniej ale żeby działały.

A więc sprawdziłem i efekty są takie , podniosłem napięcie do 2,1 V po włożeniu tych dodatkowych 2 kości dalej nie działa natomiast po włożeniu jednej dodatkowej kości komputer sie włącza ale pokazuje się że w komputerze zainstalowane jest tylko 1GB ramu ;/

a sprawdzes w jednym slocie czy w kazdym? ktore masz obsadzone - czerwone, czy zolte?

niestety, niektore plyty mimo mozliwosci obszadzenia 4-ch slotow pracuja tylko z dwoma ramami, ta jak patrze po zdjeciach nie ma za silnej sekcji zasilania, wiec moze tu lezy problem - kosci wymagaja 2.1v a sekcja nie wyrabia przy wszystkich slotach obsadzonych…

a więc sprawdzałem we wszystkich slotach, a obecnie mam obsadzone czerwone, czy mógł by i ktoś sprawdzić czy ta moja płyta będzie mi czytać temoje ramy?? 4GB??

teoretycznie nawet 16gb, ale sam sie przekonales, ze to lipa jakas…

a’propos, probowales je puscic jako singiel, czy zawsze w dualu?

zawsze w dualu a w jaki sposob mozna póścić je w singel?

Włóż każda kość z osobna (pojedynczo) i zobacz czy BIOS będzie poprawnie rozpoznawał ilość zainstalowanej pamięci. (tylko oznacz sobie te pamięci jakąś taśmą np.)

Na tą chwilę - obstawiam problem z modułami pamięci. Może są uszkodzone, a może tylko modułu EPP nie chcą ze sobą współpracować … Ciężko powiedzieć. Jeśli jednak płyta nie rozpozna tych działających pamięci wsadzonych do innych slotów - to wtedy pozostaje sprawdzić czy nie ma jakiejś aktualizacji BIOSu i modlić się żeby to nie oznaczyło fizycznego lub mechanicznego uszkodzenia slotów.

a więc tak wszystkie sloty są sprawne i kości też sprawdziłem każdą kość w każdym slocie, bios również odczytywał każdą poprawnie, zastanawia mnie tylko dlaczego po włożeniu 3 GB ramu odczytywany jest tylko 1GB macie może jakieś sugestie?? może poprostu faktycznie trzeba je puścić w singel channel a nie dual tyle że ja nie wiem jak to zrobić…

to po kolei:

  1. jak masz rozmieszczone kosci, gdy widzi tylko 1gb przy 3-ch wsadzonych? powinny byc w zoltych slotach i jednym czerwonym…

  2. czy to sa identyczne kosci (wszystkie 4-ry) - timingi, strony (dwustronne, jedno) itp?

  3. singel wlaczysz w biosie (gdzie, nie wiem), ale przy 3-ch ramach sam powinien sie wlaczyc… pamieci masz ‘zlinkowane’?