Problem z pamięcią RAM


(HuNTeRr) #1

Witam wszystkich,
Od jakiegoś czasu mój komputer, źle chodzi, zamula tj.zawiechy, problem z zminimalizowaniem gry itp.Wykluczyłem wirusy skanując system Malwarebytes, ComboFixem, AdwCleanerem i MSE. Również dyski twarde są w porządku. Przeszłem więc do pamięci. Podczas skanowanie MemTestem wywaliło mi ponad 2k błędów. Postanowiłem więc sprawdzić czy to aby napewno wina pamięci RAM a nie np.slotów. I tutaj zaczyna się problem. Pożyczyłem od kolegi kość ADATY(ja mam GoodRam) DDR3, 4GB 1600MHz CL11. Wpiełem tę kość i niestety zaczyna się problem. Komputer się włącza, kręca się wszystkie wentylatory, pojawia się start screen i na tym się kończy. Nie mogę nawet włączyć BIOSu, czy choćby bootowania, komputer cały czas się wyłącza i włącza. Gdy dodam starą kość, urchamia się normalnie, wchodzę w BIOSa i resetuje ustawienia na domyślne. W komputerze czyta mi 6GB ale dostępne jest tylko 3GB. Dodatkowo jest "problem z MHz kości RAMu. Na naklejce napisane jest:GR1600D364L9/4GDC co sugeruje 1600MHz, ale w BIOSie i CPU-Z 1333MHz. Proszę o pomoc, bo nie chciałbym odrazu oddawać PC do serwisu, a przeszukując inne tematy nie znalazłem rozwiązania na mój problem. I takie pytanie poboczne, bo w instrukcji płyty w kompatybilnych pamięciach nie ma 1600MHz a na stronie internetowej już jest, więc co jest prawidłowe?

Moja specyfikacja PC:
Zasilacz: Corsair TX650W
Płyta głowna: Gigabyte GA-P55A-UD3 rev.1.0
Procesor:Intel Core i5 650
Grafika:AMD Radeon HD 5850
RAM: 4GB DDR3 (GR1600D364L9/4GDC)

Odnośnie RAMu kupując nowy to ten byłby dobry? No i co najważniejsze, czy napewno będzie pasował? :https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/pamieci/pamieci-do-komputerow-pc/goodram-ddr3-8gb-1333-1-8gb-cl9


(quantumrush) #2

Dobre bo polskie :wink: Dużo zależy od preferencji - ja np. mam uprzedzenie do Kingstonów i ich nie kupuje. Nie podam ci gotowego rozwiązania ale trochę do poczytania jeśli chcesz https://www.purepc.pl/artykuly/pamieci_ram może dobierzesz na podstawie lektury.


(Neon1992) #3

Zacząłbym od aktualizacji BIOSu płyty głównej.
GoodRama możesz śmiało brać, natomiast uważałbym na ADATĘ w ciągu 2 miesięcy dwie kości na serwis.


(HuNTeRr) #4

BIOS aktualny, ADATA nie moja, a kolegi. Problem w tym, że kolega kupił swój komputer na allegro… Wracając do nowej kości, pytanie czy napewno 1x8 GB pójdzie na mojej płycie? W liście wspieranych kości, jest maksymalnie na jedną 4GB i to w 1600MHz


(Longhorn2009) #5

Zgadza się, płyta obsługuje max 4GB na slot.


(HuNTeRr) #6

Znalazłem przyczynę błędu przez który RAM kolegi nie chodził. Moj procesor, czyli i5 650 obluguje RAM do 1333MHz a kość kolegi ma 1600MHz i po dodaniu jej nie przedstawiłem w BIOS na inne tankowanie. Wracając do nowej pamięci, nie moge kupić 1x8GB? Musze kupić 2x4GB?


(Longhorn2009) #7

Pamięć 8GB nie będzie jak widać działać. Taktowanie w tym wypadku nie jest problemem.


(quantumrush) #8

Ram 1600 MHz będzie działal jako 1333 MHz, więc nie powinno być problemu. System powinien rozpoznać to sam. 2 kości Ramu - ważne żeby obsługiwały tryb Dual Channel.

//Edit
Jeśli system nie rozpozna częstotliwości, to przestaw zworki na płycie głównej. Powinny być w okolicach karty graficznej albo chipsety North Bridge https://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_północny

//Edit2
Nie wiem tylko, czy zworki obsługują tylko kartę graficzną - poczytaj troche.

//Edit3
Dodam jeszcze jeden artykuł o dual channelu https://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel


(HuNTeRr) #9

https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/pamieci/pamieci-do-komputerow-pc/goodram-ddr3-8gb-1600-2-4gb-play-silver-8-8-8-28-512-8-1 Czy ta pamięć będzie pasować? A co dzięki tym zworkom zrobie? Bo czytałem, dzięki ich przestawieniu resetuje się CMOS, a ja zresetowałem go poprzez wyciągnięcie baterii, ale po tym nie wkładałem pamięci kolegi bo nie mam do nich dostępu


(quantumrush) #10

Przestawisz częstotliwość taktowania z 1333 na 1600 lub z powrotem. Dobrze jakbyś mial instrukcję obsługi do płyty głównej. Poczytaj co to jest Opóźnienie CL Objaśnienie co to jest CL przy pamięciach RAM

Dogadaj się ze sprzedawcą, że w razie czego jak nie będzie pasować to czy możesz zwrócić. Czasem taka metoda działa.

Z tego co mi wiadomo to nie resetuje się Cmos - to jest tylko przestawienie zworki. Do resetowania Cmos służy odpowiednia zworka - nie wiem chyba jest kolo Biosu

Tego to ci nie powiem. Ale często w manualach są rysunki z objaśnieniem wszystkich elementów. Poszukaj coś o zmianie częstotliwości taktowania, FSB, HyperTransport dla procesorów AMD, HyperThreading dla procesorów Intela.


(HuNTeRr) #11

Mam manuala do płyty, ale nie wiem gdzie znalesc informacje na temat tej zworki


(quantumrush) #12

Znalazłem opis twojej płyty http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-P55A-UD3-rev-10#ov i zdjęcie. Masz dwie zworki obok procesora - takie dwa elementy poziome. Tylko nie wiem wiem który do czego sluży. Poszukaj w manualu, może będzie info. Ten z lewej podejrzewam, że jest do karty graficznej, a ten drugi niewiem - może ustala szynę.

//Edit
Płyta obsługuje tryb pamięci Dual Channel. Jak będziesz kupował Ram to spytaj czy obsługują ten tryb. Umieszczenie pamięci wg koloru banków pamięci - umieszczasz je w jednym kolorze czyli 1 z 3 lub 2 z 4.


(HuNTeRr) #13

A w jakim dziale tego szukać? A jeśli pamięć nie będzie w trybie Dual Channel to nie bedzie działać?

/Edit: Po ustawieniu timing’ow ręcznie w BIOSie, pierwsza kość-0 błędów, druga po 2h skanowania-2 błędy. Czy takie coś jest możliwe, czy raczej błąd MemTesta?


(quantumrush) #14

Będzie, ale nie w pełni swoich możliwości

MemTest to jest raczej znany i sprawdzony program i obstawiałbym znalezione dwa błędy.

//Edit
Ale jeśli kupujesz 2 kości takie same to prawdopodobne, że będą działać w Dual Channel, ale gwarancji nie daje.

//Edit
Tu masz Moduły pamięci GOODRAM DDR3 dla desktopu http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/goodram-ddr3/

Pamięci pracują w Dual Channel.


(HuNTeRr) #15

Tu masz Moduły pamięci GOODRAM DDR3 dla desktopu http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/goodram-ddr3/1

Niestety już nie dostane takich kości 2x4GB. Pozostaje brać mi https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/pamieci/pamieci-do-komputerow-pc/goodram-ddr3-8gb-1600-2-4gb-play-silver-8-8-8-28-512-8-1. Poszperałem i dowiedziałem się ze specyfikacji, że te pamięci pracują w trybie Dual Channel. Jutro lub w poniedziałek pożycze kość/kości od kolegi (1600MHz) i sprawdze czy komputer się uruchomi


(quantumrush) #16

Cytat z manuala twojej płyty głównej

Aby włączyć tryb Dual Channel (Dwukanałowy) z dwoma lub czterema modułami pamięci, zaleca
się użycie modułów pamięci identycznej marki, rozmiaru, chipów i szybkości. Należy je zainstalować
w gniazdach DDR3_1 i DDR3_3 tego samego koloru.

Jeśli tylko jeden moduł pamięci DDR3 jest zainstalowany, upewnij się iż znajduje się w slocie
DDR3_1 lub DDR3_3

Niestety w manualu nie jest wyjaśnione do czego służą te dwa piny. Otwórz komputer i może będzie jakiś napis w pobliżu tych pinów, często tak jest robione.


(HuNTeRr) #17

Swoje pamięci mam umiejscowione w gniazdach 2 i 4 w tych niebieskich i w CPU-Z mam podane że pamięć jest w trybie Dual. Co do tych zworek, to ja żadnych nie widze, więc załaczam zdjęcia, bo mlże jestem ślepy :wink:


(quantumrush) #18

Nie masz zworek, przynajmniej wynika to ze zdjęć. Ale system sam dopasuje się do żądanej i obslugiwanej częstotliwości. Pamięci które chcesz kupić to są pamięci Moduły pamięci GOODRAM Play DDR3 dla overclocklerów i graczy http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/goodram-play/. Częstotliwość dla tych pamięci wynosi – od 1600 MHz do 1866 MHz. W CPU-Z zobasz jakie masz częstotliwości.

//Edit
Jeśli bawisz się w overclocking to te pamięci są do tego przeznaczone. Jeśli nie korzystasz z overclockingu to poszukaj jakiejś innej pamięci.


(HuNTeRr) #19

No tak mają one 1600MHz, ale moje dotychczasowe również tyle mają, a w CPU-Z pokazuje 667MHz co x2 daje 1334MHz. Dla pewności dodaje zdjęcie naklejki


(quantumrush) #20

Moja rada: jeśli nie zamierzasz bawić się w podkręcanie czy granie to nie kupuj tych kości - są droższe od “zwykłych” Ramów. Poszukaj coś tańszego. W CPU-Z sprawdź jakie masz CL (CAS Latancy). Dla kości 1333 MHz są dostępne wertości 6, 7, 9, bierz te z jak najmniejszą wartością.