Problem z pamięcią RAM

Chodzi o to, że po pierwszwe gram w gry, a po drugie te kości są jedne z tańszych 2x4GB. Tańsze są na morele.net ale wole kupić w Alsenie, ponieważ ten salon jest u mnie w mieście.

To kupuj. Twój wybór.

Ok, do płyty pamięć się dostosuje, ale mój procesor ma ograniczenie do 1333MHz i czy pamięć się do niego dostosuje?

Wszystko zależy od tego jaką częstotliwość ma szyna FSB (procesory Intela mają swoją nazwę zamiast FSB, natomiast procesory AMD mają swoją nazwę dla FSB), Ja posłużę się nazwą FSB. Jeśli szyna działa na 1333 MHz to wszystkie podzespoły działają z taką częstotliwością. Pamięci 1600 MHz będą dzialać właśnie z częstotliwością 1333 MHz. Dlatego potrzebna mi była zworka do ustalenia częstotliwości, Ale widocznie w nowszych płytach zrezygnowano ze zworek i wszystko działa automatycznie.

//Edit
Albo w BIOSie/UEFI

A gdzie to w BIOSie znajde?

U mnie jest to pod nazwami Advanced Memory Setting i Advanced Frequency Setting a pod nazwą MIT Current Status jest wszystko ładnie pokazane odnośnie procesora i pamięci

Kupiełem 2 kości 4GB 1333MHz GoodRam i na dwóch kościach komputer zawiesza się na ladowaniu systemu Windows, a na na jednej restartujw się. Czy możliwe, że te kości są niekompatybilne?

Podaj stronę z której kupileś Ramy

Na screenie widać nr katalogowy sagod3g04fvr412.
Jak masz aktualnie ustawione pamięci RAM jeśli chodzi o taktowanie? Kupiłeś DDR3 1333MHz więc teraz twoje dotychczasowe Goodram 1600 muszą zwolnić do częstotliwości pracy nowych, wolniejszych pamięci.

A co mi powie numer katalogowy, bo nie bardzo się orientuje? Niech sprawdzi SPD w CPU-Z tam jest wszystko napisane o zainstalowanych pamięciach, w tym czy pracują w Dual Channel.

//Edit
Instalowałeś kolorami banków pamięci.

Moje dotychczasowe pamięci, mimo iż są 1600MHz to pracują na 1333MHz, ponieważ ogranicza je procesor. Zainstalowałem je w tych samych slotach.https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/pamieci/pamieci-do-komputerow-pc/goodram-ddr3-4gb-1333-512-8-single-rank

Prawidłowo, ogranicza je nie procesor a szyna FSB.

I co dalej nie startuje? Poczytaj co to jest single rank.

Spróbuję jescze raz bo aktualnie nie ma mnie w domu. Poczytałem o tym single rang i nic nie rozumiem, jedynie to, że druga strona kośći jest pusta. Moje dotychczasowe pamięci nie są zaonstalowane, chce używać tylko tych.

Masz czytaj

Moduły 1- i 2-stronne
Możesz się spotkać z określeniami Single-Rank i Dual-Rank – to oznaczenia firmy Kingston. Jednostronne moduły pamięci (kości pamięci są przylutowane tylko po jednej stronie modułu) są pamięciami Single-Rank, a pamięci dwustronne należą do kategorii Dual-Rank.

Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika wpływa to głównie na chłodzenie pamięci. Jeśli płyta główna ma cztery złącza umieszczone bez odstępu między parami, warto wybrać pamięci Single-Rank, co zapewni lepsze chłodzenie układów scalonych umieszczonych na modułach.

Dłuższa lektura dotycząca pamięci Ram:
https://www.pcformat.pl/Wiecej-pamieci,a,1003

To akurat przeczytałem w tym artykule. Ale co z tego wynika?

/Edit:Całkowice o tym zapomiałem. Gdy wsadziłem nową pamięć w sloty niebieski, komputer się uruchomił. W CPU-Z wszystko było podane prawidłowo pamięć czytana była jako Dual. Ale wszesłem w menadżera zadań i zobczyłem, że 4GB pamięci jest używane, a reszta jest zarezerwowana dla sprzętu. Więc w rozruchu w opcjach zaawansowanych odznaczyłem max.pamięć i uruchomiłem komputer ponownie i wtedy stanąl na “Trwa uruchamianie Windows 7”

Nic ciekawego nie wynika, to kwestia budowy samych modułów.
Spróbuj może podnieść lekko napięcie np. do 1.55v i sprawdź ponownie stabilność.

A to z tego wynika, że masz lepsze chłodzenie pamięci, ponieważ umieszczone są w odstępach między sobą. A moduły pamięci są umieszczone tylko po jednej stronie.

Czyli same plusy :slight_smile:

Sprawdź wersję BIOSu na stronie producenta są pliki do pobrania, a ostatnia wersja wprowadza Ulepszoną kompatybilność pamięci. http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p55a-ud3_10#support-dl
Biosy są stare także prawdopodobnie masz najnowszą wersję.

Mam najnowszą wersję BIOSu. Zaraz będe w domu i pokombinuję jescze.

/Edit: Włożyłem dwie stare kości i system się uruchomił, wszystko chodzi. W te same sloty włożyłem nową i system zawiesza się na uruchamianiu