Problem z pamięcią RAM


(Longhorn2009) #5

Zgadza się, płyta obsługuje max 4GB na slot.


(HuNTeRr) #6

Znalazłem przyczynę błędu przez który RAM kolegi nie chodził. Moj procesor, czyli i5 650 obluguje RAM do 1333MHz a kość kolegi ma 1600MHz i po dodaniu jej nie przedstawiłem w BIOS na inne tankowanie. Wracając do nowej pamięci, nie moge kupić 1x8GB? Musze kupić 2x4GB?


(Longhorn2009) #7

Pamięć 8GB nie będzie jak widać działać. Taktowanie w tym wypadku nie jest problemem.


(quantumrush) #8

Ram 1600 MHz będzie działal jako 1333 MHz, więc nie powinno być problemu. System powinien rozpoznać to sam. 2 kości Ramu - ważne żeby obsługiwały tryb Dual Channel.

//Edit
Jeśli system nie rozpozna częstotliwości, to przestaw zworki na płycie głównej. Powinny być w okolicach karty graficznej albo chipsety North Bridge https://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_północny

//Edit2
Nie wiem tylko, czy zworki obsługują tylko kartę graficzną - poczytaj troche.

//Edit3
Dodam jeszcze jeden artykuł o dual channelu https://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel


(HuNTeRr) #9

https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/pamieci/pamieci-do-komputerow-pc/goodram-ddr3-8gb-1600-2-4gb-play-silver-8-8-8-28-512-8-1 Czy ta pamięć będzie pasować? A co dzięki tym zworkom zrobie? Bo czytałem, dzięki ich przestawieniu resetuje się CMOS, a ja zresetowałem go poprzez wyciągnięcie baterii, ale po tym nie wkładałem pamięci kolegi bo nie mam do nich dostępu


(quantumrush) #10

Przestawisz częstotliwość taktowania z 1333 na 1600 lub z powrotem. Dobrze jakbyś mial instrukcję obsługi do płyty głównej. Poczytaj co to jest Opóźnienie CL Objaśnienie co to jest CL przy pamięciach RAM

Dogadaj się ze sprzedawcą, że w razie czego jak nie będzie pasować to czy możesz zwrócić. Czasem taka metoda działa.

Z tego co mi wiadomo to nie resetuje się Cmos - to jest tylko przestawienie zworki. Do resetowania Cmos służy odpowiednia zworka - nie wiem chyba jest kolo Biosu

Tego to ci nie powiem. Ale często w manualach są rysunki z objaśnieniem wszystkich elementów. Poszukaj coś o zmianie częstotliwości taktowania, FSB, HyperTransport dla procesorów AMD, HyperThreading dla procesorów Intela.


(HuNTeRr) #11

Mam manuala do płyty, ale nie wiem gdzie znalesc informacje na temat tej zworki


(quantumrush) #12

Znalazłem opis twojej płyty http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-P55A-UD3-rev-10#ov i zdjęcie. Masz dwie zworki obok procesora - takie dwa elementy poziome. Tylko nie wiem wiem który do czego sluży. Poszukaj w manualu, może będzie info. Ten z lewej podejrzewam, że jest do karty graficznej, a ten drugi niewiem - może ustala szynę.

//Edit
Płyta obsługuje tryb pamięci Dual Channel. Jak będziesz kupował Ram to spytaj czy obsługują ten tryb. Umieszczenie pamięci wg koloru banków pamięci - umieszczasz je w jednym kolorze czyli 1 z 3 lub 2 z 4.


(HuNTeRr) #13

A w jakim dziale tego szukać? A jeśli pamięć nie będzie w trybie Dual Channel to nie bedzie działać?

/Edit: Po ustawieniu timing’ow ręcznie w BIOSie, pierwsza kość-0 błędów, druga po 2h skanowania-2 błędy. Czy takie coś jest możliwe, czy raczej błąd MemTesta?


(quantumrush) #14

Będzie, ale nie w pełni swoich możliwości

MemTest to jest raczej znany i sprawdzony program i obstawiałbym znalezione dwa błędy.

//Edit
Ale jeśli kupujesz 2 kości takie same to prawdopodobne, że będą działać w Dual Channel, ale gwarancji nie daje.

//Edit
Tu masz Moduły pamięci GOODRAM DDR3 dla desktopu http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/goodram-ddr3/

Pamięci pracują w Dual Channel.


(HuNTeRr) #15

Tu masz Moduły pamięci GOODRAM DDR3 dla desktopu http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/goodram-ddr3/1

Niestety już nie dostane takich kości 2x4GB. Pozostaje brać mi https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/pamieci/pamieci-do-komputerow-pc/goodram-ddr3-8gb-1600-2-4gb-play-silver-8-8-8-28-512-8-1. Poszperałem i dowiedziałem się ze specyfikacji, że te pamięci pracują w trybie Dual Channel. Jutro lub w poniedziałek pożycze kość/kości od kolegi (1600MHz) i sprawdze czy komputer się uruchomi


(quantumrush) #16

Cytat z manuala twojej płyty głównej

Aby włączyć tryb Dual Channel (Dwukanałowy) z dwoma lub czterema modułami pamięci, zaleca
się użycie modułów pamięci identycznej marki, rozmiaru, chipów i szybkości. Należy je zainstalować
w gniazdach DDR3_1 i DDR3_3 tego samego koloru.

Jeśli tylko jeden moduł pamięci DDR3 jest zainstalowany, upewnij się iż znajduje się w slocie
DDR3_1 lub DDR3_3

Niestety w manualu nie jest wyjaśnione do czego służą te dwa piny. Otwórz komputer i może będzie jakiś napis w pobliżu tych pinów, często tak jest robione.


(HuNTeRr) #17

Swoje pamięci mam umiejscowione w gniazdach 2 i 4 w tych niebieskich i w CPU-Z mam podane że pamięć jest w trybie Dual. Co do tych zworek, to ja żadnych nie widze, więc załaczam zdjęcia, bo mlże jestem ślepy :wink:


(quantumrush) #18

Nie masz zworek, przynajmniej wynika to ze zdjęć. Ale system sam dopasuje się do żądanej i obslugiwanej częstotliwości. Pamięci które chcesz kupić to są pamięci Moduły pamięci GOODRAM Play DDR3 dla overclocklerów i graczy http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/goodram-play/. Częstotliwość dla tych pamięci wynosi – od 1600 MHz do 1866 MHz. W CPU-Z zobasz jakie masz częstotliwości.

//Edit
Jeśli bawisz się w overclocking to te pamięci są do tego przeznaczone. Jeśli nie korzystasz z overclockingu to poszukaj jakiejś innej pamięci.


(HuNTeRr) #19

No tak mają one 1600MHz, ale moje dotychczasowe również tyle mają, a w CPU-Z pokazuje 667MHz co x2 daje 1334MHz. Dla pewności dodaje zdjęcie naklejki


(quantumrush) #20

Moja rada: jeśli nie zamierzasz bawić się w podkręcanie czy granie to nie kupuj tych kości - są droższe od “zwykłych” Ramów. Poszukaj coś tańszego. W CPU-Z sprawdź jakie masz CL (CAS Latancy). Dla kości 1333 MHz są dostępne wertości 6, 7, 9, bierz te z jak najmniejszą wartością.


(HuNTeRr) #21

Chodzi o to, że po pierwszwe gram w gry, a po drugie te kości są jedne z tańszych 2x4GB. Tańsze są na morele.net ale wole kupić w Alsenie, ponieważ ten salon jest u mnie w mieście.


(quantumrush) #22

To kupuj. Twój wybór.


(HuNTeRr) #23

Ok, do płyty pamięć się dostosuje, ale mój procesor ma ograniczenie do 1333MHz i czy pamięć się do niego dostosuje?


(quantumrush) #24

Wszystko zależy od tego jaką częstotliwość ma szyna FSB (procesory Intela mają swoją nazwę zamiast FSB, natomiast procesory AMD mają swoją nazwę dla FSB), Ja posłużę się nazwą FSB. Jeśli szyna działa na 1333 MHz to wszystkie podzespoły działają z taką częstotliwością. Pamięci 1600 MHz będą dzialać właśnie z częstotliwością 1333 MHz. Dlatego potrzebna mi była zworka do ustalenia częstotliwości, Ale widocznie w nowszych płytach zrezygnowano ze zworek i wszystko działa automatycznie.

//Edit
Albo w BIOSie/UEFI