Problem z partycją dysku

Cześć. Jest taki problem. Dysk 80 GB został podzielony na dwie partycję. Jedna z partycji działa normalnie, na drugą nie da się wejść. Pojawia się komunikat - Przed użyciem dysku znajdującego się w stacji dysków F: musisz go sformatować. Na dysku były pliki. Nic z dyskiem nie było robione. Dysk dość długo leżał nie używany.
Po wejściu w zarządzanie dyskami widać to:


Przy próbie wejścia w DMDE na dysk pojawia się taki komunikat:

Poradzi ktoś coś na to?

Została założona partycja rozszerzona. Czyli jakby część jakiejś innej partycji, pewnie tej, która była pierwotnie w komputerze, jak była zakładana ta rozszerzona na dysku. Teraz jest inna systemowa, albo coś zostało zmienione na dysku i dlatego tej nie widzi.

Co można w takiej sytuacji zrobić?

Sprawdź, co na to Linux live. Na przykład Ubuntu.

Aż mi głupio pisać, ale nie wiem jak…
Nie da rady jakoś inaczej tego sprawdzić?

Możesz z poziomu instalatora Windows – po odpaleniu notatnika z okna wiersza poleceń.

Niektórzy tak kopiują cenne pliki z padniętego Windows.

Możesz mi to łopatologicznie wytłumaczyć? Piszę to jak najbardziej serio.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

No więc, zrobiłem tak. Na pendrive zrobiłem dysk bootowalny z Ubuntu. Nie instalowałem systemu, tylko wybrałem opcję do wypróbowania. Po podłączeniu dysku została wykryta tylko partycja 30 GB, czyli tej drugiej - 45 GB - nie widać. Czy można to robić jeszcze jakoś inaczej?

W zasadzie można po prostu przeskanować dysk w DMDE i w trybie RAW spróbować wyciągnąć dane.
Ewentualnie PhotoRec.

Próbowałem przez DMDE - zrzut w pierwszym poście - i wyrzuca taki komunikat.
Jeżeli dysk sformatuję, to będzie cokolwiek możliwe przejrzeć za pomocą DMDE?

Po otwarciu dysku w DMDE jako dysk fizyczny widać:
dysk2

A po przeskanowaniu to:
dysk3

Przejrzałem pliki raw, ale nic nie ma tam z tej partycji.

Wypróbuj TestDisk i PhotoRec

Do pobrania:

Zaznaczasz kolejno, najpierw pierwszy od góry i otwierasz, powinno ci odbudować system plików wirtualnie i powinien być dostęp do listy danych.

Próbowałem TestDiskiem i albo coś jest nie tak albo ja nie umiem. Muszę spróbować jeszcze.

@wasabi1084 O którym zaznaczaniu myślisz? W TestDisku?

W DMDE. Zaznaczasz to pierwsze 32.1 i powinieneś mieć otwórz.

Co do TestDisk, trzeba wrzucić go na dyk z odpowiednią ilością miejsca. Najlepiej wersja DOS, bo to GUI jest napisane, hmm średnio. Odpalasz PhotoRec, wybierasz w nim dysk, ustawiasz aby szukał w systemie NTFS, zgadzasz się, aby zgrywał dane w swoim katalogu (domyślnie) i leci. Program tworzy sobie podfoldery w swoim podkatalogu i oznacza je numerami. Zrzuca dane po prostu bez ładu i składu. Potem trzeba to posortować.

32,1 to jest właśnie partycja systemowa, a mi chodzi o tą drugą 47,8…

Należy zacząć od kopi posektorowej

Zrób kopię również pierwszej partycji, bo skoro druga padła to może i pierwsza padnie albo sam ją przez przypadek uszkodzisz.

Przejrzyj po kolei to co masz poniżej. Zaznaczasz i otwierasz, sprawdzasz co widzi.

Jak zrobisz kopie, to potem możesz sobie np. w trybie zaawansowanym wstawić partycje usuniętą. Ta przekreślona. Najprawdopodobniej ta partycja rozszerzona stanowi część innego dysku i tam są pliki.

Ok. Dzięki za informację. W miarę możliwości będę próbował, tylko najpierw muszę ogarnąć inną sprawę.
Lepiej zrobić kopię posektorową do pliku czy na dysk? Ma to jakiekolwiek znaczenie, która metoda lepsza?