Problem z podziałem dysku i z instalacją openSUSE


(_tommy_) #1

Witam serdecznie.

 

Ostatnio dość poważnie chodziła za mną chęć teraz już poważnego spróbowania swoich sił z Linuxem. Wybór, po dyskusji w z jednym z tematów, padł na openSUSE.

Wszystko było by ok, gdyby nie to, że przy podziale przestrzeni dyskowej wydzielonej z dysku SSD. Przy wyznaczaniu partycji pokazał mi się taki komunikat:

 

 

Postanowiłem więc zrobić wszystko od nowa, z użyciem automatycznego przedzielenia miejsca dla poszczególnych partycji. Pokazał mi się taki oto ekran:

 

 

Pytania do Was, Linuxiarze :wink:

Jak to zrobić aby zainstalować system z ręcznym podziałem? Jakie partycje mam utworzyć? Podstawowe? Rozszerzone? W jakiej kolejności?

A może robię jakieś błędy przy instalacji? 

 

Używam płyty z openSUSE z KDE. Płyta obługuje UEFI Bios więc wedle opisów chciałem utworzyć partycję "/boot".

 

Będę wdzięczny za pomoc :wink:

 

Pozdrawiam.


(MrQ) #2

Linki do SSów prowadzą do miniaturek na których nic nie widać zamiast pełnych obrazów (przynajmniej u mnie).


(PokerFace) #3

Wybacz że nie odpowiedziałem na priv, ale do rzeczy. Ile masz obecnie partycji na dysku nie licząc nowo tworzonych? Spróbuj utworzyć tylko jedną partycje / bez żadnych boot, home itp. Ewentualnie zaufaj automatowi o ile pamiętam yast z głową tworzy partycje więc nie powinien narobić “burdelu” :wink:


(ra-v) #4

Podstawowa /boot, podstawowa /, podstawowa /home. Można również bez /boot, w większości przypadków nie ma sensu jej robić.

Wielkość przydziel jak uważasz.  Na / będzie sam system i programy, na /home wszystkie Twoje dane, również maszyny wirtualne, gry Steam czy WINE (Windowsowe).


(_tommy_) #5

Utworzyłem jedynie wolną niesformatowaną przestrzeń i utknąłem na tworzeniu partycji.


(PokerFace) #6

Na 40GB miejsca (z tego co widzę na zdjęciu) wystarczy / (wolne miejsce - 512mb) + swap (reszta czyli 512mb). Inaczej będzie bez sensu, 2 malutkie partycje po 20GB? Pewnie i tak wszystkie dane jak muzyka czy filmy _tommy_ będzie trzymał na partycji Wingrozy :wink:


(_tommy_) #7

Zapewne tak :wink:

 

 

 

 

Miniaturki zamieniłem na pełnowymiarowe zdjęcia :wink:

 


(roobal) #8

Błąd wynika z tego, że na dysku masz 4 partycje podstawowe. Musisz utworzyć jedną partycję rozszerzona i na niej możesz tworzyć dowolną ilość partycji logicznych.


(_tommy_) #9

Pozwolę sobie jeszcze zapytać o LVM.

Mogę skorzystać przy instalacji z tej opcji (utwórz zaproponowaną partycję opartą o LVM)?

Dlaczego pytam? Zauważyłem, że dzięki zaznaczeniu tej opcji mogę zmienić wielkość partycji które instalator sobie domyślnie przydzielił. Do czego zmierzam:

  • 8 GB na system wolę zwiększyć do tych 15-20 GB,

  • swap sobie chciałem ustawić na 2 GB,

  • ok 5 GB pod partycję /home (w sumie mi nie będzie potrzebna no ale dla zasady…).

 

Mogę w ten sposób to zrobić, w sensie skorzystać z opcji tzw. LVM?


#10

http://pl.wikipedia.org/wiki/LVM - najpierw poczytaj.


(_tommy_) #11

Czytałem to i inne wpisy

Pytanie brzmi czy mogę tej metody użyć czy muszę jednak ręcznie przy użyciu klasycznego partycjonowania.

W ogóle to klasyczne partycjonowanie nie pozwala mi wybrać domyślnie wielkości poszczególnych partycji, albo źle jr tworzę.


#12

_tommy_ - sprawdź, nic nie stoi na przeszkodzie, niczego nie popsujesz (bo jeszcze nie masz czego).

Co do drugiego - coś jest nie tak. Prawdopodobnie złą opcję wybierasz. A dlaczego nie skorzystasz z tego co napisał roobal? To prawdopodobnie rozwiązałoby wszystkie problemy.


(_tommy_) #13

Z racji braku czasu mój kontakt z komputerem i openSUSE sprowadzony jest do wieczornego przesiadywania i szukania rozwiązań…

Co i jak robię? Dochodzę do momentu partycjonowania, wybieram oczywiście ręczną (ekspercką) metodę i chyba (na pewno) źle tworzę te partycje.

Poprawcie mnie jak coś knocę.

1 partycja podstawowa, ext4, punkt montowania ‘/’.

2 partycja podstawowa, ext4, punkt montowania ‘/home’

Trzeciej nie wiem jak zrobić bo na liście nie mam ‘/swap’.

Na bank robię coś źle bo widzę to Jak jestem w instalatorze.Może i to śmieszne co robię ale pierwszy raz walczę z instalatorem innym niż ten w Ubuntu czy Debianie. A tak w ogóle to jestem pokraką linuxową dlatego proszę o pomoc :wink:


#14

Od początku robisz źle. Masz najpierw zrobić jedną partycję rozszerzoną (na całości) i dopiero na niej stworzyć interesujące Cię partycje logiczne.

Swap MUSI być na liście.


(_tommy_) #15

Dobrze. Dzięki za poradę. Jak będę miał więcej czasu to na spokojnie siądę i zrobię wg Waszego opisu i dam znać jakie będą tego rezultaty :wink:


(roobal) #16

Możesz wybrać LVM. LVM jest elastyczny, jak chcesz powiększyć partycje, to możesz “dokleić” nie tylko inną partycję, ale również dysk twardy. Partycje mogą być porozrzucane na dysku, jak i partycją mogą być dwa dyski twarde. LVM sobie będzie tym zarządzał, a Ty będziesz to widział jako całość. Partycjonowanie LVM działa troszkę na innej zasadzie, niż tradycyjne, ale nie jest skomplikowane, często instalator podpowiada co trzeba zrobić. Co najfajniejsze jest w LVM, możesz zwiększyć rozmiar partycji bez wyłączania systemu. Dlatego LVM największe zastosowanie znajduje na serwerach.


(_tommy_) #17

@roobal

Zamiast ręcznie przydzielić miejsce chciałem skorzystać z LVM, póżniej i tak ręcznie zmienić wielkości partycji bo trochę nie pasuje mi to automatyczne przydzielanie miejsca. Próbując postawić openSUSE i zaznaczając LVM zauważyłem, że instalator pozwolił mi na zmiany wielkości partycji. Domyślnie miałem:

8,5 GB /system/root

4 GB /swap

15 GB /system/home

i chciałem to zmienić tak:

12-15 GB system

2 GB swap

5-7 GB home (bo więcej mi.nie trzeba, w ogóle zastanawiam się czy /home jest mi potrzebny)

Nie byłem poprostu pewny czy mogę skorzystać z LVM, stąd moje stękanie i nękanie forumowiczów :wink:

Po Waszych wpisach zastanawiam się która metoda jest lepsza, czy

  • LVM

czy

  • partycja rozszerzona i podział ręczny.

Spróbuję LVM. Najwyżej będę instalował system ponownie.

A, czy zmianę uruchamiania systemu i czasu wyświetlania można zmienić spod Windowsa, w sensie przez właściwości/zarządzanie itd/wybór uruchamiania, czy trzeba to GRUBem rozwiązać?


#18

Do odpalania systemu będzie używany Grub, więc z poziomu Windowsa nic nie zrobisz.


(PokerFace) #19

Odpuść sobie swap, nie jest on polecany na SSD a poza tym system i tak prawie go nie używa oprócz hibernacji. To samo z home, jak ma być taki mały to lepiej go w ogóle nie tworzyć.


(_tommy_) #20

To co? Jedynie partycja pod system? Ale poważnie? To mam zrobić tak jak dla Windowsa, 1 partycję ("/") i postawić system?

Chyba, że np. 10-12 GB na system, 8-10 GB na /home. Takie rozwiązanie może być?