Problem z połączeniem dwóch komputerów

Witam. Mam dwa komputery z Windows XP i chciałem je połączyć kablem sieciowym, aby sobie pograć z bratem. Problem jest taki, że kiedy podłączam kabel do komputerów, nic się nie dzieje. Kiedy podłączę drugi komputer do laptopa, jest połączenie. Na pierwszym komputerze mam kartę sieciową zintegrowaną, ale kiedy podłączam zewnętrzną kartę sieciową, też nie działa. Nie wiem, czy są to ustawienia w BIOSie, czy może coś z płytą główną. Sterowniki nie mają nic do rzeczy, bo na Linuksie też nie działa :frowning: Proszę, pomóżcie!

wydaje mi się że trzeba cross’ować (krosować, scrossować) kabel sieciowy

Kabel jest scrossowany, jeszcze miesiąc temu działało

Hej,

:arrow: Czy w aplecie Połączenia sieciowe panelu sterowania na obu komputerach widoczne są karty sieciowe? Ich ikonka jest kolorowa czy w odcieniach szarości?

:arrow: Czy używasz zapory sieciowej? Jeśli tak, to jakiej?

Pozdrawiam,

Dimatheus

W aplecie Połączenia sieciowe karty są widoczne, a ikonki kolorowe z krzyżykiem. Nie używam zapory sieciowej.

Sprawdź na innym kablu.

Kabel jest dobry

Hej,

Czyli fizycznie połączenie nie jest ustanowione. Czy przy podłączaniu kabla do karty sieciowej słychać charakterystyczny pstryk, gdy kabel blokuje się w gniazdku karty sieciowej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, pstryk słychać.

Hej,

Jak wyglądają diody na karcie sieciowej na jednym i drugim komputerze po podłączeniu kabelka?

:arrow: Czy połączenie udaje się, gdy podłączy się jeden z komputerów z laptopem, bez względu na to, który z komputerów stacjonarnych jest podłączony?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Diody nie świecą się, co jest oznaką braku jakiegokolwiek połączenia.

Właśnie główny problem jest z pierwszym komputerem. On się nie łączy nawet z laptopem.

Hej,

:arrow: A komputer drugi łączy się z laptopem bez problemów? Połączenia następuje szybko, czy konieczne jest odczekanie jakiegoś czasu?

:arrow: Który komputer pełni rolę serwera DHCP czyli nadającego adres IP drugiej jednostce?

Czy w czasie uruchamiania systemu dioda karty sieciowej choć na chwilę się zapala?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, drugi komputer łączy się bez problemów. Połączenie następuje szybko.

Rolę serwera DHCP pełni pierwszy komputer.

Nie, nie zapala się.

Hej,

Czyli masz na myśli komputer stacjonarny, który poprawnie łączy się z laptopem.

Być może karta jest uszkodzona bądź wyłączona w BIOS’ie. Wypadałoby to sprawdzić. Warto zajrzeć też do menadżera urządzeń - jakie urządzenia widoczne są w gałęzi karty sieciowe?

Pozdrawiam,

Dimatheus

W menedżerze urządzeń jest widoczna karta sieciowa VIA Rhine II Fast Ethernet Adapter - jest to ta zintegrowana karta sieciowa.

rzuć screeny z menadżera urządzeń wpisz w cmd ipconfig /all i skopiuj tutaj z obydwu kompów.

sprawdź czy twój kabel jest zrobiony tak jak na obrazku 3fc57eb0ad40b11919834f68c7751772,33,38.jpg

Pierwszy komputer:

mngrcomp1.png

Drugi komputer:

mngrcomp2.png

Pierwszy:

cmdcomp1.png

Drugi:

cmdcomp2.png

Nie, kabel nie jest tak jak na obrazku.

Karta sieciowa jest w ogóle sprawna, nawet jeśli podłączałbyś kabel prosty, diody powinny się zaświecić chociaż na chwilę.

Pozdrawiam!

Hej,

Tak dla pewności - komputer, z którym jest problem nie tworzy połączenia ani wtedy, gdy podłączony jest z laptopem, ani podczas połączenia z drugim komputerem stacjonarnym?

W sumie zastosowanie kabla prostego czy krzyżowego nie ma znaczenia - nowsze karty bez problemu wykrywają, jaki kabel został użyty do połączenia.

Czy z komputerem nie ma innych problemów - na przykład częste zawieszenia lub problemy z portami USB? Być może mostek południowy pada…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Masz na myśli Auto MDI-MDIX? To akurat nie robi różnicy, nawet jeśli karta sieciowa nie posiada tej funkcji, to diody i tak powinny się zaświecić.

Pozdrawiam!