Problem z pseudo fachowcami

Mam pytanie czy moderacja ma pomysł co robić z pseudo fachowcami???

Ostatnio coraz więcej pojawia się ich na forum.

Chciałbym zwrócić na to uwagę odpowiednich osób.

Pseudo-fachowiec, czyli?? A kto jest fachowcem na tym forum?

Po to są moderatorzy, żeby temu zapobiegać. Przecież każdy może zgłosić post, który nic nie wnosi do dyskusji. Nie jest źle.

No akurat powyższy post nic takiego nie wnosi a to choćby dlatego że nie jest “poparty” żadnymi przykładami , napisany tak sobie od niechcenia i bez wysiłku. Pozatym każdy pomaga jak umie i nikt nikogo nie zmusza do stosowania takiej czy innej porady/rady , Ci “pseudofachowcy” niejednokrotnie posiadają więcej wiedzy niż nie jeden wykształcony fachowiec/informatyk , a “wpadki” mogą przydarzyć się każdemu.

Jesli piszesz o pseudo-fachowcach to powinieneś przede wszystkim dać jakieś przykłady tej pseudo fachowości. Bo tak na dobrą sprawę to kij wie o co tobie chodzi (inaczej o jakiej pseudo coś tam piszesz)…

dybos , słucham propozycji.

dybos - czekam na konkrety

asterisk, Dybos ma na myśli moją osobę … lecz ja mu powiem :fist:, ponieważ on żadnym profesjonalistą nie jest a przyczepia się do innych :!: :!:

pozdrawiam

Przykłady i konkrety proszę bardzo:

Odpowiedź kolegi mikbera:

No to jest odpowiedź, że aż się płakać chce.

I teraz zakładamy, że taka osoba go posłucha i straci pieniądze.

Więc moja propozycja jest taka, żeby Moderatorzy nadawali rangi takie jak na przykład “zaufany użytkownik”.

Więc jakby to miało wyglądać:

W każdym dziale są pewne osoby które znają się na rzeczy. Ich wypowiedzi są rzeczowe i bardzo pomocne. Ja osobiście najwięcej udzielam się w dziale Hardware i tam takimi osobami są piotrekplay, technik_elektro i tobi.

I dlatego moderatorzy przeglądając forum mogliby wyławiać takie osoby, żeby w każdym z działów wybrać parę takich osób. Wtedy osoby, które wchodzą na to forum w poszukiwaniu pomocy mogłyby mieć pewność, że takie osoby jej udzielą i ta rada będzie właściwa.

P.S. Przepraszam, że parę osób na pewno pominąłem w wymienianiu osób które się znają ale napisałem pierwsze trzy osoby, które przyszły mi do głowy.

Chcesz range, dlatego piszesz? :mrgreen:

A tak swoją drogą to taka ranga jest niepotrzebna, bo admini nie mają czasu dla dodawanie nowych “fachowców” do grup;

uwierz mi, mają serwis, swoje prywatne życie i mieliby sie jeszcze użerać z dodawaniem userów do grup?

Mi by sie nie chciało, ale to przecież nie ja decyduje.

O nie ja wcale nie chcę rangi. Tylko sam trafiłem na to forum jako osoba potrzebująca pomocy i miło było by wiedzieć kto się zna a kto nie.

dybos , ty byś “zaufanego użytkownika” raczej nie otrzymał :aniol:

pozdro

Ty tym bardziej, bo go jeszcze prowokujesz.

Jak mnie ktoś zaczepia (np. na PW) to ja taką osobe ignoruje i ty w tym przypadku również powinieneś tak zrobić.

dybos , certyfikatu na piśmie nikt Ci tu nie da , a co do fachowości to prawie wszyscy jesteśmy “uczył Marcin , Marcina” bo ci co naprawde coś umieją to “pomagają” za kase

  • zresztą zobacz ile takich porad trafia do śmietnika

O tym to ja akurat wiem :slight_smile:

pozdrawiam

O co tu kruszyć kopie? Jeżeli są wątpliwości co do porady udzielonej na forum, to można kliknąć w mały trójkącik i zgłosić swoje obiekcje, mając gwarancję przyjrzenia się przez moda czy admina. Najistotniejsze jest przecież dobrowolne udzielanie i korzystanie z porad. Dla mnie, personalne ataki na tym forum, to brak dojrzałości i awanturnictwo. Ta droga ,nikomu nic nie pomoże.

dybos , mikber18 , jeżeli macie względem siebie jakieś zatargi, to proszę je wyjaśnić sobie na pw.

Zwracasz mi wiarę, w to, że są na tym forum ludzie, którzy wiedzą po co tutaj są i jak działa forum.

Moderujemy forum i w miarę na bieżąco staramy się usuwać treści, które nie powinny się pojawić. Niestety, nie spotkałem jeszcze alfy i omegi, która by stwierdziła, że to jest dobre to złe. Jak już ktoś wspomniał, nawet fachowcowi zdarzają się pomyłki. Niektórzy piszą w dobrej wierze, choć powinni poradzić się innych lub zdobyć więcej informacji odnośnie danego problemu przed napisaniem. O ile w niektórych problemach szkody to nie przyniesie, to np. w logach może namieszać i to nieźle. Ewidentne przypadki zostają pozbawione dostępu do forum. Proszę mi wierzyć, na forum od strony moderatorskiej dzieje się bardzo dużo, choć czasem tego nie widać.

Problem zapewne byłby mniejszy, gdyby osoby znające się na rzeczy i pozostali, zamiast odpowiadać na bzdury przyczyniając się o powstania oftopa, kliknęli ikonkę powiadom. Niestety, znakomita większość, woli napisać posta, którego moderatorzy muszą później usuwać, wydzielać, etc., co powoduje powstawanie tematów - dlaczego mój post został usunięty. Powtórzę, to co pisałem już wiele razy. To My wszyscy przyczyniamy się do wyglądu i funkcjonowania forum. Tak ono będzie wyglądać, jak postępować będą userzy. Moderatorzy nie są w stanie zapanować nad tym, żeby był to ideał. Bez pomocy użytkowników jest to a wykonalne.

Zamiast więc pisać zbędne posty, odpowiadać na ewidentne prowokacje, czy ewidentne bzdury, warto ten czas spożytkować lepiej, wysyłając informację do moderatorów. Są na forum userzy, którzy tak postępują - zarówno raportując posty, jak i wysyłając PW do moderatora. Za to im dziękujemy, dzięki temu możemy szybciej zainterweniować.

Z ostatniej chwili - nicki usunięte - z działu technicznego.

czy

Pierwszy cytat, jest od usera, który często tak pisze. Mogę go zbanować w każdej chwili, nie jest to problem. Tylko co to da? Ano, to, że zapewne założy drugie konto lub na jego miejsce pojawi się inny. Pojawiały się już pomysły zaostrzenia moderacji, choć niektórzy uważają obecne moderowanie jest już przegięciem. Nie ma złotego środka.

Moderacja może to w pewien sposób kontrolować i eliminować, jednak, dopóty sami userzy nie zaczną egzekwować od siebie i innych przestrzegania zasad, to niestety, tak to będzie wyglądać.

Co do pomysłów rang dla fachowców etc., widzę te rozwiązania na innych forach, w których piszę i widzę że, nie jest to do końca adekwatne do rzeczywistości.

Ci co mają coś do powiedzenia konkretnego w danym temacie, niech piszą. Reszta, niech czyta i się uczy. Najprostsze rozwiązanie problemu.

Monczkin dobrze prawisz, tylko niestety do niektórych to i tak nie dociera. A czasami jak ukaracie usera to on jeszcze bardziej zaczyna spamować.

Eh…Co za ludzie :frowning:

@mareksolak żebyś się kiedyś nie obudził z ręką w nocniku trzymając się tej twojej tezy…

dybos , przykład, który przytoczyłeś pochodzi z działu hardware, a tam mogę cię uspokoić często gęsto w założonym topicu wypowiada się niejeden użytkownik. Myślę, że ci którzy się na rzeczy znają zwrócą uwagę temu, który się myli, źle pisze. Zwłaszcza, że na pewno kilku userów błąd dostrzeże. Twoje obawy są mało uzasadnione.