Problem z routerem lub złe ustawienia. (Utrata pakietów itp.)

Nie znam angielskiego w takim stopniu, dla mnie 7 zł x 5, bo tyle potrzebuje kabli, to nie majątek. Moje pytanie brzmi, czy potrzebują te kable uziemienia. Jak mam kupić kabel za 7 zł czy 2 zł, to dla mnie żadna oszczędność.

Nie mogę usunąć routera z połączenia, usunąłem okablowanie idące przez ścianę, podpiąłem laptop bezpośrednio do routera i dalej to samo. Jak chciałem usunąć router, to nie było Internetu. Modemu nie mam u siebie w mieszkaniu, oni rozdzielnie/serwerownie mają na samym dole budynku mieszkalnego.

Więc to raczej potwierdza, iż okablowanie nie jest tu niczemu winne, albo router, albo jego ustawienia, albo nie wiem kur. co.

Wejście do routera, te internetowe główne, jest tak trochę poluzowane, ten kabel sztywno w nim nie jest umiejscowiony, być może to jest wina. Niestety nie mam innego routera, żeby to sprawdzić.

Eeee,
Jak “wywalisz” Roter i kabel ze “ściany” wepniesz do “Kompa” to nie masz neta?
To raczej niemożliwe ponieważ na I zrzucie masz WAN IP Automatyczne.
Skoro “szafa” jest w “bloku” wymuś przepięcie Twojej linii w inny port i sprawdzenie wtyczek na kablach.

1 polubienie

[quote]
Jakoś nie nie za bardzo wierzę w zakłócenia w domu od elektryki[/quote]

Generalnie to nie jest duży problem, o ile kable sieciowe i elektryczne nie są prowadzone równolegle (krzyżowania raczej też się unika, po prostu zgodnie ze sztuką kable internetowe, koncentryki (telewizja), alarmowe, monitoringu, sterowania czy czujniki prowadzi się możliwie innymi trasami niż elektryczne). Dużo też zależy jak są prowadzone kable elektryczne, np. często w nowych budnkach prowadzi się je w rogach pomieszczeń pod wylewką - dzięki czemu minimalizuje się ilość kabli w ścianach (i przypadków typu wiercę na karnisz i pyk nie ma prądu ;d albo potem karnisz pod prądem) i przede wszystkim unika się robienia górnych puszek. W takim przypadku w zależności od układu budynku i pomieszczeń może i 10 kabli iść (i więcej). Wtedy prowadzazenie kabla sieciowego obok czy krzyżowanie z nimi jest złym pomysłem.

Dużo bardziej podatne na zakłócenia są np. kable z wideodomofonów gdzie to wprost wpływa na jakość wizji.

@ pryng czyli masz po prostu gniazdko w ścianie z którego leci internet? :slight_smile: czy wystaje już kabel z wtyczką?

W salonie mam dwa gniazdka z wtyczką do Internetu. Jeden jest przeznaczony dla routera, drugi jest początkiem przedłużki do pokoju dziecka, w pokoju dziecka mam kabel króciutki, który przeciąga kabel do pokoju sypialnego.

Ogólnie w salonie podpinam router, a z niego jeden kabel wpinam do tej przedłużki do pokoju dziecka, tak by Internet poszedł dalej. Jeśli ominę router i wepnę laptopa bezpośrednio do źródła, Internetu brak. Nie znam się, nie wiem dlaczego tak jest.

Te WAN IP można zmienić, to tylko ustawienie routera. Poproszę tych ziomków od neta przy przytargali swój router i sprawdzili, czy to rozwiąże problem, albo niech zrestartują wszystkie ustawienia Internetowe dochodzące do mojego połączenia.

Skoro masz gniazdko w ścianie z Internetem, to ono może być problemem, lub kabel do niego, lub modem. Robi się więc problematycznie, jak nie masz dostępu do modemu/drugiego końca kabelka z gniazdka.

Raz miałem taki przypadek, że internet był rozprowadzany kablami i kończył się pokojach gniazdkami, ale w jednym coś szwankowało, raz było raz nie. Okazało się, że z drugiej strony była łazienka i pod płytki gdzieś wciekała woda, przez co duża część ściany była zawilgocona (w pokoju była zastawiona szafkami więc specjalnie nie było widać). Kabel sieciowy po prostu w takiej wilgoci zaczynał się kruszyć

Jeśli jest tak jak mówisz, to deweloper/dostawca usług Internetowych musi to naprawić. Będę z nimi w kontakcie.

Nie odpowiedzieliście mi na pytanie, czy te kable potrzebują jakiegoś uziemienia: https://neku.pl/pl/p/Patchcord-SFTP-linka-Kat.6A-PiMF-1m-czarny/688

Tylko gdybam, bo nie została zidentyfikowana dokładna przyczyna. Może to być nawet coś głupiego typu podłączali Twojego sąsiada i wtedy ktoś przycisnął kabel lub zagiał się na 90 stopni - nie wiadomo, opcji jest dużo.

Co do ekranowania, to nie używałem takich kabli ale moim zdaniem nie musisz ich podłączać do uziemienia.

1 polubienie

Wszystkie przewody ekranowane powinny być uziemione. Jeśli nie chcesz robić uziemienia to kup UTP.

To jest pytanie do elektryka odpowiedzialnego za instalację.

A czy przypadkiem gniazdo sieciowe w PC i zarówno obudowa PC nie jest uziemione poprzez bolec w gniazdku (tak jak obudowy 99% urządzeń) - i zatem kable SFTP mają częściowo metalowe wtyczki więc mają styk z uziemioną obudową?

I jak takie uziemienie kabla SFTP miało by wyglądać jak te wtyczki nie mają żadnego miejsca na podłączenie dodatkowego przewodu?

Nie wiem, jak sam robisz instalację to kupujesz końcówki, które mają wyprowadzone uziemienie, nie wiem jak to jest realizowane w gotowcach. Uziemia się też z jednej strony więc jeśli gniazdo ma ekranowanego keystona i tam jest to uziemione to powinno wystarczyć. Natomaist nie wierzę, że developer w bloku to zrobił.

Powiedzmy sobie szczerze. Przewód z ekranowaniem w mieszkaniu w bloku to absurd. Nie ma to żadnego sensu.

Cześć Wam, dziękuje wszystkim za pomoc.
Z tego co wiem, uziemienie musiałoby być zrobione przy użyciu odpowiedniej skrętki w bloku, ale jest ona droga i nikt jej nie stosuje w deweloperce, więc uziemienia nie ma. Moje pytanie czy takie kable bez uziemienia dalej nie sa lepsze od UTP chociażby ze względu na jakośc wykonania i trwałość.

Co do całej reszty udało mi się wpiąć laptop bezpośrednio z pominięciem routera, musieli po prostu adres mac dodać do bazy, bym miał na nim Internet. Pingploter pokazuje straty pakietowe do Google i wp na poziomie 90% na serwerach 1 i 2, które należą do dostawcy usług. Dostawca prawdopodobnie musi ominąć skrętke (podejrzewa uszkodzone kable, może zalane czy coś) i dostarczyć kable światłowodu bezpośrednio do mojego mieszkania. Mają mi dać znać, czy to zrobią. Dziękuje wszystkim za pomoc jeszcze raz. Podsumowując nie jest to wina routera, ustawień ani kabli w mieszkaniu.

Pozdrawiam

Nie, bo w nieuziemionym przewodzie ekranowanym powstają prądy, które dodatkowo zakłócają sygnał a ponadto istnieje ryzyko porażenia prądem.

Może tak być, ale na dobrą sprawę to żaden dowód. Routery często konfigurowane są tak, że albo w ogóle nie odpowadają na pakiety ICMP (default dla traceroute na Windows) albo mają bardzo niski priorytet i odpowiadają tylko jak nie ma nic ważniejszego do zrobienia.

Tylko ja robiłem testy bez udziału routera. Co do kabli kupiłem zwykłe z RTV EURO AGD, mieli tylko ekranowe, żadnych innych, nigdzie nie pisało, że potrzebują uziemienia, bo inaczej będzie ryzyko porażenia prądem lub kabel będzie działał błędnie…
Ba, napisałem nawet do producenta, tych kabli neku, to mi odpisał, że spokojnie mogę sobie je kupić do domu, tylko po prostu ekranowanie nie będzie działać.

Te “serwery 1 i 2, które należą do dostawcy usług” to są routery.

Cała droga jest blokowana na wielu etapach, problem nie jest tylko w cyferkach na pingploterze. Jakość Internetu jest ogólnie bardzo niska, szczególnie w grach to widać, wydałem kupę kasy na modernizacje sprzętu, a problem nie ustąpił, od początku przyczyną nie był mój sprzęt, tylko Internet.

Zacząłbym egzekwować podpisaną umowę od Dostawcy :slight_smile:
Ja ze swoim “kopałem się po kostkach” przez 3msc.
Tak po cichutku blokował porty w swoim NAT, i niestety wycinał te, które potrzebowałem.
Do tego miał problemy z odblokowywaniem portów po restarcie MODEMU.
Ale w końcu po kilku ciepłych rozmowach i mailach oraz postraszeniem UKE doszliśmy do sensownego rozwiązania.
Czytaj: Wszystko działa prawidłowo. Więc można.
Samozaparcia życzę !!

Jakbym miał zablokowane porty, to po prostu bym się nie połączył i walczyć o takie coś jest łatwo. Mój problem jest trudniejszy do udowodnienia.
Przyszli Panowie od Internetu, wymienili mi te przyłącze, tam gdzie podpinam Internet, zresetowali wszystko w bloku i nic nie pomogło. Robiłem testy z routerem i bez, na dwóch różnych komputerach bez udziału antywirusów i firewalli, wszędzie wyniki takie same. Tracert w cmd serwerów Lola wypada fatalnie, na pierwszych etapach jest timeout, a potem sygnał w ogóle nie dociera. Jak traceruje google lub wp.pl, to timeouty dalej występują, ale sygnał dociera. Dostawca twierdzi, że tracert w cmd, to nie jest wiarygodne narzędzie i ma wady. Pingplootter im pasuje, ale na intervale 2,5 sec, bo ich serwer ma ustawienie na 1,5 sec. Wyniki na 1 sec intervalu, są bardzo słabe, straty na poziomie 90% na samym początku, na intervale 2,5 sec straty maleją do 50%, ale dalej występują. Dostawca twierdzi, że wszystko jest ok i to jest normalne, a ja nie mogę grać w gry online…
Odkryłem, że mam przyłącze światłowodowe poprowadzone do mieszkania, tylko kabel ma ok 12 cm i oni nie potrafią z takiego krótkiego kabla zrobić przyłącza. Głupi deweloper lub elektryk mi przyciął…

Ale co sprawdzasz tym pingplotterem? Ich maszyny? wp.pl? lola? Skoro ich serwer dopuszcza 1 ICMP na 1.5 sekundy to nic dziwnego, że masz utratę 90% przy teście co sekundę.

Musisz też zrozumieć, że tracert/pingplotter czy cokolwiek działającego na takiej zasadzie jak one może pokazywać utratę pakietów czy duże opóźnienia po drodze do celu i nie świadczy to w żadnym razie o jakimkolwiek problemie sieciowym. To tylko bardzo marna poszlaka.

Podłącz się bezpośrednio do łącza (bez dostawcy) laptopem używając zwykłego przewodu UTP i pograj w tego lola. Zobacz czy będzie przycinać.

nie mam mocnego laptopa do testów gier, to nie będzie w żaden sposób miarodajne. Jeśli podczas rozgrywki mam disconnecty chwilowe, lub laga na przez parę sekund, że wszystko stoi w miejscu i tylko ja go doświadczam, to sory, ale to nie jest wina mojego komputera. Przy intervale na 2,5 też są straty.

Nikt nie twiedzi, że jest. Przytargaj komputer i sprawdź. Chcemy wyeliminować Twoją sieć w domu bo nadal nie ma pewności. Testy, które wykonujesz traceretem/pingplotterem są niemal nic niewarte. I oczywiście może to być też wina Twojego komputera.

Pisałem Ci w poprzedniej wiadomości, że to nie świadczy o żadnym problemie. Może to być zupełnie normalne i spowodowane celową i sensowną konfiguracją różnych urządzeń w sieci i najczęściej tak jest.

Popatrz na to:

 2  * * *
 3  jakis-rev.pl (ip-dostawcy)  26.991 ms  27.260 ms  27.546 ms
 4  * * *
 5  XXXnet.onet.pl (213.180.152.XXX)  29.597 ms XXX.net.onet.pl (XXX)  56.580 ms XXX.net.onet.pl (XXX)  56.850 ms
 6  * * *
 7  * * *
 8  * * *
 9  * * *
10  * * *
11  * * *
12  * * *
13  * * *
14  * * *
15  * * *
16  * * *
17  * * *
18  * * *
19  * * *
20  * * *
21  * * *
22  * * *
23  * * *
24  * * *
25  * * *
26  * * *
27  * * *
28  * * *
29  * * *
30  * * *
--- onet.pl ping statistics ---
96 packets transmitted, 96 received, 0% packet loss, time 95139ms
rtt min/avg/max/mdev = 5.302/9.905/23.333/3.763 ms

Traceroute w zasadzie nic nie pokazuje a strat nawet na ICMP nie ma.

Jeśli nie rozumiesz jak to działa to nie wyciągaj pochopnych wniosków.