Problem z Routerem WR740N brak internetu w googlowskich aplikacjach

Prawda jest taka, że ja w ogóle tych komend nie wpisywałem tylko zrobiłem restart routera w ustawieniach a jak sprawdzam to te DNSy są zapisane więc chyba jest ok. W każdym bądź razie nie zapeszając na razie wszystko działa.

To wpisz te komendy bo to nie są niczyje widzimisie tylko Windows pamięta wcześniejsze ustawienia DNS, a tak wyczyścisz mu stare dane i będziesz pewny, że jutro po obiedzie nie ma szans na Zonka :slight_smile:

W tym przypadku nie miało to najmniejszego znaczenia.

Ja bym to wpisał. 2 minuty dla świętego spokoju, ale nie to nie.

Może tak… Ogólnie i tak zmiany lepiej było w zakładce “DHCP” i tam przypisać inne adresy DHCP. W tej obecnej konfiguracji wygląda to pewnie tak:

  • serwer DHCP przyznaje adres IP, gdzie adres bramy domyślnej (routera) jest pewnie taki sam jak adres DNS (trzeba by sprawdzić w zakładce DHCP, ew. na komputerze ipconfig /all).
  • komputer więc korzysta z DNS via router,
  • obecnie zostały zmienione adresy IP serwerów DNS na routerze na poprawne (lepsze),
  • dla komputera serwerem DNS jest router i on pośredniczy,
  • ipconfig /flushdns czyli cache DNS, który i tak wygasa najczęściej po około godzinie (w zależności odustawień MTU) ale i tak tu wygląda, że router nie mógł się dostukać do DNS, więc końcówka i tak nie ma tego adresu

Co do reszty komend - przydatne, jakby zmiany robić na serwerze DHCP tego routera - w innym przypadku raczej zbędne; wpisanie adresów DNS w sam router zrobiło pewnie wystarczającą robotę.

@bachus

Pytanie z innego routera, mojego, w Zakładce LAN, DHCP w Asus 4G-AC68U jest ustawienie DNS, ale jednego, a nie dwóch czyli First DNS i second DNS. Jak ustawię mu np ten 1.1.1.1 to w takim TV LG pokazuje tylko ten DNS, ale w Windowsach czy MacOS pokazuje 1.1.1.1 i jako Second DNS ustawia DNS Relay routera czyli taki jak IP routera.

Moje pytanie jak to działą bo już w Googlach szukałem cokolwiek na ten temat, ale nie ma nic? Chodzi mi o to czy jak np. z jakiegoś powodu nawali ustawiony DNS w DHCP to router idzie przez DNS Relay? A co z urządzeniami podpiętymi do routera, które rozpoznają tylko ustawiony DNS, a Second DNS jako DNS Relay nie widzą?

Zasada jest taka, że sprawdza ustawione DNSy:
DNS1
DNS2
DNS3
itd.
Jak nie znajdzie, to na tym kończy. Za bardzo też znowu mieszasz (wyżej o tym pisałem): ustawienia DNS dla WAN routera… to ustawienia WAN dla samego routera. Może tam nawet nic nie być ustawione, albo błędnie - najważniejsze dla Ciebie jest co jest wpisane w serwerze DHCP na routerze. Najlepiej pominąć sam router (ustawiać na niego tylko domyślną bramę czyli gateway) a w zakładkach DNS (jak to możliwe) ustawić to, co się chce. Potem na samej końcówce (komputerze?) sprawdzić ipconfig /all gdzie kierują DNSy. Jak zmieniło się coś na serwerze DHCP (np. adresy IP), to wtedy trzeba odświeżyć adres jedną z metod:

1/ wypiąć kabel sieciowy/ew. wyłączyć na chwilę wifi w komputerze/telefonie
2/ odświeżyć adres z DHCP (np. w windows komendy ipconfig /release a następnie ipconfig /renew)
3/ zawsze można też zrestartować komputer.

Dobrze, ale mi nie o to chodziło.
Mi chodzi o to, że na wszystkich routerach poza Asusem w ustawieniach DHCP są ustawieniach dwóch DNS, a w Asusie ustawia sie jedem, a jako drugi ustawia IP routera czy bramę domyślną routera. Czy to wymysł Asusa, czy bardziej profesjonalnie tak się ustawia? Czy to lepsze DNS (własny) + DNS Relay DHCP routera?

Teraz łapię. Ja bym pewnie ustawił jako pierwszy ten swój (1.1.1.1) a jako drugi może być ten adres routera (gdzie na routerze w sekcji WAN kolejne dwa różne ustawisz, np. 8.8.8.8 i 208.67.222.222). W niektórych przypadkach warto mieć wpisany adres DNS wskazujący na router, gdzie łatwiej będzie znaleźć w sieci lokalnej urządzenia typu NAS itd. do którego się chce podłączyć po nazwie a nie po IP). Ja tam mam wpisane w serwerze DNS domowego routera zewnętrzne adresy IP.

Tylko co z urządzeniami, które wykrywają tylko DNS “mój”, a DNS routera pomijają w razie ewentualnej awarii DNS wpisanego?

Nie rozumiem - przecież każde urządzenie ma takie DNSy jakie mu dasz:

Opcja 1 - z serwera DHCP
Opcja 2 - wpisane manualnie.

W TV LG wchodząc w informację o sieci (WiFi 5Ghz) pokazuje jeden DNS, jest to DNS ustawiony przeze mnie, a DNS drugiego nie pokazuje.

Pytam co w tym momencie się stanie gdy telewizor przykładowo tutaj widzac tylko DNS 1.1.1.1m a nie widzi DNS routera jako IP routera i ten DNS “jedynkowy” padnie chodźby na chwile to na telewizorze nie będzie działać Youtube przykładowo??

Pokaż zdjęcie - na trzech telewizorach w rodzinie w LG jak przejdziesz w opcjach DNS na ‘manual’ to są opcje na dwa DNSy.
Co do pytania: ja bym zostawił 1.1.1.1. DNSy bardzo rzadko ‘padają’ a w większości sytuacji brak routingu do tego adresu będzie oznaczał, ze jest po prostu problem z internetem Twoim.

Powiedz mi bo obecnie w T-Mobile używam podstawowego APN, który powoduje, że oprócz NAT Asusa, mojego routera, jestem jeszcze za NAT-em operatora bo mam IP prywatne i potem publiczne.
Czy to na DNS wpisany w DHCP routera wpływa na działanie tego serwera DNS?

Jeszcze Ciebie spytam czy jeśli internetu używa się ogólnie to warto mieć publiczny, przydzielany dynamicznie adres IP i być tylko za NAT swojego routera? Mam na firmę w T-Mobile LTE bez limitu i taka usługa 10 zł kosztuje? Czy to totalnie bez znaczenia przy ogólnym używaniu internetu?

C:\Users\...>ipconfig /flushdns

Windows IP Configuration

Successfully flushed the DNS Resolver Cache.

I nic nie było, “zrób restart”. Pewnie chodzi ci o “netsh winsock reset” - ten informuje o potrzebie restartu.

Wpływ - zależy. Plus lokalnego DNS jest taki, że jest ‘bliżej’ (szybsza odpowiedź). No ale jakiś mocno widziany wpływ jest pomijalny, więc lepiej stosować zewnętrzne (np. ten 1.1.1.1).
Zdjęcie - to jest już po ukończeniu konfiguracji; nie pokazujesz samych opcji ustawień.
PS zwracałem Ci już kiedyś uwagę, żebyś uważał na zdjęcia filmy (urządzenia działają jak lustra).

1 polubienie

Tego kompletnie nie rozumiem.

Ja pytałem o adres IP od dostawcy do internetu - publiczny, a wewnętrzny czy ma wpływ na komunikację z DNS i w ogóle na działanie internetu czy publiczne IP od dostawcy jest potrzebne tylko i wyłącznie do stawiania serwera, monitoringu itp?

Więcej ustawień ten LG zaawansowanych do sieci nie ma. Tylko automatyczne lub ręczne wpisyanie SSID i hasła do wifi, a dane pokazuje dopiero jak na zdjęciu.

1 polubienie

Nie znasz intencji autora, może chciał się pochwalić muskulaturą :smiley:

Dobrze, że miałeś spodenki założone

Załamka :grin: