Problem z rozdzielczością na nowym monitorze

A TY bezkrytycznie “uwierzyłeś” ?

“Cogito ergo sum .”

“Rzeczy nie zawsze są takimi jakimi być się wydają .”

Należy zakupić kabel HDMI (+ ewentualnie przejściówkę DVI/HDMI jeżeli zewnętrzna karta graficzna nie posiada HDMI) . Jeżeli monitor jest uszkodzony to oddać go do serwisu lub złożyć reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową . Reszta to strata czasu i “bicie piany” . Amen

Niezupełnie. O ile ten model monitora nie ma jakichś opcji fabrycznie odciętych (a z tego co widzę tak nie jest), to raczej będę obstawiał że coś z tym monitorem nie jest jednak w porządku. Co do lepszego obrazu - to może być problem ze sterownikiem (lub ustawieniami) na komputerze (na to może wskazywać brak obsługi Aero). Jak możesz - podaj wersję BIOSu jaką masz obecnie w twojej płycie głównej.

@KAZDAN63 - w co mam niby wierzyć bezkrytycznie ? Jeśli chodzi ci o to, co pisze producent na temat tego monitora - to tak, bo jak na razie żaden z 25 monitorów Benq (różne modele) jakoś nie odstawał od specyfikacji podanej przez producenta (tzn. że kiedy producent podawał złącza: D-sub / DVI-D - to nie okazywało się nagle że monitor posiada wyjście słuchawkowe, albo jakieś dodatkowe wejście.

Dodatkowo - zapoznaj się z definicją APU.

Spróbuję załatwić tę wersję BIOSu.

Najpierw podaj tę, którą masz, będzie można wyciągnąć jakieś wnioski, jeśli bowiem jest to F6, to aktualizacja może nie być konieczna.

Zadałeś sobie trud ściągnięcia instrukcji w .pdf i przeczytania co tam pisze ? Uważasz , że producent pisze “Panu Bogu a muzom” ?

A czy , aby to nie W10 ?

Mam nadzieję, że to to.

@KAZDAN63 Nie - bo to bez sensu kiedy instrukcja jest “uniwersalna”. Za to zadałem sobie trud sprawdzenia specyfikacji tego konkretnego modelu, i tam stoi jak byk, że monitor posiada złącze DVI-D oraz D-Sub. Tu masz specyfikację: http://www.benq.com/product/monitor/gw2270/specifications/

@zapomnialemstarynick - lepiej użyj CPU-Z - tam w zakładce Motherboard będzie czytelniej podane (to co pokazałeś to dane producenta samego BIOSu, a nie płyty głównej).

i6Ucw09.png

Proszę. Mam nadzieję, że to to.

Jeszcze raz:

pobierz http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.74-en.exe

uruchom

Wejdź w zakładkę Mainboard

tam będziesz miał pole BIOS, podaj to co tam pisze w polu Version

NhEqzHv.png

Hmmm - to jest bios z laptopa … a wydawało mi się że problem z rozdzielczością dotyczy płyty Gigabyte i APU ?

Aha, no tak. Haha, glupi jestem. 

Ej - no bez przesady ;)  Pora już późna i tak dalej …

Przy okazji - podaj jaki masz system operacyjny na komputerze, i na wszelki wypadek ściągnij najnowszy sterownik do grafiki w APU: http://www.amd.com/en-us/products/processors/desktop/a-series-apu# (menu drivers + support - > Latest AMD APU Drivers - > (wybierz swoją wersję systemu operacyjnego)

2A9rHZW.png

OK - w takim razie akrualizacja BIOSu jest jak najbardziej na miejscu.

Pobierz wersję F7 (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4727#bios)

lub jeśli nie obawiasz się wersji BETA, F8d (choć moim zdaniem F6 to minimum). Po aktualizacji BIOSu wejdź w ustawienia sterownika i zobacz czy da się ustawić rozdzielczość natywną. Jeśli nie - zaktualizuj sterownik tak jak opisałem wyżej.

Skoro na laptopie osiągnąłeś rozdzielczość natywną, to i na komputerze powinieneś ją osiągnąć (a to podstawa żeby cokolwiek dalej robić). W następnej kolejności zaopatrz się w kabel DVI-D, no i ja bym jeszcze się skontaktował ze sprzedawcą i zapytał o te zablokowane pozycje menu w monitorze (moim zdaniem - nie powinno tak być).

Spadam do wyra. Od 9 będę online w pracy więc przeczytam co z tego wyszło i zobaczymy.

Dzięki wielkie za twoją pomoc. Naprawdę. Miłej nocki

Niestety, nowy BIOS nie chce się zainstalować. Podczas instalacji wyskakuje informacja, iż nie zgadzają się bity. Ja mam win7 x64. Szukałem na ich stronie, jednak nie znalazłem nic innego. Dziwne…

Co ty za bzdury wypisujesz? D-SUB, czyli sygnał analogowy nadaje się do 15 calowych monitorów CRT. Powyżej tego jest wyraźnie widoczna różnica w ostrości, pomiędzy analogowych sygnałem, a cyfrowym. 

To że obraz jest rozciągnięty i złej jakości wynika z tego, że jeśli jest podłączone przez D-SUB to należy na monitorze nacisnąć przycisk auto-kalibracji.  Koniec tematu.  Sygnał analogowy nigdy nie będzie od razu ostry, bo monitor musi się dopasować. Kiedyś robiło się to ręcznie, teraz monitory robią to same.

Nie zmienia to faktu , że należy podłączyć cyfrowo. Z przejściówkami HDMI/DVI nie ma żadnego problemu, bo od strony elektrycznej jest to dokładnie to samo. Jedynie inny jest wtyk. Podłączając cyfrowo każdy piksel jest przekazywany 1-1, a nie dokonywana jest drukrotna konwersja C/A i A/C, nie licząc przesunięc fazowych itd.

Dla przypomnienia: to nie jest dyskusja o wyższości złącza cyfrowego nad analogowym.

@kowgli - nie mam zamiaru ciągnąć dalej tego tematu, bo RACZEJ NIE W KABLU LEŻY PROBLEM (chyba że kabel jest walnięty, ale wtedy obraz z laptopa miałby podobne problemy - czyż nie?). (choć z auto kalibracją - masz rację - tylko że te monitory zazwyczaj nie mają problemów z automatyką)

@zapomnialemstarynick - sprawdziłem organoleptycznie (niestety nie mamy w firmie tego konkretnego modelu, ale za to mamy GW2250 a także kilka innych modeli takich jak G2220HD czy GL2450 (specjalnie wspominam tylko te, które NIE MAJĄ HDMI - tylko D-Sub i DVI). Na wszystkich jest dostępne pełne menu ekranowe - nie brakuje niczego, w szczególności zwróciłem uwagę na opcje o których pisałeś i WSZYSTKIE są dostępne (choć przyznaję - miałem chwilę zwątpienia czy aby przypadkiem nie są uzależnione od rodzaju złącza monitora z komputerem). To zaś wskazuje na monitor jako głównego winowajcę.

Co do BIOSu - którą wersję próbowałeś ? F8d czy F7 ?

I na koniec - jeszcze jedno wrażenie - na żadnym z monitorów nie ma żadnych negatywnych efektów ubocznych - obraz jest wyraźny, nic nie jest rozciągnięte, rozmyte itp. Gdyby tak było, pracownicy którzy siedzą przy tych monitorach po dobre 6-8 godzin dziennie od 2-3 lat z pewnością by to zauważyli. A dziwnym trafem monitory podłączone są złączem analogowym, do zintegrowanego GPU w Core i5 serii 600 …

UPDATE:

@zapomnialemstarynick - wpadło mi do głowy jeszcze coś:

  1. nie masz przypadkiem zainstalowanego jakiegoś oprogramowania od LG Flatron?

  2. wejdź w menu monitora, i sprawdź czy przypadkiem nie masz włączonego jakiegoś Profilu - jeśli tak, to albo zmień profil na Standardowy, albo wręcz w “menu->ustawienia” wybierz “resetuj wszystko”

  3. upewnij się że masz w monitorze włączoną opcję DDC/CI (nie powinno mieć to większego wpływu - ale …)

Próbowałem instalować obie wersje. Niestety. Wyświetla się błąd, że wersja pliku jest niezgodna z wersją używanego systemu Windows.

Zamówiłem kabel dvi. Może to coś da. A dziś coś pogmerałem w ustawieniach i pojawiło się kilka nowych opcji, ale nadal nie wszystkie. Pojawił się np. dynamiczny kontrast… Nie wiem o co chodzi.

 

Edit: Podpiąłem monitor do starego kompa, AeroPeek też tam nie działa. Dziwne, bo jak jest podpięty stary monitor, to wszystko jest ok. A co do sterowników, nie mam zainstalowanych żadnych od LG.

Kochany, ja już dawno kalibrowałem obraz. Bezskutecznie. Dalej dolna krawędź obrazu jest daleko za ekranem.

 

Rozumiem że uruchamiasz efiflash.exe spod Windowsa - stąd ten błąd. Rozpakuj ściągnięte archiwum, i zgraj na pendrive plik

A88XMHD3.F7

następnie wejdź do BIOSU (jeśli tego nie robiłeś - naciśnij Del kiedy pojawi się logo Gigabyte, i w ramach dodatkowego zabezpieczenia - zapisz sobie na kartce papieru obecne ustawienia BIOSu), następnie wybierz opcję Q-Flash (pendrive powinien być cały czas włożony w port USB) i w okienku które się pojawi - wybierz zapisany plik. Q-Flash zweryfikuje plik i zapyta czy chcesz dokonać aktualizacji. Dalej postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.

Jeśli możesz - zrób screena z menadżera urządzeń (gałąź - monitory), oraz z okna sterownika AMD Catalyst (lub innej karty graficznej - którą masz w “starym kompie”) Problemy z Aero najczęściej są powodowane problemem na styku OS - sterownik karty graficznej.

Sprawdzałeś czy w monitorze jest włączona opcja DDC/CI ?