Problem z Ryzenem 2200g

Witam.
Problem dotyczy procesora Ryzen 2200g z Vegą 8 na pokładzie
Mianowicie gdy nie mam wgranych sterowników do integry wszystko działa w porządku obraz się wyświetla, system startuje normalnie.
Problem pojawia się natomiast po wgraniu sterowników adrenaline dla ryzena gdyż integra wchodzi w konflikt sprzętowy przez to jest wykrywana jako vega 8 lecz w menadżerze urządzeń pojawia się następujący komunikat:

To urządzenie nie może znaleźć odpowiednich wolnych zasobów, których można użyć. (Kod 12)

Jeśli chcesz używać tego urządzenia, musisz wyłączyć jedno z urządzeń występujących w systemie.

Pomożecie?

Specyfikacja:
Płyta Główna: Asrock a320m dgs
Procesor: Ryzen 2200g
Pamięć Ram: Patriot Viper Elite DDR4, CL15,2400mhz 2x4gb
Dysk: Toshiba 1TB

Które sterowniki instalujesz? 18.5.1?

Spróbuj poprzednich, bo 18.5.1 to Beta i pierwsze sterowniki, które jednocześnie obejmują APU i GPU, więc mogą być wadliwe:

https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Radeon-Software-Adrenalin-Edition-Q2-2018-Release-Notes.aspx

hmm zmienilo to tyle ze teraz pokazuje ze brakuje sterowników kontrolera magistrali zarzadzania systemem i dwóch nieznanych urzadzen a ryzen dalej swoje bez zmian

Czyli masz konkretne braki w sterownikach. Odinstaluj obecne sterowniki.

Także jedziesz jak bozia przykazała:

Po kolei instalujesz pozycje 1,3,4. Potem zrób update BIOS

I wtedy zainstaluj sterowniki do APU.

nic nadal to nie pomoglo :frowning:

Nie masz przypadkiem dodatkowej karty graficznej lub nie wyłączyłeś pamięci wirtualnej?

w wirtualnej nic nie grzebałem a co do grafy to tylko ryzen na płycie bez niczego w pci

on tak jakby nie pobiera pamięci ram

zauwazylem mimo wszystko dość dziwna rzecz ze mimo iż odlaczylem grafikę amd i tak nadal działa :frowning: wiec ja już nie wiem co jest

witam,

a może to wina systemu?
jaki masz system? wszystkie sterowniki poza gpu zainstalowałeś (dx, visual c++ etc).

no wlasnie próbuje wprowadzić aktualizacje 1709, zobaczymy czy to coś pomoże

Teraz to już nie wiem w Czym problem wgrałem najnowsza wersje Windowsa z MS, zainstalowałem wszystkie update wszystkie stery i co… po instalacji sterownika karty graficznej ekran robi się czarny i tyle windows już nie pozwala się ponownie uruchomic

spróbuj jeszcze z jeszcze innymi sterownikami (starsze nowsze).
spróbuj też z win 7

problem może leżeć także w pamięci operacyjnej, gdyż nie ma jej na liście VQL

tu akurat się nie zgadzam ram jest na liście Asrocka :slight_smile:

a gdzie? znaleźć nie mogę

hmm ja je tam widzę pod PVE48G240C5KRD

hmmm najdziwniejsza rzecza jest to ze gdy podpialem moja karte pomocnicza,uzywam jej czasem do diagnostyki. to pokazuje ze oba urzadzenia dzialaja poprawnie co dziwne ryzen “pozycza” pamiec z wpietej karty. czy ktos ma na to logiczne wylumaczenie?

Wyglada na to że znalazłem winowajce. Okazała sie nią być płyta główna a mianowicie jej sekcja zasilania która oferuje wyłącznie wtyk eps 4 pin procesor owszem w takiej konfiguracji działa, lecz gpu nie ma wystarczająco dużo prądu by się uruchomić. Trochę sie pośpieszyłem z zakupem płyty, lecz mysle o wymianie na pro-vdsa od msi.

A masz tego jakieś potwierdzenie? Te procki nie potrzebują dużo prądu, raptem 65W.

dwie wtyki eps 8 pin dzielone na dwie po 4 :slight_smile: wiec wnioskuję ze skoro jedna czesc nie jest wpieta to zasilacz nie dostarcza wystarczajaco dużo mocy