Problem z uruchomieniem komputera

Witam, mam pewien problem z komputerem, wcześniej komputer w ogóle nie reagował na power, teraz wygląda to tak, naciskam, power komputer uruchamia się na kilka sekund, wentylatory od procesora i grafiki kręcą się i stają, dalej nic nie idzie.
Buzzer na płycie nie wydaję żadnego dźwięku.
Zasilacz musi być sprawny, ponieważ sprawdziłem go bez komputera i działa jak się podłączy dysk, bo pracuje.

Komputer: LENOVO Legion Y520T-25IKL
Skrócona specyfikacja komputera:
Procesor - Intel Core i5-7400
RAM - 8 GB
Karta - NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4 GB
Dysk - 1 TB
Windows 10
Zasilacz - LENOVO ACBEL PC7033 450W 80 Plus Bronze

Skoro jesteś tego tak bardzo pewny, to najbliższym podejrzanym jest płyta główna.

Zanim zabierzesz się za płytę spróbuj użyć innego modułu RAM, albo wyjmij jeden (jeżeli są dwa) i przetestuj komputer na każdym.

Jeszcze jedną rzecz dopiszę, co zaobserwowałem, płyta w tym komputerze to jakaś firmowa Lenovo, chipset na płycie, oczywiście jest bez radiatora/wentylatora, wtyczka wyjęta z gniazdka, podłączam ją, uruchamiam, komputer się uruchomi na kilka sekund, a chipset momentalnie jest nagrzany, aż można się poparzyć, czy to normalne?

Jestem tego pewien.

Niestety nie mam innego modułu RAM, mam tylko jeden moduł RAM, zmieniałem słoty i nie uruchamia się.

Nie.

Rozumiem, czyli może jednak twoje podejrzenia są właściwe.

Myślę, nad zakupem płyty (Jak się okaże, że to nie płyta, to po prostu zwrócę ją) doradzicie coś?
Procesor Intel Core i5-7400 Socket 1151.
Z góry, dziękuję.

Ja bym doradził … sprzedać procesor i kupić płytę B450 (ew. b350 obsługującą ten procek) z Ryzenem 3100. Wydasz pewnie ze 150 zł więcej za taką zamianę, ale dostaniesz produkt nowy i, możliwy do modernizacji i o 1/3 wydajniejszy. :wink:

Jeżeli koniecznie musisz brać Intela, to bierz najtańszą z gwarancją, nie ma sensu pakować więcej, niż musisz.

Mam takie jeszcze pytanko, w moim zasilaczu mam wtyczki 2 x 4-pin, z czego jedna jest używana, zauważyłem, że niektóre płyty mają gwiazdko 1 x 8-pin, czyli, można podłączyć zasilacz z takimi wtyczkami 2 x 4-pin do 1 x 8-pin?
Tak?
(Zdjęcie do podglądu)
20201008-013746

Ciekawa sugestia, tylko, ile bym dostał za swój procesor tak mniej więcej?
I czy w ogóle ktoś to kupi…

Tak.

Tego nie wiem, ale w necie wiszą po ~~400, kiedy Ryzen 3100 startuje od ~~450. Nawet gdyby udało się za 350, to i tak byś skorzystał. Przy większej dozie szczęścia możesz trafić używanego Ryzena 1400/1600 w jeszcze niższej cenie. :wink:

Dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, ja posiadam tylko do niego radiator i wentylator no i paragon, gwarancja się skończyła niestety, myślę, że będzie ciężko go sprzedać, nawet za mniej niż 400 zł, jak piszesz, że Ryzem 3100 zaczyna się od 450 zł, to kupujący woli kupić AMD nówkę, niż używany Intel za taką cenę…
A co do tych tańszych, to lepiej brać nowego.

Ciężko nie będzie, chyba że faktycznie wystawisz za 400. Wrzuć na OLX za trzy stówki i zobacz jaki będzie odzew. Jak nikt się nie odezwie przez tydzień, to obniż o pięć dyszek.

OLX/Allegro nie są żadną wyrocznią, jeśli chodzi o wysokość cen używanego sprzętu. Wiszą tam tylko niesprzedawalne sztuki w absurdalnych cenach.

Skoro chciałeś kupić płytę, to i na procka ktoś sie trafi.
Wiesz, z Ryzenem tylko sugeruję, bo skoro masz okazje… uciec do przodu. :wink:

Bez przesady, za 400 zł nie będę go wystawiał, bo wiem, że nikt go nie kupi za tyle, nawet, nie sprawdziłem, z ciekawości po ile chodzi używany procesor, ale sprawdzę.
Wystawiłbym go tylko na OLX, ponieważ na Allegro dochodzi prowizja i wysyłka, domyślam się, że są sztuki w absurdalnych cenach, kto im to kupi.

Muszę kupić płytę, bo tą, co mam nie uruchamia się… myślę, że to płyta, a jak nie to bym ją zwrócił po prostu.
Być może ktoś się trafi, wszystko zależy od osoby zainteresowanej.
Możesz napisać coś więcej, o tym procesorze, wydajnościowo jest lepszy od mojego Intela?

W zależnosci od gry srednio 20-30 % FPS (zaleznie od karty).

W syntetyku nawet wiećej, fakt jednak taki, że 4 gołe rdzenie do gier na 2020 rok to malutko. Obecnie minimum na 2-3 lata to właśnie 4/8.

@anon7248146
Rozumiem, zapoznam się z linkami.

Jeszcze chyba nikt nie pisał o resecie BIOSu. Np. poprzez wyjęcie baterii na trochę przy wyłączonym zasilaniu.
Można też spróbować uruchomić PC “na pająka”. Wyjmując komponenty z obudowy i odpalając ze śrubokręta zwierając piny Power_SW.

Na chwilę obecną, zakupiłem nową płytę główną, czekam na nią i dam znać, co będzie dalej…

Sprawdziłem ceny ich na Allegro/OLX niektóre są naprawdę wysokie, ale 300 zł myślę (i3-7100 3,9 GHz widziałem za 249 zł) że trochę mało, może 350 zł?
Gdyby cena zeszła do 250 zł to ja jestem pewien, że ktoś go kupi od ręki i będzie bardzo zadowolony.

Niestety nikt nie wspomniał, ale ja to zrobiłem przed twoją publikacją, niestety, nadal bez zmian.

Jak nie sprawdzałeś miernikiem, to pewność jest “teoretyczna”. Dysk ma znikomy pobór prądu, więc nie może być wyznacznikiem sprawności zasilacza.