Problem z uruchomieniem pc na konkretnych zasilaczach

Mam problem z rozruchem komputera, gdy ten ma jakiś zanik prądu. Wyłączony całkiem z włączonym zasilaczem, ale musi mieć prąd. Inaczej ma niższe napięcie i jest bardzo cieżko uruchomić go. Jak się uda to nie będzie żadnych problemów to kolejnego całkowitego zaniku prądu.

Sprawdzałem płytę z 3-ema zasilaczami:
Chieftec GPS 350W - na nim jadę od 2010r. problem występuje
Forton 350W - problem występuje, ale inna płyta główna z nim działa i problem nie występuje.
Take me 300W - problem nie występuje, mimo że to czarno listowy zasilacz.

Jaka tu jest zależność że z tym trzecim zasilaczem problemu nie ma, a na tych pewnych zasilaczach nie da się wogóle komputera właczyć…Myślę kupić nowy zasilacz chiefteca, ale to może całkiem nic nie dać.

Czyli jak nie ma prądu to komputer nie działa? Czy o co chodzi?

Jak wróci nie działa. Miga szybko dioda czytnika kart pamięci i logo na klawiaturze. By go odpalić trzeba wyłączyć zasilacz, odczekać aż się rozładują i w pewnym momencie włączyć zasilacz sporowtem, wtedy zaskoczy i da się go włączyć. Jest to bardzo trudne timingowo. Ostatnio jest nawet trudniejsze niż kiedyś.

Czyli ma prąd, jako wyłączony z tym błędem ma zużycie 1.2W wg watomierza, jest to niższe zużycie niż normalnie.

Skoro zasilacz działa z inną płytą główną, ta działa z jednym zasilaczem z trzech możliwych, ale na innej jest ok. To nawet nie wiem w co celować w przypadku zakupu jakiegoś zasilacza do 100zł od marki cheftec …bo na take me startuje bez problemów bez powyższego kombinowania. Ale to czarna lista jednak.

Podaj specyfikację komputera i ile lat ma sprzęt. W zależności od tego, czy bateria CMOS na płycie głównej (na ogół CR2032) jest sprawna?

Ile lat ma obudowa? W dalszej kolejności najprostsze rzeczy - sprawdź podłączenie przewodów włącznika POWER obudowy do płyty głównej i stan włącznika.

A jaką masz w tej lokalizacji instalację elektryczną?

Rozbawiłeś mnie…

Oczekujesz porady od wróżki ?

  • Twoja konfiguracja ?
  • Konfiguracja na której Forton działa ?

Czy robiłeś jakiekolwiek pomiary napięć zasilaczy w czasie gdy jest ok i w czasie gdy dostaje zwisa po braku zasilania ?
Zaglądałeś do zasilaczy jak wyglądają kondensatory ?
Jaki stan kondensatorów na płycie która sprawia problem ?

Czasem lepiej są wykonane niż te uznawane jako markowe.

2 polubienia

power switch raczej na każdym zasilaczu działałby tak samo. Na pewno by nie dawałby efektu takiego migania. Nie mam urządzeń do pomiarów, jedynie watomierz w gniazdko. Podłączony w listwę, ta do gniazdka w ścianie lub do drugiej listwy…bez cr2032 efekt jest taki sam, nie jest ona rozładowana.

Skoro nie masz nic do mierzenia to skąd taki wniosek ?

Fizycznie tak, ale nie jeśli zasilacz ma uszkodzenie i nie podaje do płyty sygnału PG (power good).

Może tak być, że jedna płyta główna wystartuje na uszkodzonym zasilaczu a druga nie lub po jakimś czasie klikania. Ale tu są aspekty różnic budowy płyty i jaki próg TTL ustawił producent jako power good.

Bo widać na watomierzu że pobiera 1.2W zamiast 2W z groszami.
Były by dwa uszkodzone zasilacze przy czym jeden tylko z tą konkretną płytą?

A płyta bardzo wiekowa ? Bo może cały problem tam ? Kondensatory, rezonator kwarcowy.
A próbowałeś te problematyczne zasilacze startować bez podłączenia do płyty głównej ?

Zasilacze i płyty powyżej 5 lat mogą mieć już kondensatory, które nie trzymają parametrów.
Obejrzyj zasilacze, czy mają w środku spuchnięte kondensatory.

te zasilacze odpalają bez problemu inną płytę główną.

Płyta nie jest wiekowa, bo ma 16GB RAM DDR3 z obsługą 32GB i procesory typu i5 i pewnie i7.
To jest a płyta: GA-Z77-DS3H (rev. 1.1) Support | Motherboard - GIGABYTE Global

Ma 12-13 lat… :wink:

patrząc że obsługuje 16GB z opcją rozbudowy o drugie tyle i w zasadzie większość gier mi działa to dla mnie nie jest wiekowa. Poprzednik wspierał 8GB, ma xeona e5440. Tyle że tam wszystko działa, ale 8GB RAM dziś to sakramentalnie mało. Dokupiłbym ram do obecnej gdyby nie te problemy z zasilaniem, bo nie wiem czy długo jeszcze pożyje.

Wymieniasz kondensatory na nowe i po sprawie :wink:

płyta głowna która działa z jednym na 3 zasilacze czy zasilaczach które działają ok z każdą inną płytą głowną?

Te, które są spuchnięte :wink: btw. czekam na odpowiedź jaką masz instalacje elektryczną?

o co dokładnie chodzi z tą instalacją? Może ta konkretna konfiguracja na niej nie działać?

Masz gniazdko z bolcem?

tak