Mam problem z rozruchem komputera, gdy ten ma jakiś zanik prądu. Wyłączony całkiem z włączonym zasilaczem, ale musi mieć prąd. Inaczej ma niższe napięcie i jest bardzo cieżko uruchomić go. Jak się uda to nie będzie żadnych problemów to kolejnego całkowitego zaniku prądu.
Sprawdzałem płytę z 3-ema zasilaczami:
Chieftec GPS 350W - na nim jadę od 2010r. problem występuje
Forton 350W - problem występuje, ale inna płyta główna z nim działa i problem nie występuje.
Take me 300W - problem nie występuje, mimo że to czarno listowy zasilacz.
Jaka tu jest zależność że z tym trzecim zasilaczem problemu nie ma, a na tych pewnych zasilaczach nie da się wogóle komputera właczyć…Myślę kupić nowy zasilacz chiefteca, ale to może całkiem nic nie dać.
Jak wróci nie działa. Miga szybko dioda czytnika kart pamięci i logo na klawiaturze. By go odpalić trzeba wyłączyć zasilacz, odczekać aż się rozładują i w pewnym momencie włączyć zasilacz sporowtem, wtedy zaskoczy i da się go włączyć. Jest to bardzo trudne timingowo. Ostatnio jest nawet trudniejsze niż kiedyś.
Czyli ma prąd, jako wyłączony z tym błędem ma zużycie 1.2W wg watomierza, jest to niższe zużycie niż normalnie.
Skoro zasilacz działa z inną płytą główną, ta działa z jednym zasilaczem z trzech możliwych, ale na innej jest ok. To nawet nie wiem w co celować w przypadku zakupu jakiegoś zasilacza do 100zł od marki cheftec …bo na take me startuje bez problemów bez powyższego kombinowania. Ale to czarna lista jednak.
Czy robiłeś jakiekolwiek pomiary napięć zasilaczy w czasie gdy jest ok i w czasie gdy dostaje zwisa po braku zasilania ?
Zaglądałeś do zasilaczy jak wyglądają kondensatory ?
Jaki stan kondensatorów na płycie która sprawia problem ?
Czasem lepiej są wykonane niż te uznawane jako markowe.
power switch raczej na każdym zasilaczu działałby tak samo. Na pewno by nie dawałby efektu takiego migania. Nie mam urządzeń do pomiarów, jedynie watomierz w gniazdko. Podłączony w listwę, ta do gniazdka w ścianie lub do drugiej listwy…bez cr2032 efekt jest taki sam, nie jest ona rozładowana.
Skoro nie masz nic do mierzenia to skąd taki wniosek ?
Fizycznie tak, ale nie jeśli zasilacz ma uszkodzenie i nie podaje do płyty sygnału PG (power good).
Może tak być, że jedna płyta główna wystartuje na uszkodzonym zasilaczu a druga nie lub po jakimś czasie klikania. Ale tu są aspekty różnic budowy płyty i jaki próg TTL ustawił producent jako power good.
A płyta bardzo wiekowa ? Bo może cały problem tam ? Kondensatory, rezonator kwarcowy.
A próbowałeś te problematyczne zasilacze startować bez podłączenia do płyty głównej ?
Zasilacze i płyty powyżej 5 lat mogą mieć już kondensatory, które nie trzymają parametrów.
Obejrzyj zasilacze, czy mają w środku spuchnięte kondensatory.
patrząc że obsługuje 16GB z opcją rozbudowy o drugie tyle i w zasadzie większość gier mi działa to dla mnie nie jest wiekowa. Poprzednik wspierał 8GB, ma xeona e5440. Tyle że tam wszystko działa, ale 8GB RAM dziś to sakramentalnie mało. Dokupiłbym ram do obecnej gdyby nie te problemy z zasilaniem, bo nie wiem czy długo jeszcze pożyje.