Problem z uruchomieniem Windows 7 za pierwszym razem

Napisz jeszcze, czy odinstalowałeś Kasperskiego i czy jak system wstaje pierwszy raz - to możesz poruszać myszką? Tylko nie ma interakcji z programami?
Mysz jeśli nie działa jest podświetlona?
W systemie jest narzędzie do sprawdzania pamięci, też dobrze zrobić .
Wpisz w wyszukiwarkę systemową --Start (wyszukaj programy i pliki)–“pamięć”.
Wyskoczy diagnozuj problemy komputera z pamięcią.
Poza tym zrób defragmentację dysku (o ile masz dysk HDD a nie SSD).
Masz modem huawei?
Sprawdź jeszcze sobie konfigurację systemu, co tam masz za wpisy.
–START (wyszukaj programy i pliki)—konfiguracja systemu.
Po feralnym uruchomieniu zobacz jakie masz wpisy w dzienniku zdarzeń w zakładce zdarzenia administracyjne (jakie błędy).
–START (wyszukaj programy i pliki) --dziennik zdarzeń.
Oraz w zakładce zdarzenia sprzętowe.

@cyngiel_1 jak uruchamia się system pierwszy raz to mam możliwość ruchu myszką (kursor przemieszcza się po ekranie), ale jak kliknę w ikonkę programu to program się nie nie uruchomi “wisi”, a co niektóre skróty na Pulpicie są “martwe” to znaczy są całe białe nie graficzne pod dany program i nic więcej się nie dzieje.

Po kliknięciu w START > Wyszukaj… “pamięć” u mnie nic nie wyszukuje pt. “diagnozuj problemy komputera z pamięcią” w Windows 7 jest takie narzędzie?.

Odnośnie Huawei to nie jest modem, a program HiSuite który miałem do poprzedniego smartfona Huawei P9 Lite Mini.

Ja mam taką co laser nie świeci a działa (pewnie nawet to nie podczerwień, bo aparat nie wykrywa błysku bieli), jedynie co może mignąć to stan baterii jak ją się wybudza z uśpienia.

Mysz jest cały czas podświetlona jak również funkcjonuje kursor na ekranie.

Jeśli ikony na pulpicie są do niektórych programów “białe”, czyli nie załadowane do końca - to wskazywałoby na jakieś problemy z dyskiem twardym.
Miałeś sprawdzić dysk twardy!
Tutaj jak sprawdzić pamięć.

https://www.naprawek.pl/porady/jak-sprawdzic-ram-diagnostyka-pamieci-komputera,p586041509

Skoro nie jest ci już potrzebny ten program do smartfona to go odinstaluj.
Ten obecny system Windows 7 to instalowałeś sam z płyty, pendriva?
Odinstalowałeś już Javę?
Jeśli pamięć i dysk nie wykażą błędów (zrób to koniecznie), to pozostaną sprawy związane, albo z jakimś wirusem lub jakimś bałaganem w systemie z plikami.
Ile masz partycji na dysku twardym?
Jaka pojemność?
Może ktoś jeszcze tutaj pomoże ci w zdiagnozowaniu problemu.
Bedziesz musiał selektywnie po prostu wyłączać po kolei usługi przy uruchamianiu i sprawdzać, która ma na to wpływ, jeśli na przykład nie wystąpi problem przy odpalaniu systemu w trybie awaryjnym.
Po prostu trzeba będzie iść na piechotę i sprawdzać wszystko po kolei począwszy od sterowników a kończąc na sprawdzeniu w samym kompie taśm połączeniowych i tak dalej…
Taki objaw niestety nie wróży nic dobrego, ponieważ problem może się nasilać i nie wystarczy już ponowne odpalenie kompa.
Możliwe, że sam zasilacz też zaczyna szwankować i podawać za małe napięcia, przy pierwszym rozruchu.
Możliwosci jest niestety mnóstwo na takie objawy.

@cyngiel_1 powiem Ci że raz jeszcze od początku wszystko wyłączyłem co było niepotrzebne przez CCleanera i powiem Ci że teraz widać od razu że Windows 7 uruchamia się szybciej, nie ma “zamrażania” ikon i innych typu “zawiasów”.

Aktualnie mam takie procesy powyłączane przez CCleanera…

Mogę odinstalować jeszcze program do Hi Suite Huawei (póki co wyłączyłem go z Usług Systemu Windows.

Co jeszcze nie co muli to przeglądarka Google Chrome, jest zaktualizowana do najnowszej wersji ale nie uruchamia się zbytnio. Można coś jeszcze wyłączyć co ma związek z Google Chrome?.

Windowsa 7 instalowałem z DVD. Partycji na dysku mam 4 - C, D, E, F. Cały dysk ma pojemność 500 GB, każda partycja jest podzielona na równe części 116 GB.

Także że wszystko może iść w dobrą stronę dzięki wyłączeniu niepotrzebnych procesów podczas uruchamiania systemu.

Jeśli wszystko już masz dobrze to możliwe, że pomogło wyłączenie czegoś w autostarcie.
Nie wiem dlaczego nie sprawdzisz sobie stanu dysku twardego i pamięci - zawsze warto to zrobić.
Jeśli przeglądarka powoli ci startuje, to możesz ją przeinstalować tylko musisz zrobić sobie kopię profilu, żebyś nie utracił swoich ustawień.
W ustawieniach już nic nie wyłączaj.

@cyngiel_1 po południu sprawdzę dysk programem CristalDiskInfo i dam znać jak wyszedł test.

A w CCleaner można wyłączyć z zakładki Zaplanowane Zadania opcje związane z Google?.

Możesz, ale najpierw trzeba wyłączyć w usługach trzy z nich a mianowicie:
google chrome elevation service, oraz dwie -usługa google update.
Wpisujesz w wyszukiwarce START usługi i powinno ci wyskoczyć -usługi-.
W oknie usług szukasz te wymienione i zmieniasz ich ustawienie na tryb uruchomienia na “ręczny”. Możesz najpierw zatrzymać usługę.
Potem wyłączasz z zaplanowanych zadań te opcje w CCleanerze.
Musisz się liczyć z tym, że jak wykonasz te czynności, to będziesz musiał ręcznie z menu Chrome aktualizować przeglądarkę, czyli wejść w jego menu i stamtąd wybrać— pomoc --google chrome informacje.
Jeśli będzie dostępna nowsza wersja to ci się zaktualizuje.
Jeśli nie wyłączysz tych usług to google przy następnej automatycznej aktualizacji włączy ci te zadania z powrotem automatycznie.
Ale może daj sobie z tym spokój, teraz po prostu przeglądarka aktualizuje ci się automatycznie sama.
Fakt, że cały czas jest ten proces w systemie, to już od ciebie zależy czy zdecydujesz się na ręczną aktualizację i wyłączenie tych usług i związanych z nimi procesem…

@cyngiel_1 uruchomiłem program Crystal Dysk Info i pokazało mi się takie info jak…

Stan jest Dobry, a jak faktycznie jest?.

Co więcej dzisiaj jak włączałem komputer to ponownie musiałem go dwa razu uruchamiać, po pierwszym razie całkiem “zamarzł” pojawił się tylko kursor myszy i czarny pulpit, a za drugim razem prawie się uruchomił prawie dlatego że pojawiło się okienko do wyboru Użytkownika co wcześniej nie miałem takiej opcji do wyboru.

Nie wiem czy czegoś jeszcze przypadkiem nie wyłączyłem w CCleaner’ze i stąd takie uruchomienie.

Póki co nic więcej odnośnie Google Chrome nie wyłączałem w CClenar’ze, zostało tak jak jest wszystko.

Jeśli nadal są kłopoty, to ja już ci raczej nie pomogę.
Musi ktoś inny próbować cię nakierować na to, co możesz jeszcze sprawdzić.
Pozostaje jeszcze sprawdzić pamięć - z dyskiem niby jest wszystko dobrze, nie wiem tylko dlaczego nie pojawiły ci się wpisy o prędkości i buforze…
Tak jak pisałem, coś się najwyraźniej dzieje i będzie coraz gorzej, jeśli nie dojdziesz co jest przyczyną.
Możliwe, że w samym kompie zaczynają szwankować po prostu wtyczki i tym podobne, a więc coś sprzętowego się dzieje a nie systemowego.
Nic już nie wyłączaj w ustawieniach, bo możesz sobie tylko pogorszyć sprawę.
Ty w ogóle wyłączasz kompa, czy tylko go usypiasz czy też hibernujesz?
Bo to okienko wyboru użytkownika to jakby wybudzenie kompa a nie uruchomienie.
Sprawdź jakie masz ustawienia przycisków w opcjach zasilania.

@cyngiel_1 rozumiem, dużo pomogłeś i podpowiedziałeś co i jak.

Dziś powiem że dale jest tak jak było że trzeba dwukrotnie włączać komputer żeby można było coś podziałać, wydaje mi się że może tu mieszać Kaspersky coś. Tak mi się coś widzi.

Ja wyłączam całkowicie komputer, nie włączam go w hibernacje. Cały jest zawsze wyłączony, a okienko jak piszesz wyglądało jak po włączeniu hibernacji.

Sprawdź sobie jeszcze pamięć - nic nie zaszkodzi.
Kasperski na pewno wpływa na rozruch, ponieważ ładuje wstępnie komponenty przy rozruchu (w ustawieniach jest z tego co pamiętam opcja, czy ma ładować jedynie najpotrzebniejsze komponenty, czy wszystkie przy rozruchu systemu).
Najpewniej będzie się przekonać, po prostu go odinstalowując.
Jednak, czy aż w taki sposób zakłócałby rozruch systemu…to dość problematyczne.
Jeśli masz legalny system Windows, to lepszym rozwiązaniem jest po prostu zainstalować Microsoft Security Essentials, ja go mam i nie sprawia żadnych kłopotów, działa w tle i nie obciąża systemu.
Wielu twierdzi, że jest kiepski, ja jednak mam go już 9 lat i sobie chwalę.
Poza tym wyłącz sobie aktualizacje, bo już nie są wspierane a nie potrzebnie ta usługa jest włączona w systemie, najlepiej w usługach (windows update) wyłącz usługę i przestaw na tryb uruchomienia wyłączony.
Sprawdź sobie jeszcze, czy system wstaje od razu przy uruchamianiu go w trybie awaryjnym - to da ci pogląd na sytuację, czy nie bruździ coś w samym systemie.
Wykonaj poniższe kroki, aby uruchomić system Windows 7 w trybie awaryjnym, gdy komputer jest wyłączony.

  1. Uruchom ponownie komputer i natychmiast zacznij naciskać klawisz F8.
  2. W menu Zaawansowane opcje rozruchu systemu Windows za pomocą klawiszy strzałek wybierz opcję Tryb awaryjny i naciśnij ENTER.

Jak wiadomo przyczyn może być wiele, sporo już zostało napisane, ale wszystkiego jeszcze nie zrobiłeś. Tak więc zrób jeszcze tych kilka rzeczy i będziesz wiedział, czy to pomoże.
Czyli zaraz po włączeniu rozruch w trybie awaryjnym (F8) i sprawdzenie, czy dobrze działa.
Stwórz też nowego użytkownika i na nim sprawdź, czy dobrze działa.
Do tego wywaliłbym kasperskiego i jeszcze bym sprawdził zasilacz (może mieć problem z podawaniem odpowiednich napięć zaraz po włączeniu).

@cyngiel_1 Uruchomiłem Windows 7 w Trybie Awaryjnym i powiem że wszystko funkcjonuje prawidłowo, system startuje bez problemu, ładuje się szybko bez jakiś zakłóceń.

Na ten przykład przed uruchomieniem jeszcze Trybu Awaryjnego włączyłem normalnie sprzęt i wystartował oraz załadował się bez problemu, z tym że wczoraj jeszcze wyłączyłem w Kaspersky opcję “Podczas Uruchamiania Komputera Udostępnij Zasoby Systemowi Operacyjnemu” oraz “Odrocz Zadania Skanowania Komputera w Przypadku Dużego Obciążenia Procesora i Dysków” w zakładce Wydajność.

Dwa odinstalowałem PDF24, coś mi się on też nie widział, wprawdzie potrzebny jest mi takowy program do tworzenia PDF’u z Worda bądź skanu.

Teraz wyłączyłem Aktualizacje… co chwilę pokazywała mi się chmurka że jest dostępna aktualizacja i zawsze jak akceptowałem to miałem że są dostępne 2 aktualizację i nigdy nie mógł system skończyć z tym że je zainstalował tylko że są dostępne.

@Radek68 a czy jak wrzucę Avire program antywirusowy to będzie lepiej jak z Kasperskym?.

Moim zdaniem, na Windows 7 zainstaluj Microsoft Security Essentials.

Pomimo braku wsparcia dla siódemki Microsoft będzie nadal publikował aktualizacje sygnatur (w tym silnik) w celu obsługi systemów, w których obecnie działa program Microsoft Security Essentials, do 2023 r.

Tak jak kolega radzi i również ja, najwygodniejszy jest MSE, nie muli w systemie i nie zawraca “du…y”.

https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=5201

Pierwszy link do wersji 64 bitowego systemu, drugi do wersji 32 bitowego systemu.
Mając włączoną usługę windows update, z marszu system po uruchomieniu mielił w poszukiwaniu aktualizacji i obciążał procka przynajmniej w 50 procentach, zwłaszcza jak miałeś jakieś “wiszące aktualizacje w kółko się instalujące bez powodzenia”.
Tak więc teraz kiedy wyłączyłeś windows update jedno już jest “z głowy” co mogło źle wpływać zaraz po uruchomieniu systemu.
Sprawdzaj i daj znać, czy problem powrócił.

@Radek68 @cyngiel_1 Jak ma instalować kompletnie nieskuteczny program antywirusowy (Windows Defender ujdzie, ale nie MSE), to lepiej nie instalować żadnego. Zamiast tego jakiś bloker skryptów do przeglądarki, np. ScriptBlock do Google Chrome.

No nie wiem…

MSE dla Windows 7 nie otrzymuje już aktualizacji silnika, tylko definicje. MsMpEng dostaje aktualizacje tylko w 10 (zawsze) i 8.1 (czasem)