Problem z wyciągnięciem wentylatora z radiatora

Mam mały problem ponieważ widać jak dużo kurzu jest na tym radiatorze i na tym metalowym ale mam problem z wyciągnięciem wentylatora , jest na zatrzaski … Wyczytałem abym delikatnie to zdjąć ponieważ łatwo złamać te zatrzaski ale ja tak mocno go podważałem i się nie wyciągnął … a boję się mocniej jeszcze bo nie wiem czy te zatrzaski pójdą a później połamie te zatrzaski i później problem będzie. Chciałbym abym jakiś specjalista od tego wytłumaczył mi w jaki sposób ten wentylator z radiatora zdjąć lub podesłał jakiś filmik , z góry dziękuję za pomoc.

Jaki radiator ? Model ?
Może być foto.

595785ccf4496178bb91395124e022a64cc1f613_1_374x500

Sam wentylator nie jest na zatrzaski a na cztery śrubki, które masz w otworach. Kiedyś wentylatory AMD były na zatrzaski, ale były łatwe do rozpoznania, bo wymagały pewnego rodzaju podkładki. Intelowskie wentylatory maja zdaje się jeszcze zatrzaski.

To nie są śrubki… sprawdzałem i to jakieś płaskie czarne w środku a nie śrubki

jeśli to ten sam, to tam miałeś porady jak zdjąć

Które nie były poradne , jak pisałem wyżej podważałem to i nic nie ruszyło a jak mocniej to przecież to rozwale bo je łatwo złamać…Musiałem wtedy patyczkami do uszy czyścić spód wentylatora bo inaczej się nie dało a tam głębiej zbiera się kurz i coraz więcej tego…

No przecież widać że jest ramka z zatrzaskami. Bierzesz duży płaski śrubokręt i z coraz większą siłą odginasz tym śrubokrętem z wyczuciem te małe zatrzaski. One są dość solidne, ale trzeba to robić z wyczuciem.
A jak się boisz to zostaje pędzel 20 z miękkim włosiem i sprężone powietrze.

Nie wiem czy nie lepiej byłoby wyjąć cały radiator - od razu wymienisz pastę, a z wentylatorem pomęczysz się na stole i na przyszłość będziesz wiedział jak się za to zabrać. Przyznam, że dawno nie widziałem wentylatora AMD na zatrzaski. Nawet na Phenom II x2 miałem śrubki. Identycznie na obecnym FX 8320 - wymieniony na Grandisa, ale dalej leży w szufladzie.

AMD FX 6350 miał fabryczny wentylator na zatrzaski - przynajmniej mój. Sposób opisany przez @Irydium i @Semtex jest na pewno dobry. Wentylator ładnie wychodzi z ramki.

@LORDEK ma rację - dużo wygodniej i koniec końców bezpieczniej będzie wyjąć cały radiator z wentylatorem. Ta technika mocowania radiatora jest że tak powiem prawie bezobsługowa - zahaczasz metalowe zaczepy o wypusty w ramce na płycie głównej i ustalasz położenie dźwignią przesuwając ją ze skrajnego prawego położenia do skrajnego położenia na lewo.

Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność - żeby pretensji potem nie było.

Przy tym konkretnym chłodzeniu bez młota… ( no prawie)

@anon2166525

Chrystusie Niebieski … właśnie tego partackiego filmu nie polecam :smiley:

Ustalmy jedno: autor tematu oczekuje/wyobraża sobie, że ktoś zapoda mu poradę JAK ODKRĘCIĆ 4 ŚRUBKI coby ściągnąć wentylator z żeberek chłodzenia bez wymontowania takiego z płyty głównej. :joy:
No niestety przy tym boxowym coolerku nie da rady.
@TheSlimShady - biorąć pod uwagę dwa Twoje tematy o TYM SAMYM:

  • czerwiec tuż tuż - i co dalej z tym komputerem ( idzie w odstawkę)?
  • kup za grosze, czyste/ niużywane chłodzenie procesora pod swoje mobo. Ceny już od 5 złotych, np:
    https://www.olx.pl/elektronika/komputery/q-chłodzenie-amd/
  • zignoruj brata i weź sprawy w swoje ręce: sam wymontuj cooler i go wyczyść ( jak na filmiku)

@marcin82 - Oczekujesz finezji w doprowadzaniu do użyteczności sprzętu za 5 zł?
Liczy sie w TYM przpadku skueczność i praktyczność! Azjaci nie bez przypadku za chwilę zaczną żądzić gospodarczo światem…

Finezji? To nie bransoleta wysadzana brylantami - jubilerska robota. Nawet sprzęt za 5 złotych należy moim zdaniem obsługiwać tak, żeby go nie uszkodzić. W tym przypadku autor filmu po killku takich demontażach poluzuje ramkę i wszystko będzie “latać” i dodatkowo hałasować. Filmik pokazuje jak tego nie robić.

Łatwiej i bezpieczniej jest wyjąć wentylator przez podważenie zatrzasków niż demontować całą ramkę.

Po 1. Nie bój się , komputer już wybrałem muszę dozbierać jeszcze 100 zł i zamawiam.
Po 2. Nigdy nie rozbierałem całego komputera , na nim się uczę co do czego aby w przyszłości wiedzieć już jak już rozebrać bezpiecznie komputer aby nic nie zepsuć… Dlatego założyłem kolejny temat bo może kiedyś będę miał takie chłodzenie ? ( czy już takich nie produkują ? )
Po 3 . Nigdzie nie napisałem że chcę to odkręcić śrubkami , od początku pisałem sam że ma zatrzaski więc nie wiem skąd wziąłeś te śrubki z tego tematu xd

Ty tak dla zasady, czy lubisz aby Twoje było na wierzchu?
Skośnooki zrobił to nad wyraz skutecznie z diamentem za 5 zł ( nie chce mi się przeliczać na juany/Đồng).

Tak, ale tylko wtedy, kiedy jestem pewny tego co mówię.

To może tak konkretnie/merytorycznie zapodasz zagubionemu w świecie hardware @TheSlimShady poradę:
Jak ściągnąć wentylator z mojego radiatora bez wyjmowamia go płyty głównej a tym samym obudowy?

Tutaj panowie opisali:
Nie da rady wyciągnąć chłodzenia od procesora .