Problem z wypaleniem płyty Linux 2010 Mandrive

Witam, 2 dni temu ściągnąłem sobie linuxa Mandrive 2010 ze strony Mandriva.org.pl niestety nie było to takie proste jak myślałem ponieważ mam wielki problem z wypaloną płytą, mianowicie wypaliłem obraz płyty linuxa (ponad 3gb) na płytę dvd… Uruchomiłem ponownie kompa od razu przeszedłem do biosa sprawdzić czy ustawienia rozruchu systemu są w porządku, po kolei miałem 1. Cd-Rom 2. dysk twardy etc… Czyli tak jak ma być ale po zapisaniu ustawień i ponownemu uruchomieniu komputera płyta się nie włączyła :frowning: Odkryłem po paru godzinach szukania w internecie i po programach, że płyta nie jest bootowalna? Odkryłem to w programie Ultraiso… Pomóżcie jak wypalić ten obraz płyty tak, aby można było z niego zainstalować linuxa :frowning: Gdy otwieram zawartość płyty w programie ultra iso widać coś takiego: (zwróćcie uwagę na napis “nie bootowalna”)

http://img854.imageshack.us/img854/9494/beztytuuegs.png

Po prawej stronie widać zawartość pliku obrazu.

Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Czy użyłeś opcji: “Nagraj obraz płyty”? Spróbuj z płytami DVD-RW jeśli posiadasz. Pobranego obrazu nie wypakowujesz, nic z nim nie robisz.

Do wypalenia obrazu użyłem programu img burn oraz opcji “write image file to disc”, którą posiada ten program. Niestety nie posiadam innych płyt niż DVD-R :confused:

Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że głównie tu chodzi o to, że płyta nie jest bootowalna. Czyli nie da się jej uruchomić przy starcie komputera…

Podaj dokładnego linka do tego obrazu, sprawdzimy jak się u nas sprawuje.

To jest link do obrazu: http://mandriva.org.pl/pierwsze-kroki/4 … drivy.html Pobrałem Mandriva Linux Free 2010 Spring wersję 32-bit czyli dolny prawy obrazek :).

Nie wiem czy to tylko u mnie ale nie mogę pobrać pliku torrent. Wrzuć Swojego na jakiś serwer i daj tu linka.

Nie da się chyba torrent bo u mnie też nie działa :confused: kliknij na ikonę płyty wtedy ściągnie się normalnie

Wszystkie płyty to linki do plików torrent i żaden nie działa.

Znalazłem torrenta tutaj masz to ten sam co ja mam: https://rapidshare.com/files/460947535/ … 1_.torrent

  1. link popsuty.

  2. To jest do tego samego ISO czy tylko tak uważasz?

Sznurki do torrentów z polskich zasobów nie działają. Jeśli mówimy o obrazie 3,8 GB, to może być tylko ten obraz:

http://www.mandriva.com/en/downloads/free/ .

Naprawiony link : https://rapidshare.com/files/460947535/ … 1_.torrent Źle się wrzuciło :slight_smile: I jestem pewien że to ten sam plik :slight_smile:

Dodane 06.05.2011 (Pt) 19:03

Marcin chyba masz rację to właśnie to do czego przed chwilą dodałem linka :smiley: Ściągałem z paru źródeł i najprawdopodobniej sam się już zgubiłem :slight_smile: Ale z tego co widzę to jest to :smiley:

Podaj dokładnie, który pobrałeś - torrenta dałeś do i586 w wcześniej napisałeś, że “dolny prawy obrazek” a to wtedy jest x86_64 , więc nie wiem, który mam pobierać.

Pobierz stąd (torrentem): https://rapidshare.com/#!download|898tg … ent|39|R~0

Dodane 06.05.2011 (Pt) 19:52

Jak będziecie coś wiedzieli to proszę was o powiadomienie :slight_smile:

Test wykonany, płyta pięknie startuje beż żadnych specjalnych czynności z mojej strony. Zainstalowałem specjalnie Ultraiso i pokazuje identycznie jak u Ciebie (nie botowalna)

Sprawdzałeś sumy kontrolne ściągniętego obrazu (potrzebne pliki ściągane są razem z obrazem - pliki md5 i sha1)

Włóż płytę do napędu, zrestartuj komputer, chwile później naciśnij F12, wybierz napęd z którego ma stertować. Chwilę później zostaniesz poproszony o naciśnięcie jakiegokolwiek klawisza - dopiero po tym następuje start z płyty.

Czyli tu nie chodzi o bootowalność? Zaraz to sprawdzę :slight_smile:

Dodane 07.05.2011 (So) 9:41

Gdy przy włączaniu kompa naciskam f12 nic się nie dzieje :confused: Ale chyba wiem o co ci chodzi, u mnie ta opcja jest pod f8 o ile pamiętam, w której wyskakuje okno do wybrania z czego ma startować i jest tam do wyboru (zazwyczaj) dyski twarde i cd rom ale w moim przypadku są same dyski twarde :confused: Próbowałem tego sposobu i już zmarnowałem 3 płyty na tego mandriva :((

Sprawdź jeszcze raz kolejność bootowania w BIOS. Ustaw w ten sposób, że dysk twardy przełącz na tryb “Disable” - pozostaw na pierwszym miejscu tylko napęd CD-ROM.

Zrobiłem tak jak mówisz i po ponownemu zrestartowaniu komputera (już po ustawieniu w biosie) wyświetla mi się na czarnym obrazie “Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device, press a key to kontinue” mimo to, że płyta jest w napędzie nie wiem czemu tak mam :((((

Czy sprawdziłeś sumy kontrolne pobranego obrazu?

A jak to się sprawdza? (głupie pytanie ) :slight_smile: