Problem z zainstalowaniem Windowsa XP

(Jakim2400) #1

Witam,

Problem jest następujący: Rozkręciłem jednostkę i wyczyściłem w środku z kurzu. Odłączyłem wszystkie kable i podłączyłem. Do podłączenia wszystkich jestem pewien co do podłączenia. Jednak kabel żółty łączący dysk z płytą główną, na płycie głównej są 4 takie same wejścia, 3 nad baterią równolegle leżące i jedno wyżej podpiąłem wyżej (intuicyjnie). Po włączeniu był długi sygnał (sygnał, 2 sekundy przerwy i sygnał-> poprawiłem pamięć ram) i good, działa. Ok, więc wkładam Windowsa XP ( podkreślam oryginalnego), wszystko good, wybieram partycję, formatowanie, idzie wszystko jak należy (bez zarzutu), przychodzi moment, kiedy wszystkie pliki systemu zostają zgrane na dysk -> komputer wyświetla, że ponownie się uruchomi (ok), uruchamia się i powinien wyskoczyć instalator w tle, a on zamiast tego znowu wczytuje płytę.. i znowu sytuacja od początku.. nie wiem co robię źle. Jak wyciągnę cd wyskakuje komenda z prośbą o włożenie cd z systemem. Macie jakieś pomysły?

Podaje 2 screeny:

Pierwszy screen przedstawia sytuację, jak wszystko przejdzie (formatowanie ntfs, kopiowanie plików, i po ponownym uruchomieniu-> staje, wiecha i jest ten obraz.

http://img571.imageshack.us/img571/5237 ... 061347.jpg

Drugi, w momencie kiedy wyciągnę cd po ponownym uruchomieniu.

http://img809.imageshack.us/img809/7207 ... 061348.jpg

Pozdrawiam!

I z góry dziękuję! :wink:

(falcon89) #2

Komunikat informuje o błędzie dysku, bios nie znalazł dysku HDD z którego mógłby uruchomić komputer (dysku nie ma w spisie urządzeń).

(Jakim2400) #3

Czyli źle podłączyłem dysk?

Ale przecież podczas instalacji, wyskakuje normalnie kreator tworzenia nowych partycji i komputer widzi 150 gb miejsca, więc nie wiem ;/

(falcon89) #4

Na drugim screenie na górze po lewej stronie powinien być twój dysk (model), ale jest tam tylko FDD i napęd.

Czy w biosie dysk jest widziany?

(Jakim2400) #5

a jak to sprawdzić?

Dodane 06.05.2013 (Pn) 14:41

Nadmienię, że pc się wiesza… jak wejdę w BIOS przejdę dalej gdzieś to w pewnym momencie się wiesza i stoi.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 14:43

Może źle podłączyłem dysk?

Do dysku był kabel z wejściem (z napisem SATA) i taki żółty, łączący HDD z płytą główną. Nie jestem pewien czy ten żółty dobrze podłączyłem do płyty głównej, bo było tam do wyboru 4 gniazda.

(Leszek2204) #6

a jak zrobiłeś zworki na dysku ,przestaw na ‘‘master’’

(Jakim2400) #7

Nie mam pojęcia co to zwrotki… Leszek2204 mógłbyś mnie pokierować?

(Vardas) #8

Przecież dyski SATA nie mają zworek master/slave…

A co to są zworki?

http://lajfmajster.pl/images/2008/11/zworki.jpg

(SilberPunkt) #9

Podłącz dysk za pomocą żółtego kabla sygnałowego Sata do jednego z trzech gniazd Sata na płycie (najlepiej tego oznaczonego najniższą cyfrą - najprawdopodobniej “0”) a nie tego czwartego - usytuowanego oddzielnie, bo pewnie to czwarte jest przeznaczone do robienia macierzy Raid. Aby się upewnić podaj producenta płyty głównej, jej model i wersję.

Napęd DVD mógłbyś też przestawić za pomocą zworki na Master.

@Leszku

W dyskach Sata zworki służą do czego innego.

@Jakim2400

Podaj też producenta i model dysku.

:roll:

(Jakim2400) #10

a więc zworka jest na 3 miejscu od lewej lub 2 od prawej.

(SilberPunkt) #11

Twojej lewej czy mojej? :lol:

Jak to dysk Sata to zworki nie ruszaj. Podaj jaka to płyta.

:roll:

(Jakim2400) #12

Dysk:

Samsung HD 160JJ (160GB/7200rpm/8M)

Płyta główna: Gigabyte GA-M555-S3

Zworka w DVD-rom’ie jest na 2 miejscy (czyli na środku)

Dodane 06.05.2013 (Pn) 15:57

Na dysku jest instrukcja, która mówi że zworka jest dobrze usytuowana.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:02

dobrze podpiąłem? (patrz: zaznaczone czerwonym trójkątem)

491198271162.jpg

(system) #13

“Drobna” uwaga! Płytę instalacyjną nie wyjmujemy prędzej z napędu, aż po całkowitym zakończeniu instalacji systemu! Ponadto, po pierwszym starcie płyty instalacyjnej, po naciśnięciu dowolnego klawisza, aż do zakończenia instalacji (przy kolejnych restartach) nie naciskamy już w ogóle żadnego klawisza mimo pojawiającego się napisu “Press any key…” Ręce precz od klawiatury!

(Jakim2400) #14

Tak zgadza się tak robiłem, jak piszesz wyżej. Fermata robiłem już 1000x razy… Jeśli nic się nie zrobi, ponownie idzie instalacja od początku.

(system) #15

No właśnie nie! Masz nic nie robić! Jak pukniesz w dowolny klawisz przy restarcie, to wtedy instalacja idzie od początku. Tym bardziej nie wyjmować płyty CD! Dysk natomiast podłączyłeś dobrze, czyli do gniazda SATA nr.1

(Jakim2400) #16

Dziękuję. Nic nie robię i komputer sam botuje CD i automatycznie sam rozpoczyna od początku instalacje XP.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:16

Po podłączeniu pod nowy slot na płycie głównej (ten co zaznaczyłem czerwonym kwadratem) wyrzuca taki błąd:

img00282201305061613.jpg

co z tym zrobić…

(system) #17

Jeśli to “klasyczny” SATA, to nie powinien mieć włożonych w tym momencie żadnych zworek. Po drugie, zakładam, że podłączyłeś mu zasilanie z zasilacza? Kabel sygnałowy (ten żółty) w gruncie rzeczy może być wsadzony do każdego z tych czterech pomarańczowych gniazd. Zatrzymaj start komputera na BIOSie (chyba klawisz Delete?) i otwórz zakładkę Standard CMOS Features. Tam powinieneś w którejś pozycji IDE Channel… ujrzeć symbol fabryczny swojego dysku twardego. Jeśli go tam nie ma, to warto by jeszcze w BIOSie otworzyć pozycję Load Optymized Defaults > Enter > F10 i restart komputera.

(Jakim2400) #18

Model płyty, jak i dysku podałem kilka postów wyżej. Na dysku jest narysowane, że zworka musi być.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:48

Jeden kabel zasilający idzie od sieci elektrycznej do zasilacza, a drugi kabel od monitora do sieci elektrycznej.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:49

a do dysku są 2 kable, jeden oznaczony “SATA” drugi to ten żółty łączący z płytą główną.

(SilberPunkt) #19

Jeszcze jedno pytanie: czy przed odkurzaniem wnętrza komputera wszystko działało poprawnie tzn. komputer się uruchamiał a system startowal?

W tej chwili spróbowałbym przywrócić domyślne ustawenia BIOSu i jeszcze raz postawić system od nowa naciskając “dowolny klawisz” aby uruchomić instalatora Windows.

@Poraj

Zworka na dysku nie ma tu znaczenia - ustala tylko tryb SATA

(system) #20

No dobrze! Resztę opisałem wyżej.