Problem z zainstalowaniem Windowsa XP

Witam,

Problem jest następujący: Rozkręciłem jednostkę i wyczyściłem w środku z kurzu. Odłączyłem wszystkie kable i podłączyłem. Do podłączenia wszystkich jestem pewien co do podłączenia. Jednak kabel żółty łączący dysk z płytą główną, na płycie głównej są 4 takie same wejścia, 3 nad baterią równolegle leżące i jedno wyżej podpiąłem wyżej (intuicyjnie). Po włączeniu był długi sygnał (sygnał, 2 sekundy przerwy i sygnał-> poprawiłem pamięć ram) i good, działa. Ok, więc wkładam Windowsa XP ( podkreślam oryginalnego), wszystko good, wybieram partycję, formatowanie, idzie wszystko jak należy (bez zarzutu), przychodzi moment, kiedy wszystkie pliki systemu zostają zgrane na dysk -> komputer wyświetla, że ponownie się uruchomi (ok), uruchamia się i powinien wyskoczyć instalator w tle, a on zamiast tego znowu wczytuje płytę… i znowu sytuacja od początku… nie wiem co robię źle. Jak wyciągnę cd wyskakuje komenda z prośbą o włożenie cd z systemem. Macie jakieś pomysły?

Podaje 2 screeny:

Pierwszy screen przedstawia sytuację, jak wszystko przejdzie (formatowanie ntfs, kopiowanie plików, i po ponownym uruchomieniu-> staje, wiecha i jest ten obraz.

http://img571.imageshack.us/img571/5237 … 061347.jpg

Drugi, w momencie kiedy wyciągnę cd po ponownym uruchomieniu.

http://img809.imageshack.us/img809/7207 … 061348.jpg

Pozdrawiam!

I z góry dziękuję! :wink:

Komunikat informuje o błędzie dysku, bios nie znalazł dysku HDD z którego mógłby uruchomić komputer (dysku nie ma w spisie urządzeń).

Czyli źle podłączyłem dysk?

Ale przecież podczas instalacji, wyskakuje normalnie kreator tworzenia nowych partycji i komputer widzi 150 gb miejsca, więc nie wiem ;/

Na drugim screenie na górze po lewej stronie powinien być twój dysk (model), ale jest tam tylko FDD i napęd.

Czy w biosie dysk jest widziany?

a jak to sprawdzić?

Dodane 06.05.2013 (Pn) 14:41

Nadmienię, że pc się wiesza… jak wejdę w BIOS przejdę dalej gdzieś to w pewnym momencie się wiesza i stoi.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 14:43

Może źle podłączyłem dysk?

Do dysku był kabel z wejściem (z napisem SATA) i taki żółty, łączący HDD z płytą główną. Nie jestem pewien czy ten żółty dobrze podłączyłem do płyty głównej, bo było tam do wyboru 4 gniazda.

a jak zrobiłeś zworki na dysku ,przestaw na ‘‘master’’

Nie mam pojęcia co to zwrotki… Leszek2204 mógłbyś mnie pokierować?

Przecież dyski SATA nie mają zworek master/slave…

A co to są zworki?

http://lajfmajster.pl/images/2008/11/zworki.jpg

Podłącz dysk za pomocą żółtego kabla sygnałowego Sata do jednego z trzech gniazd Sata na płycie (najlepiej tego oznaczonego najniższą cyfrą - najprawdopodobniej “0”) a nie tego czwartego - usytuowanego oddzielnie, bo pewnie to czwarte jest przeznaczone do robienia macierzy Raid. Aby się upewnić podaj producenta płyty głównej, jej model i wersję.

Napęd DVD mógłbyś też przestawić za pomocą zworki na Master.

@Leszku

W dyskach Sata zworki służą do czego innego.

@Jakim2400

Podaj też producenta i model dysku.

:roll:

a więc zworka jest na 3 miejscu od lewej lub 2 od prawej.

Twojej lewej czy mojej? :lol:

Jak to dysk Sata to zworki nie ruszaj. Podaj jaka to płyta.

:roll:

Dysk:

Samsung HD 160JJ (160GB/7200rpm/8M)

Płyta główna: Gigabyte GA-M555-S3

Zworka w DVD-rom’ie jest na 2 miejscy (czyli na środku)

Dodane 06.05.2013 (Pn) 15:57

Na dysku jest instrukcja, która mówi że zworka jest dobrze usytuowana.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:02

dobrze podpiąłem? (patrz: zaznaczone czerwonym trójkątem)

491198271162.jpg

“Drobna” uwaga! Płytę instalacyjną nie wyjmujemy prędzej z napędu, aż po całkowitym zakończeniu instalacji systemu! Ponadto, po pierwszym starcie płyty instalacyjnej, po naciśnięciu dowolnego klawisza, aż do zakończenia instalacji (przy kolejnych restartach) nie naciskamy już w ogóle żadnego klawisza mimo pojawiającego się napisu “Press any key…” Ręce precz od klawiatury!

Tak zgadza się tak robiłem, jak piszesz wyżej. Fermata robiłem już 1000x razy… Jeśli nic się nie zrobi, ponownie idzie instalacja od początku.

No właśnie nie! Masz nic nie robić! Jak pukniesz w dowolny klawisz przy restarcie, to wtedy instalacja idzie od początku. Tym bardziej nie wyjmować płyty CD! Dysk natomiast podłączyłeś dobrze, czyli do gniazda SATA nr.1

Dziękuję. Nic nie robię i komputer sam botuje CD i automatycznie sam rozpoczyna od początku instalacje XP.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:16

Po podłączeniu pod nowy slot na płycie głównej (ten co zaznaczyłem czerwonym kwadratem) wyrzuca taki błąd:

img00282201305061613.jpg

co z tym zrobić…

Jeśli to “klasyczny” SATA, to nie powinien mieć włożonych w tym momencie żadnych zworek. Po drugie, zakładam, że podłączyłeś mu zasilanie z zasilacza? Kabel sygnałowy (ten żółty) w gruncie rzeczy może być wsadzony do każdego z tych czterech pomarańczowych gniazd. Zatrzymaj start komputera na BIOSie (chyba klawisz Delete?) i otwórz zakładkę Standard CMOS Features. Tam powinieneś w którejś pozycji IDE Channel… ujrzeć symbol fabryczny swojego dysku twardego. Jeśli go tam nie ma, to warto by jeszcze w BIOSie otworzyć pozycję Load Optymized Defaults > Enter > F10 i restart komputera.

Model płyty, jak i dysku podałem kilka postów wyżej. Na dysku jest narysowane, że zworka musi być.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:48

Jeden kabel zasilający idzie od sieci elektrycznej do zasilacza, a drugi kabel od monitora do sieci elektrycznej.

Dodane 06.05.2013 (Pn) 16:49

a do dysku są 2 kable, jeden oznaczony “SATA” drugi to ten żółty łączący z płytą główną.

Jeszcze jedno pytanie: czy przed odkurzaniem wnętrza komputera wszystko działało poprawnie tzn. komputer się uruchamiał a system startowal?

W tej chwili spróbowałbym przywrócić domyślne ustawenia BIOSu i jeszcze raz postawić system od nowa naciskając “dowolny klawisz” aby uruchomić instalatora Windows.

@Poraj

Zworka na dysku nie ma tu znaczenia - ustala tylko tryb SATA

No dobrze! Resztę opisałem wyżej.