Problem ze zdjęciem radiatora

Chciałam nałożyć pastę na procesor ale, choć to pewnie wstyd, nie umiem zdjąć radiatora…

Ostatnio komp był w serwisie i choć prosiłam o wymianę pasty to tego nie zrobiono ale skasowano odpowiednio. Drugi raz tam go nie zaniosę.

Robiłam to ostatnio na procesorze Intela, u koleżanki i bez problemu, u siebie nie wiem jak to zrobić. Pasta była nakładana ostatnio ze trzy lata temu, temp chwilę po starcie wynosi ponad 50stC.

Bardzo proszę o jakiś link do str, może jest to gdzieś obrazkowo pokazane, chyba nawet mam go na kompie, ale teraz piszę z laptopa i zależy mi na czasie.

Płyta główna: 

			Typ procesora AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+ 

			Nazwa płyty głównej MSI KT4AV (MS-6712) (6 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio) 

			Mikroukład płyty głównej VIA VT8377A Apollo KT400A

Masz socket A…

Musisz podciągnąć te nóżki aby zeszły z socketu…

Nie wiem jak to wytłumaczyć… :stuck_out_tongue:

Tu są linki do filmów

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

Przy K7 uważaj na rdzeń

Radiator wygląda jakby podzielony na pół, przez środek idzie metalowa klamra, jedna strona przylega do zasilacza, dostęp praktycznie jest tylko z jednej strony, tu gdzie zaczep.Wymontowałam cooler, odpięłam taśmy i przecież tego teraz nie złożę w takim stanie jak jest. Mogę jedynie przeczyścić radiator ale co z pastą?

Producent AMD 

			Wersja AMD Athlon(tm) XP 2000+ 

			Częstotliwość zegara zewnętrznego 133 MHz 

			Maksymalna częstotliwość taktowania 3000 MHz 

			Bieżąca częstotliwość taktowania 1667 MHz 

			Wartość napięcia 3.3 V, 2.9 V 

			Stan Włączone 

			Typ gniazda do rozbudowy Socket A 

			Oznaczenie gniazda Socket-A

Pastę usuń spirytusem etylowym…

I nałóż nową AS5 (Arctic Silver 5)

Płyny do czyszczenia starej pasty+pastę mam, ale nie mogę tego czorta zdjąć… :stuck_out_tongue:

Wykręć płytę, weź płaski śrubokręt i odegnij tą klamrę, z jednej strony powinna być możliwość włożenia śrubokręta, lekko naciskasz, odsuwasz i nie ma radiatora (uważaj żeby nie zaorać płyty), wszystko jest pokazane w tych filmikach i artykule na egieldzie.

O Boże…to aż płytę mam odkręcać? A nie lepiej już zdjąć zasilacz? Mam płytkę instruktażową “Montaż komputera PC” z yeapPC, kupioną kiedyś na Allegro, oglądałam parę razy, ale tam akurat jest procek na Intelu, polecane filmiki obejrzę, może tam coś znajdę. Na razie skręciłam dziada, oczyściłam tylko budę w środku i radiator. Najwyższy czas w ogóle już się go pozbyć, bo i tak jest za słaby jak na moje potrzeby.

Wygodniej, raz u siebie w obudowie ściągałem radiator i śrubokrętem zatrzymałem się na płycie, na szczęście w miarę delikatnie.

Hehe ja miałem tak samo jak Tobi. bez wyjmowania płyty wymiana pasty jest możliwa ale absolutnie jest to w Twoim przypadku niewskazane. Wkładasz ostrożenie śrubokręt w klamrę przebiegającą przez radiator delikatnie naciskasz tak by klamra poszła w na dół w kierunku płyty a następnie ostrożnie odginasz klamrę śrubokrętem na bok. I skończone. Myślę że wytłumaczyłem prosto i zrozumiale.

He he lepiej sam nie ruszaj.

W PC Formacie zapewniali że te plastiki od wiatraka są mocne. To chciałem wyjąć wiatrak i owszem wyjąłem, że złamałem jeden zaczep i nóżkę. :?

A radiatora się nie dało zdjąć socket754.

Prasa kłamie :E jak robisz ostrożnie to nie połamiesz. Plastik w kompie nie ma najlepszych warunków, temperatura robi swoje.

Pasta skleiła radiator z procem, rozgrzej proca np 3Dmarkiem/SP2004 i wtedy ściągaj. Z procami K7 i jądrem 1x1 cm raczej się nie przylepi.

Tobi , to gwarancję straciłem rozumiem? Jak tak się stało a miałem jeszcze na.

Nie no skąd…

Niby czemu :?:

Temu że wyczyściłeś proca :?:

Zależy od warunków gwar, np u mnie gwarancją nie są objęte wentylatory, jak połamie czy sam padnie to mogę wymieniać na inny, bez utraty gwar.

A czemu uważasz, że jestem jakiś “szczególny przypadek” :!:

Dużo robię w kompie sama, (montaż CD-ROM, RAM, zasilacz, itp. drobne sprawy, ostatnio konfigurowałam sieć bezprzewodową i bez problemu) interesuję się tym może ponad przeciętność, nie czytam głupot i nie oglądam teledysków, jak już coś to sprawy systemowe mnie interesują no i ostatnio sprzętowe same się pchają.

Na pewno nie będę latać z byle czym po serwisach bo ostatnio poszłam w sprawie zakupionego u nich zasilacza i tak mi rozwalili system, że 2 dni dostosowywałam go do swoich potrzeb. Przy okazji prosiłam o wymianę pasty i rzekomo to zrobiono, za co odpowiednio skasowano, a tu niezła niespodzianka bo nikt nie dotykał radiatora, co widać po brudzie.

Trzeba było mi od razu powiedzieć, że tę klamrę trzeba nacisnąć, tylko pytanie w którą stronę, bo z jednej jest zaczep, a z drugiej chyba go nie ma, nie widać za dobrze, jest blisko obudowy i zasilacz utrudnia dojście.

To był i jest boxowy. A w AMD gwarancji jest napisane że trzeba stosować chłodzenie dołączone do zestawu.

Ale jak Ty też masz Box, to pewnie się mylę i również mogę.

Bo na OEM to trzeba oddzielny wiatrak kupić.

Draak pisał do płyty później odciągnąć z jednej strony będzie odczepione to z drugiej samo zejdzie, intuicyjnie będziesz wiedzieć jak. Wyjmij płytę, bo tak to ciężko coś robić.

Mam boxa.

Nie można używać proca bez chłodzenia, można używać innych, jak by coś się sfajczyło to boxowe chłodzenia można kupić np na allegro lub w jakimś serwisie, oddajesz wtedy ładne boxowe chłodzenie i nie powinni się przyczepić.

Wiem że nie można używać bez chłodzenia, bo chwila i po procku.

Czyli i tak muszę się zapatrzeć w nowe jakby co. Bo inaczej nie uznają gwarancji.

A to pech :?

K8 ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.

To zależy od tego czy serwisant jest człowiekiem czy prętem.

Jagodka obok zaczepów można zrobić zabezpieczenie np taśma papierowa (do malowania) w kilku warstwach i nawet jak uderzysz śrubokrętem to raczej nie uszkodzisz ścieżek na płycie.