Problemy z siecią LAN w biurze

Każdy port działa niezależnie. Na początek jeden wybierasz sobie jako WAN, a resztę mostkujesz (bridge).

Potem adresacja, pule DHCP, firewall i tyle. Adresację możesz zachować z tp linka, ale jeśli nie masz serwerów i nic się nie rozjeździe po zmianie adresacji, to zaprojektuj to sobie.

Przy okazji podpowiem. MT ma własny serwerek DNS. Wymyśl sobie nazwę domenową drukarki, np. printer1.local i instaluj drukarkę po TCP z wykorzystaniem tej nazwy, potem nie musisz się martwić przy zmianach adresu drukarki. Wszelkie SQLe również polecam tak mapować, szczególnie SQL Server.

1 polubienie

@roobal
Będę chyba jeszcze potrzebował twojej pomocy. Pojawił się problem typu: że nie mogę znaleźć adresu IP, G/W rouetra tak by odpowiednio skonfigurować serwer i sieć WAN. Po wpisaniu cmd—> ipconfig/all wyświetlają mi jedynie adresy Serwery DNS. Sprawdzanie IP zewnętrznego na stronach internetowych nie działa gdyż nie ma połączenia z internetem. Chodzi mi o adres w formacie 255.255.255.25/30 tj jest w instrukcji wideo poniżej.
Podczas konfiguracji na filmikach zauważyłem że podłączają WAN pod jeden z portów Gigabitethernet - POE. Konfiguruję MT sugerując się YT: https://www.youtube.com/watch?v=Q2M1iIjTta8 oraz instrukcjami na stronie https://www.cyberbajt.pl/raport/559/.
I jeszcze jedno pytanie czy na każdym z urządzeń trzeba instalować oprogramowanie MT czy wystarczy na jednym do zarządzania siecią?

Patrzę na tą dyskusję i nie wierzę… nie ma tam u ciebie informatyków tylko na forum się podstaw informatyki uczysz żeby w firmie sieć naprawić? I to trwa 3 tygodnie… Ręce opadają.

1 polubienie

Rozumiem, że kupiłeś już tego Mietka? Przypisz sobie na karcie sieciowej, jeśli nie masz IP APIPA, ręcznie dowolny adres IP, z dowolnej podsieci byle protokół IP był skonfigurowany i działał.

Podepnij się do Mietka, w Winbox zakładka Neighbours i loguj się po MAC adresie. Potem System>Restore to defaults. Po ponownym uruchomieniu nie zatwierdzaj skryptu startowego.

Potem tworzysz bridge z portów 2 - 10 o dowolnej nazwie, np. LAN, przypisujesz sobie adres IP do bridge, tworzysz pule DHCP, serwer DHCP itd. W firewallu koniecznie zablokuj zapytania na DNS, bo Ci z czasem zatkają router, potem reszta reguł firewalla.