Problemy z zainstalowaniem windows 10 na starym dysku?

Witam wszystkich na forum przed chwilką się zarejestrowałam bo spotkała mnie dość niemiła niespodzianka przy instalacji windows 10. Po włożeniu płyty i odczekaniu kilku minut wyświetla się niebieskie tło które informuje mnie najpierw o tym że nie mogę zainstalować systemu ponownie/zaktualizować (nigdy nie był instalowany windows 10 na tym dysku) a po kliknięciu enter wyświetla się to samo tło z informacją że dysk jest niesprawny i nie można zainstalować systemu. Ten sam problem miałam przy instalacji windowsa 8.1 kilka lat temu i pomogło wyzerowanie dysku jednak chce się przed tym uchronić ponieważ jest to strasznie mozolna robota. Laptop bardzo wiekowy bo hp compaq nw9440 kupiłam go w okolicach roku 2005 ale przechodził dzielnie przez viste,7,8.1 to 10 też powinien dać radę. Jedyne co w nim zmieniałam na przestrzeni lat do rozszerzenie ramu do 4GB i to tyle. Moje podejrzenia leżą w dysku ponieważ nigdy nie był wymieniany nabawił się 133 błędnych sektorów i działa na starym interfejsie ATA. Czekam na jakieś rady bo mimo wszystko nadal nie przymierzam się do wymiany sprzętu bo spełnia moje wymagania w dalszym ciągu.

Jeśli dysk jest w rozsypce to będzie problem z instalacją nowych wersji Windows. Jeśli masz aktualnie zainstalowany system na tym laptopie uruchom program Crystal DiskInfo i pokaż zrzut ekranu z głównego okna.

Pomoźe jedynie wymiana Dysku nie polecałbym pracować na dysku z Bad sectorami na dłuższą metę. Tu masz listę używanych Dysków twardych do twojego laptopa
https://goo.gl/UMkq63

Tak, ale jeśli autorka używa faktycznie modelu pod ATA/IDE (co będzie widać także na screenie z podanego programu) to lista możliwych modeli do wyboru zacieśnia się praktycznie po paru mocno archaicznych propozycji o małej pojemności. W czasach gdy używany sprzęt klasy biznesowej można kupić za ok. 500zł z prockiem i5 3gen, korzystanie z takiego truchła to moim zdaniem irracjonalny pomysł.

Jakakolwiek instalacja windows mija się z celem, dysk do wymiany.
Od czasu windows-a XP (choć ten tylko ostrzegał o bad sector-ach) nie pozwoli na uszkodzonym dysku na instalację.
Drugie, nie ma sensu - będziesz się tylko męczyć z tym laptopem nawet po zerowaniu, błędy nadal będą wyskakiwać.

Po prawej dałam też zrzut z hdtune i oba dają czas mocno przekłamany albo pokazują ten czas po zerowaniu bo tak to by się zgadzało. Aktualnie mam windows 8.1

Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad wymianą dysku bo nagminnie klika i gubi nawet zdjęcia a kiedyś jak próbowałam włączyć film przed media playera to klikał na okrągło przez 10 minut i nic nie można było zrobić ale powstrzymuje mnie to że jest teraz mało dysków o takim interfejsie które by zwyczajnie pasowały do mojego laptopa i były nowe a próbowałam przełożyć na SATA i nie wchodzi zwyczajnie a przejściówki nie zmieszczę bo za mała kieszonka jest. Możecie podawać jakieś sprawne modele dysków najlepiej z tych szybszych 7200RPM i do 100GB bo więcej mi zwyczajnie nie potrzeba a mojego 160GB nigdy nie zajęłam nawet do połowy. Nie będę na upartego pchała windows 10 w takim razie

Oba te załączone obrazki nie wskazują, aby ten dysk był “chory”! Dobrze by było gdybyś pokazała jeszcze obrazek z zakładki Error Scan programu HD Tune, ale z odhaczoną kratką Quick Scan, a i obrazek z zakładki Benchmark (po teście) też by się przydał.

Okej skan się robi się od 15 minut chwilę to potrwa ale dysk strasznie klika i słychać okropne klikanie, chrobotanie/skrobanie po talerzu??? Nie wiem może to coś z samą mechaniką dysku

Może tak być! W takiej sytuacji faktycznie trzeba go traktować jako złom, mimo elektroniczno-informatycznej sprawności.

Dokończę 1 i 2 skan wstawię zrzuty ale powinnam zacząć się liczyć z wymianą po 5 latach używania a nie po 15 gdzie chyba bardzo ryzykowałam utratę danych jednak jak już wspominałam wyżej nie wiem nawet jakiego “konkretnego” modelu mam szukać jak teraz górują SATA a ATA chyba tylko używane z tego co patrzyłam na allegro ale mogłam przeoczyć.

Zgadzam się, mam na “talerzu” takiego laptopa akurat.
SMART nie wykazuje błędów a HDD “chrobocze”. I to losowo… Świeżo postawiony system (sic!)
EDIT: Stricte nie ten model i marka laptopa ale objawy takie same…

Sprzet jest tak stary że zastanawiam się jakiej wielkości dysk siedzi w Twoim laptopie 2,5 cala czy 3,5 cala?? Tutaj masz linki do dysków 2,5 calowych opartych na ATA https://goo.gl/q6u6XZ, Czy nie lepiej zmienić latopa??:face_with_raised_eyebrow:

W laptopie jest dysk 2,5 cala a laptopa nie mam potrzeby zmienia ponieważ do przeglądania internetu i pogrania w jakąś prostą gierkę mi wystarcza. Jak się zepsuje coś takiego co na prawdę będzie wymagało wymiany sprzętu to wtedy jasne nie będzie sensu naprawy ale teraz jak mam tylko dysk zmienić to nie ma problemu jak dla mnie :wink:

Bez tytułu Tutaj 1 skan wszystkie kwadraciki zielone ale dźwięki dysku będą śniły mi się po nocach…

Bez tytułu1 A tutaj proszę 2 skan i przepraszam za odpowiedź pod odpowiedzią

Koledzy najwyraźniej mają kłopoty z czytaniem. to jest dysk SATA i każdy NOWY dysk SATA 2,5" będzie pasował.
Jeśli dysponujesz kwotą ok 400zł to wstawienie SSD 240 - 256GB załatwi sprawę. Kupno używanych dysków raduje kieszeń tylko początkowo. Metody zerowania SMART są na tyle dostępne, iż większość używanych dysków zadziwia wręcz idealnym stanem.

Wyżej wspominałam że próbowałam przełożyć dysk SATA z innego laptopa do mojego i po prostu nie wchodzi.

To jest specyfikacja Twojego dysku:
https://www.hdsentinel.com/storageinfo_details.php?lang=en&model=HITACHI%20HTS723216L9SA60
SSD


HDD Hitachi

Złącza SATA 1 są identyczne jak SATA2 i 3.
Możliwe iż po wyjęciu dysku musisz jeszcze odkręcić przejściówkę z SATA do interfejsu laptopa
pokaż zdjęcie tego dysku po demontażu z laptopa.

Niby pisze coś tam że SATA ale SATA bądź co bądź nie wchodzi do mojego laptopa. Nie wiem jak mam to rozumieć.