Problemy ze sterwonikami i DirectX na Geforce GTS 450. Część gier nie działa

Niedawno wymieniłem kartę graficzną (z MSI Radeon HD 6670 na Asus GeForce GTS 450). Ku mojemu miłemu zaskoczeniu, mimo teoretycznie nie wiele większej wydajności nowej karty gry chodziły płynniej. Przede wszystkim GTA V chodziło w 30-40 fps, w CS GO wydajność wzrosła nie znacznie. Po jakimś czasie zaktualizowałem sterowniki karty do najnowszej wersji, wtedy zaczęły się problemy. Po raz pierwszy zauważyłem je w CS GO. Pojawiały się różne dziwne bugi tekstur i nie tylko, a płynność gry spadła. Najbardziej uciążliwe było to, że wieszała się co jakiś czas zupełnie. Pewnego dnia chciałem pograć w GTA V, ale gra wysypywała się na singlu po chwili. Na szczęście ważniejszy dla mnie Online działał dalej sprawnie. Jednak, jako iż jestem typowym “napalonym graczem CS GO”, spadki fps i freezy zaczęły mi bardzo przeszkadzać, więc wróciłem do starych sterowników dostarczonych przez producenta na płycie. Wydajność w CS GO wróciła, ale GTA dalej się freezowało na single. Online przez jakiś czas działał, ale niedługo później również się wywalał. Będąc pewnym, że nowe sterowniki wcześniej nie działały przez jakiś nieznany mi błąd przy instalacji, postanowiłem jeszcze raz je wypróbować. W CS GO znów było tak jak wcześniej, a GTA V tym razem zaczęło wyświetlać błąd (ERR_GFX_D3D_SWAPCHAIN_ALLOC_2; Nie znaleziono sterowników DirectX 10 ani 11 ani urządzenia, które je obsługuje. zainstaluj najnowszą wersję DirectX lub kartę graficzną obsługującą DirecX 10 lub 11), a moja karta przecież jest zgodna. Postanowiłem znów wrócić do wcześniejszych sterowników i o dziwo gra działała, ale już po kolejnym restarcie komputera znów wyświetlany był ten sam błąd. Reasumując, żeby zagrać w grę musiałem co uruchomienie reinstalować sterowniki (bez nich gra również działała, a nawet lepiej), a ostatnio mimo reinstalacji gra wysypuje się po kilkunastu minutach gry. Próbowałem już wiele, reinstalowałem grę, czyściłem rejestr, instalowałem DirectX 11 z płyty itp. Kończą mi się pomysły. Jak mam to naprawić bez formatu Windowsa?
PS: Nie działało mi też kilka starych gier, pod pretekstem błędu “D3DERR_INVALIDCALL”

Odinstaluj sterownik karty najlepiej z trybu awaryjnego:

Program Ccleaner i usuń śmieci.

Sprawdzisz system i pliki poleceniem: SFC /SCANNOW

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/929833/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system-files

Sprawdź smart dysku.

Zastosuj sterownik w wersji 340,52 i test.

Niestety, po wykonaniu wszystkich tych czynności i restarcie komputera znów pojawia się ten sam błąd.

Wrzucisz dwa screeny z najnowszej Aida 64:
1 zakładka komputer i czujnik
2 zakładka magazyn i smart - ma być cały.

Pobierz DirectX redistribute np z DP i rozpakuj jego zawartość. Następnie odpal setup.exe i po zainstalowaniu sprawdź czy nadal są problemy.

Instalacja DirectX redistribute nie pomogła.

Warto dodać, że w CS GO znów pojawiły się bugi i gra się freezuje. Dodatkowo indeks wydajności systemu Windows spadł do 5,9 z 6,9.

Powoli kończą mi się pomysły, a drugi GTS 450 do SLI dochodzi już nie długo. Zamawiałem go głównie z myślą o GTA V.

Zauważyłem dziś, że nie działa również Need for Speed: Most Wanted również wyświetlając komunikat o braku DX 10

Skopiuj zawartość płyt z tych gier na dysk. Dodaj do folderu z plikami dx , pliki ze ściągniętego i rozpakokawanego dx redistribute - podmień konflikty i zainstaluj z zawartości na dysku. Zgódź się na włączenie/instalację dx play, o ile pojawi się monit. A cs go, jak masz steam, to go przeinstaluj. Sprawdź czy pomoże.

Nie rozumiem za bardzo o co dokładnie chodzi. Scaliłem folder z DirectX skopiowany z płyty z grą z DirectX Redistribute i zainstalowałem. Nic to nie dało, więc coś robię źle. Skopiować zawartość płyt z tych gier czyli? Mam kopiować 65GB z płyt z GTA V na dysk?

Zrób tak. Panel sterowania i tam znajdź zakładkę włącz/wyłącz funkcje systemu. I w tym zaznacz fiszki przy net framework 3.5 będzie wtedy przy tym taki kwadracik. A jak to rozwiniesz, zobaczysz dwie opcje (ich nie zaznaczaj). Jeszcze w funkcjach zaznacz składniki starszego systemu, rozwiń to i zaznacz jeszcze direct play. Zastosuj zmiany i spróbuj czy gra pójdzie z instalacją. O ile piszemy o windows 10. Faktycznie nie ma sensu kopiować instalatora z płyty z grą ważącego 65. Bo napisałem, że kopiujesz zawartość płyty. Ale jeżeli gta 5 na tej płycie z instalacją zajmuje 65 gb, to rozumiem, że instalacja gry jest na bluray.

Mam Windowsa 7 Pro 64bit. Kwadracik był już zaznaczony przy .NET Framework 3.5.1. Nie ma tam opcji “Składniki starszego systemu”, samego Direct play też nie zlokalizowałem.

Uaktualniłeś DX z pakietu redistribute albo z płyty od karty graficznej ? Czy w ogóle zaktualizowałeś sterownik graficzny ? To podstawa po instalacji Windowsów. W zasadzie po aktualizacjach systemu powinieneś mieć net framework przynajmniej 4.6.1

Tak, instalowałem DirectX z płyty nie raz i nie dwa. Sterownik aktualizowałem, ale jak pisałem to nic nie dawało więc zostaje przy sprawnej wersji z płyty. Pobrałem .NET Framework 4.7 z DP i zaczęło robić się zabawnie:

Kiedy pobrałem wersję 4.6.1 instalator podjął naprawę, nic to nie dało.

Zanim net framework 4.7 umożliwi instalację, to potrzebne są dwie rzeczy. DX Redistribute (a właściwie chyba d3d47decompiler.dll) i jakieś kb. Klikasz w ten niebieski napis w monicie o zablokowaniu i on przekierowuje do anglojęzycznego artykułu na ten temat. :slight_smile: Ale że aż taki problem z Windows, to aż nie dowierzam. Pokaż screen z jakieś gry, co chce dx 9c.

Gry wymagające DirectX 9 chodzą bez zarzutu ani żadnego spadku wydajności. (Far Cry 3, Left 4 Dead 2, Outlast, Call of Duty 2 itp.). D3DCompiler_47 zainstalowany, co za tym idzie .NET 4.7 też. W grach na DX11 nic wciąż się nie zmienia.

Dziwne, redistribute czy też DX z płyty uaktualniają DX z pakietem DX 11/10/9 … Jaka gra ci nie działa z tym DX 11 lub co dokładnie się dzieje ? Sprawdzałeś czy twoja maszyna spełnia wymagania gry ?

Jeżeli chodzi o wymagania, to jak najbardziej gra powinna działać i rzeczywiście działała w tych stabilnych 30 fps. Od czasu update’u sterowników wszystko się zepsuło nieodwracalnie, tak jak pisałem w temacie. Uruchamiam grę i wyświetlany jest błąd o braku DirectX 10 lub 11.