Proces system zawiesza system?

Otóż mniej więcej co 10 sec proces system nagle zwiększa swoją aktywność tak do 20% użycia procesora powodując chwilowe zawieszenie systemu. Przez ten czas nie mogę ruszyć myszką, czasami nawet pojawia się czarny ekran po czym wszystko wraca do normy. Czego to może być przyczyna? System przeskanowany esetem, ccleanerem, awdceanerem

A co to za sprzęt?

Wrzucisz tu dwa screeny z najnowszego programu Aida64:

  1. zakładka komputer i czujnik
  2. zakładka magazyn i smart - ma być cały.

A ja się spytam. Bo może jakiś program lub sterownik przyczynia się do takiego zachowania procesów. Co instalowałeś ostatnie przed tym, zanim pojawił się problem ? Odinstaluj to i sprawdź czy problem jest nadal. Myślę, że warto też uwzględnić takie banalne rozwiązanie, gdyż też może mieć wpływ na zachowanie się systemu.

Według mnie wskazuje to na chwilowe zajęcie całej pamięci RAM. Najlepiej zrobisz jak podasz specyfikację komputera.

Sprzęt do Lenovo G50-80 wersja z i3 i dołożoną kostką RAM 4GB (8GB)


Dodam też screena z menedzara zaraz po freeze’u

Jedynie to aktualizacja biosa. Sterów nie aktualizowałem od dawna, nowe programy rzadko instaluje, jedyną prawidłowość jaką zauważyłem że tuż przed aktualizacją windy pojawiał się ten problem, po aktualizacji znikał (wystarczyło uruchomić ponownie). Natomiast od jakiegoś czasu trwa to cały czas i robi się bardzo irytujące.

Owszem RAM dołożyłem, ale to jest ta sama kość co była w oryginale. Po włożeniu przez długi czasu laptop nie sprawiał żadnych problemów

Nic groźnego nie widać? wszystko w normie, jeśli chodzi o temperatury i dysk.

Niech Ci w dziale Bezpieczeństwo profesjonalne sprawdzą wirusy.

A nie pamiętasz po czym zaczął się problem?coś instalowałeś? inne?

Z poziomu komputer sprawdź błędy na partycjach dysku.

Może też tak mieszać jakiś program - przejrzyj autostart i wyłącz zbędne. Przyjrzyj się instalowanym ostatnio.

Jedyna rzecz która przychodzi mi na myśl, to przez pewien czas używałem programów takich jak driver booster czy slim drivers. Teraz jak sobie przypomniałem to po jednym aktualizowaniu sterów które wskazał program, komputer zaczął wariować podobnie, ale przywróciłem stare sterowniki i chodził bez problemu, do czasu…

Jeśli tak to może być to odpowiedź na Twoje problemy. Aktualizacji systemu powinno się dokonać zaraz po jego aktywacji. W zasobach Windows Update dla Windows 10 powinien automatycznie się pobrać również komplet sterowników do Twojego laptopa.

No i mogłeś też załatwić system?

Nie mam pojęcia jak ale chłopaki z działu bezpiecześtwa sprawdzili logi, i po wgraniu fixlisty problem ustąpił : 0

Programy jw potrafią robić bzdety i ściągają przy okazji nie wiadomo co? i mogą być problemy.

Jednak zbyt wczesna radość. Proces system znów daje o sobie znać…Chyba zacznę przeinstalowywać każdy sterownik po kolei ze strony producenta.