Procesor pod Z170

Witam.
Nabyłem przez zakup płytę główną Asus Z170 Pro Gaming. Dorwałem za free na rozruch Pentium G 4560. Ale chcę włożyć jakiś fajny procesor.
I tu pytanie jaki najmocniejszy procek wejdzie w tą płytę przy ewentualnym update BIOSu.
Producent mówi o i7 7700k, a net nawet że po jakimś pomodzeniu płyty wchodzą i9ki.
A co realnie można włożyć?

Realnie możesz włożyć to co pisze producent.

Ok. A jak z wydajnością tych najwyższych modeli 7 generacji? Mówię o procesorach i7 z odblokowanym mnożnikiem.
Najbardziej chodzi mi tu o możliwości OC. Przy jednoczesnym przyzwoitym TDP. Bo podstawowe dane tych CPU znam.

Wydajność i7-7700K oraz Ryzena 3 3100 (najtańszego aktualnie z oferty AMD):

A teraz sprawdź ceny 7700K na OLX.

Już zainwestowałem w platformę Intela. Dlatego pytam o porównanie procesorów Intela.

No to słabo bo będzie ciutke intel słabszy od Ryzena ale procek 2x droższy…

Dodatkowo wpakujesz max 4 rdzeni a w amd w przyszłości bedą wychodzić lepsze procki które bedą kompatybilne ty będziesz musiał kupić znowu kolejny raz płytę główną.
Np kupić jakąś używkę amd procka po latach typu AMD Ryzen 9 5950X z obecnej serii która obecnie kosztuje 4 tysie a za 5-6 lat może nawet kupisz go za mniej więcej 1/4 ceny w okolicach 1.2k od kogoś w dobrym stanie.

Lub jakiś nowy procesor z nowszej seri które wyjdą w przyszłości. bez potrzeby zakupu nowej płyty głównej = kolejna zaoszczędzona kasa.

Zresztą nie wiem jaki jest sens dyskusji z tobą tyle razy ci mówiliśmy dobre rady a ty i tak po swojemu robisz.

To odinwestuj, póki jeszcze możesz. Bo to ślepa uliczka.

Tu masz wydajność procków pasujących do Twojej płyty, możesz sobie je porównać:

Jeśli masz dość zaparcia, możesz spróbować tego moda, o którym mówiłeś:
https://www.win-raid.com/t3987f16-TOOL-Easy-automated-Mod-tool-for-Coffee-Lake-bios.html
(tylko to usuwa wsparcie Kaby Lake, więc jak coś, nie wrzucisz starego CPU, do tego “Najwazniejsze! Coffee Lake bedzie dzialac tylko jesli ME nie mieliscie nowszego niz 11.6. Wersje wyzsze blokuja obsluge. Downgrade mozliwy przez programator (najlatwiej). Bez programatora mozliwe, ale bardzo ciezkie” programator wymagany).
Więcej info: https://linustechtips.com/topic/1118475-guide-running-coffeelakerefresh-cpus-on-skykabylake-motherboards/
("Co do wersji biosu to przy i5 nie powinno mieć to istotnego znaczenia, więc zaczął bym od najnowszego, choć pamiętaj że trzeba ME obniżyć do wersji 11.7/11.6.

Prawdziwy problem z wersją biosu może być przy i9-9900XX"

Najtańsze sensowne CPU na Intela, pomijając niekompatybilne z Z170 10gen, to obecnie i5 8400. Kosztuje 500 zł, co i tak jest za dużo. 10100F kosztuje nawet poniżej 400 zł, więc nawet z bida płytą H310, możesz próbować się na to przesiąć. Ale 7700K, zwłaszcza po OC będzie i tak szybsze. Z drugiej strony bezpieczniej zostać przy Ryzen 3 3100, i nawet najtańszej A320, bo co najmniej część ma dostać wsparcie Ryzen 5000.

Mówiliście również że wszystko zależy od zastosowania komputera i że do gier czy prostych domowych zastosowań będę w stanie wykorzystać max 5 rdzeni procesora. A właśnie do takich rzeczy używam kompa. To według informacji od was nie wykorzystał bym zasobów komputera. Dlatego poszedłem w platformę która daje 4 mocne rdzenie a nie ileś tam słabszych

Prawda, ale i tak nie ma sensu kupować coś gorszego w tej samej cenie.

Tak to byś miał zapas mocy do nowszych gier i tytułów które pomału zaczną korzystać z większej mocy m.in na silniku vulkan dodatkowo jak będziesz chciał otworzyć przeglądarkę w tle z filmem i nagrać przy okazji grę jakimś programem to tej mocy już na samo granie może ci ciutke zabraknąć.

Co do platformy warto było kupić nową platforme z słabszym prockiem co ma te 4 rdzenia i potem sobie procka kupić mocniejszego za te pare lat jak już będzie więcej gier z silnikiem vulkan albo nowym direct x który w końcu zacznie korzystać z mocy kompa.

A nie kupować starą podstawkę na 4 rdzeniach gdzie to ostatni procesor jaki tam wejdzie.

… max 5 rdzeni? Niemożliwe, takie procki nawet nie istnieją. :slight_smile:

Do gier w 2020 roku minimum jest 6 rdzeni fizycznych lub 4fizyczne i ht, czyli 8 logicznych. 4 to porażka, zobacz testy.

Z płytą zrobiłeś błąd Janusza, tania to kupię i dobiorę tani i dobry procek, jakby była taka super to drugi Janusz by na AMD nie uciekał i nie sprzedawał. Najlepiej zrób to samo - opchnij. :wink:

Zobaczę co się na rynku zmieni po nowym roku. Teraz musiałem zbudować jakiś dobry (w miarę) komputer bo cały czas potrzebuję dwóch sprawnych PC.

Tym bardziej szkoda pchać kasę w leciwą już technologię. Zwłaszcza, że janusze biznesu wołają chore pieniądze za te procki.

Dokładnie na allegro z używek nawet 4930k idzie wyrwać za mniej niż 400zł a jest to nowsza
podstawka Q2 2012. vs Q1 2017
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-4930K-vs-Intel-Core-i7-7700K/1976vs3647

Ale to jest dobre wyjście tylko i wyłącznie jak ktoś kupił i ma już tą podstawkę od kilku dobrych lat…
Kupując w obecnym czasie nowego kompa od podstaw - lepiej kupić budżetowego amd 4 rdzeniowca i za parę lat go rozbudować… Kiedy więcej rdzeni będzie bardziej wykorzystane przez danego użytkownika/gry/aplikacje.

Przecież 1151 miało premierę w 2015 roku?

A masz racje zły model porównałem w każdym razie cenowo i tak sie nie opłaca względem ryzena
już to poprawiam.

Sam procek jest z 2017 to nawet mój stary z przed lat jest bardziej opłacalny -,-
Dlatego uważam że sens kupowania intela skończył sie na lga 2011 kiedy nie było jeszcze ryzenów.

Znaczy nie popadajmy w przesadę, jeżeli ktoś chce jednorazowy komputer, to poleasingowy może brać. Jak chcesz za 200-300 zł doprowadzić do użytku ukochanego blaszaka na biurku, to może polować na tani procek. Jednak składając od zera, czy po padnięciu płyty, to z Intelami jest jak przerabianiem malucha na limuzynę, można się bawić i topić pieniądze, a efekt i tak będzie średni. :wink:

Nie rozumiesz że on tego starego kompa składa w prawie takiej samej cenie jak nowego na ryzenie mógł mieć dlatego to nie ma sensu…

Nie całkiem

Prawdę mówiąc to musiałem coś kupić bo jeden z moich dziadków (Asus comando green) powiedział dość, po tym jak dostał Xeona na pokład. A że za 300 złotych dorwałem praktycznie nową płytę aususa Z 170 z pentium G 4560 i 24gb ramu to długo się nie zastanawiałem.
Ostatnio kupiłem trochę gratów z myślą właśnie o ryzenie i na inne zakupy już kaski nie było.
A że mój drugi dziadunio (Asus P5Q se plus) też tylko patrzeć jak umrze to ten zestaw i tak w domu zostanie.
Do wiosny musi to chodzić, może tak jak jest. A jak dorwe jakiegoś i7 w dobrej cenie to na pewno włożę.

W każdym razie prcesor sam w sobie nie jest zły na nim mając dobrą grafikę pograsz spokojnie w najnowsze tytuły z odpowiednią kartą graficzną przed dobre 3-4 lata spokojnie. albo i więcej choć na dwoje babka wróżyła jak wymagania gier mocno podskoczą…

@anon7248146
Procesor jest bardzo dobry chodzi o samą rozbudowę i koszta.
Tutaj masz porównanie 7700k do nawet 9700k w niektórych grach 0 fps a w innych więcej aż o nędzne 6fpsów przy średniej 143 fps.