Procesor pod Z170

… będzie problem. :slight_smile: Przypomnę tylko o ciekawym teście sprzed 2 lat pod tytułem rdzenie, a nowe gry. Ile nie podkręcisz, to nadal będą 4 rdzenie… a jak to się ma do 4/8 zobaczysz sam. :wink:

@anon7248146 niby tak, ale tutaj mowa o tymczasowej platformie, w którą szkoda pchać kasę. 6600K w zupełności wystarczy, a zaoszczędzoną stówę albo pięć lepiej zainwestować w cooler albo SSD (ewentualnie obudowę).

Dlatego nie rezygnuję z planów co do ryzena. Ten ma być budżetowym w miarę wydajnym kompem do nauki dla dzieci. I naprawdę nie wiem dlaczego na siłę uświadamiacie mnie dlaczego zrobiłem błąd wydając 3 stówy na ten komputer :angry:.

Bo chcesz (chciałeś) pchać w niego tysiaka, planując zakup najmocniejszego i7.

Dla mnie “po kosztach” (gdybyś nie miał G4560) byłaby najtańsza I5 i bez inwestycji w K/skalpowanie i dodatkowe chłodzenie - ona powinna wystarczyć. :wink: Rozumiem, że kilkaset hertzów extra po OC działa na wyobraźnię, ale z perspektywy obecnych I3/Ryzenów zysk nadal będzie na poziomie “marginalnym”.

… bo nadal mozesz za 300, sprzedajac, kupić B450. :wink:

Ja wiem, że mieszam Ci, ale tak poprawdzie: G4560 z 1050TI jest naprawdę wystarczajacym zestawem do gry w większości gier. Czy jest więc sens “wyciskać” i inwestować wiecej niż minimum w coś, co i tak z gruntu jest przestarzałe? Kupiłeś tanio? Dodaj RAM, GPU i niech mają, do Cyberpunka i tak będziesz wymieniał, nieważne, czy I5, czy G. :wink:

100 zł już aż takiej różnicy nie robi między i5 6600 vs 6600k to jednak ten 1Gb po oc.
Gom1 jak bym był :100: % pewny zakupu i7 to bym tematu nie zakładał tylko kupił bym. Wiem czasem moje wypowiedzi wskazują że jestem pewny swojego, ale to to tylko złudzenie :stuck_out_tongue_winking_eye:.

Kurcze. Myślałem że to forum jest jakoś nastawione na AMD, i nic się nie liczy innego. Ale jak widzę że wszędzie i wszyscy mają takie zdanie to coś w tym musi być :rofl:.
W związku z tym koniec tematu. Intel idzie do sprzedania. A moje przemyślenia rodem z XXw. Między bajki :joy:.

Nie tyle Intel, ale wszystkie konstrukcje sprzed 2017 roku. Jeżeli dzisiaj Intela i3, o wydajności I7 sprzed 2017r, kupisz za… niecałe 400 zł. Np. tu https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/procesory/procesor-intel-core-i3-10100f-3-6ghz-lga1200-box?gclid=Cj0KCQiAnb79BRDgARIsAOVbhRqRAGtBMtTtxfKFMPKAkBiIznmHp3m2JmE_YAe_FxdqTVz5j1PGjyQaAsTVEALw_wcB to jaki sens ciśnięcia za 500 zł procka 4 generacje starszego i kręcenia go? Podobnie z AMD, tam masz na plus większy wybór procków, ale 3100 wychodzi nieco drożej od tej i3. :slight_smile: Jak chcesz możesz brać wymiennie I3/3100, z obu będą uzytkownicy bardzo zadowoleni. :wink:

Ogólnie Intel nie ma dobrej prasy. Dziura za dziurą, afera za aferą, prezes wyprzedający akcje chwilę przed przyznaniem się firmy do tego, że wiedzieli o 10-letniej podatności w swoich prockach, drugi prezes apelujący o “nieużywanie benchmarków” w momencie, gdy konkurencja wyprzedziła ich technologicznie i wydajnościowo. Absurdalnie wysokie ceny, odgrzewanie kotletów, wymuszanie niepotrzebnych zakupów (płyt głównych) przez sztuczne blokowanie nowych procesorów na starych podstawkach (sam tego doświadczyłeś). Do tego wszystkiego trwanie w 14 nm, w momencie gdy AMD już zapowiada 5 nm. Osiedli na laurach i teraz zbierają tego efekty.

Intel to nadal świetna platforma dla graczy. Ale AMD mocno depcze im po piętach, zawładnęli spory kawałek rynku i zdają się nie odpuszczać (chociaż ceny ZEN3 nie są już tak atrakcyjne jak poprzednich generacji). Niemniej wszystko to co opisałem w poprzednim akapicie ciągnie się za Intelem jak smród w gaciach i będą musieli mocno się postarać, żeby odzyskać zaufanie użytkowników.

comment_1588601769ev54ZpKNOW2SCn9CBXcXy3%2Cw400

A tak na marginesie. Chociaż to już sprawa na nowy temat. Opłaci się do domu iść w X390? Czy zbędny wydatek i wziąć b450?

Płyt na X390 nie widziałem, ale może po prostu mało wiem.

Literówka. X399 miałem na myśli

Jak nie renderujesz, nie projektujesz mostów, jeśli nie korzystasz z dziesiątek maszyn wirtualnych -> Ryzen (B450/B500/X570) będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Patrz - TR4, który stoi u mnie w robocie vs. nowy Ryzen:

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-Threadripper-2920X-vs-AMD-Ryzen-9-5900X/3354vs3870

Przepaść :slight_smile:

Są też nowe Threadrippery ale też swoje kosztują ale tuż dla totalnych zawodowców zwykłemu userowi grajkowi jak i nawet gościowi co pracuje przy grafice i jest średnio zaawansowany to jemu też ryzen styknie.

TR4 ma swoje zalety - mocarne procki, wsparcie dla quad channel. Ale próg wejścia jest dość wysoki (drogie płyty główne, konieczność zapewnienia dobrego chłodzenia), a w codziennych zastosowaniach, nawet wymagających wielu rdzeni/wątków, Ryzen świetnie sobie poradzi.

No to wiem czego szukać.

B500 czy B550 bo B500 nigdzie nie widzę?

550 :slight_smile: