Procesor sie przegrzewa

Zainstalowałem ryzen master. Rozumiem że jest to program który pokazuje najbardziej prawdziwą temperaturę. Od razu się zapytam, bo przy włączaniu wyskakują ostrzeżenia, nie znam się na podkręcaniu, nic nie chcę podkręcać, jak nic tam nie będę klikać to raczej z prockiem nic się nie poprzestawia?. No i odnośnie temperatury aktualnej to pomiędzy RM a HW monitor jest różnica czasami 5 czasami 10 stopni. Natomiast nie rozumiem czemu w RM pokazuje mi max na 95 stopni a HW max zmierzyło mi np 68?

A odnośnie tego seryjnego chłodzenia to jaka była pasta nie wiem, ja kupiłem części a w komputroniku poskładali. A teraz do chłodzenia arctica użyłem pasty która tam była, i po wcześniejszym wyczyszczeniu procka zmywaczem do paznokci, użyłem tej pasty dokładnie tak jak w instrukcji.

To przyjmij jako detal. :slight_smile:

Bo max temp = 95.
https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-3600

Czyli jeżeli masz powiedzmy max koło 85, to nie ma tragedii, aczkolwiek warto gdzieś w planach jakieś lepsze chłodzenie/pastę/lekki UV dopisać. :wink:

Zrobiłem jeszcze 1 test, tym razem OCCT i Ryzen Master. Na OCCT max temperatura 87,5, niestety RM nie rejestruje temperatury, ale jak cały czas patrzyłem to na 30 minut testu było max 85,5 stopnia i to tylko kilka takich skoków, średnia temperatura w RM była ok 82 stopnie.

No to jest gorąco, ale teraz zima, więc masz kilka miesięcy na zabawe z lepszymi pastami/chłodzeniami. Termperatura mieści się w normie, ale i tak bym to zrobił. Na rdzeniach masz stabilne zegary, nie rzuca, czyli nie gotuje sie (jeszcze).

No i teraz jestem po najważniejszym teście, mianowicie gra podczas której wcześniej 2 razy wyłączył się komp. Wtedy było 102 stopnia w biosie, musiałem tam wejść bo inaczej nie dało się kompa włączyć. Natomiast teraz miałem włączoną grę i HW monitor i max temp 88, była to dokładnie ta sama misja i te same warunki co wcześniej, więc do 95 stopni jeszcze mam trochę zapasu. Mimo wszystko w przyszłym roku na pewno będę szukać innej pasty termo, może to coś da, bo ta która była z chłodzeniem była malutka, kupię jakąś w strzykawce i firmową.

Procek nie powinien grzać się powyżej 80 stopni podczas normalnej pracy (czyli nie w benchmarkach). To oznacza, że coś jest nie tak z układem chłodzenia - wentylem CPU, wentylatorami obudowy, przepływem powietrza. Nie ma co czekać, trzeba działać już teraz.

Do przyszłego roku to ten CPU może już nie działać.
Wyłączanie sugeruje że wbudowane zabezpieczenia nie są w stanie skutecznie obniżyć temperatury układu do bezpiecznego poziomu.

Więc może pasty nie musisz kupować, kupisz procesor a pasta będzie gratis.

Przy okazji zaktualizowałbym BIOS płyty. Może nowsza wersja nie będzie agresywnie podbijać napięcia CPU.

Czytajcie początkowe posty, ja jestem już po wymianie chłodzenia, teraz mi się już komp nie wyłącza. Wyłączał się na seryjnym chłodzeniu, teraz max temp w grze na full wymaganiach, daje max 88 stopni, a z tego co mi ktoś posłał ten procek ma 95 temp maksymalną https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-3600

I jedyna rzecz jaka chcę zrobić to poszukać lepszej pasty, żeby temperatura spadła do ok 80 stopni. Teraz mieszczę się już w bezpiecznej temperaturze.

Nadal jest to dość wysoka temp. jak na ten procesor i wybrane chłodzenie. Koniecznie musisz to ogarnąć (zwłaszcza, że w budzie masz dodatkową grzałkę w postaci 5700 XT).

Zmiana pasty w niczym nie pomoże.

No to jak nie zmiana pasty to w takim razie co? Większe chłodzenie raczej nie wejdzie, teraz mam jeszcze ok 1 cm miejsca do boku obudowy. Ewentualnie, można jeszcze 3 wentylatory od góry obudowy zamontować. Taka obudowa to jest https://www.komputronik.pl/product/463440/genesis-irid-300-niebieska.html

A tak z ciekawości jaka powinna być temperatura tego procka?

Wg mnie zmiana obudowy.

Z Twoim chłodzeniem, w grach temperatura powinna wahać się pomiędzy 60 a 70 stopni. 80+ jest zarezerwowane dla benchmarków i softu mocno obciążającego procesor.

Nawet kiepska obudowa nie tłumaczy tak wysokich temperatur i odcinania zasilania. Sam Ryzena 3600 trzymałem na Boxie, a budy też jakiejś przewiewnej nie mam. Ewidentnie masz problem z chłodzeniem i zakładam, że jest niepoprawnie zamontowane, albo w czegoś nam nie mówisz. Silikonowa pasta czy co?

Pastę nałożyłem taką jaka była z chłodzeniem bodajże mx czy coś takiego. Postanowiłem dokupić 3 wentylatory hydrion 120, oraz pastę Pasta Termo Thermal Grizzly Hydronaut. Gdzieś na necie wyczytałem że zmywanie starej pasty termo zmywaczem do paznokci to nie najlepszy pomysł, a jak tak starą pastę usuwałem. Także kupiłem nową pastę, dodatkowe chłodzenie oraz specjalny czyścik do usuwania pasty. No i zobaczymy co będzie jak to poskładam.

Poczekaj, Ty nie miałes wentylatorów na starcie? Brak przewiewu by tłumaczył do pewnego stopnia te temperatury…

Wentylatory są standardowo 3 z przodu i 1 z tyłu. Ja dokupiłem na allegro 3 sztuki które będą założone od góry. Jak to w połączeniu z nową pastą nie pomoże, no to już nie wiem, albo chłodzenie wodne albo zmiana obudowy, ale szczerze powiedziawszy nie chce mi się w to bawić bo komp jest nowy.

Przy okazji podaj jaką masz temperature w pomieszczeniu na ogół? Dla procesora powinieneś mieć poniżej 80 stopni zwłaszcza jak pozbyłeś się stockowego chłodzenia, więc coś jest mocno nie tak

[edit]
Jeżeli masz stockowe chłodzenie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, to najlepiej wymień na inne jeżeli chcesz aby procesor posłużył Tobie na dłużej, oraz nie przesadzaj z testowaniem z prime95 bo to nie jest standarowy tryb pracy w którym działają procesory, zwłaszcza jak osiągasz wyniki bliskie lub powyżej maksymalnych dla procesora, ale też skoro podczas grania nawet komputer sam się wyłączył aby zapobiec uszkodzeniu to coś znaczy.

Z tego co znalazłem temperatury dla stockowego chłodzenia ryze 5 3600 wynoszą od 82 do 92 stopni max dla chłodzenia stockowego (82 dla otwartej konfiguracji bez obudowy)
testy jakie znalazłem dla procesora:



Trzymasz w niej R5 3600 na stockowych ustawieniach + prądożerne 5700XT. Jeszcze żeby to było minitower, ale to zwykły, najtańszy piekarnik.

Hmm czekaj jeżeli komp jest nowy to możesz po prostu go odesłać do ich serwisu, żeby naprawili lub sami zdiagnozowali :smiley:

Napisz, że podczas grania komputer się wyłącza (bo rozumiem , że nie kręciłeś procesora) nie wiesz czemu się tak dzieje ale jest potem gorący jak przykładasz rękę :smiley: i po co Ci komputer który się wyłącza jak grasz :slight_smile:

szach mat niech oni się tym martwią :partying_face:

Komputer już się nie wyłącza, wyłączył mi się 2 razy na seryjnym chłodzeniu. Ja jestem po zmianie chłodzenia i teraz już ani razu się nie wyłączył. Tylko że w grze na full wymaganiach temperatura wyniosła 88 stopni. Kupiłem na allegro dodatkowe 3 wentylatory do założenia od góry na obudowę oraz nową lepszą pastę na procka, zobaczymy co będzie jak to zrobię. Od dłuższego czasu o tym jest rozmowa, tak w skrócie. A temperatura w domu zazwyczaj ponad 20 stopni, zimno już jest więc ogrzewanie włączone.

Mam już te wentylatory, założyłem nową pastę i mam pytanie odnośnie wentylatorów z procka chyba mam je źle założone, wczesnej miałem tak samo jak na foto

Strzałki kierunku przepływu powietrza są w stronę wentylatora wylotu. W przypadku pierwszego wentylatora radiator jest chłodzony ale drugi nie chłodzi radiatora, jak to powinno być drugi wentylator powinien być na opak?