Procesor sie przegrzewa

Tak ma być. Drugi wentylator zasysa ciepłe powietrze i wyrzuca je w kierunku tyłu obudowy do wentylatora, który wyrzuca je poza nią. Ogólnie 88 stopni przy takim chłodzeniu i przy takiej obudowie to sporo. Dalej jest gdzieś problem. Mój 3600 w teście OCCT trzyma się okolic 75-80. Ok, mam Grandisa, ale i tak u Ciebie jest coś dziwnego. Sprawdzałeś te przednie wentylatory wg sugestii @anon67650823?.

A więc tak wentylatory z przodu sprawdziłem u mnie działają dobrze, tzn wciągają powietrze. Zmieniłem pastę na Thermal Grizzly Hydronaut, oraz dokupiłem 3 wentylatory hydrion 120, montowane od góry obudowy, które też zaciągają powietrze. Zrobiłem 30 min test occt i jednocześnie miałem włączony hw monitor. Temperatura max wyszła 81,38 w occt i 82 w HW, były to chwilowe skoki. Natomiast temperatura oscylowała w granicach 79-80 stopni. Także nie wiem czy to zasługa pasty, czy dodatkowych wentylatorów, podejrzewam że raczej pasty.

Nic nie wykombinujesz. ten procek to patelnia, grzeje się jak stare Pentium D.
Coś im w tym modelu Ryzena nie zatrybiło.


Skoki temperatur z 29 w spoczynku na 93 obciążenie, dobrze nie wróżą.
Ryzen 5 1600 od 25 stopni do 49

Kręci się jak głupi i kosztuje grosze.
Sprzedaj ten swój jeleniom, i kup taki.

1600 nie ma startu do 3600. A że temperatury wysokie? Taki urok tego procka. Ja bym zmienił obudowę, na bardziej przewiewną - w tej co ma autor wątku przednie wentylatory nie mają pełnego dostępu do świeżego powietrza. Chociaż 80 stopni w OCCT to jeszcze nie tragedia. Najgorsze, że w komplecie jest równie gorąca karta grafiki. Tak nie ma prawa być chłodno.

Widły z igły… 80 stopni w stresie to jest dobra temperatura. Nie ma się czym przejmować, procesora to nie zabije.

Poza tym zima idzie i dodatkowe ogrzewanie pokoju się przyda :wink:

Też tak myślę, ta temperatura już mi wystarcza. Tak już poza zmianą obudowy temperatury bardziej nie zbiję. A do max 95 jeszcze mam daleko, tak więc można zamknąć.

Wrzuć zdjęcie z boku obudowy, pokaż jak to wszystko wygląda (chłodzenie procka, grafa, cable management).

Wentylatory na topie mają wyrzucać powietrze do góry poza nią. Ciepło się unosi, a te wentylatory mają za zadanie te ciepło wyciągać szybciej.

Schemat ogólnie jest taki:

Należy dodać też, że najlepiej jak ilość powietrza wchodzącego i wyrzucanego się równoważy.

Racja, ale nie zawsze da się zapewnić takie warunki.

Aha to te górne wentylatory zmienię na drugą stronę i zobaczymy jak będzie

Zmieniłem ustawienie wentylatorów górnych tak jak według rysunku. Test w occt zrobiony i temperatura max trochę wzrosła, tzn były 3 skoki pierwsze 2 skoki na 84 stopnie i 3 skok na 86 (trwało to może przez sekundę) . Natomiast stała temperatura wynosiła ok 81 - 82 stopnie, te wartości wyświetlały się najczęściej.

Co do wyglądu w środku tak to u mnie wygląda:


A w biosie wygląda to tak:



To teraz zadanie na weekend: zrób porządek z tym makaronem, co masz w środku. Po to obudowa ma część serwisową, żeby poprowadzić przez nią kabelki. Im mniejszy kablowy bałagan, tym lepiej dla wentylacji.

Czy HDD leży luzem? Przecież są na niego zatoki w dolnej części obudowy.

image

I przykręć ten HDD, bo się włos jeży! :stuck_out_tongue_winking_eye: Z drugiej strony obudowy w piwnicy masz zapewne na niego miejsce, możliwe nawet, że z gumowymi amortyzatorami, które go delikatnie wyciszą, ale najważniejsze, że nie będzie się swobodnie przemieszczał narażony na niepotrzebne wstrząsy, które mu szkodzą podczas pracy.

I warto włączyć XMP dla RAMu (tu: D.O.C.P.). O ile RAM jest z tych szybszych oczywiście.

Dodajmy, że chodzi o to:

1,308V na CPU też można ogarnąć :wink:

1,308V to nie jest źle, mi w automacie na ponad 1,4 wskakuje :joy:

Że za dużo? JA bym nie ruszał. U mnie ruszanie napięciami skończyło się obniżeniem boostu lub niestabilnością. Olałem temat. Nie chce mi się z prockiem walczyć.

No ok z dyskiem nie bedzie problemu, D.O.C.P też w ustawieniach się włączy z tego co wyczytalem to jakies delikatne podkręcenie pamięci. A co z napięciem, o co chodzi? tego sie nie da zmieniać chyba?, no ale swoją drogą im wyższe napięcie tym temperatura też będzie wyższa, chyba się nie mylę.