Profil/e koloru

Witam. Zapewne temat prosty, jednak w tak prosty sposób google nie udziela mi jednoznacznej odpowiedzi, a pytanie brzmi: co oznacza ten rodzaj profilu coloru LINEAR i do czego się go wykorzystuje?
Kolejne pytanie. Czy znacie jakiś program dobry, który pokaże mi szczegóły przedział gamutowy prifili coloru. Po co mi to? A no posiadam drukarkę Epson EcoTank L3160, dodano też tam profil o dziwnej nazwie Epson IJ Printer 07 (nic mi to nie mówi), na którą nie dostałem odpowiedzi od tej że firmy. Co prawda jestem “tylko” hobbystą, ale zależy mi na wiedzy dla dobrych wydruków, jednak dziwi mnie fakt że nigdzie Epson nie udzielił na to informacji, nawet w książce o tej drukarce.
Kolejna sprawa (myślę, że na chwilę obecną ostatnia) czy istnieje sposób “domowymi” sposobami na stworzenie profilu osobno dla w/w drukarki i aparatu (Canon D5000)? Niestety nie każdego stać by wydać na ColorChecker. Nie raz bywa, że po mimo kalibracji monitora (Benq SW2700PT) urządzeniem X-Rite i1 dispay pro plus, nadal są pewne przekłamania w tonacji koloru czy jasności. Nie do końca wiem gdzie tkwi błąd, czy zrobionej fotografii, profilach koloru drukarki, monitora, czy jednak naprawdę aż tak ma wiele znaczenie jakiej firmy jest papier fotograficzny. Wiem że papiery matowe nadają się lepiej za ramki, a glossy do oglądania “z ręki”.
Z góry dziękuję za każdą pomoc.