Program do aktualizacji sterowników

Dzięki za podpowiedzi.
Nie bardzo się jednak orientuję, który to właściwie mam zablokować sterownik.
Jakbyście jeszcze mogli podpowiedzieć, gdzie szukać konkretnie tego sterownika
„Intel - System” w menedżerze urządzeń…
Jakoś tak nie sprecyzowana jest jego nazwa i nie wiem, którego dokładnie dotyczy urządzenia?

Może zacznijmy od tego, w czym jest w ogóle problem? Co ci instaluje sam Windows z aktualizacji, co powoduje jakieś problemy?

Po prostu system instaluje sam z opcjonalnych co chwilę sterownik Lenovo - System.
Jednak ja w ogóle nie widzę w systemie, aby był zainstalowany i nie widzę żadnych zmian, więc kij o ten.
Ale nie wiem po co system pcha mi jakieś stare Intel - System.
Więc skoro instalują się z opcjonalnych te Lenovo - System, to wolałbym, aby jakieś stare Intel - System nie zainstalowały się również same.
Nie wiem w ogóle gdzie one są w menedżerze urządzeń a wolałbym sprawdzić w ogóle jakie mam zainstalowane.
Podejrzewam, że to chyba chipset…

To jest program do automatycznej aktualizacji firmy Lenovo. Znajdziesz go w aplikacjach i tam możesz usunąć.

Lenovo - System - x.x.x.x to sterownik systemowy dla urządzeń marki Lenovo.
Jest to oprogramowanie sterujące, które pozwala na prawidłowe działanie niektórych funkcji sprzętu, takich jak touchpad, klawiatura, czy przyciski funkcyjne, sterowniki.
Jesli aktualizuje sie automatycznie to znaczy ze jest powiazane z firmware i jako krytyczne podlega automatycznej aktualizacji.
Jak chcesz mieć całkowicie swiety spokój to musisz na swoim sprzecie wykonać czystą instalacje systemu Windows

OK ten Lenovo - System to nie jak kolega @wasabi1084 napisał program do automatycznej aktualizacji firmy Lenovo.
Od tego jest aplikacja Lenovo Vantage, ale ja jej nie instalowałem, bo właściwie to jedynie dubluje funkcje, które ma Windows.
To jest jakieś oprogramowanie, które działa w tle i powiązane z przyciskami funkcyjnymi etc. jak podał @Yakii.
Zastanawia mnie jedynie ten sterownik Intel - System.
Ale jak na razie, nie instaluje się z automatu i wisi w opcjonalnych, więc póki co daję sobie odbój i zostawiam tak jak jest, skoro lapek działa mi dobrze.
Dzięki.

Zależy które Lenovo -System, bo np. to tak. Lenovo Ventage to to również ich aplikacja do tego samego celu, masz jeszcze od Lenovo, Lenovo Thin Installer - też do pobierania aktualizacji tylko bez instalacji i Lenovo Update Retriever - do wyszukiwania aktualizacji ze strony wsparcia.

Osobiście wywalam wszystkie takie aplikacje producenta, chyba, że są konieczne do obsługi jakiejś specjalnej funkcji, np. sterowanie prędkością wentylatora.

Natomiast aktualizacje robisz wszystkie jak leci, jak masz jakiś firmware, to też warto robić, bo jak już Lenovo wypuszcza to znaczy, że coś grubo spaprali i trzeba łatać. Jeśli po zrobieniu wszystkich aktualizacji nie wyświetla się nic na żółto w menadżerze urządzeń (trzeba włączyć pokarz ukryte urządzenia), to jest ok.

OK nie mam nic na żółto.
Ja kupiłem lapka bez systemu i po zainstalowaniu Windows 10 zainstalowałem stery ze strony wsparcia i niektóre się zaktualizowały do najnowszych automatycznie.
Nie instalowałem w ogóle Lenovo Vantage, bo to jest dedykowane do Legiona, ale uznałem to za zbędne.
Ciekawi mnie jeszcze co to za stery te Intel - System.

Sam sie nie instaluje a ty broń boze tez go nie instaluj.
Jak wpiszesz w google dokładnie, wraz ze spacjami " Intel - System …" to dowiesz sie co to za pomysł Microsoftu.
Ja wpisałem dawno temu, intel - system - 4/12/2017 12:00:00 AM - 14.28.47.630

OK
Właśnie myślałem, żeby mi się to cudo nie zainstalowało samo z opcjonalnych.
A z opcjonalnych nie da się tego wyrzucić.
Więc niech tam siedzą.

Microsoft Update Catalog mówi, że:

Intel - System - 11.7.0.1000 to
Intel Watchdog Timer Driver (Intel WDT) (do urządzenia ACPI\int3f0d)

Intel - System - 14.28.47.630 to
Intel(R) Extreme Tuning Utility Device Driver (do urządzenia ACPI\int3394)

Domyślam się że narzędzie Extreme Tuning Utility używa tego sterownika i może masz to w opcjonalnych bo używałeś tego narzędzia?

Możesz je zainstalować - raczej nic złego się nie stanie z systemem, ale moim zdaniem lepiej używać tych które dostarczył producent laptopa. Co do Lenovo to nie wiem. Wedle uznania.

Jak zobaczysz sterowniki Intela z datą 18-7-1968 to na 99% są to sterowniki do chipsetu (Intel Chipset Software). Ta data to data założenia Intela.
https://twitter.com/IntelSupport/status/1204431387094327296
Nie oznacza że sterownik jest „przestarzały” czy „nieodpowiedni” - a nawet tutaj na DP takie bzdury pisano: Windows 10 i tajemnicze sterowniki Intela z 1968 roku. Lepiej ich nie pobierać

Na podobnej zasadzie wszystkie urządzenia systemowe które używają systemowych sterowników (np. Standardowy kontroler SATA AHCI albo Czasomierz systemowy) mają datę 21-06-2006 - nie ważne czy używasz Visty czy 11-ki.

No i Microsoft nie „grzebie” w datach sterowników Intela. On je tylko „dostarcza”. Problem w tym, że robi to nieczytelnie i niekonsekwentnie - Intel System za wiele nie mówi i do tego zdarza się że po pobraniu sterownika pojawia się on ponownie, mimo że jest już zainstalowany

1 polubienie

Dzięki za obszerne wyjaśnienie.
Nie używałem tego narzędzia Extreme Tuning Utility.
Co do sterowników z datą 1968 to i owszem mam kilka, ale już wcześniej sprawdzałem i wiem, że są tak po prostu podpisane.

Microsoft bardzo wyraźnie stwierdza.

Co do dziwnego datowania sterowników dostarczanych przez Microsoft to wyjaśnienie jest poniżej.

1 polubienie

OK Bo teraz dyskutujemy o datach sterowników a to jak najbardziej już od dawna ogarnąłem.
Najbardziej mnie zastanawia fakt, że sterowniki załadowane do aktualizacji opcjonalnych i tak są stamtąd w tle instalowane automatycznie (na przykład u mnie Lenov - System).
Według mnie, nie powinno być tak być, żeby się instalowały same.
Ale widocznie Microsoft wie lepiej i je i tak, chociaż są jako opcjonalne instaluje z automatu w tle.
Skoro instaluje te od Lenovo, tak więc po prostu nie chciałem, żeby instalowały się te od Intela.
Jak na razie wiszą i się nie instalują, ale wolałem je po prostu ukryć, tak jak to było w siódemce.
Tutaj najwyraźniej działa to inaczej, bardziej skomplikowanie i tyle.

Lenovo 1.48.00 to aktualizacja BIOS. Dwie pozycje od Intela - to co opisałem wcześniej.

Ale zgadzam się. Takie rzeczy powinny być zupełnie opcjonalne i nie powinny instalować się automatycznie. Stety albo niestety, Windows wie lepiej co dla użytkownika lepsze.

Ty nie masz " czystego" Windowsa.
Napisałem ci wyraźnie.

Mam „czystą” instalację.
Lapka kupiłem bez systemu i instalowałem sam Windows 10.
Więc nie wiem o czym ty do mnie piszesz?
Chyba, że instalacja systemu narzędziem Microsoftu to nie jest „czysta” instalacja.
Wówczas możesz mieć rację, a ja po prostu nie ogarniam, co według ciebie znaczy „czysta” instalacja.
OK Dzisiaj w aktualizacjach opcjonalnych jest już tylko
Lenovo Ltd. - Firmware - 1.48.0.0
Więc temat Intela się sam rozwiązał, albo zadziałało z poślizgiem ukrycie, bo nie ma w „zainstalowanych”.
Lenovo Ltd. - Firmware - 1.48.0.0 jeśli to jest BIOS to raczej nie chciałbym, żeby mi się sam zainstalował.
Mam BIOS EFCN46WW i chociaż jest nowszy na stronie wsparcia EFCN58WW - to nie widzę potrzeby instalowania najnowszego.
Na forum Lenovo ciągle piszą o jakichś niedopracowanych nowych Biosach z różnymi błędami, więc zostaję na tym, który takich blędów nie ma.

Czysta to własna a nie instalowana przez producenta sprzetu wraz z jego dodatkami.
Ty zas masz zainstalowany Lenovo System Firmware.
Samo sie nie wzieło więc uznałem ze to instalacja producencka.

Cyngiel wyraźnie napisał że instalacja była „czysta”. Lenovo System Firmware to nie jest składnik „instalacji producenckiej”. To tylko aktualizacja BIOS.

Widze ze dalej masz problem ze zrozumieniem tego co czytasz.
A Lenovo System Firmware to wbudowane narzędzie do aktualizacji sterowników, BIOSu i aplikacji dla komputerów Lenovo. Umożliwia automatyzację procesu znajdowania i instalowania.