Program podobny do nowych MS Office

Moja koleżanka poprosiła mnie, bym przeprowadził szkolenie z MS Office i ogólnie z obsługi komputera jej koleżance.
Zamierzam zakupić licencję na MS Office (może się kiedyś przydać). Ponieważ tamta osoba ma korzystać z MS Office jedynie w pracy, a nie zamierzam wydawać na nią pieniędzy, to postanowiłem poszukać programu jak najmocniej podobnego do MS Office. Osoba, która będę szkolić ma licencję na Windows 10. Prosiłbym o wskazanie programu podobnego do nowszych wersji MS Office, który by działał na Windows 10 lub na jakimś darmowym systemie operacyjnym (postawie wtedy jej maszynę wirtualną - kolejne pytanie to jakie darmowe rozwiązanie do wirtualizacji na Windows 10).
Obecnie zainstalowałem jej LibreOffice w jakiejś starszej wersji z serwisu komputer świat, gdyż serwery The Document Fundation były przeciążone. Ta wersja nie ma obsługi interfejsu podobnego do wstążki, podczas gdy ja już mam nowszą wersję.Kolejne pytanie brzmi: czy ta wstążka w LibreOffice przypomina tą z MS Office?

Wiem, że pytanie o licencję na MS Office może powinno iść do innego działu. Jeżeli tak, to zapytam się w innym dziale.

Możesz skorzystać z bezpłatnych aplikacji Microsoft Office Online:

Dzięki! Myślałem, że Office dla webu (Office 360?) wymaga wykupienia subskrypcji, a za darmo jest tylko trial. To jednak nie jest chyba ten sam pakiet. Odpaliłem Worda i jest po Angielsku. Da się jakoś zmienić język na Polski?

Jesteś pewien, że jak Twoja koleżanka poprosiła Cię o pomoc jej koleżance to na pewno chodzi o szkolenie z office’a? :D:D:D

Nie na temat. Poza tym, to ta koleżanka mojej koleżanki ma partnera. I jeszcze to starsza osoba, a w komputerze mało siedzi - boi się tylko, że jej każą pracować przy komputerze. Starsze osoby mają problemy z przyswojeniem sobie obsługi komputera.

U mnie, przy logowaniu przez konto Microsoft, uruchamia się w języku polskim. I rzeczywiście, nie jest to ten sam pakiet, ale logika działania nie odbiega tak bardzo od standardowej, instalowanej wersji.

1 polubienie

Niby nie, tylko nie wiem czy osoba, która ma kogoś szkolić powinna mieć takie problemy…

Nie powinna, ale w swoim otoczeniu jestem uznawany za dobrego informatyka, a w kraju panuje przekonanie, że informatyk to osoba od wszystkiego - nawet kineskopowy telewizor ma umieć naprawić.
Masz rację.

Ciekawe. Ja mam od zawsze po polsku.

btw. jest jeszcze jedna alternatywa - MS Office Starter. Ale, jako, że temat wchodzi w szarą strefę to poszukaj o tym informacji samodzielnie :slight_smile:

Do tego to już trzeba mega asertywności…

Co do Startera to na W10 nie pójdzie, już na 8mce nie chciał…

Poszukaj :wink:

Czego mam szukać? Sprawdzałem :confused: Poza tym starter to też określona licencja… to nie jest box

W tej chwili używam komputera na którym jest Win10 i Office Starter. To (ta) maszyna Dell-a z preinstalowanym oprogramowaniem, zaktualizowana do Win10.

Ok, czyli działa, ale office już używasz niezgodnie z licencją :slight_smile: bo to jest oem do tego wycofany z dystrybucji dawno temu

Dlaczego? Nie naruszyłem postanowień licencji. Mało tego - o ile wiem to MS może ten program usunąć zdalnie. To ich decyzja, że kolejne aktualizacje Win10 współpracują z tym softem :slight_smile: Nie mówiąc już o tym, że ostatnia automatyczna aktualizacja tego pakietu od MS jest ze stycznia 2019 roku :slight_smile: (zobacz tutaj).

Z tego co pamiętam to była OEMowa licencja przypięta do sprzętu, w sumie nie wiem jak jej używasz, jeśli na tym samym sprzęcie to ok.

Ja, tak jak wcześniej napisałem, używam tego na komputerze, gdzie ten soft był preinstalowany. Ale tutaj pojawia się szara strefa bo na przełomie 2011 i 2012 opublikowano publicznie wersje instalacyjną tego pakietu (pisały o tym nawet dp, tutaj) - teoretycznie więc, każdy kto wtedy pobrał plik instalacyjny… :slight_smile:

Plik chyba można było nawet wciągnąć z obecnej instalacji, jak nie był na tej magicznej partycji “Z” to z katalogu office.

tak, dało się go wyciągnąć

Ja też poniżej chciałbym odnieść się troszkę:

    1. Koleżanka mojej koleżanki nie jest moją koleżanką ( moim skromnym zdaniem).
    1. W/g Ciebie starsza osoba ile ma latek? Na mój gust staropanieństwo rozpoczyna się od 35 lat (~ circa).
  1. vide tak na szybko @Astor444 , @januszek , @Bogdan_G i wielu, wielu z tego forum - chłopie opamiętaj się, nie powielaj sterotypów…